Εντος η εκτος?

svensk

Εντος η εκτος?

Δημοσίευσηαπό svensk » Τετ Ιαν 23, 2013 9:30 pm

Παιδια παρακαλω την γνωμη σας!

Πουρα που σκοπευο να αφησω να "γλυκανουν" στον υγραντηρα για 2-3 χρονια, πως ειναι καλητερα, εντος του κουτιου τους, η στα ραφια του υγραντηρα?
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Cornelius

Δημοσίευσηαπό Cornelius » Τετ Ιαν 23, 2013 10:36 pm

Ταπεινή μου άποψη: εντός του κουτιού και στα ράφια του υγραντήρα 2 με 4-5 μήνες πριν τα καπνίσεις. Αν είναι slb το κάνεις και 1 με 2-3.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Ιαν 23, 2013 11:13 pm

απο αυτα που εχω διαβασει να λενε οι πιο εμπειροι ,στο κουτι τους ωστε να κρατησουν τα αρωματα τους και κρατας μερικα για πιο αμεση καταναλωση

υγ να με διορθωσουν οι γνωστες εαν κανω λαθος ... να μαθαινω και εγω :wink:
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τετ Ιαν 23, 2013 11:28 pm

Ολοι τονιζουν το ποσο συμαντικο ειναι η βελτιστη κυκλοφορια του αερα στον υγραντηρα.
Αυτο η κυκλοφορια ομως ειναι ανεφικτη στο κουτη. Αυτο δεν ειναι αντιφατικο?
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Ιαν 23, 2013 11:47 pm

η κυκλοφορια δεν ειναι ανεφικτη μιας και οι υγραντηρες δεν κλεινουν αεροστεγως. ουτε τα κουτια . ασε οτι συχνα τον ανοιγεις για να βγαλεις κανα κομματι να καπνισεις :wink:
Aris

Δημοσίευσηαπό Aris » Πέμ Ιαν 24, 2013 2:10 pm

Θα ητανε καλυτερα να τα αφησεις μεσα στο κουτι τους και να ριχνεις που κ που καμια ματια για υγρασια,σκαθαρια κλπ προβληματα ετσι ωστε εαν κατι παει στραβα να προλαβεις να το διορθωσεις εγκαιρα.
Κλειστα γιατι εαν τα αφησεις ανοιχτα θα χασουν πολυ απ το αρωμα τους και αυτο θα το καταλαβεις σε διαστημα λιγων ημερων.
Εαν θες κανε και μια δοκιμη. Αφησε ενα πουρο εκτος του κουτιου του και απλα μυρισε το,μετα απο λιγες ημερες, να δεις ποσο θα υστερει σε αρωμα σε σχεση με αυπολοιπα.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιαν 24, 2013 2:17 pm

Οταν μιλάμε για κυκλοφορία αέρα στον υγραντήρα δεν εννοούμε να αερίζεται (και έτσι και αλλιώς :wink: ), δηλαδή να ανταλλάσει τον αέρα του με "φρέσκο" αέρα του περιβάλοντος, γιατί έτσι χάνει τα αρώματά του αλλά και μας βάζει συνεχώς να συμπληρώνουμε χαμένη υγρασία.

Παράδειγμα: αρωτικό μαντηλάκι. Οσο είναι κλειστό μια χαρά είναι και από υγρασία και από αρωμα. αν το ανοίξουμε και το αφήσουμε, σύντομα θα χάσει και την υγρασία και το μεγαλύτερο μέρος του αρώματός του.

Το αν "αναπνέουν" οι υγραντήρες ή "χάνουν" λογω κακής κατασκευής είναι άλλο θέμα, άκρως ανεπιθύμητο.

Ο λόγος που θέλουμε να κυκλοφορεί ο αέρας και μάλιστα αποκλειστικά και μόνο αυτός που ήδη είναι μέσα στον υγραντήρα, είναι για να κατανέμει - ως μέσο μεταφοράς - ομοιόμορφα την υγρασία μέσα στον υγραντήρα.
Γι' αυτό και οι αυτόματοι υγραντές έχουν φουρ-φουρ και γι' αυτό σε μεγάλους υγραντήρες κανουμε συνδυασμούς υγραντικών στοιχείων και ανεμιστηρακίων.

Κατά τ' άλλα ασπάζομαι την ταπεινή άποψη του cornelius, επίσης ταπεινά.
Και εξηγούμαι:
Η αμμωνία είναι η μακράν πιό πτητική ουσία που μπορεί να έχει ενα πούρα (Γι' αυτό η κύρια χρήση της είναι σε μεγάλες βιομηχανικές εγκαταστάσεις ως ψυκτικό μέσο).
Αρα το πρώτο "άρωμα" που χάνει ένα πούρο είναι η αμμωνία και αυτό ακριβώς θέλουμε.
Βγάζοντας λοιπόν τα πούρα από το κουτί τους θα ξεφορτωθούν συντομότερα την αμμωνία και θα είναι πιό γρήγορα έτοιμα για φούντωμα.

Αν και βαρύ, ίσως βοηθήσει κάποιον από τους νεότερους στην σταδιοδρομία του στο χώρο
http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=879
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Ιαν 24, 2013 2:45 pm

Νίκος έγραψε:Οταν μιλάμε για κυκλοφορία αέρα στον υγραντήρα δεν εννοούμε να αερίζεται (και έτσι και αλλιώς :wink: ), δηλαδή να ανταλλάσει τον αέρα του με "φρέσκο" αέρα του περιβάλοντος, γιατί έτσι χάνει τα αρώματά του αλλά και μας βάζει συνεχώς να συμπληρώνουμε χαμένη υγρασία.

Παράδειγμα: αρωτικό μαντηλάκι. Οσο είναι κλειστό μια χαρά είναι και από υγρασία και από αρωμα. αν το ανοίξουμε και το αφήσουμε, σύντομα θα χάσει και την υγρασία και το μεγαλύτερο μέρος του αρώματός του.

Το αν "αναπνέουν" οι υγραντήρες ή "χάνουν" λογω κακής κατασκευής είναι άλλο θέμα, άκρως ανεπιθύμητο.

Ο λόγος που θέλουμε να κυκλοφορεί ο αέρας και μάλιστα αποκλειστικά και μόνο αυτός που ήδη είναι μέσα στον υγραντήρα, είναι για να κατανέμει - ως μέσο μεταφοράς - ομοιόμορφα την υγρασία μέσα στον υγραντήρα.
Γι' αυτό και οι αυτόματοι υγραντές έχουν φουρ-φουρ και γι' αυτό σε μεγάλους υγραντήρες κανουμε συνδυασμούς υγραντικών στοιχείων και ανεμιστηρακίων.

Κατά τ' άλλα ασπάζομαι την ταπεινή άποψη του cornelius, επίσης ταπεινά.
Και εξηγούμαι:
Η αμμωνία είναι η μακράν πιό πτητική ουσία που μπορεί να έχει ενα πούρα (Γι' αυτό η κύρια χρήση της είναι σε μεγάλες βιομηχανικές εγκαταστάσεις ως ψυκτικό μέσο).
Αρα το πρώτο "άρωμα" που χάνει ένα πούρο είναι η αμμωνία και αυτό ακριβώς θέλουμε.
Βγάζοντας λοιπόν τα πούρα από το κουτί τους θα ξεφορτωθούν συντομότερα την αμμωνία και θα είναι πιό γρήγορα έτοιμα για φούντωμα.

Αν και βαρύ, ίσως βοηθήσει κάποιον από τους νεότερους στην σταδιοδρομία του στο χώρο
http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=879

Ωραιο λινκ! :D :D
Θα παρω και εναν καμπινετ, θα ειναι τεταρτος υγταντηρας 8) 8) 8) 8)
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Ιαν 24, 2013 3:06 pm

Aris έγραψε:Θα ητανε καλυτερα να τα αφησεις μεσα στο κουτι τους και να ριχνεις που κ που καμια ματια για υγρασια,σκαθαρια κλπ προβληματα ετσι ωστε εαν κατι παει στραβα να προλαβεις να το διορθωσεις εγκαιρα.
Κλειστα γιατι εαν τα αφησεις ανοιχτα θα χασουν πολυ απ το αρωμα τους και αυτο θα το καταλαβεις σε διαστημα λιγων ημερων.
Εαν θες κανε και μια δοκιμη. Αφησε ενα πουρο εκτος του κουτιου του και απλα μυρισε το,μετα απο λιγες ημερες, να δεις ποσο θα υστερει σε αρωμα σε σχεση με αυπολοιπα.

Αν τα αρωματα εχουν εν μερη φυγη μεσα σε λιγες μερες, αυτο σημαινη οτι πρεπει να καπνιζονται απο το κουτι, χωρις ενδιαμεση σταση καποιον μηνων στον υγραντηρα οπως προτινει ο Κορνιλιος!

Σορρυ για την ορθογραφια ειμαι γεννημα θρεμα σουηδικο και ελλαδιτης εδω και 5 χρονια :D :shock: :evil:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιαν 24, 2013 3:40 pm

svensk έγραψε:...Σορρυ για την ορθογραφια ειμαι γεννημα θρεμα σουηδικό...

φίλε σου αξίζουν συγχαρητήρια, δε φαίνεται καθόλου το accent :wink:

@Νίκος
στο "άλλο", μου ξέφυγε το "καλύτερο" απ' όλα τα θέματα περί "παλαίωσης"
το θεμα που παραθέτεις εδώ, είναι για διδακτορικό 8)

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης