Περι ωρίμανσης ..

kinigareos85

Περι ωρίμανσης ..

Δημοσίευσηαπό kinigareos85 » Τετ Νοέμ 20, 2013 9:31 pm

Διαβάζω συχνά περι ωρίμανσης των λατρεμενων μας ωστόσο μιας και νέος γαρ στο άθλημα και δη απειρος δε μπορω να καταλάβω κάτι και θέλω τη βοηθεια σας .. Αγοράζοντας λοιπόν κάποιο/α στικ απο κάποιο κατάστημα πρέπει να μείνουν υποχρεωτικά για κάποιο διάστημα εντός υγραντηρα; Και αν ναι πόσο ειναι αυτο; Δεν αναφέρομαι σε εκ του μακρόθεν παλαιωση αλλα για κάτι πιο απλο; Επισης αυτο γίνεται σε ολα η μονο σε όσα έχουμε δει το box code ότι ειναι φρέσκα;
ocelot

Re: Περι ωρίμανσης ..

Δημοσίευσηαπό ocelot » Τετ Νοέμ 20, 2013 10:08 pm

Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό... Απλώς στις περισσότερες των περιπτώσεων τα πούρα γίνονται πολύ πολύ καλύτερα ,
όταν ωριμάζουν . Φεύγουν οι αμμωνίες , " κάθονται " οι γεύσεις καλύτερα , φεύγει η όποια ανεπιθύμητη τραχύτητα
και γενικότερα η όλη εμπειρία " σε πάει " πιο μακριά . Αυτό ισχύει κυρίως για τα νησιώτικα και δη για τους
υψηλούς καλεσμένους . Για παράδειγμα κανένα esplendido αγορασμένο το 2013 δεν θα αναδείξει τις αρετές του
σε τέτοιο επίπεδο όσο ένα esplendido αγορασμένο το 2008 ξέρω και άρα παλαιωμένο 5 χρόνια . Τώρα με τα jlp
ας πούμε δεν θα δεις μεγάλη διαφορά γιατί πολύ απλά " δεν σκαμπάζουν " από τέτοια και άρα δεν έχει νόημα να
τα ωριμάζεις . Το ίδια συμβαίνει και με τα περισσότερα εκτός κούβας πούρα . Είτε είναι ανεπίδεκτα μαθήσεως
και άρα δεν έχει νόημα είτε έχουν ήδη πιο έτοιμα καπνά και άρα είναι έτοιμα για την πυρά . Πάντως είναι
πραγματικά μαγικό το πόσο πολύ μπορεί να μεταμορφωθεί ένα καλό νησιώτικο πούρο με μερικά χρονάκια στα
φύλλα του .
songs of darkness words of light
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Τετ Νοέμ 20, 2013 10:28 pm

Όσον αφορά στην τελευταία ερώτηση που κάνεις...Αν αγοράσεις μια πανάκριβη κούτα σήμερα , είναι κρίμα να
μην τους δώσεις χρόνο να αναδείξουν τις αρετές τους . Αν πάλι είναι πιο παλιά η ημερομηνία τους , και πάλι
καλό θα είναι να τα περιμένεις κι εσύ λίγο , αλλά σίγουρα θα είναι σε καπνίσιμη κατάσταση σε πολύ λιγότερο
χρόνο παλαίωσης . Αλλά πάλι εκεί τίθεται το ερώτημα του αν και κατά πόσο ήταν καλές οι συνθήκες της
διατήρησής τους στο προηγούμενο σπίτι τους . Όπως και να χει πάντως τα μονά δύσκολα ωριμάζουν σε
υγραντήρες που ανοιγοκλείνουν συνέχεια και που προσθαφαιρούνται διαρκώς καινούρια πούρα στην παρέα
οπότε θα σου πρότεινα να μην μπλέξεις σε αυτή τη φάση με τέτοια..Το όλο θέμα άλλωστε με τα μονά είναι η
άμεση κατανάλωση νομίζω . Και πάλι θα τα ευχαριστηθείς...Ότι πούρο και να ναι , όποια χρονιά και να ναι ,
άμα είναι καλό...θα σου μιλήσει !

Αυτά και ελπίζω να μην κούρασα !
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Νοέμ 22, 2013 2:19 am

Φίλε για να κάνεις σοβαρή απόπειρα ωρίμανσης πρέπει να φτιάξεις και τις κατάλληλες συνθήκες. Κοινώς υγραντήρες κινέζικοι με φλύδα κέδρου κλπ δεν παίζουν. Εκτός και αν θες τα πούρα σου σε λίγο να μυρίζουν mdf. Βέβαια στην Ελλάδα ήμαστε περίεργα φρούτα αγοράζουμε κούτες από ακριβά πούρα και τα αποθηκεύουμε σε υγραντήρες της πλάκας. Ακριβοί στα πίττερα και φτηνοί στ αλεύρι.
cigarsforum.gr
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Παρ Νοέμ 22, 2013 3:02 am

Νίκο αν αναφέρεσαι σε μένα προφανώς και το ξέρω ότι χρειάζεσαι πολύ ιδιαίτερες συνθήκες αν θες να θεωρήσεις
ότι αποπειράσαι να ωριμάσεις πούρα και ότι οι κινέζικοι υγραντήρες δεν κάνουν γι αυτή τη δουλειά . Απλώς ο φίλος
ήθελε περισσότερο να έχει μια γενική ιδέα περί ωρίμανσης και λιγότερο να ασχοληθεί σοβαρά γι αυτό και προτίμησα
να μην το εξειδικεύσω .
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Νοέμ 22, 2013 11:35 am

Όχι βρε Ocelot δεν αναφέρομαι σε σένα. Για τον kinigareos85 πήγαινε και γενικότερα. Δεν μ αρέσουν οι αναφορές επι προσωπικού αλλά και πάλι όπως γουστάρει ο καθένας. Δηλαδή δεν κακίζω κάποιον που επιλέγει σαν λύση τον κινέζικο. Όλοι μας έχουμε πάρει κάποια στιγμή κινέζικο. Απλά λέω ότι ωρίμανση και κινέζικος δεν πάνε μαζί.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Νοέμ 22, 2013 4:56 pm

νικο φανταζομαι οτι οταν λες ωριμανση μιλας για βαααααθος χρονου και οχι 3-4-5 χρονακια ή κανω λαθος ? ...
δεν εχω εμπειρια απο υγραντηρες ,ποσο μαλλον ακριβους , αλλα θεωρω οτι μαλλον ποτε δεν θα αγορασω υγραντηρα πχ απο τον καρναμπακο . τους εχω δει , ειναι πανεμορφοι , εργα τεχνης αλλα απο τιμη ξεφευγουν ... μπορω να αγορασω αρκετες 25ρες κουτες καλων πουρων στην τιμη ενος μετριου υγραντηρα του ...

πιστευεις οτι οι κινεζικοι - φθηνοι με φλουδα κεδρου μειονεκτουν στο οτι δεν μπορουν να κρατησουν την υγρασια ? δεν "βγαζουν" αρωματα ? τι ειναι αυτο που σε κανει να το πιστευεις αυτο ? ή το προβλημα πιστευεις οτι ειναι πως μετα απο λιγα χρονια θα αρχισουν να μυριζουν mdf ?
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Νοέμ 22, 2013 5:59 pm

Φίλε Alex το να συγκρίνεις έναν υγραντήρα του Καρναμπάκου με έναν υγραντήρα κινέζικο της κακιάς ώρας είναι χωρίς νόημα. Και η Bentley αμάξι είναι και το Lada αμάξι είναι. Πριν παραγγείλω έναν custom made υγραντήρα στον Χρήστο , όπως ακριβώς τον ήθελα εγώ έψαξα πολύ στην αγορά. Είδα και αν είδα υγραντήρες. Και τους Adorini και άλλους κινέζικους και απομιμήσεις και ισπανικούς και ellie blue κλπ. Κατ' αρχην οι χαμηλής ποιότητας υγραντήρας δεν αξίζει καν να αναφερθώ σ αυτούς. Ούτε υγρασίες κρατάνε , ούτε τίποτα , χάρβαλα για το τζάκι είναι άντε να τους κρατήσεις για να κρατάς τίποτα αποδείξεις και λογαριασμούς σαν κουτί. Για τα αρώματα , πες μου ανοίγοντας έναν υγραντήρα του Καρναμπάκου και έναν κινέζικο εσύ τι διαπίστωσες ;;; Γιατί εγώ την πρώτη φορά που μου άνοιξε έναν έπαθα τέτοιο σοκ που είπα κλαίω τα λεφτά που έχω δώσει για υγραντήρες μέχρι τώρα. Είναι δικαίωμα του καθενός και ανάλογα με το βαλάντιο του να κάνει ότι θέλει . Εγώ δεν κρίνω εσένα ή οποιονδήποτε θέλει να πάρει κινέζικο. Απλά θεωρώ χαζομάρα να δίνω χρήματα να αγοράζω κούτες και να τα καταστρέφω μέσα σε υγραντήρες της πλάκας. Ο καλός υγραντήρας είτε γερμανικός , είτε ισπανικός , είτε γαλλικός είτε ελβετικός είτε ελληνικός όχι μονο προστατεύει το πούρο αλλά το αναδυκνύει του βγάζει αρώματα το απογειώνει και κάνει το κάπνισμα του ξεχωριστό ακόμα και με ένα 6 μηνο ύπνο. Να μου πει κάποιος Νίκο δεν έχω χρήματα γι αυτό οκ το δέχομαι και δεν λέω και κουβέντα αλλά κατ' τα άλλα σοβαρή σύγκριση δεν υπάρχει. Και δεν μιλάω για το σχεδιαστικό κομμάτι ή της πολυτέλειας. Μιλάω για τον υγραντήρα σαν κατασκευή και λειτουργία. Ξαναλέω σαν λαός ήμαστε περίεργα φρούτα. Θεωρούμε πάντα τους εαυτούς μας έξυπνους και τους άλλους κορόιδα ή ψώνια. Γι αυτό αγοράζουμε πούρα από διαδυκτιακούς εμπόρους β' και γ' κατηγορίας και κινέζικους υγραντήρες. Σόρρυ αλλά δεν καπνίζουμε , τον εαυτό μας κοροιδεύουμε.
cigarsforum.gr
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Παρ Νοέμ 22, 2013 6:27 pm

Φίλε Νίκο έχεις δίκιο σε όλα όσα λες...Μου άρεσε και το σχόλιο για τις αποδείξεις και τους λογαριασμούς ,
όλα τα λεφτά ! Μια μικρή επισήμανση μόνο : Υπάρχουν διαδικτυακά καταστήματα α ) κατηγορίας αλλά
και πάλι θα πρέπει να πληρώσεις όσο περίπου θα πλήρωνες σε ένα καλό τοπικό μαγαζί . Ενίοτε δε και παραπάνω ...
Γενικά έχεις δίκιο όμως φοβάμαι..με τα "φτηνά και καλά" ιντερνετικά κουβανέζικα συνήθως κοροιδεύουμε τους
εαυτούς μας...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Νοέμ 23, 2013 10:25 am

Nickos H έγραψε:Φίλε Alex το να συγκρίνεις έναν υγραντήρα του Καρναμπάκου με έναν υγραντήρα κινέζικο της κακιάς ώρας είναι χωρίς νόημα. Και η Bentley αμάξι είναι και το Lada αμάξι είναι. Πριν παραγγείλω έναν custom made υγραντήρα στον Χρήστο , όπως ακριβώς τον ήθελα εγώ έψαξα πολύ στην αγορά. Είδα και αν είδα υγραντήρες. Και τους Adorini και άλλους κινέζικους και απομιμήσεις και ισπανικούς και ellie blue κλπ. Κατ' αρχην οι χαμηλής ποιότητας υγραντήρας δεν αξίζει καν να αναφερθώ σ αυτούς. Ούτε υγρασίες κρατάνε , ούτε τίποτα , χάρβαλα για το τζάκι είναι άντε να τους κρατήσεις για να κρατάς τίποτα αποδείξεις και λογαριασμούς σαν κουτί. Για τα αρώματα , πες μου ανοίγοντας έναν υγραντήρα του Καρναμπάκου και έναν κινέζικο εσύ τι διαπίστωσες ;;; Γιατί εγώ την πρώτη φορά που μου άνοιξε έναν έπαθα τέτοιο σοκ που είπα κλαίω τα λεφτά που έχω δώσει για υγραντήρες μέχρι τώρα. Είναι δικαίωμα του καθενός και ανάλογα με το βαλάντιο του να κάνει ότι θέλει . Εγώ δεν κρίνω εσένα ή οποιονδήποτε θέλει να πάρει κινέζικο. Απλά θεωρώ χαζομάρα να δίνω χρήματα να αγοράζω κούτες και να τα καταστρέφω μέσα σε υγραντήρες της πλάκας. Ο καλός υγραντήρας είτε γερμανικός , είτε ισπανικός , είτε γαλλικός είτε ελβετικός είτε ελληνικός όχι μονο προστατεύει το πούρο αλλά το αναδυκνύει του βγάζει αρώματα το απογειώνει και κάνει το κάπνισμα του ξεχωριστό ακόμα και με ένα 6 μηνο ύπνο. Να μου πει κάποιος Νίκο δεν έχω χρήματα γι αυτό οκ το δέχομαι και δεν λέω και κουβέντα αλλά κατ' τα άλλα σοβαρή σύγκριση δεν υπάρχει. Και δεν μιλάω για το σχεδιαστικό κομμάτι ή της πολυτέλειας. Μιλάω για τον υγραντήρα σαν κατασκευή και λειτουργία. Ξαναλέω σαν λαός ήμαστε περίεργα φρούτα. Θεωρούμε πάντα τους εαυτούς μας έξυπνους και τους άλλους κορόιδα ή ψώνια. Γι αυτό αγοράζουμε πούρα από διαδυκτιακούς εμπόρους β' και γ' κατηγορίας και κινέζικους υγραντήρες. Σόρρυ αλλά δεν καπνίζουμε , τον εαυτό μας κοροιδεύουμε.

καλημερες ...
νικο φιλε μου δεν κανω συγκριση αναμεσα σε κινεζικο και καρναμπακικο υγραντηρα ... παρολο που δεν εχω δει απο κοντα υργαντηρα του καρναμπακου εχω δει σε φωτος μονο και εχω ακουσει-διαβασει απο ολους τα καλυτερα ...( πρεπει να ειναι καποιος τουλαχιστον χαζος για να τους συγκρινει) οπως λοιπον καταλαβαινεις ουτε ιδεα δεν εχω πως μπορει να μυριζει ο ελληνικος . εγω απλα εκανα μερικες ερωτησεις μπας και μαθω κατι παραπανω γιατι αμα προσεξες το εγραψα απο την αρχη οτι δεν ξερω απο υγραντηρες ...
και ξαναρωταω ...
οταν μιλας για ωριμανση φανταζομαι μιλας για αρκετα χρονια και οχι για 3-4 χρονια απλα να ωριμασει λιγο το πουρο .
και το προβλημα ειναι οτι μετα αρχιζει και μυριζει το κακης ποιοτητας ξυλο ?? γιατι το θεμα με την υγρασια δεν το εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης ( να μην κρατανε υγρασια οπως αναφερεις) αλλα σιγουρα εαν μετα απο 2-3-4 χρονια αρχιζει να μυριζει περιεργα (mdf) ο υγραντηρας μου θα ειναι σοβαρο προβλημα .σου ετυχε εσενα αυτο ποτε ? ειχες καμια τετοια ασχημη εμπειρια ? ρωταω γιατι αμα ειχες ειναι πολυ πιθανο να εχω και εγω στο μελλον . και θα ηθελα να το αποφυγω ...
εαν μονο με αγορα πανακριβου υγραντηρα μπορω να το αποφυγω ισως να το ξανασκεφτω ...

ασχετο με το θεμα των υγραντηρων αλλα δεν αγοραζω απο διαδυκτιακους εμπορους (πλην 3-4 εξαιρεσεων) αλλα απο ελλαδα ΑΛΛΑ και αυτο θα αλλαξει συντομα ... βαρεθηκα την συμπεριφορα τους και την αντιμετωπιση τους ... εχω παραπονα απο ολα τα καταστηματα που ψωνιζα τοσα χρονια( δεν θελω να κανω διαφημηση αλλα μονο ο λεωνιδας μου " κανει " πια ) καλυτερα να κοροιδευω εγω τον εαυτο μου παρα να με κοροιδευουν αυτοι , να το ξερω και να τους τα σκαω ...

και παλι τις καλημερες μου και καλο σκ ...

υγ1 στειλε ενα πμ ποσο σου κοστισε ο καρναμπακικος γιατι ξερω οτι οι τιμες του ξεκινανε απο τα 600-800 κατι τετοιο
υγ2 αναμεσα σε lada και bentley σιγουρα θα προτιμησω το lada ... :roll: :mrgreen:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Δευ Νοέμ 25, 2013 11:58 am

Alex καλημέρα,

Συνήθως οι κινέζικοι κρατάνε και δίνουν ότι είναι να δώσουν κανένα χρόνο όχι παραπάνω και ναι έχω και άσχημες εμπειρίες. Και όταν έχεις μέσα σε υγραντήρα που στοιχίζει πχ 150 ευρώ πούρα που αξίζουν πχ 1500 και τα ρισκάρεις προσωπικά το θεωρώ λάθος. Να έχεις έναν υγραντήρα για την πλάκα σου και να βάζεις μέσα 15-20 πούρα που τα καπνίζεις τακτικά πάλι δεν βρίσκω νόημα. Πάρε ένα τάπερ ή ένα βάζο.
Όταν μιλάω για ωρίμανση μιλάω για πάνω από 6-7 χρόνια πράγμα που δεν γίνεται να πετύχεις με υγραντήρες της πλάκας.
Σχετικά με τις τιμές του κ. Καρναμπάκου θα ήταν καλύτερο να πας μια βόλτα από το εργαστήριό του στα Καλύβια να δεις την δουλειά που κάνει και να ρωτήσεις τον ίδιο ότι θες. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να αγοράσεις. Άμα πας θα καταλάβεις και μόνος σου πολλά.
cigarsforum.gr

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες