Κάτι σαν πάχνη ανάμεσα στα πούρα

Γιώργος

Κάτι σαν πάχνη ανάμεσα στα πούρα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος » Κυρ Ιουν 12, 2005 5:28 pm

Άφησα για δεκαπέντε ημέρες είκοσι Bolivar petit coronas σε υγρασία 70 βαθμών σε υγραντήρα 50 πούρων χωρίς να αεριστούν καμία ημέρα μια και έλειπα σε ταξίδι. Το αποτέλεσμα ήταν τρία από αυτά να παρουσιάσουν μια λευκή πάχνη σαν ιστό αράχνης. Τα πούρα είναι πρόσφατα κατασκευασμένα (Μάρτιος 05) και είναι αρκετά λιπαρά (λαδωμένα). Επιπρόσθετα παρατήρησα μια μικρή αλλοίωση στο χρώμα του δαχτυλιδιού. Τελικά καθάρισα την πάχνη και τα έχω αφήσει ξεχωριστά από τα υπόλοιπα πούρα. Τι νομίζετε ότι έφταιξε? Τα πούρα να τα καπνίσω ή όχι.
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Δευ Ιουν 13, 2005 12:12 am

Αν το νερό στο credo δεν είναι απεσταγμένο πολύ πιθανό να οφείλεται σ' αυτό.Επίσης είπες ότι τα πούρα είναι πρόσφατα κατασκευασμένα και πολύ πιθανόν τα έλαια και η επιπλέον υγρασία που έχουν να επηρέασαν.
Τα 'φρέσκα' πούρα έχουν επιπλέον υγρασία και έχουν την τάση να φτάνουν σε κατάσταση ισορροπίας μέσα στο humi αποβάλλοντας την.
Το δακτυλίδι τι χρώμα πήρε δηλαδή?
Όσο αφορά το κάπνισμα δεν έχουν κανένα πρόβλήμα αν και θα ήταν καλύτερα να τα αφήσεις λίγο καιρό ακόμα.Τα σχόλια που ανέφερες είναι και ένα σημάδι ότι η κατάσταση τους δεν σταθεροποιήθηκε ακόμα μέσα στον υγραντήρα.
panatellas for ever!
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Re: Κάτι σαν πάχνη ανάμεσα στα πούρα

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Δευ Ιουν 13, 2005 2:44 am

Γιώργος έγραψε:Άφησα για δεκαπέντε ημέρες είκοσι Bolivar petit coronas σε υγρασία 70 βαθμών σε υγραντήρα 50 πούρων χωρίς να αεριστούν καμία ημέρα μια και έλειπα σε ταξίδι. Το αποτέλεσμα ήταν τρία από αυτά να παρουσιάσουν μια λευκή πάχνη σαν ιστό αράχνης. Τα πούρα είναι πρόσφατα κατασκευασμένα (Μάρτιος 05) και είναι αρκετά λιπαρά (λαδωμένα). Επιπρόσθετα παρατήρησα μια μικρή αλλοίωση στο χρώμα του δαχτυλιδιού. Τελικά καθάρισα την πάχνη και τα έχω αφήσει ξεχωριστά από τα υπόλοιπα πούρα. Τι νομίζετε ότι έφταιξε? Τα πούρα να τα καπνίσω ή όχι.

Πιστεύω πως αυτό που περιγράφετε είναι η αρχή εμφάνισης μούχλας. Είναι χαρακτηριστικό πως κάνει την εμφάνισή της με τη μορφή ιστού αράχνης. Παρόμοιο θέμα είχε συζητηθεί στο παρελθόν, σε κάποια παλαιότερη δημοσίευσαη θα βρείτε ένα link που παραπέμπει σε ιστοσελίδα με φωτογραφίες πούρων που εμφανίζουν "plume" χαρακτηριστικό άψογης ωρίμανσης, και στις δύο ποικιλίες μούχλας που εμφανίζεται στα πούρα μας (λευκή και πράσινη) Η λευκή είναι η περισσότερη ακίνδυνη διότι εισβάλλει πολύ δύσκολα στο εσωτερικό του πούρου και μπορεί κανείς να την αφαιρέσει εύκολα με ένα πινελάκι.

Όσο για τον αποχρωματισμό του δακτυλιδιού των Bolivar, είναι κάτι που έχω παρατηρήσει και εγώ στα δικά μου πούρα, πιστεύω πως οφείλεται στα φθηνά υλικά που χρησιμοποιύν για τη βαφή τους. Αν παρατηρήσετε με προσοχή, θα δείτε πως υπάρχουν πολύ λεπτοί κόκκοι χρυσού σε όσο πούρα έχουν δακτυλίδι με χρυσό, πλην τα καινούργια πούρα στα Cohiba και Cristobal.

Τέλος, πολλοί θα σας πουν να καπνίσετε τα πούρα με την άσπρη μούχλα άφοβα. Γευστικά σίγουρα δε θα δείτε διαφορά. ΠΑρόλα αυτά, επειδή δε γνωρίζω τον τύπο του μύκητα που αντιστοιχεί, δε γνωρίζω να σας πω αν δημιουργεί τοξικά metabolite byproducts ή όχι. Προσωπικά, σε 2-3 MC που εμφανίσθηκε, τα κάπνισα, αν και έχω τύψεις τώρα...
Plato said "Beware the wrath of the patient man"

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες