Υγραντήρας και σβησμένα πούρα

Kavadias Vangelis

Δημοσίευσηαπό Kavadias Vangelis » Τετ Ιαν 04, 2006 1:58 pm

Καλή χρονιά σε όλους . είμαι νέο μέλος στο CW καθώς και νέος καπνιστής πούρων και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να βάλω ένα πούρο που έχω σβήσει ξανά πίσω στον υγραντήρα μου ή όχι . Ο υγραντήρας μου έχει συρτάρια ( Adorini Chianti medium) .
Ευχαριστώ
Newbie Smoker
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Re: Υγραντήρας και σβησμένα πούρα

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τετ Ιαν 04, 2006 6:27 pm

Kavadias Vangelis έγραψε:Καλή χρονιά σε όλους . είμαι νέο μέλος στο CW καθώς και νέος καπνιστής πούρων και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να βάλω ένα πούρο που έχω σβήσει ξανά πίσω στον υγραντήρα μου ή όχι . Ο υγραντήρας μου έχει συρτάρια ( Adorini Chianti medium) .
Ευχαριστώ

Φίλε Βαγγέλη,
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μη βάλεις σβησμένο πούρο στον υγραντήρα, διότι μέσα σε χρονικό διάστημα περίπου 20 λεπτών, όλα τα πούρα σου θα μυρίζουν πίσσα και θα αχρηστευθούν.

Κατά τη γνώμη μου, πούρο που έχει κανείς μισοκαπνίσει, μπορεί να το ξαναγευθεί μέσα σε λίγες ώρες μόνο, και ακόμη και τότε, η γεύση του θα είναι "ιδιαίτερη"
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Kavadias Vangelis

Δημοσίευσηαπό Kavadias Vangelis » Τετ Ιαν 04, 2006 6:57 pm

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απαντησή σου , βέβαια ήδη το λάθος το έκανα (και ήταν όλα cohiba ) ελπίζω το ότι ήταν σε διαφορετικό συρτάρι να έπεξε κάπιο θετικό ρόλο .......
ήθελα επίσεις να ρωτίσω για το υγρόμετρο εκτώς απο αυτό που έχει μέσα ο υγραντηρας πήρα και ένα άλλο καλύτερο της adorini synthetic το οποίο όμως μετά το test με το αλάτι μου δείχνει 74% αντί για 70-72 να το πειράξω ? γιατι υποτίθεται ότι είναι precalibrated
Ευχαριστώ και συγγνώμη για την κούραση που προξενώ
Newbie Smoker
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Τετ Ιαν 04, 2006 7:28 pm

Συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη. Ποτέ πούρο μισοτελειωμένο στον υγραντήρα. Για αυτές τις περιπτώσεις των μισοτελειωμένων πούρων συνήθως φροντίζουμε να έχουμε από πριν κάποια tubes για να τα αποθηκεύουμε μέχρι να τα καπνίσουμε εντελώς.
'Οσον αφορά το πρόβλημα με το υγρασιόμετρο , αυτά έχουν συνήθως τα αναλογικά υγρασιόμετρα - ή υγρόμετρα. Συνήθως δείχνουν μια εικόνα για το επίπεδο της υγρασίας . Αν δε το καλιμπράρεις στο 70% , και τύχει η υγρασία να κατέβει στο 40 % δείχνουν εντελώς λανθασμένα.
Kavadias Vangelis

Δημοσίευσηαπό Kavadias Vangelis » Τετ Ιαν 04, 2006 7:36 pm

Ευχαριστώ για όλες τις άμεσες απαντήσεις σας
Newbie Smoker

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης