Cigar Storage ....

Άβαταρ μέλους
Domen

Cigar Storage ....

Δημοσίευσηαπό Domen » Τρί Μάιος 20, 2008 7:51 am

Καλημερα

Θα ηθελα να ρωτησω οσους εχετε σχετικα μεγαλα cabinets η humidors αν ειναι προτιμοτερο να αποθηκευονται τα πουρα κλειστα στα κουτια τους παρα χυμα η ανοιχτα και γιατι .

Εφτιαξα το πρωτο μου tupperdoor που χωραει 5 μεσαιου μεγεθους κουτια του εβαλα 3 Boveda 69 % humidity packs και εβαλα μεσα τα δυο κουτια που εχω στην κατοχη μου (Monte N.4 και Hoyo Petit Robusto 15 .)... ειναι στο 68-69 % η υγρασια σταθερη χαρα ...

Δεν μου καθοταν καλα να ειναι στην ζεστη εξω απο το κουτι τους στον humidor παρεα με τα JPL Petit Cetros και τα αλλα handmade που εχω ....

Θα τα αποθηκευσω σε ντουλαπα μαζι με τα vintage και τα RGPE που περιμενω γιατι εχει 2-3 βαθμους λιγοτερους τωρα το καλοκαιρι ....δεν νομιζω οτι θα παρουν μυρωδιες γιατι το ταπερ ειναι αεροστεγες ..

Ειναι καλυτερα να τα εχω κλειστα στα κουτια τους η να τα ανοιξω λιγο να αεριζονται;Παιζει ρολο αυτο ;

Στο νετ που εψαξα οι αποψεις ειναι αντικρουομενες και υπαρχουν επιχειρηματα υπερ και των δυο .. αλλοι τα προτιμουν κλειστα και αλλοι ανοιχτα ....

Επισης υπαρχει καποια περιοδος απο την οποια και μετα εξαφανιζεται ο κινδυνος της εμφανισης του tobbaco beetle ;Εμφανιζεται σε σχετικα νεα πουρα η δεν παιζει ρολο αυτο ; Μπορει η αυξημενη θερμοκρασια σε πουρο 7 και 8 χρονων να το εμφανισει ξαφνικα ;

Συγγνωμη αν κουραζω με τις ερωτησεις μου αλλα απο την φυση μου δεν αντεχω να καταπιαστω με κατι και να μην προσπαθησω να ενημερωθω οσο καλυτερα γινεται γι'αυτο ....αυτο τον ενθουσιασμο του πρωταρη και το μικροβιο του συλλεκτη τα εχω παντοτε με οτι και να ασχοληθω .... ξερω οτι η προσωπικη εμπειρια ειναι ο καλυτερος δασκαλος αλλα μια γνωμη ενος πιο εμπειρου οπως εισαστε εσεις ειναι παντα καλοδεχουμενη ...
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Μάιος 20, 2008 10:08 am

Domen αν ανοιξεις ενα κουτι για να παρεις ενα πουρο να το καπνισεις μοιραια το κουτι μενει ανοιχτο (ασφραγιστο). Καλυτερα μεσα στα κουτια τους τα πουρα. Τα κουτια ειναι φτιαγμενα απο κεδρο οποτε το πουρο δενει ομορφα με την μυρωδια του κεδρου.

Οσο για το tobbaco beetle μια ειναι η λυση: Καταψυξη!

Σχετικα εχουν γραφτει με ολες τους τις λεπτομεριες εδω μεσα στο παρελθον. Κανε μια αναζητηση και θα βρεις πολυ υλικο.

Χαιρετω και καλοκαπνιστα!
“Those who smoke Cohibas never die of cancer, but those who donʼt smoke them, die of envy”
Νίκος

Re: Cigar Storage ....

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 20, 2008 3:39 pm

Domen έγραψε:Καλημερα
Θα ηθελα να ρωτησω ...

Αν θελήσει κάποιος να σου απαντήσει σε όλα, θα πρέπει να γράψει βιβλίο... :D

Εντελώς επιλεκτικά και σύντομα:

Μερικοί έμποροι ανοίγουν τα κουτιά για έλεγχο, οπότε δεν γεννάται θέμα ξεσφραγίσματος, αν ψωνίζεις από τέτοιους (γκεστο).
Τα aged τα έχουν ανοιγμένα όλοι. Σε άλλη περίπτωση, φαντάσου την έκπληξη, όταν ανοίξεις το κουτί του 1999 και δεις μέσα 25 δαχτυλίδια και μερικές ντουζίνες κάμπιες, που ψοφήσανε της πείνας, αφού έφαγαν και το τελευταίο φυλλαράκι καπνού.

Υποτίθεται, οτι τα τελευταία χρόνια οι Κουβανοί καταψύχουν τα καπνά για να καταπολεμήσουν τα μαμούνια, αλλά καλού κακού ... φύλαγε τα ρούχα σου, αν έχεις σκοπό να διατηρήσεις τα πούρα σου σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες από τις προτεινόμενες.

Σαφώς και τα aged μπορεί να έχουν αυγά και κάποια στιγμή να βγουν τα σκουληκάκια, αν βέβαια βρουν την κατάλληλη θερμοκρασία. Πόσο ζουν τα αυγά αυτά, ίσως μας πει κάποιος φίλος με εντομολογικές γνώσεις.

Είμαι κι εγώ από αυτούς, που τους τη σπάνε τα Box pressed.
Γι' αυτό, ανοίγω οπωσδήποτε τα κουτιά σαν αυτό το MC #4, που πήρες εσύ, κι ας μην έχω σκοπό να τα καπνίσω.

Αφαιρώ μετά ένα πούρο από την πάνω σειρά, το ενδιάμεσο φύλλο κέδρου και το χαρτονάκι, που βάζουν στη κάτω αριστερή άκρη, αντί του 26ου πούρου.
Κουνάω, ελαφρά, το κουτί, για να ... ανασυνταχθούν καλύτερα τα υπόλοιπα 24 πούρα.
Το καρφάκι, που κλείνει το κουτί, το στραβώνω τόσο, όσο χρειάζεται για να μην βρίσκει την αρχική τρύπα και να μένει έτσι το κουτί μισό πόντο ανοιχτό. Οχι για να παίρνουν τα πούρα αέρα, αλλά για να βρουν το χώρο να ... αναπτυχθούν.
Τα πούρα αποθηκεύονται μετά σε λίγο περισσότερη υγρασία, απ' ό,τι τα θέλω για κάπνισμα, ρουφούν αυτή την παραπανίσια υγρασία και σε ... λίγους μήνες γίνονται ολοστρόγγυλα.
Κανα μήνα πριν την ώρα τους μετακομίζουν, σε ξηρότερες περιοχές.

Αυτή είναι η "πατέντα" μου για τα box pressed. Τα άλλα τα κουτιά, τα cabinet ή τα SBN, π.χ. τα PSP2, PSD4, MC Edm κλπ., τα ανοίγω μεν για έλεγχο, αλλά δεν βγάζω κανένα πούρο, αν δεν προκειται να το καπνίσω.

Οπως διαπίστωσες και μόνος σου, μπορεί ο επόμενος να σου γράψει εντελώς άλλα πράμματα. Εσύ διαλέγεις...

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης