Cool! Cool? (Θερμοκρασία και Cigar Aging)

Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Ιουν 02, 2008 5:54 pm

INS έγραψε:νικο, χαρα στο κουραγιο σου. το συμπερασμα, αν καταλαβα καλα, βεβαια, ηταν το αρχικο: αφηστε τα πειραματα, κλιματιστε το δωματιο και φυλαξτε τον συντηρητη για τα κρασια σας. μακαριοι οι χαλαροι και τεμπεληδες. τα ψυχαναγκαστικα δεν ωφελουν ουτε την υγεια, ουτε τα πουρα. :lol:

Πού ησουν τοσο καιρό αδελφέ και νόμιζα πως ήμουν μόνος!!!
nisperton

Para poly kali doulia

Δημοσίευσηαπό nisperton » Δευ Ιουν 02, 2008 8:37 pm

Efxaristw me tin seira mou kai egw gia ti poly kali doulia pou ekanes to savatokyriako kai mou elyses arketes apories.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Δευ Ιουν 02, 2008 10:40 pm

Νικο τα συγχαριτηρια μου και απο μενα! Μολις διαβασα το πολυ ενδιαφερον αρθρο. Σε ευχαριστω για τις ενδιαφερουσες πληροφοριες!
“Those who smoke Cohibas never die of cancer, but those who donʼt smoke them, die of envy”
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 03, 2008 2:41 pm

INS έγραψε:νικο, χαρα στο κουραγιο σου. το συμπερασμα, αν καταλαβα καλα, βεβαια, ηταν το αρχικο: αφηστε τα πειραματα, κλιματιστε το δωματιο και φυλαξτε τον συντηρητη για τα κρασια σας. μακαριοι οι χαλαροι και τεμπεληδες. τα ψυχαναγκαστικα δεν ωφελουν ουτε την υγεια, ουτε τα πουρα. :lol:

Το ίδιο κατάλαβα κι εγώ. Βέβαια το άρθρο δεν χαλάει καρδιές, γιατί και συντηρητή κρασιών να χρησιμοποιείς, σου λέει, απλά, οτι δεν είναι λάθος, θέλει όμως μεγάλη προσοχή και πολύ δουλειά.
Οποιος εχει το χρόνο, ειδικά αν θέλει και να τον "ντύσει" με κέδρο και να τον θαυμάζει μπορεί να τον χρησιμοποιεί. Πιστεύω, ένας τέτοιος συντηρητής θα είναι κόσμημα.

Το βασικό πρόβλημα είναι, οτι ο συντηρητής έχει σαν πρωταρχικό σκοπό την διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας.
Η διακύμανση της σχ. υγρασίες περιθωριοποιείται, γιατί του αρκεί, να είναι όπου να 'ναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, ήτοι 50-80%. Κι εκεί είναι το πρόβλημα, αν του βάλεις πούρα.

Από την άλλη, μας βολεύει πολύ, που εδώ στα μέρη μας, έχουμε σταθερές (έστω υψηλές) θερμοκρασίες το καλοκαίρι, γιατί πήραμε όλοι κλιματιστικά, που κάνουν θαυμάσια δουλειά και σε μας και στα πούρα μας. Ξέρουμε να χειριστούμε την κατάσταση.
Οι καημένοι οι κουτόφράγκοι, λέω εγώ, έχουν να παλέψουν με ακραίες καταστάσεις. Τη μιά μέρα έχουν 37 βαθμούς και σκάνε κυριολεκτικά και αυτοί και τα πούρα τους και την άλλη 13 βαθμούς.Και φτου κι απ' την αρχή. Τα χω (επι)ζήσει αυτά. Ο,τι πρέπει είναι για το κυκλοφορικό.

Ανακεφαλαιώνοντας λέω, όποιος έχει μικρή συλλογή πούρων δεν χρειάζεται να χολοσκάει και πολύ με θερμοκρασίες.
Οποιος είναι όμως πραγματικός συλλέκτης, πρέπει να κάνει το σχεδόν τέλειο:
Walk in humidor με δυο πόρτες, σε υπόγειο, με κλιματισμό, ηλεκτρονικό υγραντή, ηλεκτρονικό αφυγραντή και στον έξω μη κλιματιζόμενο χώρο απλό αφυγραντή, για να έχει την σχ. υγρασία κάτω από το 40%.
dims

Δημοσίευσηαπό dims » Τετ Ιουν 04, 2008 8:39 am

Μπράβο Νίκο για το κόπο που έκανες και ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
John L

Δημοσίευσηαπό John L » Τετ Ιουν 04, 2008 8:51 am

ευχαριστούμε για τις χρησιμες πληροφορίες!!!
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Τετ Ιουν 04, 2008 5:58 pm

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΘΑ ΣΑΣ ΚΡΑΤΩ ΕΝΗΜΕΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ PROJECT WINE COOLER - HUMIDOR.
ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΑ BEADS ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΥΓΡΑΣΙΑ 65%. ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΕΒΑΛΑ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΤΟ COOLER 60% RH ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ 76 ΣΤΟ ΚΑΤΩ. ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΡΟΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.
ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΕΣ 'Η ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ... :idea:
LIFE IS SHORT TO SMOKE BAD CIGARS

Τα πουρα μου.
http://www.flickr.com/photos/36156317@N06/
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 05, 2008 9:20 am

Δύο είναι οι λόγοι της άνισης κατανομής της θερμοκρασίας σ' αυτού του είδους τα ψυγεία, χωρίς ανακύκλωση του αέρα (κοινώς, χωρίς εσνωματωμένο ανεμιστήρα):

1) Ο ψυχρότερος αέρας είναι βαρύτερος και "πέφτει" προς τα κάτω, ο θερμότερος ανεβαίνει προς τα πάνω.
2) Οσο πιο κοντά στο σύστημα ψύξης (fan coil ή θερμοηλεκτρικό στοιχείο), τόσο πιό χαμηλή είναι η θερμοκρασία.

Επομένως, κάτω και πίσω έχουμε την χαμηλότερη, πάνω και μπροστά την υψηλότερη θερμοκρασία. Η διαφορά αυτή μπορεί να είναι 5 βαθμοί Κελσίου.

Αντιστρόφως ανάλογα συμπεριφέρεται η σχ. υγρασία.΄
Κάτω θα έχουμε μεγαλύτερη και πάνω μικρότερη.
Ανάλογα λοιπόν θα έχουμε μια διακύμανση της τάξεως 15% σχ. υγρασίας, όπως φαίνεται και στην περίπτωσή σου.

(Η ανακρίβεια του υγρομέτρου σου δεν παίζει μεγάλο ρόλο, γιατί κοιτάμε μόνο την διαφορές μεταξύ των περιοχών και όχι τις απόλυτες τιμές.
Αυτό σημαίνει, οτι μετράμε με ένα και μόνο υγρόμετρο, υποθέτοντας οτι η ακρίβεια - ανακρίβειά του παραμένει σταθερή εντος των ορίων, που θέλουμε να μετρήσουμε. Δηλαδή, αν το σφάλμα του στο 60% είναι 4, το ίδιο σφάλμα έχει στο 75%.
Ή χρησιμοποιούμε δύο υγρόμετρα, αφού πρώτα διαπιστώσουμε τι απόκλιση έχει το ένα από το άλλο, βάζοντάς τα κατ' αρχήν να μετρήσουν την ίδια περιοχή).

Η λύση είναι λοιπόν, να πετύχεις ίση κατανομή της θερμοκρασίας και θα έχεις αυτομάτως και ισόνομη κατανομή της υγρασίας.

Ισως χρειαστείς, μεγαλύτερο ή περισσότερους του ενός ανεμιστήρες.
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Πέμ Ιουν 05, 2008 1:52 pm

Φιλε Νικο οι συμβουλες σου ειναι πολυ καλες.
Εγω ως νεος με τα coolers θα ηθελα να μαθω τι ανεμιστηρα μπορω να βαλω και πως θα λειτουργει.
Εχω ακουσει για ανεμιστηρες απο PC αλλα δεν εχω ιδεα πως να τους συνδεσω.Κατι που εσυ νομιζεις οτι θα δουλεψει;
Ελπιζω να μην κανω καταχρηση της καλοσυνης σου και των γνωσεων σου. :oops:
Ευχαριστω πολυ
LIFE IS SHORT TO SMOKE BAD CIGARS

Τα πουρα μου.

http://www.flickr.com/photos/36156317@N06/
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 05, 2008 2:50 pm

Γεράσιμε,
εδώ δυστυχώς δεν μπορώ να σου προσφέρω βοήθεια από εμπειρίες μου, γιατί, μέχρι στιγμής, είμαι στο στάδιο της διερεύνυσης του όλου θέματος και δεν έχω κατασταλάξει, πόσο μάλλον πραγματοποιήσει κάποια λύση.
Βέβαια, αυτά που γράφω τα έχω διαβάσει και οι ερμηνείες, που τυχόν δίνω, βασίζονται στην κατάρτισή μου, ως αεροναυπηγού.

Πάντως, μπορείς να αγοράσεις δύο ή τρεις ανεμιστήρες για υπολογιστές και το τροφοδοτικό τους. (π.χ. e-shop.gr)
Το καλύτερο είναι, πρωτού κάνεις τρύπες στα τοιχώματα του συντηρητή, να πειραματιστείς λίγο με τους ανεμιστήρες, περνώντας τα καλώδια από την πόρτα, που ασφαλώς έχει γύρω γύρω λάστιχο κι έτσι θα μπορεί να κλείνει. Καλό είναι, αν και όχι απαραίτητο, να βρείς ανεμιστήρες με φλατ καλώδιο, όπως του ηλέκτρ. υγραντή hydra:
http://www.heartfeltindustries.com/products.asp?cat=48 (Hydra extra fan kit)
Χρησιμοποίησε δύο υγρόμετρα, ένα επάνω και ένα κάτω, αφού όπως είπαμε, βρεις πρώτα την διαφορά σφάλματος, που έχουν. Ετσι δεν θα χρειαστεί να ανοιγοκλείνεις συχνά την πόρτα.
Δοκίμασε διάφορες θέσεις και κλίσεις των ανεμιστήρων μέχρι να καταλήξεις.

Από εκεί και πέρα, μπορεί να βοηθήσει κάποιος φίλος, που ξέρει από ηλεκτρικά / ηλεκτρονικά, αλλά και μαστορέματα.
ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ » Πέμ Ιουν 05, 2008 4:31 pm

[quote="Νίκος"]Γεράσιμε,
Πάντως, μπορείς να αγοράσεις δύο ή τρεις ανεμιστήρες για υπολογιστές και το τροφοδοτικό τους. (π.χ. e-shop.gr)
Το καλύτερο είναι, πρωτού κάνεις τρύπες στα τοιχώματα του συντηρητή, να πειραματιστείς λίγο με τους ανεμιστήρες, .........

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ... ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΗΡΗΤΗ... ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΟΝΩΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΣΥΝΤΗΡΗΤΗΣ, ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ. ΑΠΟΡΩ ΑΠΛΩΣ...
ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Πέμ Ιουν 05, 2008 4:53 pm

Μια λυση πιθανον να ειναι τα εντομοαπωθητικα με ανεμιστηρακια και μπαταριες (φυσικα χωρις ταμπλετες ) ... σε κλειστο περιβαλλον λογικα δεν θα εχουν προβλημα ενα σε καθε ραφι να κυκλοφορησουν τον αερα και δεν χρειαζονται καλωδια και ρευμα ....

Καπου το ειχα διαβασει οτι χρησιμοποιουνται και σε μεγαλα humidors αλλα δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη που ...
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 05, 2008 5:00 pm

ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ έγραψε:
Νίκος έγραψε:Γεράσιμε,
Το καλύτερο είναι, πρωτού κάνεις τρύπες στα τοιχώματα του συντηρητή, να πειραματιστείς λίγο με τους ανεμιστήρες, .........

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ... ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΗΡΗΤΗ... ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΟΝΩΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΣΥΝΤΗΡΗΤΗΣ, ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ. ΑΠΟΡΩ ΑΠΛΩΣ...

Σίγουρα... αν δεν γίνει σωστά, και αν γίνει σε λάθος σημείο θα επέρθει ολική καταστροφή.
Μπορεί όμως να γίνει και σωστά: Τρύπες τόσο μεγάλες, ώστε να χωρούν και το καλώδιο, αλλά και την σιλικόνη ή Sikaflex, που θα μονώσει και στεγανώσει τις τρύπες.

Το ακόλουθο λινκ μας το είχε δώσει ο redrum. Το ξαναβάζω για όποιον θέλει:
http://www.cigarpass.com/forums/index.p ... opic=34187

@domen
Εγώ πρώτη φορά από τον Ανδρέα (mr cool) το είχα ακούσει αυτό.
Σε απλό υγραντήρα δουλεύει μιά χαρά απ' ό,τι είχε πει.
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Παρ Σεπ 19, 2008 11:00 am

Πραγματικά ένα καταπληκτικό, πλήρως αναλυτικό άρθρο, εύγε Νίκο, μου έλυσες πολλές απορίες μιας και λέω να καταπιαστώ με το "σπορ"!
macedonianGR

Δημοσίευσηαπό macedonianGR » Κυρ Σεπ 20, 2009 1:02 am

Στην αρχή του κειμένου αναφέρεται ότι οι επίσημοι διανομείς ψύχουν τα πούρα και ενδεχομένως οι κύριοι που κάνουν ανεξάρτητες εισαγωγές,δεν ακολουθούν ανάλογη διαδικασία.Με το που παραλαμβάνουμε λοιπόν τα πούρα μας είναι σκόπιμο να ακολουθούμε τη διαδικασία ψύξης για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο?

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης