Διαχωρισμός πούρων στο humidor

Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Διαχωρισμός πούρων στο humidor

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Σεπ 18, 2008 3:17 pm

Μια απλή ερώτηση.
Τα πούρα σας τα διαχωρίζετε στο humidor βάσει vitola ή βάσει brand?
Θα ήθελα να μάθω ποιά είναι πιό ορθή πρακτική.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Παρ Σεπ 19, 2008 1:28 pm

Δεν υπαρχει σε ολα τα πραγματα σχετικα με το πουρο "ορθη " και λαθος πρακτικη .

Ο καθενας σε ορισμενα πραγματα καθαρα προσωπικης φυσεως κανει αυτο που ικανοποιει τις αισθησεις του περισσοτερο και αυτο που τον βολευει και τον διευκολυνει ...

Oυτε θα παθουν τιποτα τα πουρα αν ειναι για λιγους μηνες ολα μαζι ... ισα ισα εμενα μου αρεσουν οι μυρωδιες τους ανακατεμενες ....

Τα μονα που διατηρω σε ξεχωριστους υγραντηρες ειναι τα NonCubans απο τα Cubans .

Για ωριμανση ετσι κι αλλιως οσα ειναι βρισκονται μεσα στα κουτια τους

Οποτε θελω να καπνισω η να δοκιμασω καποιο το βγαζω απο το κουτι του και το τοποθετω με τα υπολοιπα στον υγραντηρα των singles τουλαχιστον μια εβδομαδα πριν να παρει μυρωδια απο κεδρο και απο τα υπολοιπα πουρα και να αποκτησει την καταλληλη υγρασια που εχει αυτος ο υγραντηρας ωστε να μου αρεσει ...

Στον ενα humidor λοιπον που ειναι singles για αμεση καταναλωση εχω τα πουρα βαση μεγεθους τα μεγαλυτερα απο κατω και τα μικροτερα απο πανω και ολα μαζι ανακατεμενα και στον αλλο τον μεγαλυτερο που ειναι singles για παλαιωση και boxes βαση μαρκας και χωρισμενα μεταξυ τους με dividers στα συρταρια ....

Οχι οτι ειναι καμια ορθη πρακτικη απλα ετσι μου αρεσουν περισσοτερο :wink:

Καποιος αλλος μπορει να προτιμα το καθε πουρο με την δικη του αποκλειστικη μυρωδια και να διατηρει καθε μαρκα ξεχωριστα απο την αλλη ακομα και με ξεχωριστους υγραντηρες για να το καπνισει ετσι ,προσωπικα γουστα ειναι αυτα .

Βρες εσενα τι σου αρεσει περισσοτερο ..
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
Artist_
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Artist_ » Σάβ Σεπ 20, 2008 10:25 pm

Εγώ τα χωρίζω σε πούρα που θα καπνιστούν σύντομα και σε πούρα που θα καπνιστούν σε βάθος χρόνου. 8)
Αντώνης Γ.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Σεπ 21, 2008 2:54 pm

Artist_ έγραψε:Εγώ τα χωρίζω σε πούρα που θα καπνιστούν σύντομα και σε πούρα που θα καπνιστούν σε βάθος χρόνου. 8)

Ομοίως.
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Κυρ Σεπ 21, 2008 3:41 pm

Να κάνω ίσως μια βλακοδέστατη ερώτηση? Τα πούρα σας εντός του υγραντήρα τα βάζετε σε μονή σειρά ή και 2 ή 3 σειρές το ένα πάνω στο άλλο?
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Σεπ 22, 2008 9:04 am

Artist_ έγραψε:Εγώ τα χωρίζω σε πούρα που θα καπνιστούν σύντομα και σε πούρα που θα καπνιστούν σε βάθος χρόνου"

Ομοίως και εγώ

raftoput έγραψε:Να κάνω ίσως μια βλακοδέστατη ερώτηση? Τα πούρα σας εντός του υγραντήρα τα βάζετε σε μονή σειρά ή και 2 ή 3 σειρές το ένα πάνω στο άλλο?

Δεν είναι καθόλου βλακώδης η ερώτηση. Η απάντηση για μένα έχει χρονική διακύμανση. Πιο συγκεκριμένα, την εποχή του Αϊ Βασίλη, είναι γεμάτοι 3 humidor και 2 cabinet μέχρι τα μπούνια (και όσα είναι σε μορφή "χύδην" είναι σε πολλαπλές σειρές). Ενώ τέτοιες εποχές που το απόθεμα κοντεύει να φτάσει στα όρια ασφαλείας μπορεί να βρείς και μονές σειρές!! :lol: :lol: :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Σεπ 22, 2008 2:28 pm

Ομοίως κι εγώ και στα δύο. :lol:

Στα σοβαρά όμως, κανονικά, λένε οι ειδικοί, πρέπει να αφήνουμε χώρο, για να μπορεί να πηγαίνει παντού η υγρασία.

Αν ισχύει αυτό όμως, δεν μπορώ να καταλάβω πως πάει η υγρασία στο μεσαίο πούρο (και στα γύρω του) ενός 50άρι cabinet, που είναι εντελώς αποκομμένο, όσο και να αναπνέει ο κέδρος. Προφανώς δεν χάνει αυτήν, που ήδη είχε, αν είχε. Αν δεν είχε; :shock:

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης