Κάποιες ερωτησούλες

lemonmac

Κάποιες ερωτησούλες

Δημοσίευσηαπό lemonmac » Κυρ Αύγ 23, 2009 6:46 pm

Καλησπέρα καινούριος στο χώρο, εχω κάποιες απορίες, αν μπορείτε να με διαφωτίσετε. Πρίν λίγο καιρό αγόρασα τα πρώτα μου πούρα (χύμα) και ο πωλητής μου έδειξε το κόπλπο που καταλαβαίνεις αν είναι καλά διατηρημένο το πούρο, που το ζουλας και πρέπει να επνάρθει στην αρχική του θέση δηλαδη. Αυτόν το καιρό που ήτανε πολλά μαγαζιά κλειστά κοντά μου αναγκάστικα να πάρω από αλλού πούρα και αυτά που πηρά ήταν σε χάλια κατάσταση και όταν τα ζούλαγα ακουγότανε ένα κρατς κρατς και πολλά ξεφλουδίζανε. Προχθες λοιπόν πήρα δύο κούτες σφραγισμένες και κάποια απ' αυτά ήτανε στην ίδια κατάσταση. Οι απορίες μου είναι: Αυτά τα πούρα είναι "χαλασμένα"; Δεν συντηρούντε καλά στις κούτες; Αν τα αφήσω στον υγραντήρα θα φτιάξουνε; Επίσης τις κούτες τις ανοίξανε για να ελέγξουν και δεν κατάλαβα γιατί. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Κυρ Αύγ 23, 2009 7:40 pm

Οι κούτες απο μόνες τους, δεν διαθέτουν μηχανισμό ύγρανσης, ούτε μπορούν να παρέχουν κάποιο είδος συντήρησης στο πούρο!

Αν εκεί που τα αγόρασες φίλε μου δεν τα συντηρούσαν σωστά μέσα σε υγραντήρα τότε καταλαβαίνεις...

Ελπιζω να έχεις υγραντήρα διότι οι κούτες που αγόρασες θα έχουν την τύχη των πρώτων...
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
lemonmac

Δημοσίευσηαπό lemonmac » Κυρ Αύγ 23, 2009 8:20 pm

Ναι έχω, θα "φτιάξουνε" δηλαδη;
lemonmac

Δημοσίευσηαπό lemonmac » Δευ Αύγ 24, 2009 2:18 am

Επίσης παλεύω εδώ και δύο μέρες να ρίξω την υγρασία από το 72-73 στο 70 και δεν ξέρω τι να κάνω προς το παρόν αφήνω το καπάκι ανοιχτο δεν ξέρω αν κάνω καλά.
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Δευ Αύγ 24, 2009 11:54 am

lemonmac έγραψε:Ναι έχω, θα "φτιάξουνε" δηλαδη;

Εξαρτάται από το χρονικό διάστημα που έμειναν χωρίς υγρασία. Σε γενικές γραμμές, πούρα που έχουν ξεραθεί, μπορούν να υγρανθούν ξανά, αλλά χρειάζεται προσοχή. Πρέπει να γίνει σταδιακά, από χαμηλή υγρασία προς υψηλή υγρασία. Δηλαδή, μπορείς να τοποθετήσεις τα πούρα στις άκρες του υγραντήρα, όπου θεωρητικά τουλάχιστον η υγρασία είναι λιγότερη και σταδιακά να τα εφυγραίνεις.

Η όλη διαδικασία θα πρέπει να διαρκέσει 3-5 μήνες, για να μην καταστρέψεις τα πούρα (από απότομη αύξηση της υγρασίας, οπότε και θα σκιστούν τα καπνά ή από την παρατεταμένη ξηρασία, οπότε και θα χάσουν οριστικά τα αιθέρια έλαιά τους)

Ένας καλός πωλητής, θα πρέπει να προσφερθεί να σου υγράνει τα πούρα ο ίδιος, εάν του το ζητήσεις.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Άβαταρ μέλους
BAGGELHS

Δημοσίευσηαπό BAGGELHS » Δευ Αύγ 24, 2009 2:28 pm

Καλησπέρα και από μένα.

Την υγρασία γεν χρειάζεται να την ρίξεις στο 70 από το 73.
Η διαφορά είναι πολύ μικρή και επίσης η υγρασία είναι σχετική και όχι απόλυτη. :roll:

Δεν μπορείς να γυρίσεις ένα κουμπί και να πάει ακριβός εκεί που θέλεις.
Σε αυτά τα επίπεδα είναι εντάξει.

Το καπάκι καλό είναι να το ανοίγεις που και που για να αερίζονται λιγάκι.
Αυτό που θα προσέξεις είναι η θερμοκρασία να μην ξεφύγει πολύ γιατί μετά τα πουράκια θα παράγουν και ‘ζωή’. :?
lemonmac

Δημοσίευσηαπό lemonmac » Δευ Αύγ 24, 2009 3:18 pm

Κάπου διάβασα ότι αν πέσει κατω από τους 68 ή περάσει τους 74 καταστρέφονται γι' αυτό και αγχώθηκα, δηλαδή το υγρασιόμετρο που έχει ο humi πάνω δεν είναι ok? καλύτερα ένα ψηφιακό; Από θερμοκρασία δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς, δωματίου (στο σαλόνι το έχω, το πιο δροσερό μέρος του σπιτιού).
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Αύγ 24, 2009 6:37 pm

65%-75%.
Ορια ασφαλείας. Διαλέγεις και παίρνεις.
Άβαταρ μέλους
BAGGELHS

Δημοσίευσηαπό BAGGELHS » Δευ Αύγ 24, 2009 7:51 pm

Συνήθως τα υγρασιόμετρα που είναι ενσωματωμένα στους περισσότερους μικρούς υγραντήρες δεν είναι και τόσο αξιόπιστα.

Καλύτερα να προμηθευτείς ένα ψηφιακό θερμο – υγρασιόμετρο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. :idea:
lemonmac

Δημοσίευσηαπό lemonmac » Δευ Αύγ 24, 2009 7:58 pm

χμ, μάλιστα, ευχαριστώ πολυ παιδιά.
dgn

Δημοσίευσηαπό dgn » Τρί Αύγ 25, 2009 12:06 pm

BAGGELHS έγραψε:Συνήθως τα υγρασιόμετρα που είναι ενσωματωμένα στους περισσότερους μικρούς υγραντήρες δεν είναι και τόσο αξιόπιστα.

Καλύτερα να προμηθευτείς ένα ψηφιακό θερμο – υγρασιόμετρο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. :idea:

Προσωπικά πιστεύω ότι ναι μεν τα ψηφιακά είναι όντως πιο αξιόπιστα, αν και το σωστό calibration είναι αυτό που παίζει τον σημαντικότερο ρόλο σε αμφότερες περιπτώσεις :D
lemonmac

Δημοσίευσηαπό lemonmac » Τρί Αύγ 25, 2009 3:27 pm

calibration???? σ' έχασα τωρα. Πάντως ψιλοκαλός μου φαίνεται ο Humi 200αρης είναι και έκανε κάπου 250?. Και κάτι άλλο το χειμώνα με τα καλοριφέρ τι γίνεται; Πρέπει να το βγάλω εκτος σπιτιού το humi? (sorry αν είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά δεν έχω ιδέα).
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 25, 2009 6:43 pm

lemonmac έγραψε:calibration???? σ' έχασα τωρα. Πάντως ψιλοκαλός μου φαίνεται ο Humi 200αρης είναι και έκανε κάπου 250?. Και κάτι άλλο το χειμώνα με τα καλοριφέρ τι γίνεται; Πρέπει να το βγάλω εκτος σπιτιού το humi? (sorry αν είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά δεν έχω ιδέα).

Calibration. Εχουν γραφτεί πολλά εδώ. Μήπως βαριέσαι το ψάξιμο. Κοίτα στο http://www.humidor-guide.com/hygrometer ... g-4-1.php3

Εχω και εγω μια χαζή ερώτηση. Το humi τον χειμώνα θα το βάλεις πάνω στο καλοριφέρ; :lol:
Τι εννοείς να το βγάλεις έξω απο το σπίτι; Βόλτα; :lol:
lemonmac

Δημοσίευσηαπό lemonmac » Τρί Αύγ 25, 2009 10:20 pm

οκ σόρρυ. Στο μπαλκόνι ξερω γω
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Σεπ 09, 2009 1:46 pm

Σωστά το έχεις διακρίνει το φαινόμενο, που δημιουργεί πρόβλημα στα πούρα.
Ρωτάς και για την λύση του προβλήματος ή την έχεις βρει μόνος σου;
Αν δεν, ιδού μερικές, που επί το πλείστον ισχύουν για μικρούς υγραντήρες.

Μη βάζεις πούρα κοντά στον υγραντή.

Μη γεμίζεις πολύ τον υγραντήρα.

Αν επιμένεις να παραγεμίζεις τον -μικρό- υγραντήρα σου, ξεκόλα το υγραντικό από τη θέση του και βάλτο να (επι)κάθεται ανάποδα στην πάνω σειρά των πούρων, αφήνοντας κάποια απόσταση από το (κλειστό!!!) καπάκι. (Καλή και όπως όλες οι καλές, απλή λύση).

Αστον όπως είναι και βάλε μεταξύ υγραντή και πούρων ένα κομμάτι φλούδας κέδρου, από αυτά τα διαχωριστικά, ξέρεις, κομμένο λίγο μεγαλύτερο από τις διαστάσεις του υγραντή. (κακή λύση, αν δεν αφήσεις απόσταση μεταξύ υγραντή και πούρων, γιατί το μούλιασμα των πούρων θα γίνει από άμεσο, απλά έμμεσο)

Πάρε μεγαλύτερο υγραντήρα. (μακράν και εξαποανέκαθεν η καλύτερη λύση).

Επιστροφή σε “Διάφορα προβλήματα - ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης