Νέος με πολλές ερωτήσεις

aligator

Νέος με πολλές ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό aligator » Δευ Σεπ 14, 2009 9:34 pm

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Ξέρω ότι πρέπει πρώτα να διαβάσω και μετά να ρωτήσω το ίδιο λέω άλλωστε και εγώ για θέματα που γνωρίζω πολύ καλά όμως ανησυχώ λίγο για το κατά πόσο αυτά που διαβάζω είναι σωστά και πως θα τα εφαρμόσω γι αυτό το λόγο σας απευθύνω τις παρακάτω ερωτήσεις.

Καταρχήν πριν ξεκινήσω να πω ότι έχω έναν υγραντήρα jemar lucid 104 L4 Root τον οποίο είχα αγοράσει πριν από περίπου ένα χρόνο και ποτέ μέχρι σήμερα δεν τον είχα χρησιμοποιήσει ή για την ακρίβεια των είχα προετοιμάσει αλλά ποτέ δεν τοποθέτησα πούρα.

Ας περάσουμε όμως στις ερωτήσεις μου:

1. Τι πρέπει να κάνω για να προετοιμάσω σωστά έναν υγραντήρα ; Έχω διαβάσει ότι πρέπει να τον ψεκάζω για περίπου δυο μέρες και μετά να τον αφήσω μέχρι να έχει τη σωστή υγρασία.
2. Πως συντηρούμε έναν υγραντήρα και τι πρέπει να προσέχω ;
3. Πόσο νερό πρέπει να βάζω στα σφουγγαράκια και κάθε πότε ; Γενικά από την εμπειρία σας κάθε πόσες μέρες πρέπει να ελέγχω την υγρασία.
4. Έχω διαβάσει ότι το σωστό ποσοστό υγρασίας είναι από 75 – 85 % είναι σωστό ; γιατί παρατηρώ στο δικό μου υγραντήρα ότι έχει σαν ιδανικό ποσοστό 65 – 75 %
5. Πρέπει να αγοράσω ηλεκτρονικό υγρόμετρο ;

Αυτά για αρχή. Αν και μέχρι τώρα δεν είμαι φανατικός καπνιστής (δεν έκανα ποτέ στη ζωή μου τσιγάρο αλλά μόνο πούρα περιστασιακά) ελπίζω να τα λέμε συχνά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλες σας τις απαντήσεις.
Επισκέπτης

Re: Νέος με πολλές ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Σεπ 14, 2009 10:20 pm

Καλως ήρθες Κροκόδειλε!
Όντως τα θέματα που σε απασχολούν έχουν απαντηθεί κατά κόρον. Ψάξε λιγάκι και θα βρείς την λύση σε κάθε σου απορία. Μάλιστα πολύ πιθανόν να βρείς μερικές φορές και περισσότερες από μια λύσεις. Για τυχόν σφάλματα μην ανησυχείς ιδιαίτερα, όπου έχει τύχει να γραφούν "χοντράδες", ο συγγραφέας "δαγκώθηκε" πάραυτα.
Καλό ταξίδι.
Leonidas

Re: Νέος με πολλές ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Σεπ 15, 2009 8:39 am

cpt Kouk έγραψε:Καλως ήρθες Κροκόδειλε!

Ισως καλλίτερα αλιγάτωρ;;; :lol:

Καλώς ήρθες.
aligator

Δημοσίευσηαπό aligator » Τρί Σεπ 15, 2009 10:05 am

Ευχαριστώ πολύ και καλός σας βρήκα.

Άσχετο ο humidor μου είναι καλός ; Αν θυμάμε καλά όταν τον αγόρασα μου ανέφεραν ότι ήταν από κέδρος.

Φυσικά πάντα κάνουμε βλακίες στην αρχή και έτσι και εγώ ανέβασα λίγο παραπάνω υγρασία με αποτέλεσμα να ξεφλουδίσουν λίγο στην αρχή δυο πούρα. Να τα πετάξω γιατί θα διαλύσουν ετνελώς όταν πάω να τα ανάψω ;

Είναι αναγκαίο να τοποθετήσω μέσα στον υγραντήρα σώματα εξισορόπησης της υγρασίας ή δεν χρειάζεται από τη στιγμή που είναι από κέδρος ;
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Σεπ 15, 2009 12:26 pm

Να προσέχεις τις έντονες αυξομειώσεις υγρασίας. Εκεί είναι που τα πούρα υποφέρουν. Δοκίμασε σίγουρα νούμερα 65-70%.

Αυτά που σου χάλασαν πώς να απαντηθεί άν καπνίζονται ή όχι. Πρέπει να τα δεί κανείς. Πάντως άν είναι "πιασμένα" στο κεφάλι(δηλαδή εκεί που τα ανάβεις), φαντάζομαι ότι θα τα καπνίσεις.

Χρειάζεσαι υγραντικά; Εννοείται. Αυτά που έχει ο υγραντήρας σου. Αν δεν έχει πήγαινε πάρε. Απεσταγμένο νερό και τέλος.

Α και μην τον κοιτάς κάθε τρείς και λίγο. Αστον στην ησυχία του.
Καλά καπνίσματα.
aligator

Δημοσίευσηαπό aligator » Τετ Σεπ 16, 2009 1:47 pm

Αυτό που λες με το τρείς και λίγο είναι το πιο σωστό. Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα.

Βασικά ο υγραντήρας έχει ένα σφουγγαράκι μέσα σε πλαστικό που κολλάει στο πάνω μέρος από το καπάκι του υγραντήρα. Εκεί βάζω απεσταγμένο νερό.

Άσχετο τελικά τον υγραντήρα μου τον έχει κανείς ή αν έχει ακούσει τίποτα γι αυτόν ;
DimitrisG

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » Τετ Σεπ 16, 2009 2:17 pm

Ναι εκεί βάζεις νερό... Γενικά δες αυτό το videaki, δεν είναι απαραίτητα το καλύτερο ever αλλά δίνει τις βασικές πληροφορίες για τον humidor...

http://www.youtube.com/watch?v=THCEO2ui ... 1F&index=5

(το συγκεκριμένο video μπορείς να το βρεις posted και σε άλλο σημείο του φορουμ)

Τώρα για το humidor σου personally δεν 'εχω άποψη, αλλά πάλι υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι από εμένα εδώ μέσα να σου δώσουν τα φώτα τους (ευτυχώς :D )
sic transit gloria mundi
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Σεπ 16, 2009 2:22 pm

Δές και αυτό http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?t= ... sc&start=0
Θα σου απαντηθούν πολλές ερωτήσεις.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Σεπ 16, 2009 3:44 pm

aligator έγραψε: ......όταν τον αγόρασα μου ανέφεραν ότι ήταν από κέδρο...

Προφανώς θα ενοούσαν (και ξέχασαν να σου το ξεκαθαρίσουν από την αρχή) ότι έχει εσωτερική επένδυση από φύλλο κέδρου (ολίγων mm για να μην πώ ολίγων μ :lol: :lol: και θεωρηθώ κακεντρεχής).
Η αλήθεια είναι - όπως ανέφερε και ο Leonidas - ότι, δεν ξυπνάμε και κοιμόμαστε με την έννοια του υγραντήρα. Κατά τα άλλα είσαι σε .... καλό δρόμο.

Επιστροφή σε “Διάφορα προβλήματα - ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης