Montecristo No2 σε ξύλινο κουτι?

Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Μαρ 10, 2010 11:11 am

Σεβομαι την αποψη σου να μην απαντησεις,δεν προσβαλομαι καθολου και ελπιζω να εχω καποια στιγμη την ευκαιρια να ανταλλαξουμε τετοιες αποψεις απο κοντα over espresso and siglo II
Μια μικρη μονο επισημανση,αναπαντητη αν θες,δεν με πειραζει.
Οταν καποιος κριτικαρει- αρνητικα,σκληρα και αδικα ισως -για μενα σημαινει οτι ενδιαφερεται οχι οτι απαξιωνει. Και πιστευω οτι αυτο λειπει στη Νεα Ελλαδα,η κριτικη και η αυτοκριτικη. Για αυτα που καναμε,για αυτα που δεν καναμε,για αυτους που τα κανανε η για αυτους που δεν κανανε οσα επρεπε να εχουν κανει. Ομως προτιμω την κριτικη απο την αδιαφορια,τη φωνη απο τη σιωπη,την αντιδραση απο το συμβιβασμο.Αξιζουμε μια καλυτερη Ελλαδα απο αυτη που τους εχουμε αφησει να μας σερβιρουν γιατι συμφωνω απολυτα στα χαρακτηριστικα της φυλης μας που περιεγραψες σε αλλο thread.
Αυτα .

Edit @ cherokee
ελπιζω να σε καλυψα -χωρις να το ξερω-με οσα προανεφερα.Δεν θελω να επεκταθω πολιτικα,κι ας με προβοκαρεις με το "ακρως συντηρητικος"
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Μαρ 10, 2010 11:19 am

Ινδιάνε,ο Στρατηγός επιλέγει τη στάση της ουδετερότητας εδώ μέσα και αυτό οφείλουμε να το σεβαστούμε.Αν είχε ανοιχτεί θα τηρούσα κι εγώ άλλη στάση.

Βλέπεις κρίνω από τον γραπτό του λόγο εδώ μέσα κι όχι από αλλού ή από την προσωπική μου επαφή και τριβή μαζί του.Άλλοι επιλέγουν άλλο δρόμο.

Όσο για την προσφώνηση "Γιωργάκης" νομίζω ότι πολλοί από εμάς έχουμε ακόμα χειρότερες εκφράσεις για το άτομο του και απλώς παραμένουμε επιεικείς και κόσμιοι εντός του φόρουμ.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Μαρ 10, 2010 11:28 am

maltakias έγραψε:Ινδιάνε,ο Στρατηγός επιλέγει τη στάση της ουδετερότητας εδώ μέσα και αυτό οφείλουμε να το σεβαστούμε.Αν είχε ανοιχτεί θα τηρούσα κι εγώ άλλη στάση.

Βλέπεις κρίνω από τον γραπτό του λόγο εδώ μέσα κι όχι από αλλού ή από την προσωπική μου επαφή και τριβή μαζί του.Άλλοι επιλέγουν άλλο δρόμο.

Όσο για την προσφώνηση "Γιωργάκης" νομίζω ότι πολλοί από εμάς έχουμε ακόμα χειρότερες εκφράσεις για το άτομο του και απλώς παραμένουμε επιεικείς και κόσμιοι εντός του φόρουμ.

spot on, bulls'eye η οπως αλλιως θελετε.Εδω φοραω αυτο το προσωπο.Αλλου,το General Lee το τιμαω δεοντως! :lol:
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Τετ Μαρ 10, 2010 11:29 am

Δηλώνω σοσιαλιστής με καπιταλιστικά ελαττώματα και αριστερά ιδεώδη...

Που έχω μπερδευτεί γιατρέ μου;
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Τετ Μαρ 10, 2010 11:32 am

maltakia πόσο στοίχησε το ταξίδι (χοντρά χοντρά) αν επιτρέπεται και αν δε γίνομαι αδιάκριτος;
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Μαρ 10, 2010 11:33 am

Μηπως απλα εισαι κομμουνιστης με δεξιες τσεπες;
Η ακομα χειροτερα,νεοβαπτισθεις χριστιανος Ρεπουμπλικανος λατρης του Κουβανικου μοντελου αναπτυξης; :lol: :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Μαρ 10, 2010 11:33 am

Καρντάση ψάχνω να αγοράσω πολύ ακριβά πούρα. Εχεις πηγή καπιταλιστική; :lol:
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Τετ Μαρ 10, 2010 11:44 am

ε αυτό ήταν τελείωσε... από δω και πέρα grand reserve, behike , regional και limitada και όποιος αντέχει.. και αγορασμένα από Ελλάδα. όχι μαμουνιές..

Δε μπορεί στον πόλεμο των πυρηνικών και σκάει ο άλλος με το καριοφύλλι και να σου λέει : " Εγώ που να πάω κυρ-λοχία";
DimitrisG

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » Τετ Μαρ 10, 2010 12:36 pm

Off topic. Γενικά.

Είναι η πρώτη φορά που θα παρέμβω λίγο πιο έντονα σε τέτοιου ύφους ανταπαντήσεις (διότι είναι προσβολή να το χαρακτηρίσω διάλογο). Και δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο topic. Γενικά. Πρόσφατα. Και παλαιότερα επίσης.

Προσωπικά νιώθω απογοητευμένος. Χεστήκατε θα πείτε. Καλά κάνετε. Σταματήστε να διαβάζετε.

Αν όμως όχι και συνεχίσετε, προσπαθήστε να με διαβάσετε και να αναλογιστείτε. Προβληματιστείτε. Μην συμφωνήσετε απαραίτητα. Δεν είναι αυτός ο στόχος.

Σκέφτομαι. Διαβάστε. Αργά.

Αυτό που συμβαίνει εδώ δεν είναι παρά ένας μικρός, περισσότερο ή λιγότερο θολός, αντικατοπτρισμός της λειτουργίας του κοινωνικού μας συνόλου, σε ότι αφορά τη δυναμική και τα χαρακτηριστικά της επικοινωνίας που (δυστυχώς κατά τη γνώμη του γράφοντος) τη διέπει. Μας αρέσει; Σας αρέσει; Τότε γιατί το συνεχίζετε; Τότε γιατί το συνεχίζουμε; Και εδώ και έξω.

Σέβομαι όλους όσους γράφουν σε αυτό το φόρουμ, όπως σέβομαι όλους όσους γράφουν σε οποιδήποτε φόρουμ. Ή τουλάχιστον αυτό προσπαθώ ειλικρινά. Εκτιμώ λίγους συνολικά. Χαίρομαι που εκτιμώ αρκετούς από εδώ μέσα. Για τις απόψεις τους. Αντίθετες. Συμπληρωματικές. Ελλειπείς ή όχι. Τεκμηριωμένες μερικώς ή μη. Απόψεις. Πάντα. Και για αυτό σεβαστές. ΑΠΟΛΥΤΑ.

Τη στιγμή που αυτό μας διαφεύγει, το φορουμ ξεκινά να διαλύεται στα εξών συνετέθη. Στα άτομα. Και ταυτόχρονα οποιαδήποτε προσπάθεια ανταλλαγής απόψεων. Ειλικρινά, πόσοι εδώ μέσα, ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ, ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ, ΑΝΑΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ και ΜΕΤΑ επανέρχονται στις συζητήσεις τους πια; Κάθε φορά που αντιμάχεστε με αξιοζήλευτο σθένος - το ομολογώ - ο ένας τον άλλον, εγώ νιώθω εγκλωβισμένος στην παρακολούθηση ενός ατομικού (για τον καθένα σας) παιχνιδιού squash. Πετάτε το μπαλάκι, δέχεστε το μπαλάκι, πετάτε το μπαλάκι, δέχεστε το μπαλάκι κ.ο.κ. Πάντοτε απέναντι σε ένα τοίχο, ο ρόλος του οποίου απλά εναλλάσσεται. Μια εσείς, μια ο αντιμαχόμενός σας. Για σταθείτε ρε παιδια... Πως διάολο περιμένετε μετά να δουλέψει το φόρουμ; Πόσο μάλλον δε η κοινωνία μας (...) Αλλά ας μην το αγγίξουμε αυτό, όχι τουλάχιστον σε αυτή τη φάση. Ποιός ακούει πια όταν διαβάζει; Ποιός ειλικρινά προσπαθεί να βάλει τον εαυτό του στη θέση της άλλης πλευράς; Και μετά, αφού συσκεφθεί σιωπηλός μετά του εαυτού του να γράψει; Υπενθύμιση: Η απέναντι πλευρά είναι άνθρωπος. Πραγματικός. Συνάνθρωπος. Κοινωνία κτλ; Α γειά σου. Αυτός. Εχμ... Και με αισθήματα. Τον αγαπάμε. Τον έχουμε ανάγκη. Βιολογικά. Ζώα κοινωνικά φευ. Όλοι. Ανεξαιρέτως.

(...)

Το χειρότερο όμως φοβάμαι ειλικρινά πως δεν είναι αυτό. Φοβάμαι πως είναι η προσωποποίηση των επιθέσεών σας. Σας διαβάζω και εκπλήσσομαι με την συστηματική προσπάθεια απαξίωσης της προσωπικότητας της αντιμαχόμενης πλευράς. Είναι φανταστικό. Άποψη; Μπά. Αφού δεν την ακούμε γιατί να απαντήσουμε σε αυτή. Ας μειώσουμε προτιμότερα το άτομο. Έτσι μειώνουμε το όλον των απαντήσεών του. Χμ. Έξυπνο! Στρατηγικό. Και κερδίζουμε και τον πόλεμο μεγάλε! (...) Συγχαρητήρια! Χάσατε! ...η μάλλον χάσαμε όλοι. Καιρό τώρα.

Κατηγορούμε τους άλλους χωρίς να αναλογιζομαστε τις συνέπειες των λόγων μας. Η κριτική οφείλει να γίνεται μετά την αυτοκριτική. Νομοτελειακά οφείλει να έπεται. Αλφαβητικά επίσης.

Δεν είμαι εδώ για να δώσω συμβουλές. Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω. Δεν είμαι ικανός. Απλά παρατηρώ και αναφέρω. Ο καθείς αναλογίζεται και πράττει. Ακούει πραγματικά, η όχι. Επιλογή του. Δημοκρατία.

Καλή μας μέρα κύριοι και καλή μας τύχη (sic)

ΥΓ. Προφανέστατα δεν αναφέρομαι σε συμπεριφορές όλων των μελών του φόρουμ. Προφανέστατα δεν συμπεριφερόμαστε όλοι, συνέχεια με αυτόν τον τρόπο. Υπερέβαλλα. Εσκεμμένα. Ενδείξεις υπάρχουν. Αποδείξεις επίσης. Μέχρι ενός σημείου. Αφορμή για σκέψεις.

ΥΓ. Συγνώμη, προκαταβολικά. Την εννοώ. ΑΠΟΛΥΤΑ. Και την προσφέρω ειλικρινά σε όποιον νιώσει πως αδίκως τον έθιξα. Αν δικαίως χαίρομαι. Όχι που εθίχθη. Που πέτυχε το κείμενο να τον προβληματίσει.

ΥΓ. Πολύ μου αρέσουν οι παρενθέσεις περισυλλογής (...). Το καταλάβατε.

Σας ευχαριστώ. Το εννοώ. Μην λέμε πάλι τα ίδια.

[edit] syntax
sic transit gloria mundi
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Μαρ 10, 2010 12:41 pm

You have my respect !
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μαρ 10, 2010 2:18 pm

Leo θελεις να σου στειλω, αν δεν τοχεις λαβει ηδη, το scanner που σε βοηθαει να διακρινεις συν τοις αλλοις, τι κρυβεται κατω απο τους επαναστατες του γλυκού νερού?
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Πέμ Μαρ 11, 2010 3:05 pm

DimitrisG

έγραψες αυτά που σκέφτεται η σιωπηρή πλειοψηφία του φόρουμ
και μάλιστα χρησιμοποιώντας κομψότατο λόγο

respect

μακάρι να τα σκεφτούμε όλοι αυτά
εντός ή εκτός παρενθέσεων περισυλλογής
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Ιαν 26, 2011 8:32 pm

άλλο ένα ποστ διαμάντι :lol: :lol:

ποιά GS και κουραφέξαλα? μηχανάκια είναι αυτά η τρακτέρ? μηχανάκια βγάζουν μονάχα οι ιταλοί :lol: :lol:

κοίτα να δείς που εδώ μαζεύονται και μηχανόβιοι..μωρε μπράβο πληθωρικότητα το φόρουμ!!

για τα πολιτικά έχω συγκεκριμένη και δημόσια άποψη, αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δε θέλω να τσακωθώ

επίσης είναι νωρίς να πω ρησπέκτ σε κάποιον

αν δε χνωτιαστώ μαζί σας δεν εκφέρω γνώμη, οπότε κάποια στιγμή θα τσεκαριστούμε απο κοντά 8)
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιαν 26, 2011 9:50 pm

Μάλλον πρέπει να γίνει αλλαγή.... τίτλου :lol:
Τελικά με την αντικατάσταση των Monte τι έγινε? :lol:

Επιστροφή σε “Διάφορα προβλήματα - ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες