davidoff private stock no.11 ???

mastropos

davidoff private stock no.11 ???

Δημοσίευσηαπό mastropos » Τρί Απρ 12, 2011 9:49 pm

τα ξερει κανεις αυτα? μου τα εφερε ενας θειος μου. χαρτονενια συσκεβασια 4 πουρων σε ζελατινα. γραφει ungraded premium cigars, handmade in dominican republi, exclusively distributed by davidoff international. καμια ιδεα?
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 13, 2011 9:23 am

Μιά ιδέα: δοκίμασε :wink:

Εχω καπνίσει κάμποσα, παλιώτερα, όταν ήσουν ... 8 χρονώ.
Κυκλοφορούν πολύ στη Γερμανία, γιατί είναι οικονομικά.
Εκτός αυτού, ανήκουν στην σπάνια, και στην Κουβα ανύπαρκτη, κατηγορία των medium filler.
Φτιάχνονται δηλαδή από ρετάλια καπνών. Αύτά τα ρετάλια μπορεί να είναι από πολύ καλά καπνά, περισσέματα δηλαδή από πανάκριβα Νταβιντοφ.
Ελαφριά πούρα, ασώματα, δεν θα αρέσουν σε κάποιον που έχει εθιστεί στα κουβανέζικα.
Αυτα εν ολιγοις, μάγκα μου.
mastropos

Δημοσίευσηαπό mastropos » Τετ Απρ 13, 2011 8:56 pm

Εκανα ενα οταν μου τα εφερε αλλα ηταν πολυκαιρισμενο και μαλλον ξεραμενο. Εχω αλλο ενα αλλα φροντισα να το βαλω χωρις ζελατινα σε εναν υγραντηρα ενοσ φιλου. ΠΟσο καιρο να το αφησω για να καλυτερευσει η κατασταση του?
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Απρ 14, 2011 9:17 am

Το πολυκαιρισμένο δεν είναι απαραίτητα κακό.
Το ξεραμένο είναι. Μαζί με την υγρασία ή μάλλον πολύ πριν από αυτήν, έχουν χάσει και τα αρώματά τους.
Με το να τα βάλεις σε υγραντήρα και τα αφήσεις κάποιους μήνες θα ξαναποκτήσουν την υγρασία τους, τα αρώματά τους όχι.
Ισως "πάρουν" κάτι από τα αρώματα των άλλων πούρων του υγραντήρα και από τον κέδρο.
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Πέμ Απρ 14, 2011 12:44 pm

ετσι ειναι , καποτε υπηρχαν και στην ελλαδα (επι μπαλλη-καζαγλη)
και ξεραμενο να ειναι βαλτο σε ενα υγραντηρα με πουσαρισμενη υγρασια, και βγαλτα σε 2 βδομαδες, το πιο πιθανο ειναι να καπνιζονται ευχαριστα.
Καλα πουρα , τα νταβι ειναι τα αγαπημενα μου απο δομινικο, μαζι με τα αρτουρο φουεντε........
mastropos

Δημοσίευσηαπό mastropos » Πέμ Απρ 14, 2011 9:13 pm

λοιπον λαθος εκανα. δεν ειναι ξεραμενο. ρωτησα και εμαθα πως ηταν σε δροσερο μερος (συρταρι) με την ζελατινα του...
mastropos

Δημοσίευσηαπό mastropos » Πέμ Απρ 14, 2011 9:52 pm

κατι αλλο τωρα... εχω δοκιμασει τα παρακατω ( με σειρα αρεσκειας μου):
h.upmann coronas minor, montecristo petit tubos,davidoff private stock no.11 , RyJ romeo no.1 , partagas coronas senior . τα δυο τελευταια για μενα ηταν αθλια. σκεφτομαι να παρω τον adorini chianti (οταν βρω λεφτα :P ) και σαν πρωτο 25αρι κουτι σκεφτομαι το Jose La Piedra cazadores. αξιζουν για εναν αρχαριο σαν και μενα ή να παρω κατι αλλο?
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Απρ 15, 2011 1:08 am

Μα αν ήταν σε συρτάρι, όσο και δροσερό να ήταν , τότε όντως θα είναι ξεραμένα...Εκτός αν μένεις κάπου κοντά σε θάλασσα, με πολύ υγρασία, ή το συρτάρι είναι μέσα σε κανένα κελάρι! Δεν έχει σχέση η θερμοκρασία με την υγρασία...
Όσο για το chianti, φαντάζομαι πως εννοείς τον medium, αυτόν με τα 3 συρταράκια... Μια χαρά επιλογή είναι.Αν και εγώ που το έχω κανά 6μηνο αν θυμάμαι καλά,μου φαίνεται μικρός, και έχω αρχίσει να ψάχνω μεγαλύτερες λύσεις...Αν το πάρεις πάντως, οπωσδήποτε να αγοράσεις και ένα ψηφιακό υγρόμετρο...
Όσο για τα κουτιά που λες, γιατί να το κάνεις αυτό?Τα συγκεκριμένα πούρα βγαίνουν και σε 5άδες.Οπότε δοκίμασε μία πεντάδα, και βλέπεις...
Και σου λέω πεντάδα, γιατί δεν είναι ακριβά πούρα...
Σε πρώτη φάση, κοίτα να δοκιμάσεις διάφορα πούρα...Οπότε προτίμησε την ποικιλία από την ποσότητα..Αν κάποιο πούρο που δοκιμάσεις σε τρελάνει, δοκίμασε και άλλο ένα, και αν όντως σου αρέσει τόσο πολύ, τότε κοιτάς να αγοράσεις κουτί...
ΥΓ.Μα σου άρεσε περισσότερο το coronas minor, από το MC no4 σε tubos????
Όπως θα δεις από άλλα ποστ,είμαι μεγάλος fun των Monte, οπότε μην πέρνεις μετρητοίς τις συγκρίσεις...Όλα τα συγκρίνω με τα Monte :lol: :lol: :lol:
mastropos

Δημοσίευσηαπό mastropos » Παρ Απρ 15, 2011 10:44 am

jimbo εννοειται πως θα παρω πενταδα πρωτα. εχει 10 ευρω περιπου ισως και λιγοτερο. εσενα πως σου φαινονται για αρχη (η πενταδα) ? . το mc μου αρεσε σχεδον οσο το h.upmann. γουστα ειναι αυτα :P
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Απρ 15, 2011 11:21 am

Ναι βρε συ, και αν δεν σου αρέσει , οκ, έχασες ενα 10ευρο...
Άλλο όμως να είχες πάρει 25άδα...
Πάντως να δοκιμάσεις και κάτι καλύτερο...
Σίγουρα γούστα είναι, απλά ξέρεις, να κάνουμε και την πλάκα μας , για αυτό το είπα περισσότερο :D
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Παρ Απρ 15, 2011 11:22 am

jimbo έγραψε: Μα σου άρεσε περισσότερο το coronas minor, από το MC no4 σε tubos????

Για μικρό τούμπο μίλησε ο ανωτέρω, βιαστικέ!! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Απρ 15, 2011 11:24 am

tdk63 έγραψε:
jimbo έγραψε: Μα σου άρεσε περισσότερο το coronas minor, από το MC no4 σε tubos????

Για μικρό τούμπο μίλησε ο ανωτέρω, βιαστικέ!! :lol: :lol:

Μα το petit tubos, είναι στην ουσία... Νο4 Σε tubos :D

Επιστροφή σε “Διάφορα προβλήματα - ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης