αδικoκαμμενο R&J short churchill

hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Νοέμ 06, 2011 2:23 am

Γεια σου ducatisti. Νομίζω πως το πούρο που έκαψες είναι ένα καμπανάκι κινδύνου για τις μεθόδους και συνθήκες συντήρησης που ακολουθείς. Αν δε σφάλλω, μέχρι και τις πρώτες μέρες του Οκτώβρη ο καιρός ήταν αρκετά ζεστός. Άρα, στα μέσα του μήνα που άναψες το stick σου με την ένδειξη υγρασίας που αναφέρεις, (73%) σημαίνει ότι το πούρο ήταν μάλλον παρα-υγρασιασμένο.

Από εκεί και πέρα, έκανες ένα μεγάλο λάθος: το ΚΟΨΙΜΟ. Μα βλέπεις τη φθορά του wrapper και πας για αποκεφαλισμό; Εκεί πρέπει να προτιμήσεις το τρύπημα ώστε να προξενήσεις τις λιγότερες δυνατές μετακινήσεις των φύλλων του καπνού. ;)

Σε συμβουλεύω να μην ανησυχείς για τα αδερφάκια του γιατί γενικά τα κοντά churchill έχουν πολύ καλή κατασκευή και σπάνιες αδυναμίες στην κάπα. Πρόσεχε τις συνθήκες της υγρασίας. Το καλοκαίρι το 60-65% είναι αρκετά καλό. Το 70-72% πρέπει να το πιάνεις προς τα μέσα του φθινοπώρου - όχι ημερολογιακά, αλλά καιρικά!

Καλά καπνά!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
ducatisti

Δημοσίευσηαπό ducatisti » Δευ Νοέμ 07, 2011 10:57 am

''Από εκεί και πέρα, έκανες ένα μεγάλο λάθος: το ΚΟΨΙΜΟ. Μα βλέπεις τη φθορά του wrapper και πας για αποκεφαλισμό; Εκεί πρέπει να προτιμήσεις το τρύπημα ώστε να προξενήσεις τις λιγότερες δυνατές μετακινήσεις των φύλλων του καπνού''.

κατι ειχα ακουσει απο το φορουμ αλλα την προκειμενη στιγμη δεν το θυμηθηκα..

αυτη την στιγμη δεν εχω αλλα churchill κατι μπολιβαρ παιζουν αλλα χτες που εκανα ηταν αψογα με οση πειρα εχω να τα κρινω :lol:

Επιστροφή σε “Διάφορα προβλήματα - ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες