Αμμωνία! Σοκ! Τη βοήθειά σας.

thanasis

Δημοσίευσηαπό thanasis » Κυρ Φεβ 19, 2012 10:50 pm

Φίλε τζιμ,
η κατανάλωση δεν αυξήθηκε, συνεχίζω και καίω 2-4 την ημέρα, αλλά μου αρέσει να αγοράζω σε κουτιά, ακόμη και πούρα που δεν είναι στις καθημερινές μου προτιμήσεις.
Περιμένω προτάσεις, όσον αφορά τον τραπεζίτη, ισχύει το μακριά και αγαπημένοι...πολύ αγαπημένοι, αλλά και πολύ μακριά όμως:)
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Κυρ Φεβ 19, 2012 10:54 pm

Scripta manent, Θανασάκη....

:wink:
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
thanasis

Δημοσίευσηαπό thanasis » Κυρ Φεβ 19, 2012 10:54 pm

Στρατηγέ μου, ο λαιμός έστρωσε, οι κουβανέζες με περιποιήθηκαν! Στο μνημονιάκια δεν πλησιάζω, αν και δέχτηκα διαφόρων ειδών προτάσεις πριν καν εκφράσω την ανάγκη μου και μόνο που μυρίστηκε ο μπαγάσας...Δεν σώνομαι ακόμη κι αν πετάξω όλα τα non cubans....αλήθεια παίζει καμία καλή ιδέα για αποθήκευση πέραν των humidors?
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Κυρ Φεβ 19, 2012 10:57 pm

Για τα nc;;
Βεβαια,η χωματερη των Ανω Λιοσιων.
Αντε και ο σκουπιδοφαγος του νεροχυτη,αλλα φοβαμαι οτι θα παθει κι αυτος φαρυγγιτιδα !! :lol:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
thanasis

Δημοσίευσηαπό thanasis » Κυρ Φεβ 19, 2012 11:03 pm

ChristosG έγραψε:Scripta manent, Θανασάκη....

:wink:

Φυσικά και παραμένουν, ότι γράφει δεν ξεγράφει φίλε:):) Στο υπόγειό σου δεν τα φέρνω:):)
thanasis

Δημοσίευσηαπό thanasis » Κυρ Φεβ 19, 2012 11:05 pm

General LEE έγραψε:Για τα nc;;
Βεβαια,η χωματερη των Ανω Λιοσιων.
Αντε και ο σκουπιδοφαγος του νεροχυτη,αλλα φοβαμαι οτι θα παθει κι αυτος φαρυγγιτιδα !! :lol:

Xαχαχα, έχω προτάσεις για νεροχύτη, προσανάματα και άλλες καταπληκτικές ιδέες, εγώ θα τα αποθηκεύσω και θα δικαιωθώ σαν τους ζωγράφους...μετά θάνατον, αυτά τα έργα τέχνης θα αποκτήσουν ανεκτίμητη αξία!!
Cornelius

Δημοσίευσηαπό Cornelius » Δευ Φεβ 20, 2012 11:53 am

thanasis έγραψε:αλήθεια παίζει καμία καλή ιδέα για αποθήκευση πέραν των humidors?

Coolidors Θανάση μου, Coolidors :roll:
Καλημέρα!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Φεβ 20, 2012 2:59 pm

Με πρόλαβες Δημήτρη, αλλά επειδή είσαι λακωνικός θα το συνεχίσω το θέμα.

Θανάση,

βλέπω ότι κάνεις κι εσύ τα ίδια ... λάθη, αγοράζεις κουτιά και καπνίζεις λιγότερο απ' όσα αγοράζεις. Αρα, σαν καλός αφιθιοναδοκολέχτορας θα έχεις πάντα πρόβλημα. Σου εύχομαι λοιπόν αυτά να είναι τα προβλήματά σου και τίποτε άλλο.

Οι λύσεις εκτός συμβατικών υγραντήρων είναι περίπου άπειρες, αφού, εγκαταλείποντας τα κριτήρια της αισθητικής ή/και επίδειξης, απομένει ένα και μόνο κριτήριο, αυτό της διατήρησης σταθερών κλιματολογικών συνθηκών.

Εύκολη αλλά πανάκριβη λύση είναι οι συντηρητές πούρων π.χ τύπου liebherr. Δεν λύνουν όμως το πρόβλημα χώρου (στην δική μας περίπτωση).
Αμέσως μετά έπονται οι μεταλλαγμένοι συντηρητές κρασιών, όπου η γκάμα σε μέγεθος/ποιότητα/δυνατότητες/τιμή καλύπτει και απαιτητικούς αλλά και σκρουτζ.
Ενας φτηνός συντηρητής κρασιών, ο οποίος δεν θα καταφέρει να κρατήσει την υγρασία σταθερά μέσα στα επιθυμητά πλαίσια, μπορεί λειτουργήσει βγαλμένος από την πρίζα σαν συμβατικός υγραντήρας.
Με τον ίδιο τρόπο μπορεί να λειτουργήσει σαν υγραντήρας κι ένα παροπλισμένο ψυγείο, δηλ. εκτός πρίζας.
Μετά πάμε σε λύσεις walk in, που δεν πρέπει απαραίτητα να είναι ακριβές, αρκεί βέβαια να υπάρχει ο χώρος.
thanasis

Δημοσίευσηαπό thanasis » Δευ Φεβ 20, 2012 8:45 pm

Αλήθεια παίζει τίποτα καλό στην αγορά σε cabinet? Θα ήθελα επίσης να ακούσω τη γνώμη σου Νίκο για κατασκευή walk in, τι έχεις υπόψιν σου?
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τρί Φεβ 21, 2012 2:16 pm

Θανάση ηρεμία!!!
Τι του λες και συ ρε Νίκο για walk in ;
Σαν παιδάκι που του πέταξε κάποιος γλειφιτζούρι κάνει :lol: :lol: :lol:

Θανάση ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι κάνω πλάκα...
Έχεις σκεφτεί να... αγοράσεις απλά ένα δεύτερο ίδιο υγραντήρα;
Και λογικό κόστος, και χωρητικότητα x2 :wink:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 21, 2012 4:22 pm

Ναι, αλλά την έχω πατήσει κι εγώ έτσι αγοράζοντας και 2ο και 3ο και 4ο υγραντηρα. Αυτό δεν έχει τελειωμό αν θες να συλλέξεις πουρα και δη σε κουτιά.

Σε cabinet δεν έχω κοιτάξει, γιατί τους απεχθάνομαι για ευνόητους και μη λόγους. Προτιμώ τα πούρα μου ή τουλάχιστον την συντριπτική πλειοψηφία τους κρυμμένα. Μπορείς όμως να ρωτήσεις τον Λεωνίδα. Πριν κάμποσο καιρό είχε και σε καλή τιμή.

Για walk in να τα πούμε κάποια άλλη στιγμή στο μέλλον και σε νέο thread, γιατί όντως κάτι έχω στο νου μου;
thanasis

Δημοσίευσηαπό thanasis » Τρί Φεβ 21, 2012 6:37 pm

Φίλε Δημήτρη το σκέφτηκα να πάρω ακόμη ένα υγραντήρα, αλλά δεν θέλω να αρχίσω να συλλέγω υγραντήρες κι επειδή μου αρέσει να αγοράζω κούτες, νομίζω πως πρέπει να μπω στη διαδικασία μιας κατασκευής που θα ικανοποιεί τις μελλοντικές μου ανάγκες.
Νίκο περιμένω να ακούσω τι έχεις κατά νου.
Στον τραπεζίτη δεν πάω...ακούς στρατηγέ? :)

Επιστροφή σε “Διάφορα προβλήματα - ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης