οδηγός για αρχάριο

Γεώργιος

οδηγός για αρχάριο

Δημοσίευσηαπό Γεώργιος » Κυρ Μάιος 26, 2013 3:57 pm

Είδα ένα σχετικό θέμα, αλλά είναι από το 2005 και υπέθεσα ότι κάποια πράγματα θα πρέπει να έχουν αλλάξει.
Δεδομένου ότι είμαι στα πρώτα μου βήματα νομίζω ότι χρειάζομαι τα εξής:
1) Υγραντήρα (αγνώστου χωρητικότητας)
2) Μια αρχική συλλογή πούρων, η οποία να μου δώσει μια όσο γίνεται ευρεία γκάμα γεύσεων.
3) Χρήματα (θα αυτοσπονσοραριστώ, η τσέπη μου μπορεί να αντέξει πιστεύω αρχικά γύρω στα 300+κάτι ευρουλάκια)

Αυτό που θέλω από εσάς είναι τη γνώμη σας. Η εμπειρία μου περιορίζεται σε Jose L Piedras (Cazadores & petit Cazadores) και RyJ No.2 tube (που δεν με ενθουσίασε)...
Θα με βοηθούσε να μου δίνατε τα φώτα σας ως προς τα 3 θέματα που θέτω.
I told him,'Son, what is it with you. Is it ignorance or apathy?'
He said, 'Coach, I don't know and I don't care.
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Re: οδηγός για αρχάριο

Δημοσίευσηαπό trendy » Δευ Μάιος 27, 2013 8:31 am

Καλημέρα! Τα πούρα δεν είναι υψηλή τεχνολογία να αλλάζουν τα δεδομένα μετά από 2 χρόνια και αυτά που ήξερες να είναι παρωχημένο. Ένας οδηγός μερικών ετών μπορεί μια χαρά να σε κατατοπίσει. Τα πούρα με τον ίδιο τρόπο φυλάσσονται, κόβονται, ανάβονται και καπνίζονται όλα αυτά τα χρόνια.
Με το κεφάλαιο κίνησης που λες να ξεκινήσεις δεν έχεις περιθώριο για να ωριμάσεις πούρα, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις μερικά από αυτά και να κατασταλάξεις γευστικά. Μπορείς να ξεκινήσεις με κάτι τέτοιο και να πάρεις μερικές 3άδες ή 5άδες ώστε να δοκιμάσεις κάποιες μάρκες - μοντέλα και να αποφασίσεις αν σου αρέσουν ώστε μελλοντικά να πάρεις ένα μεγαλύτερο υγραντήρα που να βάζεις μέσα τις μεγαλύτερες συσκευασίες για ωρίμανση.
Η γκάμα των πούρων είναι λίγο υποκειμενική. Μία αναζήτηση στην ενότητα των γεύσεων μπορεί να σου υποδείξει κάποια εξαιρετικά κομμάτια για να αρχίσεις. (πχ. Μοντεκρίστο #2 και Εντμούντο, Τρινιδάδ Ρέγιες και Κολονιάλες, Ούπαμαν Χαφ-Κορόνα και Μάγκνουμ 46, Παρταγκάς Σέριε Ντ. #4 και Σέριε Π. #2, Χόγιο Ντε Μόντερεϋ Επικούρ #2)

Επιστροφή σε “Διάφορα προβλήματα - ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης