Μια Γρηγορη Ερωτηση..

Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Δεκ 29, 2009 8:57 pm

πιστεύεις πως μπορούν να το αντικαταστήσουν?

αν εχεις τον χρονο να τα καπνισεις...
(οι λουσιτανιες ειναι και κοτζαμ 19 ποντοι, με το συμπαθιο...)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Δεκ 30, 2009 12:32 pm

Πέστα Γιάννη και χρόνια πολλά.
Τι σχέση έχουν τα D4 με τα Lusitania ένας θεός ξέρει, αλλά ποιός;
Γέρο Βοριά αρμένιζε και Νότο παλικάρι
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Δεκ 30, 2009 2:26 pm

καλως ηλθες νικο και χρονια πολλα, περιμενουμε εντυπωσεις απο το ταξιδι.
οσο για τα "μεγεθη", ας μην ξυνουμε πληγες :evil: :( - απο το τρεξιμο εχω περιορισθει, ως επι το πλειστον, στα μινουτος...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Δεκ 30, 2009 3:15 pm

INS@
Θεσσαλονίκη ήμουν, σε ένα καινούριο ξενοδοχείο το "The Met" στην δυτική είσοδο της πόλης. Ειναι του ομίλου Χανδρή.

Οφ τοπικ

Η περιγραφή είναι και για τον Λεο :wink:

Το στιλ του είναι αυτό που μου αρέσει: μοντέρνο, απλό με φυσικά (και άρα ακριβά) υλικά, όπως πέτρα, γρανίτη, ξύλο.

Οι κοινοί χώροι ωραίοι και άνετοι. Το δωμάτιο με θέα λιμάνι ( η μεγαλύτερη κατηγορία πριν τη σουίτα), για το γούστο μου, αλλά και για 5* σχετικά μικρό. Το μπάνιο του μεγάλο, με ντουζ και μπανιέρα χώρια.
Στον ίδιο όροφο, 6ο, και μόνο για την κατηγορία που είχαμε κλείσει, υπήρχε το "executive lounge", όπου καφέδες, ποτά, μπουφές ήταν δωρεάν και πολύ ήσυχα. Α λα business lounge στα (καλά) αεροδρόμια.
Πρωτότυπο, αλλά και πολύ συμφέρον για τα "ενδιάμεσα", είδικά αν όταν σκέφτομαι τι έχω "αφήσει" σε κάτι μακεδονία παλας, που έχουν και 15% δώρο χριστουγέννων στις ήδη πανάκριβές τιμές.
Το πάρκιγκ είναι δωρεάν και, όπως στο "Δάιος", που είναι στο ίδιο στιλ αλλά μικρότερο, το αυτοκίνητο παραλαμβάνεται και παραδίδεται στην είσοδο του ξενοδοχείου, όποτε και όσες φορές τη μέρα/νύχτα χρειαστεί και μάλιστα γρήγορα.
Κάτι που δεν γίνεται στο Ηyatt και στο Νικόπολις πάλαι ποτέ Κempinski.

Το προσωπικό του ξενοδοχείου ήταν όπως πρέπει: ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο.

Το κάπνισμα, το άφησα για το τέλος αυτό, απογορεύεται σε όλους τους κλειστούς χώρους. Δυστυχώς. Εχει όμως έξω τραπεζοκαθίσματα, αναπαυτικές πολυθρόνες δηλαδή, με θερμάστρες, όπως σε όλη τη Θεσσαλονίκη και κάθεσαι με όποιο καιρό να 'ναι.
Εξυπακούεται, οτι μου έφερναν πάντα τασάκι πούρου.
Τιμές, έτσι για μπούσουλα: καπουτσινο 3,50€. Macallan 10αρι 10,50€. Ούτε στη λαϊκή. Και άνευ δώρου.

Σε σύγκριση, το μακεδονία παλας, έχει smoking lounge και το Δάιος, όπως είδα περνώντας απ' όξω έχει στο ρεστοραν του χώρο για καπνιστές.
Το αυτό ισχύει και για το "Αιολί" του Ηλέκτρα, όπου κι έφαγα μεσημέρι, εξαιρετικό σπαγγέτι με βασιλικό καβούρι και απόλαυσα και το πούρο μου.

Γενικά, όπως διαπίστωσα, και οι Θεσσαλονικείς το βλέπουν το θέμα του καπνίσματος χαλλλαρά.

Πρόλαβα λοιπόν και κάπνισα σε 2 24ωρα μεταξύ άλλων 3 HU M50, κάμποσα D4, και αμέτρητα MC No5. Κάτι Petit Edmundo και El Principe που είχα μαζί μου καλού-κακού, δεν τα χρειάστηκα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Δεκ 30, 2009 7:31 pm

Νίκος έγραψε:Πέστα Γιάννη και χρόνια πολλά.
Τι σχέση έχουν τα D4 με τα Lusitania ένας θεός ξέρει, αλλά ποιός;

Χρονια πολλα!

Φορτσατος γυρισες! πανε (μια που ησουν Β. Ελλαδα, να σου ριξω και κατι δικο μας) δες τι ειπα στα προηγουμενο ποστ οσον αφορα D4, Partagas, Lusi, P2, 898.

εμ, δεν διαβαζεις αφου! (το αφου στο τελος, κλασσικα βοριοελλαδιτικο!)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Δεκ 31, 2009 11:37 am

Χρονια πολλά σου και σε σένανε και
ΝΑΙ ρε μάστορα, εσένα εννοούσα βασικά. Τι τα μπλέκεις τα DC με τα robusto; και μπερδεύεις και τον churchill.
Του αράδιασες όλο το σορτιμαν της παρταγκας κι άντε βγάλε άκρη.
Την opportunity που λεν κι εγληματολόγοι δεν τη σκέφτεσαι; εχεις πολλές opportunities να καπνίσεις DC στην ηλιόλουστη γηραιά αλβιώνα;
Εμείς εδώ δεν έχουμε κι ας έχει σήμερα παραμονή πρωτοχρονιάς 23 βαθμούς.
Και μιας και τα ξετρύπωσε ο Λεο, το μεσημέρι με το τσίπουρο αντι για παρταγκας θα καπνίσω ενα Siglo VI.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Δεκ 31, 2009 11:44 am

Νίκος έγραψε:Και μιας και τα ξετρύπωσε ο Λεο, το μεσημέρι με το τσίπουρο αντι για παρταγκας θα καπνίσω ενα Siglo VI.

Μα δεν είναι Σάββατο σήμερα :lol: :lol: :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Δεκ 31, 2009 11:51 am

Ημιαργία είναι, άντε... :lol: :lol: :lol:
Και δεν χάνουμε ποτέ ευκαιρία.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Δεκ 31, 2009 11:53 am

Να περάσεις καλά. Και καύτο το άτιμο. Αν τοχεις και κρατημένο απο παλιά, είναι άπαιχτο ή σχεδόν τέτοιο.

Καλή χρονιά
don omar

Δημοσίευσηαπό don omar » Τετ Ιαν 20, 2010 6:17 pm

καλησπερα καινουργιος στο χωρο του πουρου μολις 18 χρονων θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεισ η μια ειναι. με τι αεριο γεμιζουν οι αναπτηρες πουρων και η αλλη ειναι αν γνωριζετε καποια καλη μαρκα και σχετικα φτηνη για ανπτηρες πουρων αλλα για καθημερινη χρηση ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Ιαν 20, 2010 6:25 pm

Βουτάνιο - Blazer

Αυτά
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
don omar

Δημοσίευσηαπό don omar » Τετ Ιαν 20, 2010 6:26 pm

ναι αλλα το βουτανιο δεν μυριζει???
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Ιαν 20, 2010 6:42 pm

Νίκος έγραψε:Χρονια πολλά σου και σε σένανε και
ΝΑΙ ρε μάστορα, εσένα εννοούσα βασικά. Τι τα μπλέκεις τα DC με τα robusto; και μπερδεύεις και τον churchill.
Του αράδιασες όλο το σορτιμαν της παρταγκας κι άντε βγάλε άκρη.
Την opportunity που λεν κι εγληματολόγοι δεν τη σκέφτεσαι; εχεις πολλές opportunities να καπνίσεις DC στην ηλιόλουστη γηραιά αλβιώνα;
Εμείς εδώ δεν έχουμε κι ας έχει σήμερα παραμονή πρωτοχρονιάς 23 βαθμούς.
Και μιας και τα ξετρύπωσε ο Λεο, το μεσημέρι με το τσίπουρο αντι για παρταγκας θα καπνίσω ενα Siglo VI.

εγω ειμαι απο τους τυχερους που μπορω να καπνιζω στο σπιτι :twisted:

στην κουζινα, βαζω και τον απορροφητηρα στο χαμηλο, και ολα σουπερ. αραζω στην καρεκλα μου, παιρνω το ποτακι/κολα μου, βαζω στο Mac μια ταινιουλα και ειναι πρωτος!

τα πουρα πανε αναλογα με τι ταινια θα δω. Για μεγαλες αναβουμε Λουσι, Hoyo DC, Lanceros, για πιο μικρες Lonsdales, Dalias, coronas.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Ιαν 20, 2010 6:46 pm

ααα, να απαντησω και στην ερωτηση, οχι φιλε το βουτανιο δεν μυριζει. εγω παντως, εαν καπνιζεις σε εσωτεριο χωρο, θα σου προτεινα σπιρτα. Δεν χρειαζεται ειδικα για πουρα, απλα σπιρτα. τα αναβεις 2 μαζι. 2 για το αρχικο 'τοσταρισμα' του πουρου, και μετα αλλα 2 για το αναμα. απλα και φτηνα. οι αναπτηρες πουρου αναπτησουν παρα πολυ υψηλες θερμοκρασιες, που καμια φορα μετατρεπονται σε πικριλα κατα το αναμα.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Ιαν 20, 2010 6:52 pm

θυμάστε που έψαχνα ιονιστες και άλλα παρόμοιε?
πάνε αυτά άσκησα βέτο καπνίζω άφοβα 1-2 πούρα την ημέρα μέσα στο σπίτι :wink:
όχι στο σαλόνι φυσικά γιατί παραπονιέται ακόμα ο σκύλος η γυναίκα συμβιβαστικέ (ας έκανε και διαφορετικά)
πουράκι στο σαλονάκι μόνο όταν παίζει η πανάδα άντε να ξεκινήσει το uefa :D
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Επιστροφή σε “Διάφορα προβλήματα - ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες