Υγρασιόμετρα-Αξιοπιστία

Leonidas

Υγρασιόμετρα-Αξιοπιστία

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Απρ 13, 2009 7:58 pm

Λοιπόν χθές αποφάσισα να παιδευτώ. Κυριακή σχόλη.

Εβαλα όλα τα υγρασιόμετρα, 3 ηλεκτρονικά εκ των οποίων δύο adorini και ένα αγνώστου πατρός, 3 αναλογικά εκ των οποίων ένα adorini hair hygrometer-τα άλλα είναι ξώγαμα, ένα Le Veil active humidifier, 2 Cigar Oasis active humidifiers σε ένα μόλις ρονταρισμένο humi που ετοίμαζα καιρό τώρα για το Πάσχα στο εξοχικό. Εννοείται ότι όλα τα active humidifiers δεν είχαν υγραντικά, παρα μόνο χρησιμοποιήθηκαν ώς μετρητές. Δηλαδή φούλ του μαζοχισμού με υγρασία. 3 φούλ παίζει αυτό.

Πλήν των δύο Cigar Oasis που οι μετρήσεις τους απέχουν 1% και συγκεκριμένα στο 67-68%, not bad, όλα τα άλλα δίνουν μετρήσεις από 65-88%. Το adorini hair hygrometer είναι στο 85%.

Προφανώς τα έχω όλα χ@#μένα και εμπιστεύομαι τα δαχτυλάκια μου και την αίσθησή μου. Ξέρω ότι είμαι γύρω απο το 70%.

Αυτά για την αξιοπιστία και κυρίως για όποιους τρελαίνονται κάθε τόσο με τα νούμερα. Να ενημερώσω ότι τις τελευταίες δέκα μέρες κοιμούνται μέσα στο humi 70άρια beads με δύο μπομπονιέρες. Για να μη τεθούν αμφιβολίες.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Απρ 13, 2009 8:11 pm

Στο θέμα αυτό έχω σταθεί επανηλειμμένα κι έχω πει ότι όσο καλό και αν είναι το χέρι μας, το δαχτυλό μας, το απάνω χείλος μας και το δεξί μας ρουθούνι σίγουρα δεν μπορούν να συγκριθούν με ένα υγρασιόμετρο. Τι σημαίνει αυτό; Ότι η εμπειρία της υγρασίας είναι μια ιδιαίτερα σχετική έννοια ακόμα και σα γενικότερη αίσθηση, πόσο μάλλον σε μία τόσο μικρή επιφάνεια όσο είναι τα δάχτυλα και το στόμα μας. Δεν αμφιβάλλω βέβαια ότι όπως υπάρχουν οι super-tasters θα υπάρχουν και κάποιοι super-fingers ή τέλος πάντων κάτι σχετικό. Όπως και να έχει βέβαια η ιστορία θα παραμένει θολή για τους περισσότερους και λιγότερο "χαρισματικούς"...

Για αυτούς λοιπόν το υγρασιόμετρο πρέπει να είναι μπούσουλας - προσέξτε ΟΧΙ άγχος αλλά μόνο ένας μπούσουλας.

Όσο αφορά την ακρίβειά τους έχω επανηλειμμένως πει ότι ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ τα ψηφιακα υγρασιόμετρα μιας και είναι δέσμια της μπαταρίας τους. Πεσμένη μπαταρία => μειωμένη ακρίβεια! Απλά πράματα. Σαφέστατα ανώτερα θεωρώ τα αναλογικά μιας και σε αυτά η φθορά των διμμεταλλικών στοιχείων που τα αποτελούν (@ Νίκο: διμεταλλικά ελάσματα δεν είναι;) και δίνουν την τιμή της υγρασίας έχουν σαφέστατα πολύ μεγαλύτερους χρόνους από ό,τι η εξάντληση της ενέργειας μιας μπαταρίας.

Εξάλλου γι' αυτό και ο "πονηρός" (όχι με την κακή έννοια αλλά με την έννοια κάποιου που θέλει να αποφύγει ψέματα για το εμπόρευμά του) έμπορος του εκάστοτε ψηφιακού υγρασιομέτρου συνιστά 4μηνα ή 6μηνα calibrations... Πού το πάει, πού το πάει;?;? :lol: :lol: :lol:

Keep puffing boys and girls!..
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Απρ 13, 2009 8:20 pm

@hernesto

ΕΥΓΕ.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Απρ 13, 2009 8:38 pm

Ελπίζω μόνον να μην πήρες στραβά το σχόλιο για την αίσθηση της υγρασίας... :oops: Πιο πολύ προορίζονταν για άτομα σαν εμένα - ορισμός: ΑΣΧΕΤΟΣ - που χωρίς υγρασιόμετρο μας πιάνει ένα σχετικό αμόκ! :shock:
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Δευ Απρ 13, 2009 8:56 pm

Συγνώμη εκ των προτέρων αν η ερώτησή μου είναι χαζή, αλλά ενώ στις οδηγίες του αναλογικού Adorini που διαθέτω (και δείχνει αλλα αντ' άλλων, μέχρις εδώ καλώς) λέει οτι χρειάζεται καλιμπράρισμα ανα 6 μήνες, στα ψηφιακά Adorini κάτι τέτοιο αφενός δεν το γράφει και αφετέρου η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά το ακούω :roll:
Πως καλιμπράρεται αλήθεια ένα ψηφιακό υγρόμετρο; Όπως ένα αναλογικό (αλάτι κλπ) ή απλώς τοποθετώντας το εκτός υγραντήρα για κάποιες ώρες - μέρες ώστε να "ξεκολλήσει" (εκτός και αν εννοούμε αλλαγή μπαταρίας ανα εξάμηνο ως καλιμπράρισμα) :roll:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Απρ 13, 2009 9:15 pm

Όχι καμία σχέση. Απλά ξαναελέγχουμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα την απόκλισή του από το προϋπολογισμένο του 75% στο τεστ με το αλάτι ή τα σακουλάκια της Boveda. Αναλόγως, αν δούμε δηλαδή τραγική απόκλιση, μπορούμε να πάμε και για μια αλλαγή μπαταρίας αναλόγως...

Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Δευ Απρ 13, 2009 9:17 pm

Ευχαριστώ hernesto :wink:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Απρ 14, 2009 9:40 am

@ hernesto
Καλημέρα σου!!!!!!!!!

@Bostero Greco
Τα αναλογικά καλιμπράρονται και διορθώνονται. Τα ηλεκτρονικά.... Βάζεις ένα αυτοκόλλητο και καταγράφεις την απόκλιση. Αν και κάπου πήρε το μάτι μου ότι κάποια ηλεκτρονικά έχουν ρύθμιση της απόκλισης.
Κάποιος θα βοηθήσει εδώ.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Τρί Απρ 14, 2009 10:41 am

Ναι ετσι ειναι .

Το στρογγυλο ηλεκτρονικο που εχω ρυθμιζεται με ενα πρασινο κουμπι .

Το βαζω στο calibration κιτ της boveda οπου πρεπει να δειχνει 75 % μετα απο 36 ωρες και μετα το ρυθμιζω να δειχνει τοσο ... μεχρι τωρα μια φορα ειχε αποκλειση 1% ....
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 14, 2009 2:50 pm

hernesto έγραψε:...Σαφέστατα ανώτερα θεωρώ τα αναλογικά μιας και σε αυτά η φθορά των διμμεταλλικών στοιχείων που τα αποτελούν (@ Νίκο: διμεταλλικά ελάσματα δεν είναι;) και δίνουν την τιμή της υγρασίας έχουν σαφέστατα πολύ μεγαλύτερους χρόνους από ό,τι η εξάντληση της ενέργειας μιας μπαταρίας...

Τα πιό ακριβή από τα αναλογικά δεν είναι είναι αυτά με μεταλλικό έλασμα, αλλά με τρίχα.
Η τρίχα μπορεί να είναι φυσική ή τεχνητή. Για υγραντήρες είναι πάντοτε τεχνητή, για λόγους ευκολίας ( τα άλλα θελουν συντήρηση).
Τέτοιο σύστημα είναι και o Adorini Hair Hygrometer.

Και το δικό μου τα είχε πάρει και έδειχνε 80% με 85%.
Δεν την πίστεψα φυσικά την ένδειξη, έκανα cross check, το ρύθμησα με το γνωστό τρόπο και είναι πάλι ΟΚ. Εδειχνε 15% περισσότερο!

Επιστροφή σε “Υγρόμετρα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης