ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟΥ

marios angelides
Επικοινωνία:

ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟΥ

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Κυρ Φεβ 20, 2005 6:17 pm

ΔΙΑΒΑΖΑ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΩ ΤΟ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΕΒΡΙΣΚΑ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ!(ΒΙΑΙΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)
ΧΤΕΣ ΕΚΑΝΑ ΠΡΑΞΗ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΗ ΑΝΑΛΥΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ 1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΣΑΓΙΟΥ ΑΛΑΤΙ , ΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΟΧΕΙΟ (ΔΙΑΦΑΝΟ-ΚΟΥΖΙΝΑΣ) ΠΟΥ ΝΑ ΚΛΙΝΕΙ ΑΕΡΟΣΤΕΓΩΣ.

1) ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΝΕΡΟΥ.ΠΡΟΣΟΧΗ:ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΟ ΑΛΑΤΙ!!!-ΚΟΡΕΣΜΕΝΟ ΜΙΓΜΑ.

2) ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ (ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑ) ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟ.

3) ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΙΑ 6 ΩΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

4) ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 75%.ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΣΤΟ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟ.
panatellas for ever!
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟΥ

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Φεβ 20, 2005 11:11 pm

Σωστός ο τρόπος, υπάρχουν και μερικές παραλλαγές. Προσωπικά, επειδή στο πρώτο μου υγραντήρα, δεν μπορούσα να αφαιρέσω το υγρόμετρο προκειμένου να το ρυθμίσω, αγόρασα ένα Savinelli ψηφιακό υγρόμετρο και με αυτό πλέον ελέγχω όλα τα κουτιά μου... Απλό, γρήγορο και ακριβείας.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Άβαταρ μέλους
gandrian
Επικοινωνία:

Καλιμπράρισμα υγρόμετρου - Ιδανική υγρασία ?

Δημοσίευσηαπό gandrian » Τρί Νοέμ 29, 2005 11:12 am

Μάριε,

το έκανα το τεστ με το αλάτι στο μπουκάλι, αλλά η ένδειξη του υγρόμετρου αντί να ανέβει κατέβηκε από το 70% στο 60%.
Τί πρέπει να κάνω τώρα ?
Πρίν κάνω το τεστ η υγρασία βρισκόταν σταθερά στο 70%. Πρέπει να την ανεβάσω κι άλλο προτείνεις ή όχι και αν ναι πώς ? Ποιά είναι η ιδανική υγρασία ?
Ο υγραντήρας μου είναι της μορφής καμπίνας με 4 συρτάρια.
Πούρα έχω βάλω μόνο στο τελευταίο επάνω ράφι όπου έχω και το humidifier. Εχω 2 υγρόμετρα. Ενα πάνω στο τζάμι της πόρτας της καμπίνας το οποίο δείχνει 60-65% και ένα 2ο μέσα σε κάποιο ράφι το οποίο και δείχνει όπως σου είπα 70%.

Πες μου please πώς θα κάνω το σωστό καλιμπράρισμα ?

-----------------------------------------
gandrian@panafonet.gr
Giorgos - Maroussi
----------------------------------------
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Τρί Νοέμ 29, 2005 12:57 pm

Αγαπητέ gandrian,

όπως προανέφερα η μέθοδος έχει να κάνει με το καλιμπράρισμα, που σημαίνει ότι η μέθοδος θα σου δείξει απλά την απόκλιση του υγρομέτρου σου. Αν πριν το υγρόμετρο έδειχνε 70% και τώρα 60% σημαίνει ότι είχες υγρασία στο humi 80% περίπου!!!

Kαι αυτό μου φαίνεται λογικό αφού όπως αναφέρεις έχεις γεμίσει τον υγραντήρα σου μόνο κατά το 1/4. Τα humidifiers (φαντάζομαι είναι τα μεγάλα ορθογώνια αν δεν κάνω λάθος) τα βάζεις γεμάτα όταν ο υγραντήρας σου είναι γεμάτος.

Τώρα που μπήκε σιγά σιγά ο χειμώνας ο υγραντήρας έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζεται πολλή υγρασία. Eσύ φαντάζομαι προσπαθούσες να φτάσεις την υγρασία σου στο 70% ε?

Λοιπόν, προσωπική μου άποψη είναι να πάρεις ένα ψηφιακό υγρόμετρο, αν δεν έχεις αγοράσει ήδη για να επιβεβαιωθείς, γιατί κάτι μου λεει ότι το υγρόμετρο σου δεν είναι πολύ ακριβές! Εκτός και αν σημειώσεις κάπου ότι το κάθε υγρόμετρο έχει περίπου τόση απόκλιση και να ελέγχεις με αυτό το τρόπο την υγρασία κάθε φόρα. Αν δεν σκοπεύεις να γεμίσεις προς το παρόν όλο το humi, βάλε τα πούρα σου κάπου στην μέση όπου υπάρχει ομοιόμορφο ποσοστό υγρασίας.

Προς θεού μην προσπαθήσεις να ανεβάσεις την υγρασία (μετά θα νιώθω υπεύθυνος που τα αγαπημένα σου πούρα είναι για πέταμα! Αστειεύομαι αγαπητέ φίλε! ) :)
panatellas for ever!
Άβαταρ μέλους
gandrian
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό gandrian » Τρί Νοέμ 29, 2005 4:34 pm

marios angelides έγραψε:Αγαπητέ gandrian,

όπως προανέφερα η μέθοδος έχει να κάνει με το καλιμπράρισμα, που σημαίνει ότι η μέθοδος θα σου δείξει απλά την απόκλιση του υγρομέτρου σου. Αν πριν το υγρόμετρο έδειχνε 70% και τώρα 60% σημαίνει ότι είχες υγρασία στο humi 80% περίπου!!!

Kαι αυτό μου φαίνεται λογικό αφού όπως αναφέρεις έχεις γεμίσει τον υγραντήρα σου μόνο κατά το 1/4. Τα humidifiers (φαντάζομαι είναι τα μεγάλα ορθογώνια αν δεν κάνω λάθος) τα βάζεις γεμάτα όταν ο υγραντήρας σου είναι γεμάτος.

Τώρα που μπήκε σιγά σιγά ο χειμώνας ο υγραντήρας έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζεται πολλή υγρασία. Eσύ φαντάζομαι προσπαθούσες να φτάσεις την υγρασία σου στο 70% ε?

Λοιπόν, προσωπική μου άποψη είναι να πάρεις ένα ψηφιακό υγρόμετρο, αν δεν έχεις αγοράσει ήδη για να επιβεβαιωθείς, γιατί κάτι μου λεει ότι το υγρόμετρο σου δεν είναι πολύ ακριβές! Εκτός και αν σημειώσεις κάπου ότι το κάθε υγρόμετρο έχει περίπου τόση απόκλιση και να ελέγχεις με αυτό το τρόπο την υγρασία κάθε φόρα. Αν δεν σκοπεύεις να γεμίσεις προς το παρόν όλο το humi, βάλε τα πούρα σου κάπου στην μέση όπου υπάρχει ομοιόμορφο ποσοστό υγρασίας.

Προς θεού μην προσπαθήσεις να ανεβάσεις την υγρασία (μετά θα νιώθω υπεύθυνος που τα αγαπημένα σου πούρα είναι για πέταμα! Αστειεύομαι αγαπητέ φίλε! ) :)

-------------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητέ Μάριε,

καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απόκρισή σου.

Μάλλον θα αγοράσω ψηφιακό υγρόμετρο όπως προτείνεις.

Τώρα, κάποιες -ανόητες και βαρετές ίσως για εσένα- ερωτήσεις, αλλά πολύ σημαντικές για μένα που θα ήθελα να απαντήσεις είναι :

1) Ποιά είναι η ιδανική υγρασία (σε %) για τον υγραντήρα μου;

2) Από τα 4 συρτάρια του υγραντήρα μου σε ποιό να βάλω τα 6 πρώτα πούρα μου;

3) Σε ποιό συρτάρι (πάνω, κάτω, μέση κλπ) πρέπει να βρίσκεται ο humidifier και γιατί; Εχει να κάνει με το πόσα πούρα έχω στην πουροθήκη;

4) Τα πούρα τα τοποθετώ στο ανάλογο συρτάρι (1ο-2ο-3ο ή 4ο) ανάλογα με το μέγεθός τους ή δεν έχει σημασία;

5) Πρότεινέ μου 1-2 max. sites (γιατί έχω μπλέξει τα μπoύτια μου με την πληθώρα των sites) για παραγγελία-αγορά ΓΝΗΣΙΩΝ και με ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ πούρων;

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

-----------------------------------
gandrian@panafonet.gr
Giorgos - Maroussi
-----------------------------------
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Τρί Νοέμ 29, 2005 6:29 pm

Φίλε gandrian δεν υπάρχουν ανόητες και βαρετές ερωτήσεις κατ' αρχή, κατά συνέπεια θα προσπαθήσω και γω με τις λίγες γνώσεις που έχω να βοηθήσω όσο μπορώ.

1) Ιδανική υγρασία (από την ''βιβλιογραφία'' :) ) είναι 70%.Ρίξε όμως και μια ματιά αν θες εδώ http://www.humidor-guide.com/.

2-3) Από ότι κατάλαβα έχεις 6 πούρα.Προσωπική μου άποψη και αν κατάλαβα καλά είναι ότι το humi σου είναι λίγο μεγάλο (Αλήθεια τι υγραντήρας είναι? Χωριτικότητα?) εκτός και αν θα τον γεμίσεις στο μέλλον.Anyway σ' αυτή την ερώτηση δεν μπορώ να απαντήσω με ακρίβεια, αλλά βάλε το humidifier στην κορυφή και τα πούρα στο πρώτο ή στο δεύτερο συρτάρι από κάτω. Δεν έχει να κάνει με το πόσα πούρα έχεις στην πουροθήκη όχι.

Βασικά αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι 6 πούρα σε τέτοιο υγραντήρα είναι λίγα και σκοπός είναι να μην εκτεθούν σε υπερβολική υγρασία και στο τέλος να μην μπορείς να τα καπνίσεις. Αυτό θα το κρίνεις εσύ με τακτικό έλεγχο.

4) Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή αλλά και πολλές άλλες απορίες δικές σου, δικές μου κτλ, απαντιόνται μόνο με προσωπικές εμπειρίες και ότι και να πει κανείς είναι σωστό κατά την γνώμη μου. Συνήθως σε διαφορετικό μέρος του υγραντήρα μπαίνουν διαφορετικές brand. Κάποιοι (συμπεριλαμβανομένου και εμού :) ) προτειμούν το ''πάντρεμα'' των αρωμάτων βάζοντας εμπειρικά και επιλεκτικά διάφορες brand στο ίδιο μέρος. Αν υπάρχει φυσικά και οικονομική άνεση ==>> humindor και brand!

5) Ένα πάρα πολύ κατατοπιστικό άρθρο (Αγορές πούρων από το διαδίκτυο ) του φίλου Δημήτρη Γουρλή θα σε βοηθήσει πάρα πολύ, άφου περιέχει καλά και δοκιμασμένα site!

Γενικά στο forum υπάρχουν αν δεις αρκετά καλές γνώμες για μερικά site, και γνώμες για site προς αποφυγήν.

Αυτά...
panatellas for ever!

Επιστροφή σε “Υγρόμετρα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης