Εφαρμογές στο κινητό θερμόμετρου και υγρασιόμετρου

Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Εφαρμογές στο κινητό θερμόμετρου και υγρασιόμετρου

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Κυρ Δεκ 13, 2015 1:29 pm

Επειδή λίγο έως πολύ, όλους μας απασχολούν οι υγρασίες και θερμοκρασίες, λόγω των πούρων μας, είπα να ανοίξω αυτό το καινούριο θέμα. Δεν ξέρω αν το γνωρίζατε, αλλά υπάρχουν εφαρμογές που τις κατεβάζεις δωρεάν στο κινητό σου και εφόσον το κινητό σου έχει τον ανάλογο αισθητήρα, μετρούν την υγρασία και τη θερμοκρασία. Φυσικά υπάρχουν κι άλλες που μετρούν ατμοσφαιρική πίεση, φωτισμό κλπ τα οποία όμως δε μας ενδιαφέρουν.
Εγώ επειδή δεν ήθελα να αγοράσω ψηφιακό υγρασιόμετρο, αν και μπορεί να το αγοράσω στο μέλλον αν πάρω έναν καλύτερο και μεγαλύτερο υγραντήρα, κατέβασα στο κινητό 2 εφαρμογές το καλοκαίρι που πέρασε, προσπαθώντας να βρω το πιο δροσερό σημείο του σπιτιού και να αποθηκεύσω εκεί τα πούρα μου.
Έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις. 1ον έχει κάποιος κατεβάσει οποιαδήποτε τέτοια εφαρμογή;; και 2ον είναι αυτές οι εφαρμογές αξιόπιστες; Επίσης, δεν υπάρχει δυνατότητα για καλιμπράρισμα. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι είναι αξιόπιστες, απλά χρειάζονται 1-2 λεπτά για να δείξουν τη σωστή ένδειξη.
ΑΝ είναι αξιόπιστες, γλυτώνουμε από ψηφιακούς και αναλογικούς μετρητές, από καλιμπράρισμα, αλλαγές μπαταρίας κλπ
Πολύ καλό για να είναι αληθινό;; Τι λέτε;
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
GregV

Re: Εφαρμογές στο κινητό θερμόμετρου και υγρασιόμετρου

Δημοσίευσηαπό GregV » Κυρ Δεκ 13, 2015 5:08 pm

Καλησπέρα εν μονή αδελφέ ημών Ιωάννη 8)
Για να πω την αλήθεια με ψιλομπέρδεψες..και θα σου πω τι εννοώ αφού πρώτα απαντήσω στις ερωτήσεις σου έτσι όπως το βλέπω εγώ το θέμα.

suleygiannis έγραψε:1ον έχει κάποιος κατεβάσει οποιαδήποτε τέτοια εφαρμογή;;

'Εχω κατεβάσει αντίστοιχες εφαρμογές, όχι όμως θερμόμετρο και υγρόμετρο μιας και το κινητό μου δεν διέθετε τέτοιου είδους αισθητήρες. 'Εχω κατεβάσει όμως πυξίδα και αλφάδι :!: (ναι αλφάδι :lol: :lol: :lol: )

suleygiannis έγραψε:2ον είναι αυτές οι εφαρμογές αξιόπιστες; Επίσης, δεν υπάρχει δυνατότητα για καλιμπράρισμα.

Η απάντηση σε αυτή σου την ερώτηση είναι κάπως σχετική, δηλαδή..αν το κινητό που διαθέτεις έχει καλό αισθητήρα θερμοκρασίας ή υγρασίας και αν έχεις κατεβάσει και ένα αντίστοιχα καλό software - εφαρμογή για το κινητό σου τότε ναι, φαντάζομαι ότι είναι αρκετά αξιόπιστες εφαρμογές.

Με τον όρο καλό software - εφαρμογή, εννοώ την εφαρμογή αυτή η οποία έχει αναπτυχθεί - γραφεί με τέτοιο τρόπο ώστε να αξιοποιεί στο μέγιστο τη λειτουργία και το συγχρονισμό του συγκεκριμένου αισθητήρα που έχει το κινητό σου, ή μια γκάμα αισθητήρων που συνηθίζονται στις περισσότερες κινητές συσκευές, έτσι ώστε οι μετρήσεις που μεταφέρονται από τον αισθητήρα στην οθόνη του κινητού σου να ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα.

Σχετικά με το καλιμπράρισμα, φαντάζομαι ότι οι αισθητήρες είναι ήδη καλιμπραρισμένοι αλλά εκτός αυτού μπορεί να πετύχεις εφαρμογές που επιτρέπουν το καλιμπράρισμα.
π.χ. κάποιες από τις εφαρμογές που είχα κατεβάσει για πυξίδα είχαν καλιμπράρισμα στην αρχή - πρώτη έναρξη της εφαρμογής.

Από την άλλη μπορείς να συγκρίνεις τις μετρήσεις του κινητού σου με ένα υγρόμετρο (όταν το πετύχεις κάπου) και να δείς τι απόκλιση έχει. Ετσι θα ξέρεις για παράδειγμα ότι αυτό που σου δείχνει είναι +1% ή -2% ή όποια άλλη διαφορά μπορεί να έχει. :wink:

Τώρα, ο λόγος που με μπέρδεψες είναι ο εξής..συμφωνώ ότι στο κινητό μας σήμερα έχουμε την δυνατότητα να εγκαταστήσουμε μια πληθώρα εφαρμογών και ότι πολλές από αυτές είναι δωρεάν. Σαν developer θα σου πω ότι έχω τη δυνατότητα να "δημιουργήσω" και εγώ μια δωρεάν εφαρμογή με υγρόμετρο ΚΑΙ θερμόμετρο σε χρόνο 0.. γιατί στο λέω αυτό..αυτές οι εφαρμογές δεν δίνονται τυχαία δωρεάν, είναι σα να ζήταγες συνταγή για φραπέ από barista :lol: Συγκεκριμένα το titanium ( ΔΩΡΕΑΝ εφαρμογή που μπορείς να αναπτύξεις προγράμματα για κινητά Android και iOS) περιέχει και κάποιες "demo" εφαρμογές για να "παίξεις" ή να τις χρησιμοποιείς κατά παραγγελία σαν κομμάτια από την εφαρμογή που θέλεις να φτιάξεις.. μάντεψε τι μπορείς να βρείς μέσα στα demo αυτά.. :wink:

Αρα..ποιός ο λόγος να μη δώσεις και 10 - 15 ευρώ (αναλόγως και πού θα ψάξεις μπορείς να το βρείς και με 2€ ... ) για να πάρεις ένα υγρόμετρο - θερμόμετρο, να το έχεις για πάντα και να είσαι και σίγουρος ότι αυτά που βλέπεις ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα γιατί καλώς ή κακώς το τηλέφωνο είναι για να μιλάμε και το υγρόμετρο για να μετράει την σχετική υγρασία του χώρου :wink: Δηλαδή..το να έχεις μια λύση με την οποία δεν θα είσαι σίγουρος αν όντως "δουλεύει" ή όχι κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί λύση..?

Υ.Γ.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αντικρούω ή κατακρίνω τη σκέψη σου, λέω απλά την άποψή μου από τη δική μου οπτική γωνία 8)
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Κυρ Δεκ 13, 2015 6:23 pm

@ GregV αν σου πω ότι στο παλιό μου κινητό είχα κατεβάσει κι εγώ εφαρμογή αλφάδι και πυξίδα θα με πιστέψεις;; :lol: :lol:
μάλιστα όντως μπορούσες να την καλιμπράρεις.
Όσο για τις γνώσεις σου πάνω σε εφαρμογές και developing έπεσα στην περίπτωση :) και χαίρομαι για αυτό εφόσον όπως φαίνεται ξέρεις περισσότερα από εμένα και επιβεβαιώνεις ότι ένα καλό κινητό και μια σωστή εφαρμογή έχουν πράγματι τη δυνατότητα να κάνουν σωστές μετρήσεις όπως υποψιαζόμουν.
Φυσικά δεν είχα σκοπό να μπερδέψω κάποιον 8) απλά αναρωτιόμουν αν και κάποιος άλλος είχε αυτήν την ιδέα.
Μάλλον θα αγοράσω κι εγώ στο μέλλον ένα ψηφιακό υγρόμετρο όταν αγοράσω και το 2ο υγραντήρα.
Τις εφαρμογές τις είχα κατεβάσει όταν είχα κάποια πούρα αγορασμένα και δεν είχα τότε υγραντήρα. Πλέον δεν τις πολυχρησιμοποιώ. Μόνο από περιέργεια που και που
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Δεκ 13, 2015 11:18 pm

Ο Γρηγορης ειναι πιο... Του θεματος και λογικα ξερει καλυτερα απο μενα πως και γιατι λειτουργουν αυτα... Αν και πιστευω οτι δεν προσφερετε καποιο τηλεφωνο μα μετρα υγρασια, εκτος αν του κολλησεις απο κατω και κανενα μαραφερι :) ...

Τωρα μια πιο... Γενικη ερωτηση, αν βρουμε τετοια εφαρμοφη... Θα βαζεις το κινητο, η το ταμπλετ μεσα στον υγραντηρα και θα το αφηνεις εκει μεσα???
...Και αν κτυπησει??? τι γινετε?... 8) 8) :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Δεκ 14, 2015 12:38 am

@Haris_g
Το να βάλεις το κινητό στον υγραντήρα προφανώς δεν είναι μία μόνιμη λύση, αλλά μία φτηνή, γρήγορη και κατά πάσα πιθανότητα αξιόπιστη λύση. με 2-3 λεπτά αν το αφήσεις πιστεύω είσαι οκ. :)
τώρα για το ταμπλετ, δεν ξέρω αν έχουν αισθητήρα όλα. το δικό μου το δεν έχει. αλλά και να είχε που θα χωρούσε; :shock:
μόνο σε υγραντήρα για 100 πούρα :lol:
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Δευ Δεκ 14, 2015 12:41 am

:) αλλο το πηγα εγω να σου οω την αληθεια! :wink:
Οπως και εχει το πραγμα... Με ενα digital υγρασιομετρο απο το καταστημα του author η καποιο αλλο διαδυκτιακο καταστημα, εχεις και μονιμη και φτηνη και ... Λογικη λυση. :lol:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Δεκ 14, 2015 10:50 am

στο εβαυ ενα ψηφιακο υγρομετρο ξεκιναει απο 5ε ...
δεν ειναι ακριβο
αγορασε ενα και βαλτο στον υγραντηρα να βλεπεις τι υγρασια εχεις μεσα
και ασε τις πατεντες με το κινητο
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
kkourmousis

Δημοσίευσηαπό kkourmousis » Δευ Δεκ 14, 2015 1:21 pm

Εγώ από το εβαυ πήρα ένα 2.5€
Δεν μου έχει έρθει ακόμα, λογικά με το νέο έτος.
Όταν έρθει θα σας πω πόσο ακριβές είναι γιατί έχω ένα ψηφιακό από μετεωρολογικό που είναι καμπάνα και με βάση αυτό κινούμαι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Δεκ 14, 2015 1:54 pm

Εγώ είχα μείνει στην απαγόρευση αγορών από εξωτερικό με κάρτα λόγω των capital controls, αλλά απ' ότι διάβασα ειδικά για το σαιτ που γράψατε έχουν αρθεί οι απαγορεύσεις. Όπως και να έχει η λύση κινητό εφαρμογή εξακολουθεί να μου φαίνεται η απλούστερη και η μόνη χωρίς κόστος. Γούστα είναι αυτά. Όπως βολεύεται ο καθένας
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Δεκ 14, 2015 3:35 pm

και τι θα κανεις ρε γιαννη ?
θα βαζεις το κινητο μεσα στον υγραντηρα για μερικα λεπτα καθε οποτε θελεις να δεις τι παιζει με την υγρασια?
κομματακι αβολο μου ακουγεται αυτο
γιατι να το κανεις αυτο ?
ρωταω γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι το προβλημα ειναι τα 5-10ε που κοστιζει ενα υγρομετρο

Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Δεκ 14, 2015 4:06 pm

Θέλω να σας διαφθείρω ως νέος στο φορουμ :lol: :lol:
Δε θυμάμαι ποιος το είχε γράψει :)
Πλάκα κάνω προφανώς. Απλά είχα διαβάσει σε κάποιο τοπικ εδώ στο φορουμ, ότι κάποιος είχε 2-3 ψηφιακά υγρόμετρα και έδειχναν διαφορετικές ενδείξεις, με αποκλίσεις άνω του 15%. Τελικά δεν ξέρω τι είναι αξιόπιστο και τι όχι.
Πάντως Alex46 απλά συζήτηση κάνουμε, δεν είπα ποτέ ότι δε θα αγοράσω, ούτε ότι το θεωρώ άχρηστο, απλά ότι κατέφυγα σε αυτή τη λύση όταν δεν είχα υγραντήρα. Δεν το έχω βάλει ποτέ πάντως μέσα στον υγραντήρα :) ακόμα :D
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Δεκ 14, 2015 4:24 pm

παντως εγω εχω 5 υγρομετρα
τα 3 δειχνουν παντα το ιδιο
το 4το εχει αποκλιση 1 μοναδα
και το "ψευτικο" των 3ε (μαζι με τα μεταφορικα) στο 70% δειχνει 72%

Άβαταρ μέλους
kkourmousis

Δημοσίευσηαπό kkourmousis » Δευ Δεκ 14, 2015 11:29 pm

Εγώ έχω 2 υγρόμετρα, ένα αναλογικό μάπα που είχε μέσα ο υγραντήρας πούρων και ένα ψηφιακό που είναι από κονσόλα μετεωρολογικού σταθμού.

Έχω επίσης και έναν αφυγραντήρα. Ο αφυγραντήρας είναι για το σπίτι και στο 55% σταματάει να λειτουργεί.
Έχοντας την κονσόλα του μετεωρολογικού δίπλα στον αφυγραντήρα παρατηρώ ότι όντως με το που πάει στο 55% σβήνει ο αφυγραντήρας. Συνεπώς είμαι 100% σίγουρος για την ακρίβεια της κονσόλας (αν και το ότι είναι από επαγγελματικό μετεωρολογικό δεν άφηνε και πολλά περιθώρεια).

Όσον αφορά το αναλογικό-μάπα-φθηνοδουλειά υγρόμετρο που είχε μέσα ο υγραντήρας. Προσπάθησα μάταια να το κάνω calibration με το ψηφιακό. Τα άφησα μέρες μέσα και τα 2 να είμαι σίγουρος ότι έχουν σταθεροποιηθεί και έκανα calibration στο αναλογικό. Συγχρονίστηκε μεν, αλλά αν τα βγάλω έξω και τα 2, όταν το ηλεκτρονικό δείξει 55% το αναλογικό θα δείχνει 60%... Μάπα το καρπούζι.

Είδα και έπαθα λοιπόν και πήρα όπως προανέφερα το 2.5€ ψηφιακό από το εβαυ και το περιμένω να έρθει να δούμε τι καπνό φουμάρει, μπας και φουμάρω και εγώ καλό καπνό με την σειρά μου
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Δεκ 15, 2015 6:04 pm

Κινητά τηλέφωνα με υγρόμετρο από μία γρήγορη αναζήτηση που έκανα είναι τα Samsung S4 και Note 3. Τα Apple δεν έχουν τον αισθητήρα. Τυγχάνει να έχω το S4 αλλά δε σκοπεύω να το αφήσω μέσα σε υγραντήρα :mrgreen:
Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον θα ήταν κάτι σαν αυτό, αλλά με δυνατότητα να στέλνει τις μετρήσεις στο κινητό και να σε ειδοποιεί αν οι τιμές ξεφύγουν από κάποια όρια.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Δεκ 15, 2015 6:23 pm

...ρε γκατζε-τάκηδες 8) αφήστε την επιστημονική φαντασία :lol:

(ωραίο θέμα πάντως για το "Πρωταπριλιά 2016") :idea:
Τελευταία επεξεργασία από Τάκης σε Τρί Δεκ 15, 2015 6:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Επιστροφή σε “Υγρόμετρα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης