Υγρασιομετρο απο heartfeltindustries... μαπα το καρπουζι....

RedRum

Υγρασιομετρο απο heartfeltindustries... μαπα το καρπουζι....

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Απρ 16, 2008 11:47 am

Αγορασα ενα ηλεκτρονικο υγρασιομετρο απο το heartfelt, μαζι με ενα calibration kiτ. το υγρασιομετρο χαλια μαυρα... υποτιθεται εχει ενα κουμπι για να ρυθμισεις την υγρασια μετα το καλιμπρατιον. το κουμπι δεν δουλευει.. το υγρασιομετρο εχει και θερμομετρο πανω. η πλακα ειναι οτι εχω χασει την μπαλα τι μετραει το υγρασιομετρο... αναλογα με την θερμοκρασια αλλαζει η υγρασια.

το ειχα μεσα στην σακουλα για καλιμπρατιον, και με το που αλλαζε η θερμοκρασια, αλλαζε και η υγρασια... τι στο διαλο μετραει, απολυτη υγρασια και οχι σχετικη;;;;

το εχει κανεις αλλος; εντυπωσεις;
Επισκέπτης

Re: Υγρασιομετρο απο heartfeltindustries... μαπα το καρπουζι

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Απρ 16, 2008 12:54 pm

RedRum έγραψε: εχω χασει την μπαλα τι μετραει το υγρασιομετρο... αναλογα με την θερμοκρασια αλλαζει η υγρασια.

Σαφώς και ανάλογα με την θερμοκρασία αλλάζει η υγρασία στον ίδιο χώρο. Όσον αφορά την αξιοπιστία των ηλεκτρονικών υγρασιόμετρων του Heartfeld έχω πάρει 3 τεμ (και μάλιστα τα φτηνά - αυτά με την φίρμα του εκτυπωμένη πάνω τους) και λειτουργούν κανονικά (φυσιολογικές ενδείξεις) σε αντιπαράθεση με άλλα (άλλης προέλευσης) που λειτουργούν δίπλα τους - πάντα στον ίδιο χώρο.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Απρ 16, 2008 1:37 pm

ευχαριστω Δημητρη για τις πληροφοριες. Το κουμπι για την ρυθμιση υγρασιας μετα απο καλιμπρατιον δουλευει στα δικα σου; εμενα οχι.. μηπως ειναι ελλατωματικο;
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 16, 2008 2:00 pm

Παράδειγμα από τον κατασκευαστικό κλάδο, που ισχύει βεβαίως οπουδήποτε:

-5C / 90% σχετ. Υγρ. αντιστοιχεί σε 3γραμ Η2Ο/μ3
συνεπάγεται
στους 20C: σχετική υγρασία 17,6% !!!

Σαφές το πόσο ρόλο παίζει η Θ;

Επιστροφή σε “Υγρόμετρα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης