Ειμαι λιγο μπερδεμένος με τον Humidor μου.

dream88

Ειμαι λιγο μπερδεμένος με τον Humidor μου.

Δημοσίευσηαπό dream88 » Τετ Ιαν 07, 2009 6:14 pm

Καλησπερα σας,
Είμαι νεός στον χώρο όσο αφορά τα πούρα πρόσφατα αγόρασα αυτον τον υγραντήρα http://shop.cigar.gr/catalog/product_info.php?cPath=15_19&products_id=50 απο το cigarworld.gr. Το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω τι ακριβώς πρεπει να κάνω.
Διάβασα και άλλα θέματα στο συγκεκριμενο φόρουμ αλλα ψιλομπερδεύτικα. Τελος πάντον...
Με το που πήρα τον υγραντήρα αμέσως τον περασα με απιονισμενο νερο και καλιμπραρα τον ρολογακι Στην συνεχεια ειδα και το αλλο το στρογγυλο το μαυρο και του εβαλα και εκει λιγο αποσταγμενο νερο.
Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξέρω αν έκανα καλα. Σας παρακαλώ αν μπορείται δώστε μου μια μικρη βοήθεια για το πως θα ξεκινήσω και το τι πρεπει να κάνω για να διατηρώ τα πούρα μου στις σωστές θερμοκρασίες.

Σας ευχαριστώ, Νίκος.
Άβαταρ μέλους
Artist_
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Artist_ » Τετ Ιαν 07, 2009 6:40 pm

Καλησπέρα Νίκο και μην αγχώνεσαι.

Βλέπω πήρες τον πρώτο μου υγραντήρα, πολύ καλή επιλογή.
Καλά έκανες και πέρασες ένα χέρι με πριονισμένο νερό το εσωτερικό του υγραντήρα αλλά για να ανέβει η υγρασία στα σωστά επίπεδα θέλει υπομονή. Η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα ψηφιακό υγρόμετρο και ένα μεγαλύτερο σφουγγάρι για το νερό. Καλά θα κάνεις να περιμένεις να ανεβεί η υγρασία κοντά στους 70 και μετά να βάλεις τα πούρα σου μέσα. Τον υγραντήρα θα τον αποθηκεύσεις σε μέρος που δεν έχει πολύ ζέστη και ήλιο.
Αντώνης Γ.
dream88

Δημοσίευσηαπό dream88 » Τετ Ιαν 07, 2009 7:00 pm

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες που μου έδωσες αλλα η απορια μου παραμενει: Έκανα καλα που εριξα νερό στο μαυρο πραγματακι (υγραντης δεν λέγεται?)? ΑΑαα και κατι ακομα απο την αγώνια μου για την υγρασια τον ανοιγω συνεχεια μολις τωρα τον ανοιξα παλι και βρήκα την υγρασια στο 70.Δεν ξερω όμως αν ειναι η σωστή, πάντως σε εκείνη τιν περιοχη που είναι η βελόνα λεει normal (Συμπέρασμα:Η υγρασια ειναι σωστή). Θα ήθελα όμώς να ακούσω και την δική σας γνωμη.
Έχω όμως αλλες δύο ερώτήσεις να κάνω.
1ο:Πότε θα πρεπει να καπνίσω τα πουρα από την στιγμή που τα βάλω στον υγραντήρα μου?
2ο:Μπορω μεσα στον υγραντήρα να βάλω αλλα πραγματα π.χ. πουροκόφτη?
[Η δευτερη ερώτηση μπορεί να φαίνεται λιγο έως πολυ χαζή αλλά είμαι τακτικος άνθρωπος και θέλω να τα έχω όλα μαζεμένα]
John L

Δημοσίευσηαπό John L » Πέμ Ιαν 08, 2009 10:35 am

καλημερα και καλως μας ήρθες στην παρέα μας,

καλά έκανες και εβαλες υγρο στο μαύρο πραγματακι, τώρα για το πότε θα καπνίσεις τα πούρα σου εξαρτάται απο την κατάσταση τους.

Σου προτείνω να αφιερώσεις αρκετο χρόνο και να ψάξεις καλά το forum και να είσαι σίγουρος οτι θα αποκομίσεις πολλές γνωσεις!

κατα την γνώμη μου πάντως δεν μου φαίνεται καλή ιδέα να βάλεις άλλα πράγματα εκτός των πούρων στον υγραντήρα σου.
seduce

Δημοσίευσηαπό seduce » Σάβ Ιαν 10, 2009 9:30 pm

καλος ηρθες στην παρεα μας!!για αρχη παρε ενα ηλεκτρονικο υγρομετρο με θερμομετρο μαζι οπως ειπε ο φιλος παραπανω κ κατα δευτερο αγορασε καινουριο στοιχειο (αυτο το στρογγυλο το μαυρο) προσπαθησε να κρατησεις σταθερο το επιπεδο της υγρασια μεσα στο humidor (υγραντηρα) θα τον δεις κ ετσι γραμμενο,προσπαθησε λοιπον να κρατησεις σταθερη την υγρασια περιπου στο 70% για δυο τρεις μερες κ μετα βαλε τα πουρα σου μεσα!!
τωρα τι πουρα θα βαλεις................εδω αρχιζουν οι δοκιμες ξεκινα απο ελαφρια κ με ευκολες γευσεις πουρα κ βλεπεις!!μην βιαστεις να καταληξεις εχεις να γευτεις γευσεις που ουτε το φανταζεσαι προσπαθησε να παρεις 2-3 πουρα απο καθε ειδος θα καταλαβεις αργοτερα γιατι στο λεω αυτο!!!αν δεν βαριεσαι καθος θα καπνιζεις το πουρο (εννοειται μια ρουφιξια περιπου ανα λεπτο) γραψε σε ενα χαρτι τις εντυπωσεις που σου αφηνει στο στομα σε ολα τα σταδια μεχρι να τελειωσει!!!καντο για ολες τις μαρκες κ μετα απο μηνες θα καταλαβεις διαφορες!!μην αναβεις το πουρο σου με zippo γιατι θα παρει γευση απο το ζιπελεο,θα σου ελεγα ουτε με σπιρτο (οι αποψεις διιστανται)!!!μην τιναζεις τη σταχτη στο τασακι παρα μονο οταν καταλαβεις πως ειναι σχεδον ετοιμη να πεσει απο μονη της!!!β βασικοτερο ειναι ο τροπος του αναματος τον οποιον ουτε εγω τον ξερω ακομα κ ελπιζω να μας βοηθεισουν εδω οι εμπειροτεροι!!!!τελος σεβασου τους γυρω σου αν καταλαβεις οτι εννοχλεις τον αλλον προτοιμοτερο ειναι να πας αλλου να το απολαυσεις ετσι τουλαχιστον κανω εγω!!!
οι παλαιοτεροι παρακαλω ας διωρθωσουν (και ορθογραφικα) :D :D
Αν τα σκατά είχαν αξία οι φτωχοί δε θα είχαν κώλο
dream88

Δημοσίευσηαπό dream88 » Τετ Ιαν 14, 2009 12:52 pm

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τισ πληροφορίες σου. Αγόρασα ένα υγρόμετρο Adorini Και ενα υγραντικό στοιχείο εφτασα την υγράσια στο 70%, λογικά από ότι έχεις καταλάβει θα πρέπει να είναι στο 72%. Τέλως πάντων... Θα βρώ τρόπο να την φτάσώ!! 8)
Και πάλι ευχαριστώ :)

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες