Drymistat Humiditube

Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Drymistat Humiditube

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Δευ Ιουν 05, 2006 2:19 pm

Καταρχην σαν καινουριος που ειμαι εδω θα ηθελα να συγχαρω την προσπαθεια που γινεται μεσα σε αυτο το ελληνικο φορουμ απο ολους εμας! Ειναι πραγματι κατι το πρωτοφανες και πρωτοποριακο για τα ελληνικα δεδομενα!

Οφειλω να ομολογισω οτι ειμαι καινουριος στο "σπορ" των πουρων και εχω καταλαλωσει πολλη απο τον ελευθερο μου χρονο σε διαφορα θεματα γυρω απο τα πουρα. Ενα απο αυτα ηταν και η αναζητηση ενος οσο γινεται αξιοπιστου αλλα και αποτελεσματικου Humidifier. Βεβαια εχω διαβασει τις κριτικες σας οσον αφορα το Humidipak (Boveda), αλλα θα ηθελα την γνωμη σας και για το Drymistat Humiditube [http://www.cheaphumidors.com/Merchant2/merchant.mvc?Session_ID=17eccff32dd9db6e36a32f4494a0b954&Screen=PROD&Product_Code=HT101&Category_Code=humidifiers] Το βρηκα στο παραπανω online cigar/humidor store απο Αμερικη. Επιπλεον πληροφοριες βρηκα επισης απο τον κατασκευαστη του [/http://www.drymistat.com/index.html]. Προσωπικα μου ακουγεται πολυ καλη και αξιοπιστη περιπτωση Humidifier, αλλα θα ηλελα να ακουσω και τις γνωμες σας. Το εχει κανεις χρησιμοποιησει στο παρελθον, ή ακομα και τωρα το χρησημοποιει κανεις; Ειναι οντως τοσο αποτελεσματικο οσο διαφημιζεται; Δεν χρειαζεται καν λενε αποσταγμενο νερο, παρα μονο νερο βρυσης και διαρκει max 12 βδομαδες!

Τι εχεται να πειτε; Δεν ειναι πολυ καλη λυση; Αν καποιος απο εμας εχει προσωπικη εμπειρια απο την χρηση παρακαλω να την παραθεσει. Πιστευω θα ειναι πολυ χρησιμη για ολους μας.

Αυτα προς το παρον απο μενα. Περιμενω τα σχολια σας. Γεια σας και καλο μηνα σε ολους (αν και λιγο καθηστεριμενος στην ευχη μου).

Χρήστος
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Δευ Ιουν 05, 2006 2:28 pm

Χρήστο καλως ήρθες στο φόρουμ :D

Σχετικά τώρα με αυτά που ρωτάς, μου φαίνεται ότι αυτό το πράγμα περιέχει τα γνωστά μας humidification beads, στα οποία απλά βάζεις απεσταγμένο νερό και κρατούν την υγρασία περίπου στο 70%

Silkman
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Δευ Ιουν 05, 2006 2:59 pm

Χρήστο, καταρχάς το cheaphumidor λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με αποσταγμένο νερό (distilled) ενώ το site του κατασκευαστή με plain tap water αρκεί να μην είναι σκληρό (υψηλό PH). Ευτυχώς ή δυστυχώς η Αθήνα έχει νερό περίπου στο 7,5 - 8 που σημαίνει ότι καλό είναι να βάζεις απεσταγμένο (κοστίζει εξάλλου πολύ φθηνά).

Είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που σου γράφει ο silkman αλλά δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς το ίδιο.

Τα humidification beads ασπρίζουν όταν θέλουν νερό και γίνονται διάφανα όταν είναι εντάξει από υγρασία. Άρα από το χρώμα καταλαβαίνεις ότι θέλουν νερό.

Για το προιόν που ρωτάς το site λέει ότι αλλάζει το μέγεθός τους ανάλογα με την υγρασία. Πρόκειται για κάτι παρόμοιο αλλά όχι το ίδιο.

Πάντως φαίνεται αρκετά καλό...

Νομίζω ότι θα κάνει καλή δουλειά μιας και απ΄ότι λέει απορροφά εκατό φορές το βάρος του και "φουσκώνει", πράγμα που δεν συμβαίνει με τα beads σε τόσο μεγάλο βαθμό.

Δοκίμασε το μιας και είναι φθηνό και ενημέρωσέ μας.
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
Επισκέπτης

Re: Drymistat Humiditube

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Ιουν 05, 2006 9:01 pm

Χρήστος Νάκος έγραψε: θα ηθελα την γνωμη σας και για το Drymistat Humiditube

Χρήστο Καλώς Ήλθες και από μένα.
Το Drymistat Humiditube από ότι ήδα είναι το ίδιο με το σύστημα κρυστάλλων Heartfield το οποίο χρησιμοποιώ εδώ και δύο μήνες περίπου, με απόλυτη επιτυχία σε έναν cabinet 150X50X35. Επειδή όμως εκανα λάθος στον υπολογισμό της αναγκαίας ποσότητας ενισχύω την κατάσταση και με την κλασική λύση (σφουγγαράκι και διάλυμα προπυλενικής γλυκόλης και απεσταγμένου νερού) και έχω το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας του 68-70%.
Τό ίδιο προϊόν χρησιμοποιώ σε tube και στα 2 humi μου και έχω ξενοιάσει. Έχω μόνον κάποια αντίρηση σχετικά με την διάρκεια. Στην περίπτωση μου οι κρύσταλοι το θέλουν το νερό τους κάθε μήνα.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Re: Drymistat Humiditube

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Δευ Ιουν 05, 2006 9:37 pm

Δημητρη, αν καταλαβα καλα εννοεις οτι εχεις Drymistat Humiditube στα 2 humiditors; Αν ειναι ετσι τοτε εχεις εμπειρια με το συγκεκριμενο προιον. Οσο για το οτι οι κρυσταλοι θελουν νερο καθε μηνα αυτο δεν νομιζω να ειναι ιδιαιτερο προβλημα με το συγκεκριμενο προιον, μιας και μπορει κανεις να το γεμιζει κσι με νερο βρυσης!

Παντως εγο σημερα αγορασα 2 τετοιους σωληνες απο το site που σας εδωσα παραπανω και ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος, γιατι ετσι οπως μας τα λενε τα πραγματα προκειται για μια σαφως πιο οικονομικο αλλα και εξισου σταθερο Humidifier ακομα και απο τα Humidipaks (Boveda)!

Θελω να ευχαριστησω ολους οσους με ενημερωσαν με τις εμπειριες τους και να παρακαλεσω οποιον εχει κατι να προσθεσει, να μην δυστασει καθως θα ειναι για ολους μας σημαντικες πληροφοριες.

Χρηστος
mixalis
Επικοινωνία:

Kalimera paidia

Δημοσίευσηαπό mixalis » Σάβ Ιουν 24, 2006 8:27 am

Θέλω να γοράσω το " 70% Heartfelt Beads 1 Ounce Humi-Tube (up to 50-75 count humi)" από την Heartfelt Industries και θέλω να ρωτήσω κάποιες ερωτήσεις σε αυτους που το έχουνε παραγγείλει απο το site.

Έχω 2 υγραντήρες των 50-60 πούρων περίπου , το συγκεκριμένο προιόν είναι τιο κατάλληλο για να κρατήσω την υγρασία στο 70% που θέλω περίπου να ειναι ??

Επίσης η παραγγελία που κάνεις , απ'ότι είδα πρέπει να στείλεις τα λεφτά μέσω ταχυδρομείου στην στυγκεκριμένη εταιρία( δεν επέλεξα την πιστωτική κάρτα μια και είμαι δύσπιστος με την ασφάλεια της) και το ποσό είναι 18$ . Έτσι είναι ή δεν κατάλαβα εγώ καλά(ξέρω πολύ καλά αγγλικά αλλά όπως είπα είμαι λίγο δύσπιστος) !

Και θέλω να μου πείτε επίσης αν θα χρειαστεί να πάρω κάτι αλλο(ανταλλακτικά) για το συγκεκριμένο προιόν ή είμαι οκ με αυτά.

Επίσης αν ξέρετε κυκλοφορεί κάτι στο internet για να κατεβάσω την θερμοκρασία σε μία βιβλιοθήκη(σε τζαμαρία) και αν υπάρχει κάτι καλό και φτηνό ψηφιακό υγρόμετρο με θερμοκρασια και υτγρασία (έχω τσεκάρει τον "Adorini hygrometer thermometer digital" ο οποίος κοστίζει 24$) !!

Eυχαριστώ πολύ !!

Χρήστος Νάκος έγραψε:Δημητρη, αν καταλαβα καλα εννοεις οτι εχεις Drymistat Humiditube στα 2 humiditors; Αν ειναι ετσι τοτε εχεις εμπειρια με το συγκεκριμενο προιον. Οσο για το οτι οι κρυσταλοι θελουν νερο καθε μηνα αυτο δεν νομιζω να ειναι ιδιαιτερο προβλημα με το συγκεκριμενο προιον, μιας και μπορει κανεις να το γεμιζει κσι με νερο βρυσης!

Παντως εγο σημερα αγορασα 2 τετοιους σωληνες απο το site που σας εδωσα παραπανω και ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος, γιατι ετσι οπως μας τα λενε τα πραγματα προκειται για μια σαφως πιο οικονομικο αλλα και εξισου σταθερο Humidifier ακομα και απο τα Humidipaks (Boveda)!

Θελω να ευχαριστησω ολους οσους με ενημερωσαν με τις εμπειριες τους και να παρακαλεσω οποιον εχει κατι να προσθεσει, να μην δυστασει καθως θα ειναι για ολους μας σημαντικες πληροφοριες.

Χρηστος
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Σάβ Ιουν 24, 2006 2:08 pm

Μιχάλη εγώ από ότι θυμάμαι το αγόρασα από δω:
http://heartfeltindustries.com/store/

Πλήρωσα με πιστωτική και το δέμα ήρθε σε μια βδομάδα νομίζω.Αγόρασα ένα σακουλάκι 1/2 λίβρα και ένα 70% Heartfelt Bead 1 Ounce Humi-Tube.

Για να κατεβάσεις την θερμοκρασία δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος απλά κράτα τα humi μακριά από παράθυρα και ευήλια μέρη.Τώρα κάποιο ''αντιλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας'' για τα πούρα δεν γνωρίζω (ξέρεις τώρα το καλοκαίρι) :lol: :lol: :lol:

Ρίξε μια ματιά στο ''κατάστημα'' του site για υγρόμετρο-θερμόμετρο. Πολύ καλό και φτηνό.
panatellas for ever!
mixalis
Επικοινωνία:

kalimera file marie,

Δημοσίευσηαπό mixalis » Κυρ Ιουν 25, 2006 7:30 am

Eyxaristo gia tis plirofories sou , skeftomai na to dokimaso lian sintomos

Kalimera kai ta leme!!!!!!!
marios angelides έγραψε:Μιχάλη εγώ από ότι θυμάμαι το αγόασα από δω:
http://heartfeltindustries.com/store/

Πλήρωσα με πιστωτική και το δέμα ήρθε σε μια βδομάδα νομίζω.Αγόρασα ένα σακουλάκι 1/2 λίβρα και ένα 70% Heartfelt Bead 1 Ounce Humi-Tube.

Για να κατεβάσεις την θερμοκρασία δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος απλά κράτα τα humi μακριά από παράθυρα και ευήλια μέρη.Τώρα κάποιο ''αντιλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας'' για τα πούρα δεν γνωρίζω (ξέρεις τώρα το καλοκαίρι) :lol: :lol: :lol:

Ρίξε μια ματιά στο ''κατάστημα'' του site για υγρόμετρο-θερμόμετρο. Πολύ καλό και φτηνό.

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης