Την γνώμη σας (και εμπερία)... Σώζεται αυτό?

Άβαταρ μέλους
avaton

Δημοσίευσηαπό avaton » Δευ Δεκ 13, 2010 11:56 pm

Καλησπέρα, ο υγραντήρας δεν φαίνεται ιδιαίτερα καλής ποιότητας και μου θυμίζει τα ξυλόκουτα που έχουν στα περίπτερα για πούρα!
Αν θέλεις οπωσδήποτε να τον κρατήσεις, imho, πρέπει να τον ντύσεις με κέδρο εσωτερικά.
Αυτό που θα έχεις υπόψιν σου επίσης, είναι ότι αν δεν εφάπτονται καλά τα καπάκια του, θα χάνεις πολύ υγρασία σε ξηρό περιβάλλον - και δεν θα συντηρούνται καλά τα πούρα σου.
Κάνε προσεκτική επιλογή, γιατί πιθανόν το κόστος επισκευής, να σου στοιχίζει περισσότερο από την αξία του!
Η ικανοποιητική ποσότητα κέδρου είναι απαραίτητη στους υγραντήρες για πούρα, οπότε μην αρκείσαι στο μηχανισμό δημιουργίας της υγρασίας στο εσωτερικό του.
Φιλικά.
My humidors' content
-------------------------------------------------
http://www.cigargeeks.com/humidor/defau ... ber=avaton
-------------------------------------------------
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Δεκ 14, 2010 3:15 pm

Νομίζω on topic είναι η αγγελία μου.
Πωλώ σκάφος, απο αυθεντικό σανίδι με επικάλυψη φλύδας μαονιού. Διαθέτει ενιαίο χώρο ωρίμανσης μπλου τσηζ με φινιστρίνια για παρακολούθηση της μούχλας. As is, where is. :lol:
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Δεκ 14, 2010 3:19 pm

Zvrikos ferries
Φερνει το Τζιμπουντι κοντα σας. :lol:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Δεκ 14, 2010 3:27 pm

Sorry αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι η κοροιδία.
Μέχρι και αυτοκόλλητα του χαιβανονηογνώμωνα έχει :lol:
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Δεκ 14, 2010 3:31 pm

Μαλλον απο κει του κολλησαν και την εκφραση "καπνιζει σαν φουγαρο" :lol:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Τρί Δεκ 14, 2010 5:16 pm

Εμ βέβαια..
Εγω φταίω, ποιός άλλος? Που ήθελα μερικοί να μιλήσουν ανεξάρτητα από τα ποσα πούρα έχουν..
Και ήταν να μην μιλήσουν παλι...
Η γραμμή μας ξεκινάει με πρώτο σαλπάρισμα για αμερικα για την καύση κατασχεθέντων πούρων..
Πωλούνται εισιτήρια... Οσοι πιστοι προσέλεθετε. first come, first served

Free parking στο αμπάρι..
Άβαταρ μέλους
Miro

Δημοσίευσηαπό Miro » Τρί Δεκ 14, 2010 7:16 pm

off topic

Leonidas έγραψε: As is

Μ'αρέσει πολύ σ'εσένα που χρησιμοποιείς πάντα τη σωστή ορολογία σε θέματα ετερόκλητα, που δεν θα περίμενε κάποιος να κατέχεις jargon. Το συγκεκριμένο είναι απλό παράδειγμα, από πολλά που θα μπορούσα να αλιεύσω από τα posts σου. Δείχνει άνθρωπο με ευρεία παιδεία, άλλως γνωστό και ως "της πιάτσας" /respect

on topic

zvrikos, κατά την ταπεινή (και διόλου δημοφιλή, ειδικά εδώ, εν μέσω εξαιρετικών connoisseurs του ζητήματος) άποψή μου, δεν υπάρχει πούρο που να μην καπνίζεται, έστω και μόνο για να καταλάβουμε τι δεν πρέπει να καπνίζουμε. Χρησιμοποιώντας το παράδειγμα του blue cheese (που αναφέρθηκε), αν κάποιοι τύποι δεν δοκίμαζαν κατά καιρούς χαλασμένο τυρί, δεν θα καταλάβαιναν α) ότι το τυρί χαλάει και γίνεται μ.λ.κία, ή, β) ότι μερικές φορές χαλάει και γίνεται α.ο.λα.ση... ούτως ή άλλως κερδισμένος, κάτι μαθαίνεις... Οπότε και τα stilton πούρα σου, έγω θα τα καθάριζα, θα τα φρεσκάριζα λίγο και θα τα 'βαζα φωτιά εύκολα... στην τελική, θα χάλαγα λίγο το στομάχι μου, ok, έχει ξαναγίνει.

Επιπλέον, για το κουτί, συμφωνώ ότι είναι πιθανότατα κέδρος νοτίου Καματερού με επένδυση μαόνι Μπουρναζίου... ε και; Όταν τα αποθηκεύουμε σε τάπερ, παλιά ψυγεία, κουτιά, μπαούλα κλπ, τι έχουμε να χάσουμε αν βάλουμε και 5 κομμάτια σ'ενα subpar μεν, ξύλινο δε, υγραντήρα (ή ξηραντήρα, κατά περίπτωση); Για μένα: βάλτα μέσα, κότσαρε και κάτι να τα κρατάει δροσερά, κάπνισε ένα σε 2 βδομάδες...πού ξέρεις, μπορεί το μαόνι Μπουρναζίου να δίνει γεύση που η cedrela odorata ποτέ δεν μπορεί να φτάσει...μπορεί και όχι, πάλι κάτι έμαθες.

Εντέλει, το τζαμάκι από πάνω εμένα μου κάνει πολύ. Κότσαρε και 20 κοχίμπες μέσα (από τις...άλλες, σου λέω που να βρεις αν θες) και θα το πλασάρεις για siglo XXI anniversario humidor...glasstop :p
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem.

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης