Την γνώμη σας (και εμπερία)... Σώζεται αυτό?

zvrikos
Επικοινωνία:

Την γνώμη σας (και εμπερία)... Σώζεται αυτό?

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Κυρ Δεκ 12, 2010 1:29 pm

Μου έδωσαν σαν δώρο τον υγραντήρα που φαίνεται στις φωτο του παρακάτω λινκ....

Σημειωτέον ότι σκοπός μου είναι να τον έχω σαν υγραντήρα συντήρησης και διατήρησης πιο ακριβών και καλών πούρων (λιμιτάδες κτλ)
Είναι λίγο ταλαιπωρημένος και με ανησυχεί για το εάν μπορεί να κρατήσει υγρασία.
Εχει όμως αρκετή χωρητικότητα για να μπουν και κουτιά πίσω από το συρτάρι / ράφι.
Εντός του υγραντήρα υπήρχαν ίχνη μούχλα - παλιάς όμως.. Δεν είχε υγρασία και είχε να ασχοληθεί κάποιος μαζί του από το καλοκαίρ.
Επίσης υπήρχαν και μερικά πούρα εντός, τα οποία σας παραθέτω σε φωτο. Και σε αυτά υπήρχε μούχλα αλλά ήταν ψιλοξερά και η μούλχα είχε και αυτη ξεραθεί.
Σας παραθέτω φωτο από όλα αυτά..

http://gallery.me.com/zvrikos#100055

Τα ερωτήματα, λοιπόν:
1) Σώζεται ο υγραντήρας? ¨ηδη τον καθάρισα με καθαρό οινόπνευμα και το άφησα από χθες βραδυ να πάρει αέρα... Έκανα σωστά? Θα έχω αποτέλεσμα? Μέχρι πότε να τον έχω ανοιχτό?

2) Τα πούρα πάνε για.... προσάναμμα? οχι πως με νοιάζει ιδιαίτερα, ούτως ή άλλως ΔΕΝ πρόκειται να τα καπνίσω αλλά λέω να τα επσιτρέψω και αυτά στον προκάτοχό τους. Τα καθάρισα με οινόπνευμα και τα έβαλα σε τάπερ με υγραντικά στοιχεία μπας και συνέλθουν..
Warning :)
Μήν το κάνουμε και αυτό το τοπικ tasting πατσά αρνιού... :)
Με ενδιαφέρει γιατί φαίνεται ότι ίσως έχει μέλλον ο υγραντήρας... Μακάρι δηλαδή..
Υπενθύμιση: Στο παρόν, μιας και είμαι θεματάρχης, μπορούν να απαντήσουν ακόμη και όσοι έχουν λιγότερα από 1.232.323 πούρα στον υγραντήρα τους ή στην πλάτη τους..
Ο νοών νοείτο :) :) :) :)

Well??
nikosanag

Δημοσίευσηαπό nikosanag » Κυρ Δεκ 12, 2010 3:32 pm

Τα πούρα θα τα πέταγα στο τζάκι έτσι όπως είναι 8). Όσον αφορά τον υγραντήρα δεν θα τον πέταγα αλλά θα έβλεπα πως θα κυλούσε το πράγμα. Δεν γνωρίζω αν θα σου κρατήσει την υγρασία, μπορεί και ναι όμως. Πειραματίσου.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Δεκ 12, 2010 6:33 pm

Απο τις photo δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, γιαυτό κρατώ επιφύλαξη μέχρι που να δημοσιεύσεις καλλίτερες ή να μας διαφωτίσεις με αυτό που βλέπεις εσύ.

Ετσι όπως βλέπω την φωτό που παρουσιάζει το εσωτερικό του κουτιού αλλά και "τα νερά" του ξύλου, δεν νομίζω ότι είναι κέδρος. Περισσότερο μου μοιάζει με πευκοειδές. Εχει και επικάλυψη βερνικιού ή κάνω λάθος;

Αν αυτά που νομίζω ότι διέκρινα στις φωτό είναι σωστά, τότε εξηγείται η μούχλα και το μέλλον αυτού γνωστό.

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το τι βλέπεις εσύ.
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Κυρ Δεκ 12, 2010 6:42 pm

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου Λεω..... και ευχαριστω...
Πράγματι, απ ο,τι είδα έχω την εντύπωση ότι είναι κόντρα πλακέ και όχι κέδρος.. Περίεργο βέβαια, γιατί υποτίθεται είναι από τους καλούς υγραντήρες ... εχει καιτο σήμα της habanos που ίσως εύλογα δημιουργεί μια προσδοκία..
Οπότε είτε βάζω φύλλα κέδρου από τα κουτιά μου είτε... τον πετάω?
Λογικά θα επηρεάσει τις γεύσεις και τα αρώματα των πούρων. Ή κάνω λάθος?
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Δεκ 12, 2010 6:47 pm

Λύσαμε το μυστήριο και τον πετάς. Αφού.
Δεν το γυρνάμε σε tasting mouton;
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Δευ Δεκ 13, 2010 12:48 am

Αμάν ρε Λεωνίδα..
Κάτσε... Κατευθεία να πας σε tasting...

Εκτιμάς δηλαδή ότι ΔΕΝ έχει καμία αξία να σώσω τον υγραντήρα αυτόν?? Λόγω ελλείψεως κέδρου ΔΕΝ κανει? Πάει για κουκουβάουνες?

Μήπως δηλαδή ήταν απλά βιτρίνα-υγραντήρας χωρίς άλλες δυνατότητες (διατήρησης μακροχρόνιας κτλ..)?

Εάν τον κρατήσω και βάλω μέσα κουτιά ολόκληρα με πούρα, όπου θα συντηρούνται εκεί μέσα?
Να ρωτήσω, και ας με πάρετε με τις πέτρες... :
Δηλαδή σε walk in υγραντήρες όπου δεν έχουν κέδρο πως γίνεται η διατήρηση? Γιατί για τα άμεσης κατανάλωσης έχω τον chianti..

Λέμε τώρα..
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Δευ Δεκ 13, 2010 1:09 am

Τα πουρα πετατα.
Το ξυλο που φαινεται με τα νερα σιγουρα δεν ειναι κεδρος αλλα σιγουρα δεν ειναι και κοντρα πλακε θαλασσης.παρε πληροφοριες απο καρναμπακο να σου πει.μην πεταξεις τιποτα ακομα.
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Δευ Δεκ 13, 2010 1:24 am

Σωστός ο Churc....
Οπότε...
Κε Καρναμπάκο, είστε πουθενα εδώ γύρω να μας δώσετε τα φώτα σας??? Πριν ξεκινήσει ο Leo τα tastings και τις δηλώσεις Πυθείας και χάσω την μπάλα...
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Δευ Δεκ 13, 2010 1:38 am

Εγω δε βλεπω καπου να εχει λουστρο εσωτερικα.
Εκτος και αν δε βλεπω καλα
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Δευ Δεκ 13, 2010 1:41 am

Οχι δεν έχει..
Μόνο εξωτερικά...
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Δευ Δεκ 13, 2010 1:47 am

Στειλε με pm τις φωτο στον καρναμπακο.
Μπορει το ξυλο να ειναι τριανταφυλλια κερασια η δεν ξερω τι και να ειναι μια χαρα.
Απο την αλλη βεβαιως-βεβαιως μπορει και να ειναι ξηλα για τζακι.
Οτι σου πει εκεινος
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Δευ Δεκ 13, 2010 10:50 am

Καλημέρα..
Δεν μπορώ για κάποιον λόγο να στείλω πμ στον κ. καρναμπακο..
Περίεργο... ίσως φταίει ο safari μου, τι να πω..

ΥΓ Επέστρεψες στα πάτρια εδάφη?
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Δευ Δεκ 13, 2010 1:30 pm

Αν και με μπερδευει λιγο η αποχρωση (μαλλον η φωτο φταιει),τα νερα του ξυλου μου κανουν για μαονι αφρικανικο-οχι απαραιτητως για πρωτη ποιοτητα.
Δεν ειμαι καθετος,κρινω απο αυτο που μπορω να διακρινω,με καθε επιφυλαξη.Μη με πουνε και σαχλο :wink:
Αποψη μου , πετα το.
Μεχρι εδω μπορω να μιλησω.
Λιγα πουρα,λιγες κουβεντες.
Και αυτες ειπωμενες, μιας και προσκληθηκα προσωπικα να τοποθετηθω.
Για ολα τ'αλλα,σ'αυτους με τα πολλα πουρα και ολες τις γνωσεις του κοσμου στα σοφα κεφαλια τους.
Καλημερα.
(97929 πουρα ακομα )
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Δευ Δεκ 13, 2010 3:50 pm

General LEE έγραψε:τα νερα του ξυλου μου κανουν για μαονι αφρικανικο)

απο το ΤΣΙΜΠΟΥΤΙ? :lol: :lol:
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Δευ Δεκ 13, 2010 10:56 pm

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας..
Ανέβασα μερικές ακόμη φωτο εδω
http://gallery.me.com/zvrikos/100064
Ελπίζω να είναι πιο διαφωτιστικές..
Στα πλάγια μου φαίνεται πως έχει ξύλο κέδρου και είναι βαμμένο με εξωτερικό χρώμα. Στο εσωτερικό το αποσπώμενο συρτάρι έχει από την πίσω πλευρά κοντρα πλακε ή κα΄τι τέτοιο και από την πλευρά των πούρων ίσως είναι κέδρος.
Επίσης στην πλάτη φαίνεται ότι μάλλον έχει κόντρα πλακέ και όχι κέδρο.. Η ιδέα μου ? Δεν ξέρω. Στις φωτο φαίνεται ότι το πλαίσια είναι διαφορετικό από την πλάτη..
Τα σήματα της habanos όμως με ξενίζουν.. Είναι δυνατον να δίνουν κακή ποιότητας υγραντήρες? Περίεργο...
Εβαλα και μπήλιες με νερό και περιμένω να δω τι υγρασία θα ανεβάσει με τον χρόνο...

Καμία άλλη ιδέα, άποψη? Να το επιστρέψω η να το να κρατήσω και ο,τι βγει? εάν κρατάει υγρασία είναι αρκετό αυτό ή θέλει τον κέδρο του ο υγραντήρας?
ΟΕΟ?

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες