ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ...

SG

ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ...

Δημοσίευσηαπό SG » Παρ Ιαν 05, 2007 6:33 am

Καλησπέρα σε όλους και άπειρα ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια μου προσφερθεί...
Παραμονή Πρωτοχρονιάς, απέκτησα τον 2ο υγραντήρα της "καριέρας" μου μιάς και ο πρώτος που είχα πάρει μου είχε βγάλει το λάδι και ποτέ δεν ανέβαζε την επιθυμητή υγρασία ότι και αν του έκανα. Στο μεταξύ ήρθε και ο στρατός να με πάρει στην ζεστή αγκαλιά του και όταν γύρισα απο την ορκομωσία μου και είδα την υγρασία στο 44%, απελπίστηκα και αποφάσισα να μην ξαναχοληθώ με το θέμα μέχρι να απολυθώ.
Πολίτης πλέον, αγοράζω πριν μιά εβδομάδα λοιπόν τον νέο μου υγραντήρα απο το κέντρο της Αθήνας και αφού εξήγησα στον πωλητή την πονεμένη μου ιστορία με το προηγούμενο humidor. 120 ευρώ η τιμή του, αγοράζω και απο το e-shop του site το solution (το οποίο ταχύτητα ήρθε σπίτι μου) και προχθές το βράδυ βάζω ένα σφηνάκι με απιονισμένο νερό στο μικροκυμμάτων για 30 δευτερόλεπτα. Αφού παγώσει λίγο, το αφήνω στον υγραντήρα, του οποίου τα τοιχώματα είχα περάσει με ένα ολοκαίνουργιο Vetex το οποίο είχα βουτήξει στο απιονισμένο νερό. Ένα ολόκληρο βράδυ περνά, και το πρωί η υγρασία στο 51%...
Το μεσημέρι, βουτάω τα 2 υγραντικά συστήματα που είχα προμηθευτεί απο το μαγαζί στο Solution για 3 λεπτά και τα τοποθετώ στον υγραντήρα. Την ώρα που γράφω το κείμενο αυτό έχουν περάσει 16 περίπου ώρες και η υγρασία είναι στο 53%...
Κάτι δεν πάει (και πάλι) καλά ή μου φαίνεται?
Επισκέπτης

Re: ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ...

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιαν 05, 2007 10:50 am

Νομίζω ότι αν ρίξεις μια πιο προσεκτική ματιά στο forum, θα βρείς τις απαντήσεις που ζητάς. Πέρα από όλα αυτά όμως, ένα καλό σύστημα για να ξενοιάσεις εντελώς είναι αυτό:
http://www.heartfeltindustries.com/search.asp
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Παρ Ιαν 05, 2007 12:25 pm

Σε γενικες γραμμες, ενασ υγραντηρας μπορει να χρειαστει εβδομαδες για να σταθεροποιηθει.
Επισης, μολις τον "ανεβασεις" λιγο, πρεπει να τον γεμισεις και μετα θα δεις τι κραταει.
Ενας εμπειρικος κανονας ειναι οτι ενας υγραντηρας πρεπει να ειναι τουλαχιστον 75% γεματος με πουρα για να λειτουργει καλα.
Τωρα ξερω βεβαια οτι μεσα σε λιγο καιρο θα εισαι στο 101% οπως και οτι οι πρεισσοτεροι εδω μεσα, οποτε κανενα προβλημα :lol:
To be is to do (I. Kant)
To do is to be (A. Sartre)
Do-be-do-be-do (F. Sinatra)
SG

Re: ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ...

Δημοσίευσηαπό SG » Παρ Ιαν 05, 2007 4:28 pm

Κουκουτσολίδης Δημήτρης έγραψε:Νομίζω ότι αν ρίξεις μια πιο προσεκτική ματιά στο forum, θα βρείς τις απαντήσεις που ζητάς. Πέρα από όλα αυτά όμως, ένα καλό σύστημα για να ξενοιάσεις εντελώς είναι αυτό:
http://www.heartfeltindustries.com/search.asp

Στο προηγούμενο υγραντήρα μου, είχα δοκιμάσει ΚΑΙ αυτό το σύστημα. Συγκεκριμένα είχα προμηθευτεί το "1 Ounce 70% Rh Heartfelt Beads Humidity Tube" αλλά δεν μου ανέβασε την υγρασία πάνω απο 66% και έπειτα απο 2-3 μέρες την έριξε στο 60%...

Πιστέψτε με, έχω ψάξει (όσο μπορώ) το θέμα και δεν μπορώ να βρώ λύση, προσπάθησα (όπως σας περιέγραψα) να σετάρω τον νέο μου υγραντήρα εντελώς "by the book" για να μην έχω τα αποτελέσματα του προηγουμένου και έχω χειρότερα! Τουλάχιστον ο προηγούμενος έφτανε μέχρι το 66-67% (για κανα 2 μέρες), αυτός με γλυκόλες κλπ δεν λέει να ξεκολλήσει απο το 51%... :(

Στο σημείο που βρίσκομαι, τι μπορώ να κάνω?
ΖΑΧΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΖΑΧΑΡΙΑΣ » Παρ Ιαν 05, 2007 4:39 pm

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΣ ΑΝ ΤΟ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΚ?
SG

Δημοσίευσηαπό SG » Παρ Ιαν 05, 2007 5:35 pm

ΖΑΧΑΡΙΑΣ έγραψε:ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΣ ΑΝ ΤΟ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΚ?

Έχω και ψηφιακό και αναλογικό και δείχνουν το ίδιο... :(
Άβαταρ μέλους
Demosthenes

Δημοσίευσηαπό Demosthenes » Παρ Ιαν 05, 2007 7:00 pm

Τοποθέτησέ τον υγραντήρα σε σκιερό σημείο, να μην το βλέπει ο ήλιος, και σε απόσταση από κλιματιστικά και καλοριφέρ που ξηραίνουν την ατμόσφαιρα και κάνε λίγο υπομονή.
Συνήθως η υγρασία ανεβαίνει μετά από 1-2 ημέρες.
Αν έχεις τον μικρό στρογγυλό υγραντή θα σε συμβούλευα να τον αντικαταστήσεις με τον μεγάλο πλακέ που θα βρείς στο on line μαγαζί του site. Μου έχει τύχει στο παρελθόν να έχω το ίδιο πρόβλημα με τον μικρό υγραντή. Μόλις τον άλλαξα λύθηκε αμέσως.
Aν τηρήσεις τα παραπάνω και η υγρασία δεν ανέβει μάλλον φταίνε οι υγραντήρες σου.

Καλή τύχη
Δημοσθένης
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Σάβ Ιαν 06, 2007 9:48 am

To ίδιο ήθελα να ρωτήσω και γώ με τον Ζαχαρία (διόρθωση) , μήπως τα υγρόμετρα είναι λίγο προβληματικά ??
Είναι περίεργο να μην ανεβάζει υγρασία , αφού αυτη την εποχή η υγρασία περιβάλλοντος είναι λίγο υψηλή. Βλέπω νούμερα από 50 % έως και 65 % . Μιλαμε για υγρασία περιβάλλοντος !! Κάνε ένα check με το ψηφιακό. Μέτρησε την υγρασία περιβάλλοντος και μετά μέτρησε την υγρασία μέσα στον υγραντήρα.
Τα πούρα είναι ξερά ή σε καλή κατάσταση ?? Αυτό θα είναι μια ένδειξη περί της υγρασίας .
Τελευταία επεξεργασία από Author σε Κυρ Ιαν 07, 2007 11:53 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
SG

Δημοσίευσηαπό SG » Σάβ Ιαν 06, 2007 1:33 pm

Author έγραψε:To ίδιο ήθελα να ρωτήσω και γώ με τον Demosthenes , μήπως τα υγρόμετρα είναι λίγο προβληματικά ??
Είναι περίεργο να μην ανεβάζει υγρασία , αφού αυτη την εποχή η υγρασία περιβάλλοντος είναι λίγο υψηλή. Βλέπω νούμερα από 50 % έως και 65 % . Μιλαμε για υγρασία περιβάλλοντος !! Κάνε ένα check με το ψηφιακό. Μέτρησε την υγρασία περιβάλλοντος και μετά μέτρησε την υγρασία μέσα στον υγραντήρα.
Τα πούρα είναι ξερά ή σε καλή κατάσταση ?? Αυτό θα είναι μια ένδειξη περί της υγρασίας .

Το ψηφιακό υγρόμετρο μου, είναι το ίδιο που είχα και στο παλιό μου humidor, οπότε το έχω δεί να ανεβάζει 73 και 74% υγρασία κλπ. Υγρασία δωματίου μου δείχνει 37%...

Πούρα δεν έχω βάλει ακόμα μέσα, όλες οι μετρήσεις που αναφέρω (για τον 2ο υγραντήρα) είναι χωρίς πούρα. Το μέρος στο οποίο βρίσκεται είναι τελείως σκιερό και χωρίς κανένα θερμαντικό μέσο σε εύλογη απόσταση...
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Σάβ Ιαν 06, 2007 6:41 pm

SG αυτα που διαβασα μου φανηκαν πολυ περιεργα... Ημουν ετοιμος να σε ρωτησω αν ειχες τον υγραντηρα σου κοντα σε καποιο καλοριφερ ή τελοσπαντων καποιο αλλο θερμαντικο μεσο. Αλλα μονος σου ειπες οτι ουτε αυτο ισχυει... :? Την τελευταια φορα που ειχα σεταρει εναν επιτραπεζιο υγραντηρα 25-30 πουρων ηταν το καλοκαιρι που μας περασε και θυμαμαι πολυ καλα οτι μεσα σε 2 μερες η υγρασια ειχε φτασει το 90%! οποτε και αφαιρεσα ο,τι υγραντικο στοιχειο ειχα μεσα τον αφησα αλλες 2 μερες ησυχο και μετα αρχισα να βαζω πουρα μεσα. Παντος να ξερεις οτι μπορει να χρειαστει και μηνας μέχρι να σεταριστει πληρως ενας υγραντηρας.

Δεν ξερω τι μαρκα ειναι ο υγραντηρας σου, αλλα οπως και να εχει, αφου τον πηρες απο μαγαζι και οχι online τοτε θα προτεινα να το αναφερεις αυτο το προβλημα στο μαγαζι που τον πηρες, μηπως εχει αυτος που σου τον πουλησε καποια εξηγηση. Θα μπορουσες να του ζητησεις να στον σεταρει ο ιδιος στο μαγαζι του και μετα να τον παρεις ετοιμο.

Τι να πω... Περιμενε κανα 2 μερες ακομα και αν δεν δεις την υγρασια να ανεβαινει τοτε μιλα με το μαγαζι απο οπου τον αγορασες. :roll:
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Σάβ Ιαν 06, 2007 7:19 pm

IMHO, exeis poly xamili ygrasia perivalontos.
Opos kai na to kaneis, o ygrantiras apo ksylo einai kai anapneei.
Me 37% parivalontos tha xreiastei kairo gia na anevei kai pali dyskola.
To be is to do (I. Kant)

To do is to be (A. Sartre)

Do-be-do-be-do (F. Sinatra)
Άβαταρ μέλους
BAGGELHS

Δημοσίευσηαπό BAGGELHS » Σάβ Ιαν 06, 2007 8:06 pm

Στην θέση σου θα δοκίμαζα να βάλω έναν μεγαλύτερο

ή έναν ακόμα υγραντή, όπως πολύ σωστά ανέφερε και

ο < Demosthenes> :idea:
SG

Δημοσίευσηαπό SG » Σάβ Ιαν 06, 2007 9:04 pm

Μέσα έχω 2 υγραντικά συστήματα, ένα στρογγυλό που είχε μέσα ο υγραντήρας συν άλλο ένα επιπλέον τετράγωνο που μου έδωσε ο πωλητής, έπειτα απο την εξιστόρηση της ιστορίας με τον προηγούμενο υγραντήρα, για να σιγουρευτεί το αποτέλεσμα. Αποτέλεσμα που ακόμα όμως δεν έχει έρθει (βρίσκομαι στο 61% την στιγμή που μιλάμε)...:(
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Σάβ Ιαν 06, 2007 10:01 pm

ΑΝ ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΑΠΛΑ.. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ..ΑΛΑΞΕ HUMIDOR.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 10 , 20, 100 ,1000 ,5000 ,ΕΥΡΩ.ΕΑΝ ΕΝΑ HUMIDOR ΤΩΝ 50 πχ ευρω ΕΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΓΙΑ ΤΑ HUMIDOR ΤΩΝ 300, 500 1000 ΕΥΡΩ κτλ.KANONIKA ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 68%--75% ΜΕ ΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΟ 70% ΣΕ ΕΦΤΑ ΗΜΕΡΕΣ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ HUMIDOR ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΙΜΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΕΛΑΤΗ.{ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑΜΕ ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?}ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΙΣ ΤΙΜΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ!

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ!
SG

Δημοσίευσηαπό SG » Κυρ Ιαν 07, 2007 2:07 am

KARNABAKOS έγραψε:ΑΝ ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΛΟΓΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΑΠΛΑ.. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ..ΑΛΑΞΕ HUMIDOR.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 10 , 20, 100 ,1000 ,5000 ,ΕΥΡΩ.ΕΑΝ ΕΝΑ HUMIDOR ΤΩΝ 50 πχ ευρω ΕΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΓΙΑ ΤΑ HUMIDOR ΤΩΝ 300, 500 1000 ΕΥΡΩ κτλ.KANONIKA ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 68%--75% ΜΕ ΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΟ 70% ΣΕ ΕΦΤΑ ΗΜΕΡΕΣ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ HUMIDOR ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΙΜΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΕΛΑΤΗ.{ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑΜΕ ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?}ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΙΣ ΤΙΜΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ!

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ!

Δεν σου κρύβω οτι είμαι και εγώ οπαδός του "(σχεδόν) οτι πληρώνεις, παίρνεις" στη ζωή, αλλά απο τις τιμές που είδα γενικά να παίζουν και στα καταστήματα που έχω περάσει αλλά και στα e-shop, ένας υγραντήρας των 120 ευρώ θα πρέπει κατα τη γνώμη μου να είναι "αξιοπρεπής". Με λίγα λόγια, ίσως να σε παιδεύει λίγο στην συντήρηση της υγρασίας περισσότερα απο κάποιον των 300 ευρώ αλλά μέχρι εκεί. Των 60 ευρώ ας πούμε για ποιόν λόγο θα πρέπει να υπάρχει? Για προσάναμμα στο τζάκι πχ? Δεν ξέρω τις οικονομικές δυνατότητες του καθενός, αλλά η ταπεινή μου άποψη είναι οτι για έναν υγραντήρα πούρων τα 120 ευρώ θα έπρεπε να ισοδυναμούν με τις λέξεις "αξιοπρεπής" και "λειτουργικός".
Εγώ μέχρι στιγμής, για τους 2 υγραντήρες, τα υγραντικά συστήματα, τα beads, τα ψηφιακά υγρόμετρα κλπ πρέπει να έχω χαλάσει γύρω στα 400 ευρώ και ουσιαστικά δεν έχω δεί κανένα αποτέλεσμα. Και δεν είναι τόσο τα χρήματα, το γαμώτο είναι στη μέση, το μεράκι που δεν ικανοποιείται και η αναμονή που πάει χαμένη...
Είμαι στο 63% πλέον έπειτα απο 2.5 μέρες, προκοπή ιδιαίτερη δεν θα έλεγα οτι έχω δεί...

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης