Ωραία,

Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Ωραία,

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Σάβ Δεκ 17, 2005 12:23 pm

απόκτησα τον πρώτο μου ΗUMIDOR για 50 πούρα περίπου(παίρνει και 70 μου ε'ιπαν,αλλά φαντάζομαι ο συνωστισμός θα βλάπτει σοβαρά την υγεία των,ως σαρδέλες παστωμένες,πούρων μου).

Και τώρα τι;

Ξέρω,ξέρω,δηλαδή από το διάβασμα.

Έκανα την εβδομαδιαία διαδικασία με τη φλυτζάνα του αποσταγμένου νερού στον άδειο ΗUMIDOR , τη διαδικασία με την υγρή πετσέτα για τη ρύθμιση του υγρασιόμετρου (δυστυχώς δεν κατάφερα να τον πάω πάνω από το 90% και δεν βρήκα τη βίδα για τη ρύθμιση),καθώς και το τεστάρισμα της απόκλισης με το αλάτι.

Οι απορίες μου.

Γιατί δεν ξεπέρασε το 90% στην τυλιγμάνη πετσέτα;Ίσως η ποιότητα του υγρασιόμετρου;

Πώς μπορώ να το κάνω να δείξει 72-75 % αφού δεν υπάρχει βίδα στην πίσω πλευρά του;Ή μήπως υπάρχει;

Πρόλα αυτά,και με το υγρασιόμετρο να δείχνει 90% και χωρίς άλλη ρύθμιση,τον εφάρμοσα στο ΗUMIDOR όπου μετά έπεσε στο 64% ;

Κατόπιν σκέφτηκα να βρώ την απόκλισή του με τη μέθοδο του αλατιού.

Έβγαλα το υγρασιόμετρο και μέχρι να ετοιμάσω το αλάτι και το διάφανο μπολ , η ένδειξη έπεσε στο 50%.
Έβαλα το καπάκι με το βρεγμένο αλάτι στο μπολ,έβαλα δίπλα το υγρασιόμετρο,έκλεισα το μπολ,αφαίρεσα και λίγο αέρα(ήταν ειδικό μπολ) και περίμενα επί εξάωρο παρακολουθώντας το.
Μετά το εξάωρο η ένδειξη ανέβηκε πάλι στο 64%.

Και ρωτάω,αφού θα έπρεπε ( ; ) να δείχνει 75%,σύμφωνα με το πείραμα,και αφού δείχνει 64%,σημαίνει πως η απόκλισή του είναι 11% ;
Άρα,η πραγματική υγρασία στο ΗUMIDOR, από τη στιγμή που το υγρασιόμετρο δείχνει 64%, είναι 64% + 11% =75% ;
Το κατάλαβα καλά;

Τέλος,ακόμη κι αν υποθέσουμε πως αλλάζω υγρασιόμετρο και παίρνω ψηφιακό, πως κρατάω την υγρασία σε σταθερό επίπεδο;Δηλαδή κάθε πότε βάζω νερό στον υγραντήρα;Υπ'αρχει κάποιος κανόνας ,ή απλά προσθέτουμε νερό όταν πέφτει η ένδειξη στο υγρασιόμετρο;

Αυτά για την ώρα.

Α ναι, καλώς σας βρήκα,καλές γιορτές και ...καλές φούμες.

ΥΓ. Για στατιστικούς :!: :!: :!: :D :D λόγους ,ήμουν "μανιώδης" καπνιστής τσιγάρων στριφτών χωρίς φίλτρο,επί 25ετίας περίπου(με άσσο σκέτο ξεκίνησα) και περιστασιακός καπνιστής τσιμπουκιού,ώσπου πρίν δυο χρόνια αναγκάστηκα να νοσηλευτώ επί τριμήνου και έτσι,(ουδέν κακόν αμιγές καλού) ,βοηθούσης και της φαρμακευτικής αγωγής, απεξαρτήθηκα πανεύκολα από τη νικοτίνη και κυρίως από "συναισθηματική" εξάρτιση του τσιγάρου,με αποτέλεσμα να μη μπορώ πλέον να καταπιώ τον καπνό.Έτσι σκέφτηκα,γνωρίζοντας πως οι καπνιστής πούρου δεν καταπίνουν τον καπνό, να γίνω καπνιστής πούρου και ...έγινα.Βέβαια ελαφρύς καπνιστής,φού δεν καπνίζω καν κάθε μέρα.Συνήθως ένα πουρίτος ή Chicos με τον καφέ και πούρο(κυρίως Robusto ή και Perfectos) με ποτό.
Τελευταίως,με απογευματινό εσπρεσάκι "χτυπάω" που και που κανένα Ιταλικό TOSCANELLI με άρωμα καφέ.
Θα μου πείτε τι σας νοιάζουν όλα αυτά, ε είπαμε,για στατιστικούς και μόνο λόγους και στο κάτω κάτω........ας με κρίνει η ιστορία :D :D

Και μη ξενιόμαστε,χρειάζομαι τις απαντήσεις σας στις απορίες μου.
Author
Γενικός επόπτης

Ωραία,

Δημοσίευσηαπό Author » Σάβ Δεκ 17, 2005 5:39 pm

Αγαπητέ φίλε ,
Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά. Κατ' αρχήν θα πρέπει πρώτα να εντοπίσεις την βίδα πίσω από το υγρασιόμετρο. Αν δεν είναι εμφανής, τότε ίσως βρίσκεται μέσα σε μια οπή (κοινώς τρύπα) . Ρίξε μια ματιά, ίσως πρέπει να βάλεις το μικρό κατσαβίδι που διαθέτεις μέσα σε κάποια οπή όπου θα βρίσκεται η βίδα 'ρυθμιστής' της ένδειξης του υγρασιομέτρου.
Αν πάλι δεν βρίσκεις τίποτε τότε ίσως το υγρασιόμετρο, να ανοίγει από μπροστά και να ρυθμίζεται.

Μετά πρέπει να κάνεις το τέστ με την πετσέτα ως ακολούθως : Βρέχουμε μια πετσέτα (όταν λέμε βρέχουμε εννοούμε την βάζουμε κάτω από τον νιπτήρα και την κάνουμε εντελώς μούσκεμα) . Κατόπιν την στίβουμε για να μην στάζει νερό . Τυλίγουμε με την πετσέτα το υγρασιόμετρο και το αφήνουμε μισή ώρα. Μετά γρήγορα, πέρνουμε το υγρασιόμετρο και το κάνουμε να δείχνει υγρασία 100% , με την μέθοδο της βίδας . Μπορεί αυτό να δείχνει 70% ή 120% , εμείς γυρνάμε τον δείκτη στο 100% .
Αυτές είναι γενικά οι ενέργειες . Αν πάλι Δεν καταφέρουμε τίποτα , μπαίνουμε στο shop.cigar.gr και παραγγέλνουμε ένα υγρασιόμετρο Adorini... :) .
Όσον αφορά την υγρασία , πρέπει το υγρασιόμετρο να δείχνει 65 έως 70 %. Για να το πετύχουμε αυτό έχουμε το στοιχείο της ύγρανσης γεμάτο με νερό με την εξείς έννοια : Βάζουμε νερό απεσταγμένο (ή βρύσης αν προτιμάται) , το γυρνάμε ανάποδα για να φύγει αυτό που περισσεύει και το τοποθετούμε στο humidor. Πρέπει η υγρασία να βρίσκεται μέσα στα όρια που έχουμε πεί (65 έως 70%) . Το ξαναγεμίζουμε περίπου μια φορά την εβδομάδα. Δεν ισχύει ότι αν θέλω περισσότερη υγρασία , βάζω περισσότερο νερό. Λογικά όταν βάλουμε νερό στον υγραντή, αυτός θα πρέπει να στείλει την υγρασία στα επίπεδα που είπαμε. Αν δεν το κάνει, πρέπει να βοηθήσω λίγο την κατάσταση με έναν ακόμη υγραντή μεγάλο ή μικρό.

Και για στατιστικούς λόγους , αναφέρω ότι και εγώ υπήρξα ένας μανιώδης καπνιστής τσιγάρου (2-3 πακέτα ημερησίως ) που όμως τώρα έκοψα το τσιγάρο και απολαμβάνω μόνο πούρα....

Ελπίζω να βοήθησα...
Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Σάβ Δεκ 17, 2005 7:04 pm

Κι εγώ ελπίζω να βοήθησες :D
Βοήθησες δε βοήθησες όμως , εγώ σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν μπορείς όμως να μου πεις και για την απόκλιση(με τη μέθοδο του αλατιού).
Είναι σωτό το συμέρασμά μου;

Πάω προς αναζήτηση της τρύπας λοιπόν...του υγρασιόμετρου.

Για την παραγγελια απο το κατάστημα θα επανέλθω,ίσως.
Author
Γενικός επόπτης

Ωραία,

Δημοσίευσηαπό Author » Κυρ Δεκ 18, 2005 11:29 pm

Η μέθοδο του αλατιού που χρησιμοποίησες δεν έχει να κάνει με την απόκλιση. Αυτή η μέθοδος απλά καλιμπράρει το υγρασιόμετρο στο 75 % υγρασία. Βέβαια ο τρόπος σκέψης είναι σωστός. 'Αφού δείχνει 64% , και θα έπρεπε να είναι στους 75 έχει απόκλιση 11% .
Απλά σε αυτές τις περιπτώσεις γυρνάμε τον δείκτη στο 75% και τελείωσε.
'Οπως και με την μέθοδο της 'πετσέτας' ..
Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Δευ Δεκ 19, 2005 1:05 am

Tουτέστιν,η μέθοδος του αλατιού είναι δυο τρυγόνια μ'ένα σμπάρο.

Ευχαριστώ εκ νέου.

Υγ. Εύρηκα,το υγρασιόμετρό μου ήταν κουμπωτό.
ANTONIS
Επικοινωνία:

Re: Ωραία,

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Πέμ Ιαν 19, 2006 1:09 am

Author έγραψε:Αγαπητέ φίλε ,
Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά. Κατ' αρχήν θα πρέπει πρώτα να εντοπίσεις την βίδα πίσω από το υγρασιόμετρο. Αν δεν είναι εμφανής, τότε ίσως βρίσκεται μέσα σε μια οπή (κοινώς τρύπα) . Ρίξε μια ματιά, ίσως πρέπει να βάλεις το μικρό κατσαβίδι που διαθέτεις μέσα σε κάποια οπή όπου θα βρίσκεται η βίδα 'ρυθμιστής' της ένδειξης του υγρασιομέτρου.
Αν πάλι δεν βρίσκεις τίποτε τότε ίσως το υγρασιόμετρο, να ανοίγει από μπροστά και να ρυθμίζεται.

Μετά πρέπει να κάνεις το τέστ με την πετσέτα ως ακολούθως : Βρέχουμε μια πετσέτα (όταν λέμε βρέχουμε εννοούμε την βάζουμε κάτω από τον νιπτήρα και την κάνουμε εντελώς μούσκεμα) . Κατόπιν την στίβουμε για να μην στάζει νερό . Τυλίγουμε με την πετσέτα το υγρασιόμετρο και το αφήνουμε μισή ώρα. Μετά γρήγορα, πέρνουμε το υγρασιόμετρο και το κάνουμε να δείχνει υγρασία 100% , με την μέθοδο της βίδας . Μπορεί αυτό να δείχνει 70% ή 120% , εμείς γυρνάμε τον δείκτη στο 100% .
Αυτές είναι γενικά οι ενέργειες . Αν πάλι Δεν καταφέρουμε τίποτα , μπαίνουμε στο shop.cigar.gr και παραγγέλνουμε ένα υγρασιόμετρο Adorini... :) .
Ελπίζω να βοήθησα...

Εγώ που πήρα το ADORINI και έκανα το τεστ με το αλάτι μου δείχνει 67%.
Δεν θα έπρεπε να δείχνει 75%;
Πως ρυθμίζω το συγκεκριμένο υγρασιόμετρο ώστε να δείχνει 75% (σε περίπτωση που όντως πρέπει να δείχνει 75% με την μέθοδο του αλατιού);

Α, και κάτι άλλο. Παίζει ρόλο αν η μέτρηση με το αλάτι δεν γίνει με αποσταγμένο νερό αλλά νερό βρύσης ;
kostas

Δημοσίευσηαπό kostas » Πέμ Ιαν 19, 2006 10:39 am

φίλε antonis ελπίζω να μην προσπάθησες να καλιμπράρεις ψηφιακό υγρόμετρο
adorini το οποίο δεν χρειάζεται καλιμπράρισμα και είναι και ιδιαίτερα αξιόπιστο
(το έχω συγκρίνει με δύο ταυτόχρονα ψηφιακά υγρόμετρα και ένα αναλογικό της adorini το οποίο διαθέτει βίδα)
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Πέμ Ιαν 19, 2006 12:15 pm

Φίλε Κώστα,

Οχι δεν προσπάθησα να το καλιμπράρω (δεν ξέρω άλλωστε πως να το κάνω), αλλά το θέμα είναι ότι μετά από μιά νύχτα με το αλάτι έφθασε τελικά στο 71%.
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει πάντα να υπολογίζω ότι μου δείχνει και να προσθέτω 4%;

Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάποιο λάθος στο τεστ (π.χ. αποσταγμένο νερό ή κάτι άλλο); Πρέπει να κάνω και το τεστ με την πετσέτα για να το διασταυρώσω; (αν και στο κουτί του έγραφε υγρασία μέχρι 80%, εγώ πως θα το πάω στο 99%; );

Επιμένω γιατί έχω ήδη τρια ψηφιακά υγρασιόμετρα (εκτός της adorini) και κανένα δεν έφθασε με το τεστ με το αλάτι στο 75%, το κοντινότερο είναι το 71% του adorini που αναφέρω παραπάνω. Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να είμαστε ακριβείς στη μέτρηση διότι τα πολύτιμα πούρα μας εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό απ'αυτό.
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Παρ Ιαν 20, 2006 8:07 pm

Να υπολογίζουμε ότι ακόμη και τα ψηφιακά υγρόμετρα έχουν απόκλιση +,- 2 βαθμούς.

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης