Humidor

Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Τρί Ιουν 08, 2010 11:59 pm

INS έγραψε:μπαρμπεκιου; πιο μπαρμπεκιου;

Θα το γραψω στις συναντησεις γιαννη γιατι θα φαω κραξιμο εδω
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Τετ Ιουν 09, 2010 10:27 pm

Λεωνίδα, για ακόμα μια φορά, είχες δίκιο! Το υγρασιόμετρο έπνεε τα λοίσθια και δεν είχε υποπέσει στην αντίληψή μου, αλλάχτηκε πάραυτα το απόγευμα και αναμένω, ο υγραντήρας αυτή τη στιγμή έχει 85% υγρασία!!! Προβλέπεται να τον ανοίγω λίγο μπας και στεγνώσει αλλά εντός των ημερών, προς το παρόν θα τον αφήσω να δω πως θα εξελιχθεί...

Σ.Σ. δεν τον ανοίγω, του έχω βάλει ασύρματο πομπό που μετρά την υγρασία, το έχω "δανειστεί" από την δουλειά...
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Πέμ Ιουν 17, 2010 8:43 pm

Κύριοι επανέρχομαι εδώ, για να μην χαλάσω το άλλο θέμα. Πλέον ο υγραντήρας έχει 62% υγρασία. Αφήνω ή επεμβαίνω? Στον άλλον έχω 65-67% και είναι μια χαρά, είναι σαφέστατα μεγαλύτερος βέβαια, έχει περίπου 200-300 πούρα χωρητικότητα αλλά δουλεύουν τα Oasis...

Ο τωρινός χωρά δεν χωρά 50 robusto.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω για μια ακόμα φορά τις απαντήσεις σας.
dgn

Δημοσίευσηαπό dgn » Πέμ Ιουν 17, 2010 9:15 pm

raftoput έγραψε:Σ.Σ. δεν τον ανοίγω, του έχω βάλει ασύρματο πομπό που μετρά την υγρασία, το έχω "δανειστεί" από την δουλειά...

Ενδιαφέρον - τι είναι αυτός ο πομπός?
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Πέμ Ιουν 17, 2010 9:20 pm

dgn έγραψε:
raftoput έγραψε:Σ.Σ. δεν τον ανοίγω, του έχω βάλει ασύρματο πομπό που μετρά την υγρασία, το έχω "δανειστεί" από την δουλειά...

Ενδιαφέρον - τι είναι αυτός ο πομπός?

Δεν είναι κάτι τρελό και παλαβό, ένας μετρητής υγρασίας. Είναι βέβαια καθόλα πιο αξιόπιστος από τα γνωστά μας υγρασιόμετρα μιας και τον έχουμε για να μετράμε υγρασία σε πειράματα.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Παρ Ιουν 18, 2010 12:39 pm

Με αυτό το όργανο που κάνετε πειράματα έπαιρνες μετρήσεις από τον υγραντήρα σου ε?

Ελπίζω να μην χρησιμοποιείτε το συγκεκριμένο για πειράματα μεγάλης σημασίας.
Και πριν προλάβεις να πεις το οτιδήποτε για ρίξε μια ματιά στην φωτογραφία που πόσταρες με εκείνο το πούρο γεμάτο μούχλα και αναρωτήσου.
Γιαυτο για το μόνο πράγμα που είμαστε πρώτη σε αυτή την χώρα είναι η κλεψιά και η ρεμούλα.
Μήπως φαγώθηκαν τα χρήματα του προϋπολογισμού για τα ''επιστημονικά εργαλεία’’ και αναγκαστήκανε να πάρουν κινέζικα?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Παρ Ιουν 18, 2010 12:50 pm

CHURCHILL έγραψε:Με αυτό το όργανο που κάνετε πειράματα έπαιρνες μετρήσεις από τον υγραντήρα σου ε?

Ελπίζω να μην χρησιμοποιείτε το συγκεκριμένο για πειράματα μεγάλης σημασίας.
Και πριν προλάβεις να πεις το οτιδήποτε για ρίξε μια ματιά στην φωτογραφία που πόσταρες με εκείνο το πούρο γεμάτο μούχλα και αναρωτήσου.
Γιαυτο για το μόνο πράγμα που είμαστε πρώτη σε αυτή την χώρα είναι η κλεψιά και η ρεμούλα.
Μήπως φαγώθηκαν τα χρήματα του προϋπολογισμού για τα ''επιστημονικά εργαλείαʼʼ και αναγκαστήκανε να πάρουν κινέζικα?

Δεν έχω να κάνω κάποιο σχόλιο για την δουλειά μου φίλτατε. Από κει και πέρα, αν καθίσεις λίγο ήρεμος και σκεφτείς, από το να κρίνεις χωρίς να γνωρίζεις, θα διαπιστώσεις ότι με 27 βαθμούς Κελσίου αν έχεις 72% υγρασία, μπορεί και να συμβεί κάτι ανάλογο.
Το πούρο καθαρίστηκε και δεν έχει εμφανίσει πάλι κάτι. Αυτό τι μας λέει?

Από κει και πέρα έχω ρωτήσει κάτι. Θες να απαντήσεις επί της ερώτησης?
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Παρ Ιουν 18, 2010 1:26 pm

raftoput έγραψε:με 27 βαθμούς Κελσίου αν έχεις 72% υγρασία, μπορεί και να συμβεί κάτι ανάλογο.

πέρσι το καλοκαίρι είχα 32 βαθμούς με 72 πραγματική υγρασία
και τα πούρα μου ήταν μια χαρά.

όσο για την ερώτηση σου για το αν επεμβαίνεις η όχι........
όταν λέμε ότι πρέπει να έχεις υγρασία 65-70 το καταλαβαίνεις αυτό?
αν ναι πράξε ανάλογα.
ελπίζω το 62% που λες να μην είναι μετρημένο με το όργανο μέτρησης ουράνιου τόξου που έχεις
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Ιουν 18, 2010 2:06 pm

CHURCHILL έγραψε:[

πέρσι το καλοκαίρι είχα 32 βαθμούς με 72 πραγματική υγρασία
και τα πούρα μου ήταν μια χαρά.

Φίλτατε,
Σχετική υγρασία. Πραγματική δεν υφίσταται σαν όρος. Απόλυτη ναί.

Επειδή όμως θα το ρίξουμε στο τέλος στη διδακτική, ας μείνουμε στο ότι τα υγρασιόμετρά μας εμφανίζουν σχετική υγρασία. Υπάρχει πολύ υλικό στο φόρουμ για ενδιαφερόμενους που δεν ξέρουν ή για γνώστες που επιθυμούν φρεσκάρισμα της μνήμης τους. Θυμάμαι ένα εξαιρετικό μεταφραστικό πόνημα του Νίκου. Ψάξτε το.

Το θέμα δεν προσφέρεται για κόντρες. Αλλιώς αυτοί οι κακοί που παραμονεύουν θα είχαν ορμήξει :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιουν 18, 2010 3:41 pm

Θυμάμαι ένα εξαιρετικό μεταφραστικό πόνημα του Νίκου. Ψάξτε το
Το είχε διαβάσει ο φίλος μας ο Θέμης τότε, αλλά, στην καλύτερη, το ξέχασε. Μια και μας το θύμησες το παραθέτω για όσους δεν το διάβασαν και αγχώνονται με τον καύσωνα των ημερών:

http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=879

Το θέμα δεν προσφέρεται για κόντρες. Αλλιώς αυτοί οι κακοί που παραμονεύουν θα είχαν ορμήξει
Εγώ κρατιέμαι πάντως, γιατί στο άλλο σίριαλ "αγορά αναπτήρα" μου είχε κάνει μουτράκια.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Παρ Ιουν 18, 2010 4:47 pm

Leonidas έγραψε:Φίλτατε,
Σχετική υγρασία. Πραγματική δεν υφίσταται σαν όρος. Απόλυτη ναί

όταν λέω πραγματική εννοώ σωστή όχι λανθασμένη από τα κομπογιαννίτικα εργαλεία του επιστήμονα
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Ιουν 18, 2010 5:03 pm

κατσε ρε μαστορα... που ξερεις τι μετρητη εχει ο ανθρωπος και το λες κομπογιαννιτικο;;;;

δηλαδη θεωρεις οτι το υγρασιομετρο ταιβαν/κινα, 1 δολαριο κοστος κατασκευης ειναι ανωτερο ενος υγρασιομετρου εργαστηριου;;;
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιουν 18, 2010 5:27 pm

Αμαν, επεσες στη παγιδα!
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Ιουν 18, 2010 6:02 pm

Oh my Lord !!!
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Παρ Ιουν 18, 2010 6:09 pm

RedRum έγραψε:κατσε ρε μαστορα... που ξερεις τι μετρητη εχει ο ανθρωπος και το λες κομπογιαννιτικο;;;

είδες τη φωτογραφία που πόσταρε?
αν ναι τότε το κομπολόι που λέγετε επιστημονικό όργανο κάνει μόνο για υπόθετο
αν δεν είδες τη φωτο δες την και τα ξαναλέμε.
μήπως είσαι και εσύ επιστήμονας και σε έθιξα?

RedRum έγραψε:δηλαδη θεωρεις οτι το υγρασιομετρο ταιβαν/κινα, 1 δολαριο κοστος κατασκευης ειναι ανωτερο ενος υγρασιομετρου εργαστηριου;;;

δεν θεωρώ τίποτα δεν ανέφερα κάτι τέτοιο πουθενά.
μην διαστρεβλώνεις τα πράγματα

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες