Humidor

hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Σάβ Οκτ 13, 2007 5:44 pm

Αχ, μη μου λέτε τέτοια! Γιατί να γίνει κάτι τέτοιο;? Όλο το καλοκαίρι κράταγα την υγρασία στο 65% και τώρα στη θεωρητικά ενδεικνύμενη για χειμώνα των ~70%!.. Θα έχω αυτό το τραγικό απότέλεσμα μόνο και μόνο από μία τέτοια διαδικασία επαναφοράς;?

ΚΥΡΙΕ ΚΑΡΝΑΜΠΑΚΟ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΤΕ ! ! ! :cry: :shock:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Οκτ 13, 2007 9:19 pm

geia xara filoi mou. na rotiso kati san neanias sto spor tou pourou:

enas filos mou episkeftike xtes kai mou eipe oti ta poura mou einai ksera. ta exo mesa sto humidor edo kai 4 vdomades, to humidor to anoigo pou kai pou na paro ena pouro. to aplo ygrasiometro pou irthe me to adorini, deixnei 67% alla sto test me to alati edeixne 70% opote ypologizo exo 72%. pos katalavainoume an einai ta poura ksera? o filos mou ta patise kai an ta evazes dipla sto auti sou akouges "xrats xrouts" (kala eimai foveros stis perigrafes!!!). Mou proteine epeidi exo pola poura, na ygrano ena aplo sfougaraki pou katharizoume kai na to ygrano me apostagmeno nero, doulevei kalitera apo ta apla humidor sfougarakia.

yparxei "rule of thumb" gia na katalavainoume an ta poura einai ygra i ksera, asxeta me to ygrasiometro. tha agoraso ena ilektroniko na exo to kefali mou ysixo, alla tha ithela kai tin gnomi sas.

euxaristo prokatavolika
atomgr

Δημοσίευσηαπό atomgr » Σάβ Οκτ 13, 2007 11:12 pm

Εγω πάντως χρησιμοποιώ το προϊόν τις Xikar και όλα δουλεύουν μια χαρά. Στο μόνο που έχω πρόβλημα είναι στο igloo που δεν δουλεύει τόσο καλά. Εκεί χρησιμοποιώ ένα κόλπο καλύπτοντας την επιφάνεια του ανάλογα με το πόσο παραπάνω υγρασία μου βγάζει.
Όλα στο 70%
Άβαταρ μέλους
Artist_
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Artist_ » Κυρ Οκτ 14, 2007 3:01 am

RedRum το είπες μόνος σου. Πάρε ένα ψηφιακό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σε μένα, το απλό υγρόμετρο που είχε το κουτί από την μάνα του έδειχνε λιγότερη υγρασία απ' ότι ο ψηφιακός και ήταν και οι δυο στο ίδιο κουτί δίπλα δίπλα.

Υπάρχει και μια άλλη λύση για να σετάρεις το αναλογικό. παρέα μαζί με ένα ψηφιακό, μόλις δείξει 70% υγρασία ο ψηφιακός, βάζεις μια γραμμή στον δείχτη του αναλογικού και έτσι έχεις το σωστό 70% υγρασίας του αναλογικού.
Αντώνης Γ.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Οκτ 14, 2007 3:09 pm

euxaristo gia tis apantiseis, to psifiako einai sto dromo. apla anarotiomoun an yparxei tropos me tin afi na katalavaineis ta poura. px ta dika mou otan ta valeis dipla sto auti sou kai ta patiseis akous ixo kati na trivetai.

stin agglia synithixetai ta poura na kapnizontai se ypsili ygrasia, synithios 70-73%. den nomizo ta dika mou na einai akoma ekei. omologoumenos irthan kapos ksera apo dongabriel.

euxaristo
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Κυρ Οκτ 14, 2007 4:14 pm

όταν πιέζεις το πούρο φιλε RedRum καλό είναι να έχει επαναφορά και να μην ακούς αυτούς τους ήχους xrats xrouts που ακούς...είναι εμπειρικό πάντως το ζήτημα, και μπορείς να ρωτήσεις και κάποιον απο τους καταστηματάρχες/εμπόρους των Αθηνών για να σου δείξουν απο κοντά τί μπορείς να κάνεις για να τσεκάρεις τα επίπεδα υγρασίας στα πούρα που έχεις στο humidor σου.

κάτι παρόμοιο έκανα σε πούρα που είχε στο humidor του ο αδερφός μου και εύκολα κατάλαβα οτι δεν ήταν καλά τα επίπεδα υγρασίας που είχε στο humi του. άσε που θα σου κάνουν ανοίγματα/χαρακιές τα πούρα αν μείνουν καιρό σε σχετικά ξηρό κλίμα...

είμαι σίγουρη οτι πολύ πιο έμπειροι symforumites θα στο επιβεβαιώσουν και μπορούν να το τεκμηριώσουν και καλύτερα απο εμένα...πάντως εγώ είχα μάθει το κόλπο απο τον PuroAccessori κύριο Φαφαλιό ο οποίος πίεζε με μεγάλη αυτοπεποίθηση τα πούρα που διάλεγα για να μου δείξει οτι ήταν καλά διατηρημένα.
ξ
too many cigars...too little time...
LAGAVULIN
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LAGAVULIN » Τρί Ιουν 01, 2010 11:24 pm

Παιδια εγω σωθηκα με ενα υγραντικο με σφουγκαρι το οποιο εχει μπροστα κουμπακι και μολις παει 72-73 κλεινω με το κουμπι τις γριλιες που εχει το σφουγκαρι. Απ την επομενη μερα η υγρασια ειναι 70-71 και καθε 4 μερες πευτει 1%. Αν πεσει στο 65% το ανοιγω για μια μερα και παει παλι 72% και το κλεινω. . .
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥΡΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ,ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ. LAGAVULIN.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιουν 02, 2010 9:25 am

Δεν το βλέπω να σώθηκες, νευρωτικός θα καταντήσεις, κάθε λίγο να πατάς κουμπάκια.
Μήπως να έπαιρνες κάτι που πατάει το κουμπάκι μόνο του, να σωθείς στα σίγουρα;
Για δες στο shop. Sigar Oasis τα λένε.
LAGAVULIN
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LAGAVULIN » Τετ Ιουν 02, 2010 9:19 pm

Φιλε μην μπερδευεσαι. Κοιτα αυτο γιατι ειναι απλο και γ'αυτο το προτεινω.
http://www.humidordiscount.com/Cigar-Ac ... eluxe.html
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥΡΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ,ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ. LAGAVULIN.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Ιουν 02, 2010 11:20 pm

Μα το θεμα ειναι να μην ανοιγεις καθε μερα τον υγραντηρα σου γιατι δεν κανεις καλο στα ιδια τα πουρα.
Και στο κατω κατω γιατι να εχεις συνεχεια το νουσου εκει περα.
Με τοσα πραγματα μας βομβαρδιζουν καθημερινα το μιαλο μας θες και αλλες σκοτουρες;
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 03, 2010 10:27 am

Δεν μπερδεύομαι φίλε, το έχω κι εγώ το αντικείμενο αυτό σε έναν υγραντήρα, απλά δεν ανοιγοκλείνω τις γρίλιες του. Δεν θυμάμαι να τις έκλεισα ποτέ.

Αλλού είναι το μπέρδεμα. Τα βιβλία λένε να κρατάμε την υγρασία, όσο είναι εφικτό στον καθένα και με τα μέσα που διαθέτει, σταθερή. Η αυξομείωση 65-72% δεν μπορεί να θεωρηθεί σταθερή, χωρίς βέβαια να σημαίνει αυτό, οτι παθαίνουν κάτι τα πούρα σου.
Εγώ ακολουθώ αυτό το δρόμο και χρησιμοποιώ τις μεθόδους, στις οποίες έχουμε αναφερθεί πολλάκις.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Ιουν 03, 2010 10:42 am

@Νίκος
Αμα δεν ξέρεις, τι ανακατεύεσαι; :lol:
LAGAVULIN
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LAGAVULIN » Παρ Ιουν 04, 2010 2:56 am

Μηπως θα μπορουσαμε να πεταξουμε τα σφουγκαρακια και να βαλουμε στην θεση τους σφηνακι με αλατι και ΛΙΓΟ νερο? Λιγο για να φτασει μεχρι 72%. Με αυτον τον τροπο δεν θα παει ποτε 80%.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Παρ Ιουν 04, 2010 1:40 pm

LAGAVULIN έγραψε:Μηπως θα μπορουσαμε να πεταξουμε τα σφουγκαρακια και να βαλουμε στην θεση τους σφηνακι με αλατι και ΛΙΓΟ νερο? .

Ενώ έχεις μέσα τα πούρα θα βάλεις το σφηνάκι με το αλατόνερο? :shock:

Καλοκάπνιστα!!!! :?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Murdoc

Δημοσίευσηαπό Murdoc » Παρ Ιουν 04, 2010 2:18 pm

lol :D

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης