Υγραντήρας installation

sreak

Υγραντήρας installation

Δημοσίευσηαπό sreak » Πέμ Σεπ 06, 2007 6:05 pm

Γεια σας και καλώς με δέχεστε στην παρέα σας :)
Σήμερα ήρθε στο σπίτι ο πρώτος μου υγραντήρας
http://shop.cigar.gr/catalog/product_in ... 7d7b594b88

Είμαι πολύ νέος στο σπορ, έχω κόψει το κάπνισαμ περίπου 5 μήνες και κάνω περίπου ένα πούρο την εβδομάδα.

Έχω μερικές απορίες.
1)Στον υγραντήρα απλά να ρίξω νερό μέσα? πόσο? τι πρέπει να κάνω για να δουλέψει (δεν είχε καθόλου οδηγίες χρήσεως ;) )

2)Τα πούρα τα βγάζουμε από τις ζελατίνες για να μπούν στον υγραντήρα?Φαντάζομαι πως ναι αλλά πρέπει να ρωτήσω :)

3) Πόσο καιρό πρέπει να τα κρατήσω μέσα για να τα καπνίσω μετά?

4) Πολλοί λένε πως μόνο το ηλεκτρονικό υγρόμετρο λέει την "αλήθεια"
. Εσείες τι λέτε? (ερώτηση ίσως άσχετη με το θέμα (optional answer)

Ευχαριστώ παιδιά και πραγματικα μέσα από τις συζητήσεις έχω βοηθηθεί πολύ.

edited
Την πρώτη ερώτηση την βρήκα ψάχνοντας. :)
Επισκέπτης

Re: Υγραντήρας installation

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Σεπ 06, 2007 7:41 pm

Καλωσήρθες στην παρέα και στο σπορ.

2η ερώτηση: ΝΑΙ (και αν έψαχνες λίγο καλυτερα θα την έβρισκες και αυτήν!)
3η ερώτηση: Εξαρτάται από το περιεχόμενο, τον ίδιο τον υγραντήρα και το .... γούστο. Ένας καλός κανόνας είναι: Άκουγε, διάβαζε, δοκίμαζε.
4η ερώτηση: Έτσι είναι, αν και υπάρχουν εξαιρετικά (και εξαιρετικά ακριβά) ακριβή αναλογικά υγρασιόμετρα. Σε γενικές γραμμές όμως με ένα ψηφιακό καθαρίζεις εύκολα, γρήγορα και με ασφάλεια. (για να φανταστείς κάτι ανάλογο, από την μια μεριά έχουμε τα CD και από την άλλη να καθαρίζουμε κεφαλές και βελόνες, να ρυθμίζουμε βραχίονες, να καθαρίζουμε δίσκους και όταν τους βάζουμε στο pickup να παίξουν να τους αλλάζουμε πλευρά κάθε τόσο! Τουλάχιστον τα βυνίλια σε αποζημιώνουν για την διαδικασία αυτή, με εκθετικά ποιοτικότερο ήχο από τα άθλια πλαστικά CD - περίπτωση που δεν συντρέχει αναλόγως με τα υγρασιόμετρα).
sreak

Δημοσίευσηαπό sreak » Πέμ Σεπ 06, 2007 7:45 pm

Πραγματικά συγνώμη αν ρωτάω πρπάγματα που υπάρχουν αλλά νομίζω πως έχω γίνει forum addicted :)

Το νερό που θα βάλω στον υγραντήρα πρέπει να είναι απιονισμένο?
Πόσο νερό να βάλω?Να το γεμίσω μέχρι να ξεχιλίσει, να βγάλω το νερό που περισεύει και όταν δεν στάζει να το τοποθετήσω στον humidor?
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Πέμ Σεπ 06, 2007 7:47 pm

ωπα μεγαλε μη βιαζεσαι ......!!!!!!!

για ολα αυτα ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει κατι σχετικο εδω μεσα ψαξε στο προβληματα και λυσεις και ολο και κατι θα βρεις απο προηγουμενους

για αρχη παντως σου λεω να πας στο σουπερμαρκετ της γειτονιας σου να παρεις ενα μπετονακι απιονισμενο νερο απο αυτο που χρησιμοποιουν οι γυναικες για το σιδερο

μην πας και βαλεις νερο απ τη βρυση πουθενα μεσα στον υγραντηρα σου

μετα απο αυτο θα παρεις κανα δυο κουπες μικρες και θα τις μισογεμισεις με απιονισμενο νερο και θα τις αφησεις μεσα μεχρι το υγρομετρο σου να δειξει
σταθερα 70 % υγρασια (αναλογα με το μεγεθος του υγραντηρα μπορει να σου παρει και δυο τρεις μερες)

πριν απο αυτο μην τυχει και βαλεις πουρα μεσα στον υγραντηρα σου γιατι δυσκολευεις τα πραγματα και μπορει να τα ξερανεις
προσεχε να βαλεις τον υγρ. σε σταθερο μερος μην παει καμμια γυναικα να τον ξεσκονισει δηθεν και σου ριξει το νερο μεσα γιατι και παλι θα εχεις μπροστα σου δυσκολη περιπτωση

τωρα θα πρεπει να σεταρεις το υγρομετρο σου αν ειναι αναλογικο
γι αυτο υπαρχουν δυο μεθοδοι

η μια ειναι να τυλιξεις το υγρομετρο σε μια βρεγμενη πετσετα και να το αφησεις εκει μεσα μεχρι να δειξει 100% υγρασια

η αλλη ειναι με το αλατακι οπως το λεει εδω ο φιλος μας στην αγγλικη (λονγκ λιβ κοπυ πεϊστ αλλα δεν ειναι και τιποτα απορρητες πληροφοριες ουτε καμμια πνευματικη ιδιοκτησια)
To calibrate your hygrometer you will need table salt, a see through container such as a Ziplock baggie, and a small shallow open container, like a bottle cap.

Place a teaspoon or so of salt in the shallow container and add a few drops of water to get it wet. You don't want to dissolve it, just get a good damp pile of salt in your container. Remember, you don't want a salt water solution, just damp salt. Place the shallow container in the baggie along with the hygrometer.

Seal the baggie with some air trapped inside (so it is not tight against the hygrometer) and let it sit. Allow this to stabilize for at least 6 hours (don't rush it). After it has stabilized, check the hygrometer reading without opening up the baggie. It should be exactly 75%.

If your hygrometer doesn't read 75% after calibration then you have 2 choices. First you can remember the deviation of y our hygrometer. If it read 80% then you are 5% off and have to subtract 5% from whatever it reads. The second option is to adjust the hygrometer if your model allows for this. Some hygrometers have a dial on the back or side that can be turned to adjust the unit to 75%. If yours doesn't have this, then go with option 1.
τωρα αν με ρωτησεις θα σου πω να παρεις κανα ηλεκτρονικο απ το καταστημα εδω για να μην παιδευεσαι αλλα και για να εχεις και ενδειξη θερμοκρασιας που ειναι σημαντικη

τα πουρα φυσικα και θα τα βγαλεις απο τη ζελατινα και θα τα βαλεις μεσα στον υγραντηρα ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ

αν οι συνθηκες μεσα εκει ειναι οκ ( περιπου 70% υγρασια και θερμοκρασια γυρω στους 18 με 22 το πολυ θερμοκρασια και τους ριχνεις και καμμια ματια που και που , οσο πιο πολυ μπορεις να τα κρατησεις τοσο το καλυτερο αλλα θα ελεγα οτι περισσοτερο εξαρταται απο το τι πουρα ειναι αυτα ...

ευχομαι να σε βοηθησα και κυριως να σε προλαβα απο καμμια γκαφα .
sreak

Δημοσίευσηαπό sreak » Πέμ Σεπ 06, 2007 7:57 pm

Μόλις πήρα το απιονισμένο νερό που μου πρότεινες !!! (γρήγορος ε? )
Και τελικά πόσο νερό να βάλω στον υγραντήρα (σφουγγαράκι) αφού έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία??

Φαντάζομαι για θέματα ρύθμισης υγρασιάς (αυξομείωση) καλύτερα να ψάξω λίγο μόνος μου :) Διάβασε κάτι για extra αξεσουάρ που βοηθούν το παραπάνω.

Thanks πάντως πολύ για τη βοήθεια και sorry Αν γίνομαι κουραστικός.
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Πέμ Σεπ 06, 2007 7:59 pm

λοιπον πρεπει να γεμισεις και το υγραντικοσωμα ναι βεβαιως

παντα απιονισμενο

θα το γεμισεις καλα μεχρι να αρχισει να ξεχειλιζει μονο που θα το κανεις σταδιακα και σιγα σιγα , αλλα μετα θα το αφησεις πανω σε ενα χαρτι να ψιλοστραγγισεις και φυσικα ΟΧΙ μεσα ή πανω στον υγραντηρα

γενικα θελουμε την υγρασια στον υγραντηρα μας αλλα οχι και να σταζει νερο πανω του και φυσικα με τιποτα να σταζει κατι πανω στα πουρα μας

μη βιαζεσαι και ψαξε καλα πριν κανεις οτιδηποτε

σε βλεπω λιγο αγχωμενο ,και αν και μπορω να καταλαβω τον ενθουσιασμο σου , σε συμβουλευω να μη βιαζεσαι ποτε σε οτιδηποτε εχει να κανει με πουρο (χμμ ναι! και γυναικες φυσικα )

το πουρο εχει να κανει περισσοτερο με την τεχνη του να μην κανεις τιποτα

αν δανειστω και κατι απο ενα σχετικο αρθρο που διαβασα καποτε (στο βημα men ηταν αλλα δυστυχως δεν θυμαμαι τον αρθρογραφο για να τον τιμησω)

εχει να κανει περισσοτερο με το "sitting at the dock of the bay" και να βλεπεις τα κοριτσια να περνανε (απ' τη ζωη σου , χμ μεχρι να κανεις το μοιραιο λαθος )
αυτα και καλως ηρθες φιλε
και συγχωρεσε μου οτιδηποτε βρεις περιττο και παραπανισιο σ' αυτα που εγραψα
sreak

Δημοσίευσηαπό sreak » Πέμ Σεπ 06, 2007 8:41 pm

ίσα ίσα τίποτα δεν είναι περιτό.
Απλά έχω τον ενθουσιασμό του ότι έχω εδώ και 2 μέρες 3 αρκετά καλά cigars που θέλω να δοκιμάσω και όλα εξαρνόνται από την υγρασία.
Περίπου - εντελώς περίπου πόσο πρέπει να μείνει το πούρο μέσα. 1 μέρα - 1 εβδομάδα - 1 μήνα - 1 χρόνο (πλάκα κάνω)
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Πέμ Σεπ 06, 2007 10:34 pm

αμα τοχεις τοσο καψα αναψε το και τωρα βρε αδερφε

τιποτα δεν ειναι νομος απαραβατος ,στο κατω κατω το γουστο μας θελουμε να κανουμε

και αν τα πουρα τα πηρες τωρα και δεν τα εβαλες κανα δυο χρονια στο ψυγειο
(οπως μερικοι γνωστοι μου )

και αν συντηρουνταν σωστα

ε τι διαολο δε θα ξεραθηκαν εντελως

τωρα για το ποσο πρεπει να μεινουν μεσα
αν ειναι σεταρισμενος ο υγραντηρας και μια δυο μερουλες να μεινει μεσα κατι θα παρει απο υγρασια
σε πολυ πολυ λιγο καιρο θα καταλαβαινεις αν το πουρο ειναι πολυ ξερο για να καπνιστει
σε λιγο περισσοτερο ισως μπορεις να εχεις καταληξει ποσο υγρα θελεις να ειναι τα πουρα σου

ολα θα γινουν , μην αγχωνεσαι

και λοιπον επειδη με εκανες να ζηλεψω με το φανατισμο σου θα παω αμεσως σπιτι και θα αναψω ενα sir winston να το ευχαριστηθω...
sreak

Δημοσίευσηαπό sreak » Πέμ Σεπ 06, 2007 11:12 pm

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου φίλε wpleft
Όντως νομίζω πως μοιάζω με τον ανηψιό μου που δεν αντέχει μια μέρα μέχρι να του πάρω το καινούργιο ποδήλατο :)

Το κουτάκι αυτή τη στιγμή έχει 72 υγρασία. Καλά πάμε :)
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Παρ Σεπ 07, 2007 10:24 am

sreak φαινεται οτι

τα αγορακια μενουν παντα αγορακια οσο κι αν μεγαλωνουν και παντα ενθουσιαζονται με τα καινουρια "παιχνιδια"

το υγρομετρο το καλιμπραρισες ? αν ειναι αναλογικο υπαρχει περιπτωση να δειχνει οτι θελει ...

λοιπον καλοκαπνιστα να ειναι τα εκαστοτε περιεχομενα του υγραντηρα σου οπως και να χει το πραμα
Άβαταρ μέλους
BAGGELHS

Δημοσίευσηαπό BAGGELHS » Παρ Σεπ 07, 2007 5:09 pm

Όσο αφορά το παραπάνω με τα αγοράκια,

αυτό που διαφέρουν τα μεγάλα και τα μικρά αγοράκια

είναι ότι τα μεγάλα παίζουν με πιο ακριβά παιχνίδια ;)

*Οσο αφορά το υγραντικό σώμα δυλ. το πράσινο σφουγγαράκι,

για να το γεμίσεις με νερό μπορείς να γεμίσεις ένα μπολ με νερό

και να το αφήσεις μέσα. Το σφουγγαράκι θα αρχίσει να ρουφάει νερό

μέχρι να βυθιστεί. :idea:

Το στραγγίζεις λίγο τινάζοντας το και είναι έτυμο.

*Καλός όρισες στην παρέα sreak
sreak

Δημοσίευσηαπό sreak » Παρ Σεπ 07, 2007 8:15 pm

Μόλις καλιμπράρισα το υγρασιόμετρο.
Έκανα αυτό με το αλάτι. Το άφησα όμως 8 ώρες δεν υπάρχει πρόβλημα σωστά?
Έδειξε 79 επομένως εγώ ξέρω να κάνω τώρα την αφαίρεση των τεσσάρων μονάδων :)
Προς το παρόν και για άλλη μία μέρα έχω στον humidor ένα μικρό πιατάκι με νερό.
Η θερμοκρασία του δυστυχώς όμως δεν πέφτει κάτω από 29 :(

Πάντως σας ευχαριστώ όλους και θα επανέλθω με νεότερα!
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Κυρ Σεπ 09, 2007 10:46 pm

αγαπητέ sreak μας έχεις κάνει και ζούμε την αγωνία σου λεπτό προς λεπτό... τελικά όμως απο οτι έχεις ήδη καταλάβει κι εσύ αυτή η διαδικασία είναι μέρος της γοητείας του πούρου... θυμάμαι κι εγώ όταν πήγαινα να ρυθμίσω τον υγραντήρα που διάβαζα αχόρταγα τις συζητήσεις των forum-ιτών, και πειραματιζόμουν παράλληλα, κρατώντας μία μέση οδό απο αυτά που διάβαζα καθότι και ο υγραντήρας μου είναι απο τους μικρούς με περιορισμένη χωρητικότητα άρα και όλα αυτά που διάβαζα τα εφάρμοζα σε μικρότερη κλίμακα.
όντως το ψηφιακό υγρόμετρο με τη θερμοκρασία και την ένδειξη υγρασίας είναι πολύ εξυπηρετικό - και το e shop του οικοδεσπότη έχει ένα αξιοπρεπέστατο...
με όλα αυτά που γράφεις πάντως μου έμεινε η απορία...τα πούρα που έχεις πάρει πού τα συντηρείς ώσπου να σταθεροποιηθεί ο υγραντήρας σου?
είναι πολλά τα πούρα? πες μας τί είναι για να φτιάξουμε λίγο διάθεση...
αυτά...καλοκάπνιστα και καλορίζικος και ο humidor σου...
καλό Σεπτέμβρη να έχουμε...ξένια
too many cigars...too little time...
sreak

Δημοσίευσηαπό sreak » Κυρ Σεπ 09, 2007 10:57 pm

Γεια σου ξένια!
Τέσταρα το υγρασιόμετρο και με ψηφιακό που δανείστηκα και όντως χάνει 4 βαθμούς επομένως τώρα σίγουρα ξέρω τι υγρασία υπάρχει στο κουτί.
Ίσως επειδή βιάστηκα (άφησα μόνο 24 ώρες άδειο τον humidor με ένα πιατάκι με νερό) δεν πιάνω πάνω από 67% υγρασία με 6 πούρα μέσα. Βέβαια τα πούρα σίγουρα διψάγανε γιατί δεν τα διατηρούσα κάπου μέχρι να έρθει το κουτάκι μου.
Αυτό το 67% επιτυγχάνεται μόνο αν έχω και ένα φλιτζανάκι του καφέ με νερό μέσα (πάντα απιονισμένο). Υπάρχει πρόβλημα με αυτό? Βασικά λόγο ανυπομονισίας το ανοίγω συνέχεια το κουτί και ίσως να συμβάλλω και εγώ στην μειωμένη υγρασία.
Τα πούρα που έχω μέρχι στιγμής είναι κάποια ASHTON corona τα οποία είχα δοκιμάσει στην Αμερική και μου άρεσαν πάρα πολύ και τα Plasencia Reserva Organic Cigars. Αυτά που θέλω οποσδήποτε να πάρω είναι τα Hoyo de Monterrey Epicure N.º 1. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Βασικά συνήθως προτιμώ μικρές corones ή robusto (προφέρεται ρομπάστο ή ρομπούστο?).

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης