"Επαναλειτουργία" Υγραντήρα

Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

"Επαναλειτουργία" Υγραντήρα

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Πέμ Δεκ 06, 2007 8:47 pm

Συγχωρέστε με για αρχή εάν το ζήτημά μου έχει συζητηθεί και απαντηθεί και δε το βρήκα στα προηγούμενα threads :oops:

Το humidor μου, για πολλούς και διαφόρους λόγους, είναι κλειστό (ανοίχθηκε ίσως 2 μόνο φορές για περίπου μισή ώρα κάθε φορά) σχεδόν εδώ και 10 μήνες. Στην περίοδο αυτή δεν περιείχε κανένα πούρο μέσα παρά μόνο το υγραντικό του σύστημα και το ψηφιακό του υγρόμετρο.
Τώρα όμως ήρθε η ευχάριστη στιγμή να ξαναμπεί στην καθημερινότητά μου "εν λειτουργία"! Θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω ώστε να μπορέσει και πάλι με ασφάλεια και με σωστό τρόπο να φιλοξενήσει τα πούρα μου!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :roll:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Δεκ 06, 2007 11:42 pm

Σετάρισμα από την αρχή, σα να ήταν καινούργιος μέχρι να μου δείξει την επιθυμητή υγρασία. Εγώ αυτό θα έκανα.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Πέμ Δεκ 06, 2007 11:51 pm

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Σετάρισμα από την αρχή, σα να ήταν καινούργιος μέχρι να μου δείξει την επιθυμητή υγρασία. Εγώ αυτό θα έκανα.

Μήπως χρειάζεται να το βγάλω στο μπαλκόνι ανοιχτό για κάποιο χρονικό διάστημα ή κάποιον ειδικό καθαρισμό? :roll:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Δεκ 07, 2007 9:59 am

Ανάλογα με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Αν έχει μούχλα ή άσχημες οσμές δε νομίζω πως σώζεται η κατάσταση. Νομίζω ένα καλό καθάρισμα, αν τα παραπάνω είναι εντάξει, λίγο ''αέρισμα'' και σετάρισμα και θα είναι οκ. Αν παρόλα αυτά δεν σου λειτουργήσει σωστά πέτα τον και πάρε άλλο από τον Λεωνίδα ή τον Καρναμπάκο, ας πούμε.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Παρ Δεκ 07, 2007 12:07 pm

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Ανάλογα με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Αν έχει μούχλα ή άσχημες οσμές δε νομίζω πως σώζεται η κατάσταση. Νομίζω ένα καλό καθάρισμα, αν τα παραπάνω είναι εντάξει, λίγο ''αέρισμα'' και σετάρισμα και θα είναι οκ. Αν παρόλα αυτά δεν σου λειτουργήσει σωστά πέτα τον και πάρε άλλο από τον Λεωνίδα ή τον Καρναμπάκο, ας πούμε.

Τέτοια σημάδια δεν είδα η αλήθεια είναι. Μούχλα δεν έχει πιάσει και η οσμή του δεν θα έλεγα οτι είναι ιδιαίτερα άσχημη (άλλωστε δεν είχε μέσα κανένα πούρο στους 10 μήνες). Το πέρασα εσωτερικά και εξωτερικά με ένα μαλακό πανί και το έχω αφήσει ανοιχτό απο το πρωί, αρκεί αυτό το καθάρισμα και ξεκινάω πάλι σετάρισμα? :roll:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Δεκ 07, 2007 12:32 pm

Κατ' αρχάς αν είχε πούρα δεν θα μύριζε άσχημα :D

Ξεκίνα σετάρισμα και βλέπεις σε μερικές μέρες κατά πόσο η υγρασία είναι εκεί που θέλεις.

Σημείωση και διευκρίνιση:
Δεν απαντώ σαν ειδικός στα humi. Απαντώ σαν Ανδρέας Κουλουράκης ως προς το τι θα έκανα εγώ. Αν κάποιος νομίζει ότι πρέπει να γίνει κάτι διαφορετικό ας το πει να μάθω κι εγώ :roll:
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Παρ Δεκ 07, 2007 12:37 pm

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Κατ' αρχάς αν είχε πούρα δεν θα μύριζε άσχημα :D

Ξεκίνα σετάρισμα και βλέπεις σε μερικές μέρες κατά πόσο η υγρασία είναι εκεί που θέλεις.

Σημείωση και διευκρίνιση:
Δεν απαντώ σαν ειδικός στα humi. Απαντώ σαν Ανδρέας Κουλουράκης ως προς το τι θα έκανα εγώ. Αν κάποιος νομίζει ότι πρέπει να γίνει κάτι διαφορετικό ας το πει να μάθω κι εγώ :roll:

Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα για τον χρόνο και τις απαντήσεις σου! :wink:

Για την υγρασία δεν πολυφοβάμαι, στο σετάρισμα γενικά έχω βρεί την άκρη (έπειτα απο άπειρους πειραματισμούς) και η υγρασία θα πάει 70 θέλει δεν θέλει :lol:

Φοβάμαι πιο πολύ για μυρωδιά (κλεισούρα ή κάτι άλλο) που θα αφήσει στα πούρα όταν τα βάλω ή κάτι παρόμοιο, δε ξέρω :roll:

Αν κάποιος έχει κάποια δοκιμασμένη λύση ή κάτι διαφορετικό να προτείνει, καλοδεχούμενος :)
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Σάβ Δεκ 08, 2007 12:25 pm

Μην φοβασαι για ασχημες μυρωδιες! Δεν θα εμφανιστουν μονες τους! Αφου εσενα σου μυριζει οχι ασχημα μετα απο μηνες το πιθανοτερο ειναι να ειναι σαν καινουριος (και στα καταστηματα ετσι ειναι οι υγραντηρες - δεν τους αγοραζουμε την επομενη που τους βγαζει το εργοστασιο :wink: ). Οποτε το σεταρισμα ειναι η μονη προετοιμασια που χρειαζεται. Α, και μην ξεχνας οτι αν ειναι πχ υγραντηρας για 50 πουρα και εσυ βαλεις μεσα μονο 5-10 τοτε δυσκολα θα κρατησει μια σταθερη υγρασια πχ 70%. Πρεπει να εχει τουλαχιστον 35-40 πουρα μεσα. Αλλωστε οπως εχουν γραψει και αλλοι πριν απο μενα ο υγραντηρας ειναι ενα συστημα που βρισκεται σε ισορροπια: εισαγωγες/εξαγωγες πουρων εχουν το αντιστοιχο αποτελεσμα.

Παντως ψαξε εδω μεσα παλι θα βρεις πολλα σχετικα με σεταρισμα υγραντηρα κλπ καλα.

Αντιος
“Those who smoke Cohibas never die of cancer, but those who donʼt smoke them, die of envy”
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τρί Ιαν 08, 2008 3:03 pm

Καλή χρονιά σε όλους!

Το θέμα το έλυσα με το Heartfelt Humidity Tube και είμαι συνέχεια στο 70 με 73% υγρασία! :lol:

Ευχαριστώ όλους για την βοήθειά τους!

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης