ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ TRAVEL HUMIDOR

GTRM

ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ TRAVEL HUMIDOR

Δημοσίευσηαπό GTRM » Πέμ Ιαν 10, 2008 5:26 pm

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!!
Διαβάσω το φόρουμ εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώντας να αντλήσω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορώ γύρω από τα πούρα και τα μυστικά τους.
Μέχρι πριν λίγους μήνες κάπνιζα μόνο backwoods όταν έβγαινα με φίλους για ποτό.Μετά από το τελευταίο ταξίδι μου στην Σκανδιναβία και έχοντας άπλετο χρόνο στα duty free στο αεροδρόμιο του Όσλο αγόρασα ένα κουτί Siglo I τα οποία με έκαναν να ανακαλύψω νέες απολαύσεις.
Για να μην τα πολυλογώ, ύστερα από μελέτη του φόρουμ σας κατέληξα στο να κανω μια αγορά από gesto ενός Robusto sampler στο οποίο συμπεριλαμβάνονταν και ένας travel humidor.
Θα ήθελα να ξέρω αν ο συγκεκριμένος τύπος υγραντήρα χρειάζεται σετάρισμα ή όχι και αν ναι τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Πέμ Ιαν 10, 2008 6:01 pm

Επειδη τους εχω δει τους travel υγραντηρες του Gesto θα ελεγα οτι ειναι λιγα τα πουρα που χωραν εκει μεσα οποτε δεν νομιζω οτι χρειαζεται κανενα ιδιαιτερο σεταρισμα. Απλα βαλε τα πουρα σου μεσα και ενα υγραντηκο στοιχειο και εισαι ενταξη.
“Those who smoke Cohibas never die of cancer, but those who donʼt smoke them, die of envy”
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Πέμ Ιαν 10, 2008 8:26 pm

Καταρχάς καλώς ήρθες στο forum GTRM...
δεν θα ήταν άσχημο κατά την ένταξή μας και το αντίστοιχο καλωσόρισμα να δίναμε και μία μικρή εξήγηση για την επιλογή ονόματος, αν αυτό έχει κάποια ιστορία απο πίσω, έτσι για το τελετουργικό της υπόθεσης....τί λέτε? θα ανοίξω αντίστοιχο thread...
στην ερώτησή σου τώρα GTRM - Αν λάβεις υπόψη σου οτι ένας travel humidor έχει νόημα ύπαρξης σαν μεταβατικός "κρατητής" πούρων σε αξιοπρεπή κατάσταση κατά τη διάρκεια ταξιδιού - μεγάλου ή μικρού, τότε θα είναι πιο εύκολο να καταλάβεις ότι θα χρειαστεί να βάλεις κάτι μικρό - αντίστοιχο του μεγέθους του travel humidor (και ξέρω το συγκεκριμένο γιατί έχω πάρει ήδη 2) για να κρατήσει μία καλή υγρασία ώσπου να τα βάλεις σε κάποιον κανονικό humidor κατά την άφιξή σου...(βλ.απλά υγραντικά στοιχεία με το πράσινο σφουγγαράκι, heartfelt industries υγραντικά, κλπ κλπ - μπορείς να πάρεις και μία ιδέα στο e-shop του host μας).
και μιά που το φέρνει και η συζήτηση, τα blackwoods όταν τα μυρίζω να τα καπνίζουν άλλοι είμαι ικανή να φύγω απο τον χώρο - ήταν ευτυχής συγκυρία που βρέθηκαν μπροστά σου τα cohiba siglo I (όχι οτι θα τολμούσα ποτέ να τα συγκρίνω..._)...το τραχύ άρωμα των blackwoods μου δημιουργεί overdose σε όλες τις αισθήσεις και τάσεις φυγής!!!!!!χαχα!μάλλον φταίει η βανίλια μέσα τους...ξ
too many cigars...too little time...
GTRM

Δημοσίευσηαπό GTRM » Παρ Ιαν 11, 2008 10:18 am

κατ΄αρχάς σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Ήθελα κάτι να συνοδέυω το ποτό οπότε η εύκολη λύση ήταν τα backwoods(τα βρίσκεις παντού).Δεν το είχα πολυσκευτεί το θέμα.
Και το τσιγάρο το απεχθάνομαι.
Πλέον νομίζω για τις 4-5 φορές το μήνα που θα βγω με φίλους για ποτό η ενδεδειγμένη λύση είναι ένα καλό πούρο.
Ακόμα δεν έχω αποκτήσει υγραντήρα.Νομίζω ότι τις επόμενες ημέρες θα κάνω μια αγορά ενός 50άρη.Αλλά μέχρι τότε θα χρησιμοποιήσω τον travel humidor για φύλαξη.
Είμαι λίγο άσχετος με το όλο θέμα του υγραντήρα.Γι αυτό θα πάω σε κάποιο κατάστημα της Αθήνας για να μου εξηγήσουν την όλη λειτουργία τους.Διάβασα ότι στο περιστέρι έχει κατάστημα ο ιδιοκτήτης του cigarworld.
Στον συγκεκριμένο που αγόρασα τώρα,είχε μια μαύρη στήλη που πιθανώς θα χρησιμεύει για την ύγρανση(δυστυχώς ο gesto απέσυρε την προσφορά και δεν έχω link να το δείτε).Πρέπει να κάνω κάτι με αυτό ή λειτουργεί από μόνο του;
Τώρα όσον αφορά το nickname είναι το username της δουλειάς GTRM=
George Trantas Risk Management
Άβαταρ μέλους
Manrev
Επικοινωνία:

Yg

Δημοσίευσηαπό Manrev » Παρ Ιαν 11, 2008 1:28 pm

Καλημέρα GTRM,

Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να ανοίξεις το πλαστικό αυτό μαύρο κουτάκι και να εμποτίσεις με απεσταγμένο νερό το πράσινο υλικό που υπάρχει μέσα του και στη συνέχεια να κλείσεις ξανά το κουτάκι.
:wink:

Καλή επιτυχία...

Μανόλης

Υ.Γ. Έχω και εγώ τον ίδιο και τον χρησιμοποιώ όταν πάω κανένα ταξιδάκι για καμιά εβδομάδα!!!
«Fumez moins, mais mieux et plus
longtemps – faites de cette idee un
culte, une philosophie !» Zino Davidoff
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιαν 11, 2008 2:41 pm

Καλως ήρθες GTRM

Να δώσουμε και ένα όνομα στο μαύρο κουτάκι: Humidifier ή υγραντικό στοιχείο ή υγραντής.

Ο Μανόλης, προφανώς μη θέλοντας να σε μπερδέψει ακόμα πιο πολύ, έγραψε μόνο για αποϊονισμένο νερό, το οποίο είναι απαραίτητο, γιατί τα άλατα που έχει το νερό της βρύσης βουλώνουν το σφουγγαράκι και δεν λειτουργεί, αλλά και το χλώριο μεταδίδει την μυρωδιά του στον υγραντήρα και στα πούρα.

Με σκέτο το αποϊονισμένο νερό όμως, η απόδοση υγρασίας είναι ανεξέλεγκτη.
Γι’ αυτό υπάρχει λύση και λέγεται solution (όπως διάλυμα μάλλον και όχι λύση) και μπορείς να το προμηθευτείς από το κατάστημα του cigarworld, όπου θα σου εξηγήσει και τον τρόπο χρήσης.
Αλλιώς μπορείς να πάρεις από φαρμακείο ένα μπουκαλάκι προπυλενική γλυκόλη, την την οποία θα ανακατέψεις με το αποϊονισμένο νερό σε αναλογία 1:1 και θα γεμίσεις τον υγραντή, με μία σύριγγα, σαν να του κάνεις ένεση. Από κι και πέρα για μέρικούς μήνες θα προσθέτεις μόνο νερό.

Τέλος ο υγραντήρας σου, παρ’ όλο που έχει πολύ λεπτά τοιχώματα κέδρου, είναι ικανός να σου ξεράνει, λίγο – πολύ δεν ξέρω, τα πούρα, γιατί θα αφαιρέσει από αυτά την υγρασία που του λείπει. Οπότε :( θέλει κι αυτός σετάρισμα…
GTRM

Δημοσίευσηαπό GTRM » Παρ Ιαν 11, 2008 4:39 pm

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείχνεται.
Το απιονισμένο νερό το έβαλα ήδη,δυστυχώς δεν σε πρόλαβα...
Μάλλον είναι καλύτερα να επισπεύσω την αγορά ενός κανονικού υγραντήρα και στην συνέχεια θα συνεχίσω τα πειράματα! :D
Λέω να περάσω από το κατάστημα,μέσα στις επόμενες ημέρες, να τα πω πιο άμεσα με ένα γνώστη του θέματος.
Να ήσαστε όλοι καλά!

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης