ACTIVE HUMIDIFICATION - HELP

Άβαταρ μέλους
INS

ACTIVE HUMIDIFICATION - HELP

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Ιαν 16, 2008 9:37 pm

Αποφασισα οτι ειναι καιρος να αντικαταστησω τα υγραντικα του υγραντηρα μου (χρησιμοποιω adorini premium με κρυσταλλους) με ενα ηλεκτρονικο συστημα ενεργητικης υγρανσης. Σκεπτομαι να παραγγειλω ή το lv της adorini (ρευμα) ή cigar oasis (ρευμα ή μπαταρια) ή cigar oasis plus (μονο ρευμα). Τι θα προτεινατε;
Επισκέπτης

Re: ACTIVE HUMIDIFICATION - HELP

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιαν 17, 2008 11:54 am

INS έγραψε: Σκεπτομαι να παραγγειλω ή το lv της adorini (ρευμα) ή cigar oasis (ρευμα ή μπαταρια) ή cigar oasis plus (μονο ρευμα). Τι θα προτεινατε;

Μόλις πρόσφατα προμηθεύτητα το Hydra humidigication system (ρεύμα) με δυνατότητα λειτουργίας με έναν εσωτερικό και μέχρι τρείς ακόμη εξωτερικούς ανεμιστήρες. Δεν μπορώ όμως ακόμη να σου δώδω στίγμα σχετικά με την λειτουργία τους αφού η εγκατάσταση τους θα γίνει σε λίγο καιρό (μετά την παράδοση του νέου cabinet). Πρόκειται πάντως για κάτι παρόμοιο με τα Oasis.
Τα πήρα από τον Cheaphumidor και ήρθαν μέσα στις γιορτές, χωρίς "φόβο και πάθος" :lol: :lol:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιαν 17, 2008 2:33 pm

INS έγραψε:Αποφασισα οτι ειναι καιρος να αντικαταστησω τα υγραντικα του υγραντηρα μου (χρησιμοποιω adorini premium με κρυσταλλους) με ενα ηλεκτρονικο συστημα ενεργητικης υγρανσης. Σκεπτομαι να παραγγειλω ή το lv της adorini (ρευμα) ή cigar oasis (ρευμα ή μπαταρια) ή cigar oasis plus (μονο ρευμα). Τι θα προτεινατε;

Είσαι σίγουρος ότι το Plus είναι μόνο ρεύματος? Νομίζω πως και αυτό παίρνει το σύστημα με τις μπαταρίες, εξάλλου οι δεξαμενές νερού είναι ακριβώς ίδιες όπως και οι εγκοπές με τις οποίες κουμπώνουν στον μηχανισμό. Πάντως να ξέρεις ότι το απλό είναι για μικρό humi με 200-300 πούρα ενώ το plus για μεγαλύτερο (τα έχω και τα δύο). Σε humi με χύμα πούρα το απλό αποδίδει σωστότερα ενώ σε cab ενδείκνυται το plus. Αν έχεις μεγάλο cabinet και χώρο διαθέσιμο, ακόμη πιο σωστή λύση, για ξεκούραστη λειτουργία και σούπερ απόδοση, το ιδανικό είναι το oasis II. Νομίζω τουλάχιστον γιατί δεν το έχω, απλά συσχετίζω τα oasis που έχω και ευτά που έχω διαβάσει για το ΙΙ. Για το adorini δεν ξέρω.

Επειδή το hydra είναι ουσιαστικά ένα εξελιγμένο oasis στη θέση σου θα το προτιμούσα μιας και έχει extra ανεμιστηράκια, παράγων πολύ σημαντικός αφού διαχέει τον αέρα και την υγρασία πιο ομοιόμορφα στο cab.

Για παράδειγμα θα σου πω το εξής: στα δικά μου cab., που το ένα είναι 150χ45χ35 με 2 oasis plus και 1 oasis απλό και το άλλο 85χ60χ50 με ένα oasis plus μόλις έβαλα από ένα εντομοαποθητικό ανεμιστηράκι με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες - χωρίς το τοξικό υγρό, εννοείαι - βρήκα την ησυχία μου γιατί αμέσως όλα τα υγρόμετρα μου δείχνουν το ίδιο, σε όλα τα ράφια, αλλά και η τροφοδοσία του νερού έγινε λιγότερο συχνή. Το ''πρόβλημά'' μου είναι μόνο ότι μία φορά την εβδομάδα περίπου πρέπει να αλλάξω τις μπαταρίες. ΟΚ δεν είναι και το τέλος του κόσμου.

Το σημαντικό επίσης είναι στο cabinet να υπάρχει χώρος ώστε ο αέρας να κυκλοφορεί άνετα. Αν στιβάξεις όλες τις κούτες και εφάπτονται σε όλα τα τοιχώματα του cab. και μεταξύ τους δεν θα κάνεις απολύτως τίποτα γιατί η υγρασία θα μένει κοντά στο υγραντικό σου σώμα και παραδίπλα ή παρακάτω θα έχεις διαφορά μέχρι και 5 βαθμούς. Σου μιλάω εκ πείρας. Στα δικά μου cab, για να σου δώσω την εικόνα, έχω αφήσει γύρω - γύρω αλλά και ανάμεσα στα κουτιά 2 cm κενό και το ανεμιστηράκι είναι προσανατολισμένο στην πλάτη του cab σε χαμηλό σημείο και σπρώχνει τον αέρα προς τα πάνω, ο οποίος - στην απόλυτη ηρεμία του cab - κινείται περιμετρικά και όχι μόνο και επιστρέφει από μπροστά και έτσι ανακυκλώνεται και ισορροπεί η υγρασία παντού.

Σου εύχομαι καλούς πειραματισμούς με τέλειο αποτέλεσμα. :wink:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιαν 17, 2008 4:03 pm

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:... έβαλα από ένα εντομοαποθητικό ανεμιστηράκι με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες - χωρίς το τοξικό υγρό, εννοείαι - ...

Και γ... τις ιδέες :!: :idea: :!:

Βέβαια και ο statos (μου) έδωσε την ιδέα με ανεμιστηράκια από computer, αλλά δεν ξέρω πως να τα κάνω να δουλέψουν, γιατί δεν είμαι και αυθεντία στα ηλεκτρολογικά :?: :?: μπορούμε να έχουμε λεπτομέρειες :?:
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Πέμ Ιαν 17, 2008 7:30 pm

ευχαριστώ!
απ' οτι καταλαβα ολα αυτα ειναι παρομοια; η καψουλα του νερου ειναι ιδια σε ολα (με σφουγγαρι και αντιμυκητιακο διαλυμα); ανταλλακτικα για την καψουλα που βρισκουμε;
το προβλημα των 110v για τα αμερικανικα πως το λυνουμε; πρεπει να ψαχνω μετασχηματιστη, ή δουλευουν και στα 220v;
(για το μεγαααλο προβλημα που μου θυμισε ο ανδρεας - να μην με πιανει η απληστια και γεμιζω τον υγραντηρα ασφυκτικα δεν ρωταω πως θα το λυσουμε ... γιατι η λυση ειναι να μην αγοραζουμε και αυτη την λυση δεν την ελπιζει ουτε ο μανατζερ :P )
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Πέμ Ιαν 17, 2008 7:35 pm

Είσαι σίγουρος ότι το Plus είναι μόνο ρεύματος?

στην ευρωπη νομιζω οτι δεν κυκλοφορει το ανταλλακτικο για τις μπαταριες.
αξιζει τον κοπο να παραγγειλω απο αμερικη, αν υπολογισει κανεις τα μεταφορικα (στην ευρωπη το cigarworld.de δεν χρεωνει μεταφορικα πανω απο ενα υψος παραγγελιας. βεβαια χρεωνει το Plus 129 ευρω) και τυχον μετασχηματιστες ή διαφορα προβληματα; :wink:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιαν 17, 2008 9:44 pm

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα απλά universal τροφοδοτικά - που πωλούνται για περίπου 5 €/τεμ ακόμα και στα περίπτερα - χωρίς κανένα πρόβλημα (αρκεί να είναι 1000 MV). Ανταλλακτικό δοχείο μπορείς να παραγγείλεις με την πρώτη αγορά.
Όπως σου ανέφερα παραπάνω, όλα ήρθαν από US χωρίς κανένα "πρόβλημα". Για την ακρίβεια ο μηχανισμός και τα ανταλλακτικά δοχεία ήρθαν από Cheaphumidor ενώ τα extra ανεμιστηράκια ήρθαν από Ηeartfeld με δεύτερη παραγγελία. Η συνδεσμολογία τους είναι πολύ απλή. Κατά την γνώμη μου να πάρεις την έκδοση με ρεύμα, γιατί αλλοιώς θα πρέπει να είσαι με έναν φορτιστή μπαταριών στο χέρι συνεχώς (ανά 2-3 μέρες).
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Πέμ Ιαν 17, 2008 11:24 pm

Βέβαια και ο statos (μου) έδωσε την ιδέα με ανεμιστηράκια από computer

μολις ειδα την ιδια προταση και σε ενα αμερικανικο φορουμ, εγραφαν οτι ειναι και μικροτερη η καταναλωση ρευματος ( :?: :?: :?: ), αλλά ειχαν αμφιβολιες για την συμβατοτητα.
statos ακους; περιμενουμε με αγωνια τις λεπτομερειες :D
kostasgr

Δημοσίευσηαπό kostasgr » Πέμ Φεβ 07, 2008 11:37 pm

Καλησπέρα!

Είμαι νέος χρήστης του φόρουμ (παρακολουθώ καιρό όμως) και θα ήθελα κατ' αρχήν να ευχαριστήσω για την ωραία προσπάθεια.
Επίσης νέος είμαι και στον κόσμο των πούρων και θα ήθελα να ρωτήσω κάνα δυο πράγματα.
Μετά απο ψάξιμο στο νετ είδα αυτά τα "ενεργά"συστήματα τα οποία στην ουσία το μόνο που κάνουν είναι να "δίνουν" υγρασία (αν κατάλαβα καλά δλδ).
Πρόσφατα δοκίμασα ένα νέο φηφιακό αισθητήρα που μετράει υγρασία και θερμοκρασία με πολύ καλή ακρίβεια. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο χρήσιμο είναι να έχεις μια συσκευή που εκτός απ' το να δίνει υγρασία να αφαιρεί κιόλας, επίσης σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω thermoelectric cooler ο οποίος με ρεύμα θα ψύχει τον humidor όταν χρειάζεται. Ολα αυτά με μικροελεγκτή ο οποίος θα κάνει τη δουλειά αυτόνομα αφαιρώντας/προσθέτωντας υγρασία και ελέγχωντας την θερμοκρασία ( να μήν κουβαλάω φορητά ψυγεία κλπ).

Βέβαια αν όλα αυτά είναι άχρηστα τότε φυσικά δεν αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω.
Ευχαριστώ!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Φεβ 08, 2008 2:38 pm

Καλως ήρθες :D

Τίποτε δεν είναι άχρηστο, ασχολήσου και πες μας. :wink:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Φεβ 08, 2008 2:59 pm

δεν νομιζω να χρειαζεται μηχανισμος για να αφαιρεις υγρασια, αφου ειναι ευκολο να γινει αυτο, αν απλα αφησεις το humi ανοιχτο... φυσικα ενας μηχανισμος που θα το εκανε αυτοματα αυτο θα ηταν χρησιμος, ισως ομος λιγο redundant που λενε και οι αγγλοι...

οπως βλεπετε αρχισα το ελληνικο, δεν θα βγαζουν ματια πλεον τα ποστ μου... ισως τα ορθογραφικα (εχω να γραψω ελληνικα 10 χρονια...)
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Φεβ 08, 2008 4:50 pm

Άντε μπράβο ρε φίλε, για να σε διαβάζουμε κι εμείς που το νεύρο μας παίζει με τα greeklish και τα παρεμφερή.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Φεβ 08, 2008 5:04 pm

:lol: Καταλαβαινω απολυτα... ισως να σου τσαταλιασω τα νευρα με τυπογραφικα, αλλα προσπαθω να ειμαι ακριβης οσο γινεται...
kostasgr

Δημοσίευσηαπό kostasgr » Παρ Φεβ 08, 2008 5:19 pm

Ερώτηση, πόσο χρόνο θέλει σφουγγάρι για λουλούδια με μίγμα 80/20 να ανεβάσει την υγρασία στο humidor? Μέσα σε 30-40 λεπτά ανέβηκε 51.4456 % απο 40% περίπου το οποίο παίζει γιατί ο μικροελεγκτής διαβάζει ανα 4 δευτερόλεπτα. Βέβαια δέν έχω προλάβει να σετάρω τον humidor (ακόμα) και δέν έχω ισπανικό κέρδο μέσα (ακόμα) λόγω του οτι είναι homemade humidor αλλα σε λίγο καιρό θα το στρώσω.
Το να αφαιρεί, υγρασία το θέλω γιατί προσπαθώ να φτιάξω τελείως αυτόνομο σύστημα. Δέν ξέρω κατα πόσο θα είναι χρήσιμο βέβαια(ακόμα).
Τα φύλλα ξύλου (δέν ξέρω τί ξύλο είναι) που χρησιμοποιούντε κουτιά των πούρων αν τα προσθέσω μήπως θα βοηθήσουν έστω και προσωρινά την κατάσταση μέχρι να φέρω κέδρο?

Ευχαριστώ!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Φεβ 08, 2008 5:25 pm

RedRum έγραψε:δεν νομιζω να χρειαζεται μηχανισμος για να αφαιρεις υγρασια, αφου ειναι ευκολο να γινει αυτο, αν απλα αφησεις το humi ανοιχτο... φυσικα ενας μηχανισμος που θα το εκανε αυτοματα αυτο θα ηταν χρησιμος, ισως ομος λιγο redundant που λενε και οι αγγλοι...

Εκεί στο England που είσαι φίλε, αν ανοίξεις το humi σου, μάλλον θα μπει υγρασία, παρά θα βγει. :lol:

Πάντως αυτό με την ψύξη έχει πολύ ενδιαφέρον.
Καλοκαίρι έρχεται. Τουλάχιστον σ' εμάς... :wink: :D

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες