ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ & ΥΓΡΟΜΕΤΡΟΥ ADORINI

ΦΙΛΙΠΠΟΣ

ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ & ΥΓΡΟΜΕΤΡΟΥ ADORINI

Δημοσίευσηαπό ΦΙΛΙΠΠΟΣ » Τρί Απρ 15, 2008 8:22 am

Σαν νέος και άσχετος αφού παρέλαβα τον υγραντήρα και το υγρόμετρο είπα να τα σετάρω. Αφού λοιπόν έβαλα το σφουγγαράκι σε απιονισμένο νερό για 1 ώρα όπως έλεγε το manual του κατασκευαστή και έβρεξα τα τοιχώματα του υγραντήρα με ένα καθαρό πανάκι τοποθέτησα το αναλογικό υγρόμετρο και το σφουγγαράκι μέσα στον υγραντήρα. Εδώ έρχεται ο ΧΑΜΟΣ. Σε λιγότερο απο 1 λεπτό το υγρόμετρο έχει κτυπήσει 1000 !!!!!!!! Βλέποντας την τρομακτική άνοδό του αποφάσισα να αφήσω ανοικτό τον υγραντήρα όλη την νύχτα. Αυτήν την στιγμή δείχνει 73-74 αλλά έχω τις αμφιβολίες μου για την ακρίβεια του. Ταυτόχρονα μόλις παρήγγειλα και έναν ηλεκτρονικό απο το κατάστημά μας. Πιθανώς έβρεξα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τα τοιχώματα του υγραντήρα. Δεν ξέρω. Any suggestions ????
P.S
O υγραντήρας ήρθε με το σύστημα Adorini Humidifier deluxe
left

Δημοσίευσηαπό left » Τετ Απρ 16, 2008 9:40 am

Ρίξε μια ματιά εδώ.
http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.ph ... E%F1%E1%F2.
Όσον αφορά το πολύ νερό στον υγραντήρα καλό θα ήταν να τον αφήσεις ανοιχτό για λίγες μέρες και να επαναλάβεις απο την αρχή τις οδηγίες του συνδέσμου.Καλή αρχή!!
LAGAVULIN
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LAGAVULIN » Τετ Μάιος 12, 2010 4:19 am

Μπορεις να βαλεις μισο φλιτζανι αλατι φαγητου με 2 κουταλιες του γλυκου νερο χωρις να λιωσει το αλατι. Βαλτο στον υγραντηρα και μην βιαστεις. Θα ανεβει στο 75 υγρασια και ετσι τεσταρεις και το οργανο. Εκτως αν εχεις υγραντηρα 500 πουρων. Μπορεις να βαλεις νερο στο σφουγγαρι και βαλτο μεσα. Αστο 2-3 μερες και οταν ανεβει 70-75 βαλε μεσα τα πουρα και εισαι ετοιμος. Αν δεν ανεβει συμπληρωσε νερο.
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥΡΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ,ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ. LAGAVULIN.

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης