Capacity problems...

Άβαταρ μέλους
Powerslave

Capacity problems...

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τρί Μάιος 13, 2008 2:45 am

Χαίρετε αγαπητοί φίλοι,

Μετα απο πρόσφατη παραγγελία απο PX αντιμετώπισα το κλασσικό πρόβλημα "ωραία και τώρα που θα χωρέσουν..."
Χρησιμοποιώ έναν Adorini Palermo εξαιρετικό μέχρι στιγμής αγορασμένο απο τον αγαπητό Author κ. Λεο!

Μετα απο μια μικρή έρευνα βρήκα αυτό:
http://humidoro.de/product_info.php/inf ... 686ab08bc8

Στην σελίδα μιλά για 12 με 14 boxes και 400 cigars περίπου...
Απο εκεί και πέρα με το θέμα της υγρασίας τι γίνεται? Τι πώς και πού?

Βασικά εγώ θέλω να κρατήσω μόνο το ένα ραφάκι για τα singles μου και να αφαιρέσω τα υπόλοιπα ραφάκια για να βάζω μέσα τα υπόλοιπα boxes...
Η κατανάλωση μου είναι 2 με 4 sticks εβδομαδιαία! Τώρα θα μου πείτε αφου μιλάς για τόσο μικρή κατανάλωση τι το θές το small cabinet... Το θέλω έτσι ώστε να αφήνω 2 η 3 κουτιά για "ωρίμανση" και θα είναι πρακτικότερο απο τον αχταρμά που επικρατεί επι του παρόντος Humi!

Αυτές οι σκέψεις με γυροφέρνουν εδώ και 2 μέρες, και θα ήθελα τις απόψεις σας ως μακράν εμπειρότεροι και καταρτισμένοι πάνω στο θέμα!

Να και μια φωτό απο την παρουσα παιδική-begginer κατάσταση:
Εικόνα

Τις ευχές μου για μια καλή μέρα!

Θάνος :roll:
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Τρί Μάιος 13, 2008 7:09 am

Καλημερα Θανο .

Αν δεν κανω λαθος νομιζω οτι ο wpleft εχει γραψει σε αλλο τοπικ οτι εχει αγορασει τον ιδιο υγραντηρα και δεν εχει προβληματα με την υγρασια του .

Νομιζω οτι ειναι και ο πιο αρμοδιος να σου λυσει ολες σου της αποριες :wink:
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
Skipper_D

Δημοσίευσηαπό Skipper_D » Τρί Μάιος 13, 2008 8:32 am

Το υγρομετρο γιατι βρισκεται χυμα μεσα στον υγραντηρα (που πιανει και τσαμπα χωρο) και δεν το κολλας στο καπακι? :wink:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 13, 2008 3:17 pm

Εγώ πάντως τη βρίσκω πολύ αισιόδοξη την αναφορά, οτι χωράει 400 πούρα ή 12 - 14 κουτιά.

Το ίδιο είχα παρατηρήσει και σε άλλη, πρόσφατη συζήτηση, για άλλον υγραντήρα καμπινε, πάλι από τον ίδιο έμπορο.
Γι' αυτό συνιστώ, να κοιτάτε πάντα τις διαστάσεις, που αναφέρει η ιστοσελίδα, να κάνετε ένα μοντέλο από χαρτόνι ή, όποιος το κατέχει το άθλημα, ένα σχέδιο στον υπολογιστή με Autocad π.χ. και να βλέπετε αν χωράει τις ποσότητες, που αναφέρει, με μέτρο αναφοράς πάντα αυτό, που θα βάλετε μέσα και όχι κάποια panatelas ή minutos.

Δεν είμαι ψείρας, απλά την έχω πατήσει, όπως έγραψα λίγο πριν.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τρί Μάιος 13, 2008 3:48 pm

Χαχ! Απλά δεν ήθελα να το κολλίσω...
Ο χώρος που καταλαμβάνει είναι άχρηστος, όποτε it's not a prob!

Brilliant idea φίλε Νίκο! Ένα προσχέδιο στo CAD θα βοηθήσει...
Και λέω να μετρήσω υποδείγματα απο cabinets hHdM + Cohiba και κούτα απο Bolivar Royal Coronas που είναι ότι μεγαλύτερο έχω αυτή την στιγμή...

1 kThnx (=1000 Thanks)

Αν είναι και ο wpleft τριγύρω να μας διαφωτίσει λίγο περισσότερο... :D :D :D
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τρί Μάιος 13, 2008 4:46 pm

Tell me why i have to be a Powerslave, I don't wanna die, I'm a God why can't i live on..... που λέει και ο Bruce, :wink: :wink:
λοιπόν στο θέμα μας, πήρα και εγώ όπως ίσως είδες σε προηγούμενο θέμα στο forum, υγραντήρα από τον HUMIDORO που έλεγε ότι χωρά 300 singles και 10-15 κουτιά.
Η πραγματικότητα είναι 300 singles και το πολύ 5 κουτιά, και συγκεκριμένα 2 cuaba salomones, 1 RYJ short churchills και 1 RYJ bellicosos 1 MC edmundos, μαζί με το υγραντικό, το ανεμιστηράκι και το θερμο-υγρασιόμετρο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι ο υγραντήρας είναι κακός η ο HUMIDORO απατεώνας, κάθε άλλο είναι σωστό άτομο (τον ξέρω προσωπικά), απλά άκου τους παλιούς (Νίκος) και κράτα πισινή.
Δεν υπάρχει κατ' εμέ ούτε μία στο εκατομμύριο να χωρά 12-14 κουτιά!!!
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Μάιος 13, 2008 5:50 pm

εν τοιαυτη περιπτωσει γιατι δεν δοκιμαζεις και τον HABANA ADORINI που χωραει οπωσδηποτε 10 κουτια και εχει και ενα τεραστιο συρταρι απο πανω (δεν εχω μετρησει χωρητικοτητα, αλλά πρεπει να χωραει 150 τεμαχια)
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τρί Μάιος 13, 2008 6:58 pm

INS έγραψε:εν τοιαυτη περιπτωσει γιατι δεν δοκιμαζεις και τον HABANA ADORINI που χωραει οπωσδηποτε 10 κουτια και εχει και ενα τεραστιο συρταρι απο πανω (δεν εχω μετρησει χωρητικοτητα, αλλά πρεπει να χωραει 150 τεμαχια)

Πολύ καλός αλλά, sorry και για το μακάβριο του λόγου, μου θυμίζει οστεοφυλάκιο!!!!
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Μάιος 13, 2008 7:47 pm

και εγω ειχα αισθητικες αντιρρησεις, αλλά απο τοτε που απεκτησα δυο (!) άλλαξα γνώμη: τους κανεις τραπεζακι, κομοδινο, τους κρυβεις κατω απο το γραφειο... ευέλικτοι και διακριτικοί μέχρις εσχάτων.
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τετ Μάιος 14, 2008 8:46 am

INS έγραψε:και εγω ειχα αισθητικες αντιρρησεις, αλλά απο τοτε που απεκτησα δυο (!) άλλαξα γνώμη: τους κανεις τραπεζακι, κομοδινο, τους κρυβεις κατω απο το γραφειο... ευέλικτοι και διακριτικοί μέχρις εσχάτων.

άσε που φοβάται και ο CEO, MANAGER, CHIEF, BOSS ETC, να ρωτήσει τι είναι. Μπορεί να πάρει απάντηση ότι προορίζεται γι'αυτήν. Που να ξέρει :wink:
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Μάιος 14, 2008 9:53 am

δυστυχως ξερει πολυ καλα τι ειναι, τι περιεχουν και οτι εχουν γεμισει.
απλως, οταν δεν φαινονται πολυ τα βλεπει λιγοτερο και επομενως γρινιαζει λιγοτερο :oops:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μάιος 14, 2008 10:18 am

INS έγραψε:δυστυχως ξερει πολυ καλα τι ειναι, τι περιεχουν και οτι εχουν γεμισει. απλως, οταν δεν φαινονται πολυ τα βλεπει λιγοτερο και επομενως γρινιαζει λιγοτερο :oops:

Τότε τα πράγματα είναι πιο εύκολα και απλά. Αποφεύγεις όλη την δυσαρέσκεια και την γκρίνια φροντίζοντας να ικανοποιήσεις το ΔΙΚΑΙΟ περί "διακοσμήσεως" αίσθημα, αντικαθιστώντας τα δύο humi με ένα άλλο μεγαλύτερο μεν - πιο λειτουργικό - δε, αισθητικά πιο αποδεκτό ("δεν ξέρεις εσύ από αυτά - δεν είναι κουρτίνες αυτά") και κατόπιν θα ξεκινήσει μια σειρά επισκέψεων φίλων ή συγγενών στο σπίτι, οι οποίοι όλοι θα φροντίσεις να συμφωνήσουν ότι "Επιτέλους τακτοποιήθηκες, και δεν ήταν κατάσταση αυτή είχες γεμίσει κιβώτια το σπίτι και τέτοια παρόμοια".
Για ακόμη πιο προχωρημένες καταστάσεις κάποιος θα πεί "Αν είχα και εγώ κάτι τέτοιο πιθανόν να έμπαινα στην διαδικασία".
Το μυστικό όπλο είναι το εξής: "Η πλάκα είναι ότι το πήρα τσάμπα! Το αντάλλαξα με τα δύο μικρότερα που είχα!" τα οποία όμως θα φροντίσεις φυσικά να εξαφανιστούν από τον χώρο.
Η επιτυχία είναι εγγυημένη.
Αν παρόλα αυτά συναντήσεις προβλήματα, γύρνα την συζήτηση σχετικά με το επικείμενο ταξίδι των διακοπών σας, ώστε να αρχίσει να κάνει σχέδια.

Και κατά την επιλογή του νέου μεγαλύτερου humi, μην ξεχνάς
Πρέπει πάντοτε να σκέφτεσαι και το ... αύριο (αν εννοείς :lol: :lol: )
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Μάιος 14, 2008 10:46 am

πισω μου σ' εχω σατανα...
νικο, ανδρεα, εξηγειστε στον κουκ οτι με τον συγκεκριμενο αρχηγο δεν πιανει το κολπο!
ασε που δεν ειναι καταλληλη στιγμη για τετοιες μανουβρες, πανω που διαπραγματευομαι να αποδεχθει δυο μονομπλοκ και ηχεια πανελ ισαμε το μποϊ της (ψηλοτερα ΔΕΝ τολμω να διαπραγματευθω)
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μάιος 14, 2008 11:14 am

INS έγραψε: ...... πανω που διαπραγματευομαι να αποδεχθει δυο μονομπλοκ και ηχεια πανελ ισαμε το μποϊ της (ψηλοτερα ΔΕΝ τολμω να διαπραγματευθω)

Άρα γνωρίζεις το κόλπο της ... ανταλλαγής.
Εγώ τα πάνελ (Magnepan 3.5) - σαφώς ψηλότερα από το μπόϊ της - τα ... έμπασα στο σπίτι, μια εβδομάδα πριν τον γάμο (ώστε και τα έξοδα να πνιγούν μέσα στα υπόλοιπα και να φανούν σαν αναπόσπαστα κομμάτια του σπιτιού). Για τους μονομπλόκ (αλήθεια τι έβαλες στο μάτι?) έκανα την μ.....ία και δεν αντικατέστησα αμέσως με κάτι σοβαρό, τον λαμπάτο που είχα "διώξει" κάποια εποχή, με αποτέλεσμα να ψάχνομαι τώρα, ενώ ο CEO γνωρίζει τις τιμές από την γυναίκα ενός φίλου, ο οποίος το έχει παραχέσει το θέμα με το συγκεκριμένο σπορ και μας κάρφωσε όλους!! :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Μάιος 14, 2008 6:16 pm

ενας φιλος μου δινει τα βαρελακια του τα musical fidelity (έχει 4 αυτοτελη συστηματα στο σπιτι του και συνηθως ακουει ή απο λαμπες ή απο κρελλ). ετσι περνανε τη λογοκρισια με το ακλονητο επιχειρημα "προκειται για μοναδικη ευκαιρια".
για τα δικα σου τα πανελ ... ουτε να διανοηθω! την θελω τη ζωη μου. για τα 1.2 τα "μικρα" κανω προσπαθεια.
ελα ομως που ο αρχηγος γνωριζει το σπορ :evil: "εσυ μονο μουσικη δωματιου και τζαζ ακους, τι γυρευεις να αντικαταστησεις τα ls3/5a που ειναι μονιτορ αναφορας" κλπ κλπ

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες