Αξιολόγηση ποιότητας (κατασκευής) υγραντήρα

mparracudaki

Αξιολόγηση ποιότητας (κατασκευής) υγραντήρα

Δημοσίευσηαπό mparracudaki » Σάβ Μάιος 17, 2008 6:17 pm

Καλησπέρα σας!

Πρόσφατα επισκέφτηκα την Κούβα και πήρα κ μερικά πούρα για σουβενιρ... :-)

Μαζί με τα πούρα πήρα και ένα μικρό υγραντήρα...

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω την ποιότητα κατασκευής του κουτιού? Για το υγρόμετρο βρήκα αρκετά θέματα, αλλά για το κουτί? (δεν έχει γυαλί, είναι όλο ξύλινο, αν βοηθάει)

Ευχαριστώ πολύ!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 19, 2008 11:02 am

ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.humidor-guide.com/
κι αν έχεις συγκεκριμένες απορίες, επανέρχεσαι.

Τα σουβενίρ, που αγόρασες, είναι από επίσημο μαγαζί, ή από πλανώδιο;

Στη δεύτερη περίπτωση, μπορεί να μολυνθεί ο υγραντήρας σου.
mparracudaki

Δημοσίευσηαπό mparracudaki » Δευ Μάιος 19, 2008 12:20 pm

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Τα πουρα τα πήρα από μαγαζί (εργοστασίου), κανονικά σφραγισμένα με όλες τις ταινιούλες τους, σε κούτες των 25, και μερικά άλλα (καμμιά 10αριά) μεμονομένα, αλλά πάλι από αντίστοιχα μαγαζιά (κυρίως για επιτόπου κατανάλωση, αλλά μου περίσεψαν!).

Οπότε για τα πούρα δεν ανησυχώ!

Τον υγραντήρα φοβάμαι!!

Το πήρα κυρίως σαν κουτάκι (διακοσμητικό) γιατί μου άρεσε πολύ, αλλά ένα δεκαήμερο τώρα που τον έχω κλειστό (αφού πρώτα: α.τον καθάρισα, β.του έκανα ηλιοθεραπεία, γ.τον εβρεξα με απ. νεράκι, δ.γεμισα το σφουγγαράκι του - όπως λέει και η σελίδα που μου παρέθεσες) κρατάει σταθερά υγρασία 70%, σκέφτομαι μήπως βάλω τα "χύμα" πουρα εκεί...

Το πρόβλημά μου είναι ότι μυρίζει έντονα ξύλο (νομίζω - δεν ξέρω ποιό ειναι το "έντονα" για υγραντήρες).

Έχω βέβαια και ένα άδειο κουτί από πούρα (μοντεκριστο), μήπως να τα βάλω εκεί μέσα τα χύμα μου??

Για τα υπόλοιπα, έχω ένα μεγάλο κουτί που κλείνει αεροστεγώς και τα έχω εκεί, στο υπόγειο (θ. 18, υγρ. 68% έβαλα σφουγγαράκι, κτλ, όπως διάβασα σε προηγούμενο/άλλο θέμα), οπότε δεν πολυανησυχώ... Αν και δεν έχω καταλάβει αν πρέπει τα κουτιά τους (των πούρων) να είναι ανοιχτά ή κλειστά!!
Επισκέπτης

Re: Αξιολόγηση ποιότητας (κατασκευής) υγραντήρα

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μάιος 19, 2008 1:34 pm

mparracudaki έγραψε:Μαζί με τα πούρα πήρα και ένα μικρό υγραντήρα... !

Παραλίγο θα το πάθαινα και εγώ αυτό. Και λέω θα την πάθαινα, γιατί την τελευταία στιγμή αποφάσισα ότι δεν μπορούσα να κουβαλάω στην άλλη πλευρά του πλανήτη ολόκληρο κουτί που είχα βρεί στην υπαίθρια αγορά στο κέντρο της Αβάνας κοντά στην Plaza de Cathedral. Προτίμησα όμως να κουβαλήσω μερικούς πίνακες ζωγραφικής, πράγμα που ο Manager εκτίμησε δεόντως.

Αργότερα, από ότι είδα από ένα άλλο φίλο που έφερε έναν υγραντήρα μαζί του, έχει και αυτός προβλήματα λειτουργίας. Φυσικά αφού δεν είναι φανατικός, δεν τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Αλλά οι άτιμοι (οι υγραντήρες) είναι πραγματικά έργα τέχνης οπότε στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί για άλλον σκοπό.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Μάιος 19, 2008 2:25 pm

πολυ καλα εκανες και προτιμησες τους πινακες. αλλά οχι και απο το παζαρι!
η κουβα εχει εξαιρετικους ζωγραφους, τους οποιους εννοειται οτι ετιμησα.
για οποιον ενδιαφερεται εχω διευθυνσεις (δηλαδη να σας πω πως να πατε - αλλιως πρεπει να εχω χαρτη μπροστα μου) για τα ατελιε των εξης
roberto favelo, nelson dominguez, zaide del rio, ernesto villanueva
ψαχνω διευθυνσεις για τους
mendive, choco, alicia leal
φυσικα υπαρχει παντα και η κρατικη γκαλερι, οι ακακιες, πολυ κοντα στο εργοστασιο της partagas, απο την αλλη μερια του καπιτωλιου
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μάιος 19, 2008 2:34 pm

INS έγραψε:πολυ καλα εκανες και προτιμησες τους πινακες. αλλά οχι και απο το παζαρι!

Δεδομένου ότι δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα από το σπορ, μου άρεσαν πολύ τα θέματα, αποφάσισα να αγοράσω από τον πλανόδιο ζωγράφο, όπως και από μια ζωγράφα (?) που ήταν στημένη στο κάστρο απέναντι από την είσοδο του λιμανιού.

Επιστροφή σε “Υγραντήρες - Υγραντές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες