1 Post..

Σωτηρης Ρ.

1 Post..

Δημοσίευσηαπό Σωτηρης Ρ. » Τετ Μάιος 06, 2009 5:00 pm

Καλησπερα σας..Ονομαζομαι Σωτηρης κ μολις εκανα log στο forum σας..
Καταρχην τα συγχαρητηρια για αυτο το forum που εγω μολις προσφατα
ανακαλυψα..Μεσω αυτου μου εχουν λυθει πολλες αποριες και ακομα αλλες που δεν μου ειχαν προκυψει ακομα,οντας νεος στον χωρο των πουρων!! θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι.. Προσφατα αγορασα τον πρωτο μου υγραντηρα 50 πουρων..κ εχω το εξης προβλημα..
Μικροσκοπικα λευκα ζωυφια εκαναν την εμφανιση τους στο υγραντικο σωμα ΜΟΝΟ..πουθενα αλλου στο εσωτερικο του υγραντηρα ουτε στα πουρα.Απο μια ερευνα στο internet ειδα οτι αυτα δεν ειναι tobacco beetle αλλα οπως λεγονται "wood mites"..διαβασα λοιπον οτι αυτα ειναι σχεδον ακακα και οτι απλα τα τραβαει η υγρασια (πραγμα που εξηγει την παρουσια τους ΜΟΝΟ στο υγραντικο σωμα) Αρχικα ειχα υγραντικο τυπου απλο με το πρασινο σφουγκαρι.Τωρα εχω τοποθετησει ενα με κρυσταλλους τζελ της Anjelo.Η ερωτηση μου λοιπον ειναι απο που προερχονται αυτα τα ζωυφια? Υπαρχουν μεσα στον υγραντηρα?μεταφερονται απο το περιβαλλον στον υγραντηρα καθε φορα που τον ανοιγω? Και πως μπορω να απαλαχθω απο αυτο το προβλημα? Και κατι ακομα...με το υγραντικο της Anjelo το ψηφιακο υγρομετρο μου γραφει σταθερα 18C με 72-75% υγρασια..εκανα λοιπον το εξης κ θελω να μου πειτε αν εκανα βλακεια..Ανοιξα το υγραντικο σωμα (εχει βιδες και μπορει να ανοιξει) και αφαιρεσα το 1/3 (ενα τριτο) των κρυσταλλων με σκοπο να ριξω την υγρασια..Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να πεσει η υγρασια στους 71-72%. Εκανα καλα η ηταν λαθος ακομα και αν εφερε το επιθυμητο αποτελεσμα.. Και κατι ακομα που παρατηρησα..Εχοντας βγαλει το υγραντικο σωμα απο τον υγραντηρα για 3-4 μερες το ψηφιακο υγρομετρο εγραφε ΣΤΑΘΕΡΑ 18 C με 68-69% υγρασια..Δηλ ΤΕΛΕΙΕΣ συνθηκες παρα την απουσια του υγραντικου..Βεβαια αυτο προσωρινο θα ειναι σιγουρα αλλα ΤΙ μπορω να κανω για να πετυχω αυτες τις τιμες θερμοκρασιας κ υγρασιας με το υγραντικο μεσα? Μην με παρεξηγητε για αυτο το ΜΕΓΑΛΟ post κ ξερω οτι πολλοι θα με παραπεμψουν σε παλιοτερα posts τα οποια εχω ηδη διαβασει αλλα δεν εχω βγαλει συμπερασματα..παντα οι αποψεις διαφερουν! Επισης θελω δημοσια να ευχαριστησω τον host,τον Κ. Λεωνιδα για την γρηγορη απαντηση του..(ευχαριστω για το καλωσορισμα κ για τα καλοριζικα..!!) Οποιος πιστευει οτι μπορει να βοηθησει με χαρα περιμενω την απαντηση του..Εκ τον προτερων σας ευχαριστω!! Σωτηρης Ρ.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Μάιος 06, 2009 8:30 pm

Είσαι σίγουρος ότι είναι wood mites; Και αυτά θέλουν αντιμετώπιση.

Αν είναι δεν ξεμπερδεύεις εύκολα με αυτά. Οινόπνευμα καθαρό, άοσμο και αρκετές φορές επάλειψη. Μετά άνοιγμα του humi και ξέχνα το κανα δυο βδομάδες. Οπωσδήποτε πάρε άλλο υγραντικό.

Βεβαιώσου πρώτα ότι είναι αυτό που περιγράφεις.
Σωτηρης Ρ.

Δημοσίευσηαπό Σωτηρης Ρ. » Τετ Μάιος 06, 2009 11:05 pm

Γεια σου Λεωνιδα!! ΝΑΙ ειμαι πλεον σιγουρος μετα απο αρκετο ψαξιμο οτι ειναι wood mites..Πως προτεινεις ακριβως να ενεργησω..(step by step)? Καμια συμβουλη για τα υπολοιπα ερωτηματα που εθεσα? Ευχαριστω..!!
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μάιος 07, 2009 10:27 am

Θέλεις 2-3 βδομάδες treatment με ΑΟΣΜΟ ΚΑΘΑΡΟ οινόπνευμα. Επάλειψη, κλείσιμο και την άλλη μέρα τα ίδια πάλι. Οταν τελειώσεις άστον ανοιχτό καμμιά εβδομάδα.
Μετά ξεκίνα τη διαδικασία σεταρίσματος χωρίς υγραντικό στοιχείο. Σφουγγάρι, απεσταγμένο νερό για δυο τρεις μέρες. Αυτά.

Τώρα για τα υγραντικά στοιχεία και τα υγρόμετρα.
Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ. Τα υγρόμετρα να τα έχεις μόνο για ένδειξη κυρίως στις μεταβολές θερμοκρασίας όπου η σχετική υγρασία ανεβαίνει.
Υγρασιόμετρα πάρε ότι θές(author). Αν είναι με σφουγγαράκι, αγόρασε solution απο τον author. Ενδείξεις υγρασίας απο 65% έως 75% είναι μια χαρά.

Γενικά κουλάρισε και μη παρακολουθείς τις ενδείξεις κάθε μέρα. Δεν κάνει καλό ούτε σε σένα ούτε στα πούρα.
Πάντως άν έχεις πούρα, τότε βάλτα σε μια σακούλα αεροστεγώς κλεισμένα και άστα στην κατάψυξη 2-3 μέρες. Μετά άστα στη συντήρηση του ψυγείου για καμμιά εβδομάδα. Αυτό είναι προληπτικό για να εξαφανιστούν ότι ζωύφια παίζουν.

Καλή υπομονή.

Επιστροφή σε “cigar beetle ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες