cigar beetle

Άβαταρ μέλους
v_panos

cigar beetle

Δημοσίευσηαπό v_panos » Κυρ Ιουν 17, 2012 3:19 pm

Ένα μοιραίο RyJ churcill με box code του 06ʼ μου χάλασε το ΣΚ. Είδα πάνω του μια μικρή τρυπούλα και πανικοβλήθηκα, το cigar beetle κτύπησε :cry:
Κοίταξα όλα τα πούρα και ήταν το μόνο που είχε πάνω τρυπούλα, είχε μόνο μια, το έβγαλα αμέσως σε πλαστική σακούλα μόνο του. Υποθέτω θα πρέπει να παγώσω όλα μου τα πούρα τώρα για 1-2 μέρες από ότι έχω καταλάβει από αυτά που διάβασα?
Εδώ θέλω τα φώτα σας… το πούρο αυτό το έβαλα μέσα στο υγραντήρα κτες το απόγευμα …σήμερα είδα ότι είχε τρυπούλα δεν το πρόσεξα κτες. Επίσης είδα ένα πολύ μικροσκοπικό άσπρο ζωύφιο σε ένα άλλο πούρο χωρίς να έχει όμως όπως είπα τρύπα.
:cry:
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Κυρ Ιουν 17, 2012 3:45 pm

λιοπον κλασικη περιπτωση βλαβης (που ελεγε και ο τσακωνας)
ολα τα πουρα σακουλακι , και καταψυξη (για μια βδομαδα ), μετα 2-3 μερες συντηρηση και τα θανατωσες ολα.
Αλλα μηπως παιζεις με τετοιες ζεστες με υγρασιες ανω των 78 βαθμων ?
cuba libre and not only cuba
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Κυρ Ιουν 17, 2012 4:02 pm

όχι είμαι οκ από υγρασία. Πιστεύω οτι το λάθος έγινε απο το κατάστημα που αγόρασα το πούρο κτες...Θα πάω πίσω αύριο να τους το δείξω να ξέρουν. Δεν νομίζω να έγινε στο υγραντήρα μου αυτό σε μια νύκτα και τα άλλα πούρα που έχω να ήταν τόσο καίρο μια χαρά. οπότε φάνηκε οτι ο Ρομέος είναι ο ύποπτος. ..έκτος και αν τα beetles τον περιμέναν να έρθει και να κάνουν εκεί επίθεση :)

Τα πούρα τα υπολοιπα μπηκαν μέσα κατάψυξη. Απολαμβάνω το δευτερο ύποπτο RyJ τώρα που δεν είχε τρύπα...
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

argi

Δημοσίευσηαπό argi » Κυρ Ιουν 17, 2012 7:57 pm

μην μασας
δεν χαλα το πουρο
ουτε κινδυνευει με λιγες τρυπες
αυτα απλα ζουν για λιγο με μονο ζημια καμμια τρυπα
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τρί Ιουν 19, 2012 11:57 am

πάντως με το θερμόμετρο τώρα έχει δυο μέρες κάτω από 28/29 δεν βρίσκω στο σπίτι πουθενά. Το ιδανικό 20/22 πολύ δύσκολο να το πετύχω εκτός και αν βάλω τον υγραντήρα μου σε πλαστικό ψυγείο με παγοκύστες... :? :?

hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιουν 20, 2012 8:57 am

Είμαι λίγο διστακτικός για την ύπαρξη cigar beatle... Συνήθως δεν εμφανίζεται μόνο σε ένα πούρο και με μία μόνο τρύπα. Μήπως πρόκειται για τραυματισμένο πούρο απλά;
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Ιουν 20, 2012 8:47 pm

όχι απλά το πούρο είχε την τρυπούλα του από τη στιγμή που το αγόρασα και δεν το πρόσεξα, ξαναπήγα πίσω στο μαγαζί για να το επαληθεύσω και όντως η κούτα τους με τα churchill πήγε τοοσο άδικα!! παντού είχε τρυπούλες. από ότι κατάλαβα πάντως προχωράνε πολύ γρήγορα οπότε όταν το πήρα λογικό ηταν να μην προσεχα την μια τρύπα.

Όταν επέστρεψα 2 μέρες μετά πάνε τα churchill (είχε άλλη μια δεκάδα ρημαγμένη στις τρύπες) του 2006, ήταν όλο τρύπες. Ουσιαστικά εγώ έφερα το εχθρό στο σπίτι χωρίς να το καταλάβω.

Μπήκαν σήμερα στο ψυγείο όλα τα πούρα μου , μαζί κ εκείνο με την μια τρύπα για να σωθεί. Παντός από το ίδιο μαγαζί θα είμαι πολύ διστακτικός να πάρω ξανά... αυτό μπορεί άνετα να τους πάρει όλο το υγραντήρα εκεί...

Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Ιουν 22, 2012 10:35 am

έχει κανένας άλλος 28 βαθμούς στο σπίτι του σε σκιερό μέρος? μόνο εγώ είμαι χωρίς wine cooler για να κρατάω τα πούρα στους 22 βαθμούς?

Απορώ αν το 28C θα μου ξαναπροκαλέσει το σκουλήκι να επανέλθει...?? :? :?

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιουν 22, 2012 12:52 pm

Καθε χρόνο τέτοιο καιρό επανερχεται το θέμα της θερμοκρασιας.
Το αναφέρω απλά σαν γεγονός.

Γεγονός είναι επίσης, οτι δεν έχει αναφερθεί ποτέ εδώ, οτι κάποιος απόκτησε μαμούνια στα πούρα του λόγω καλοκαιριού.

Χαλαρά λοιπόν, τουλάχιστον όσον αφορά τα πούρα.
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Ιουν 22, 2012 12:55 pm

ευχαριστώ για την συμβουλή, πάντως ειναι γεγονός οτι στην χώρα μας τέτοιο καιρό για να πετύχεις 22 βαθμούς μέσα στο σπίτι χωρίς να είναι όλη μέρα το κλιματιστικό στο φουλ εινα αδύνατο... :) ακόμη λίγες μέρες κατάψυξη και μετά είναι καθαρά τα πούρα μου ! :D

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 22, 2012 12:58 pm

ουφ! :wink:
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Δευ Ιουν 25, 2012 7:43 pm

Τα πουρα είναι στην συντήρηση το εγχείρημα ελπίζω να πέτυχε, τα έβγαλα Κυριακή βράδυ,Τετάρτη θα μπουν στον υγραντηρα.λογικα Πέμπτη αν όλα πανε καλα θα δοκιμάσω ένα για να δούμε αν είναι Οκ;

Προτείνεται περισσότερες μέρες να τα αφήσω να καθίσουν στον υγραντηρα; Μην μου πείτε κανα 10 χρονια :P

Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Ιουν 27, 2012 4:54 pm

έβγαλα τα πούρα σήμερα από την συντήρηση, άνοιξα όλα τα σακουλάκια, όλα φαίνονται να είναι οκ, δεν έχουν κάποιο σκίσιμο από απότομη αλλαγή θερμοκρασίας, δεν φαίνονται ιδιαιτέρα ξηρά επίσης...

Μπήκαν στον υγραντήρα, έριξαν την υγρασία στο 58 μετά από λίγο αλλά σιγά σιγά θα ανέβει που θα πάει... τέλος καλά όλα καλά τουλάχιστον εμφανισιακά.
:)

argi

Δημοσίευσηαπό argi » Τετ Ιουν 27, 2012 7:28 pm

προσεχε γιατι τα μαιμουνια παραμονευουν
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Ιουν 28, 2012 3:00 pm

ε ναι σίγουρα είναι η επικίνδυνη περίοδος, έχω 20-22 βαθμούς πλέων σταθερά και 68-70 υγρασία επίσης σταθερά. Μερικά ύποπτα πούρα από το κατάστημα που με "κόλλησε" τα έχω σε καραντίνα μέσα σε υγραντικό σακουλάκι μήπως και ξαναγίνει τίποτα...

8)

Επιστροφή σε “cigar beetle ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες