Μικροργανισμοί στα πούρα

Γιώργος

Μικροργανισμοί στα πούρα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος » Τρί Ιουν 14, 2005 8:20 pm

Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά τα πόυρα μου αυτή την περίοδο διέρχονται κρίση. Σήμερα παρατήρησα στο σώμα των πούρων μικροσκοπικά λευκά ζουζούνια τα οποία τρέχουν διαρκώς. Δεν γνωρίζω εαν είναι σκόρος ή κάτι άλλο. Πάντος τα πούρα δεν έχουν σημάδια ότι τα τρώνε σκόροι. Αν κάποιος γνωρίζει τι συμβαίνει ας με συμβουλεύσει. Πρόκειται για τα ίδια πούρα που πατουσίασαν την άσπρη πάχνη που αναφέρω σε προηγούμενο άρθρο μου με την διαφορά ότι τα ζουζούνια εμφανίστηκαν σε δέκα άλλα πούρα. Από τα πούρα που είχαν παρουσιάσει την πάχνη μόνο ένα είχα ξανατοποθετήσει στον υγραντήρα. Ως πρώτο μέτρο τα καθάρισα και τα απομόνωσα από τα υπόλοιπα αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
Author
Γενικός επόπτης

Μικροοργανισμοί στα πούρα

Δημοσίευσηαπό Author » Τρί Ιουν 14, 2005 11:30 pm

Κατά πάσα πιθανότητα κολήσατε το λεγόμενο 'σκαθάρι του πούρου' . Οι οδηγίες είναι οι εξείς : Πάρτε κατ' αρχάς τα πούρα και βάλτε τα σε ένα τάπερ. Κλείστε το τάπερ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και βάλτε το (με τα πούρα μέσα) στην κατάψυξη για 48 ώρες . 'Ετσι θα σκοτωθούν τα ζουζούνια. Μετά τις 48 ώρες κατάψυξη , βάλτε τα 24 ώρες στην συντήρηση του ψυγείου - για να επανέλθουν σιγά - σιγά και να μην έχετε προβλήματα σκισίματος του wrapper. Μετά μισή περίπου μέρα έξω , και μετά πάλι στον υγραντήρα.
Πριν όμως τα πούρα ξανατοποθετηθούν στον υγραντήρα , πρέπει να τον καθαρίσετε.
Για αυτό το σκοπό και όσο τα πούρα θα είναι στο ψυγείο , θα αγοράσετε ένα σπρέυ πεπιεσμένου αέρα , από ένα κατάστημα τύπου 'πλαίσιο' , θα προσέξετε να μην έχει πρόσθετα ή αρωματικά μέσα, και θα φυσήξετε με αυτό τον υγραντήρα. Αυτός είναι ο τρόπος να φύγουν τυχόν σκουλίκια και αυγά αυτών, από τον υγραντήρα σας.
Μετά από το 'φύσημα' πάλι πρέπει να γίνει από την αρχή η προετοιμασία του υγραντήρα. (με ένα πανί βρεγμένο, χωρίς χνούδι ...κτλ)
Προσοχή , αν ξαναπάθετε το ίδιο πράγμα (εμφάνιση σκουλικιών) στον ίδιο υγραντήρα , σημαίνει ότι κάπου έχουν κάνει φωλιά τα ζουζούνια , οπότε πρέπει πρέπει να τον τοποθετήσετε και αυτόν σε κατάψυξη (χωρίς τα πούρα - τα πούρα σε τάπερ ερμητικά κλειστό) προκειμένου να σκοτωθούν οτιδήποτε αυγά ή ζουζούνια.
Καλή τύχη ...

Επιστροφή σε “cigar beetle ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης