Red Alarm!

Επισκέπτης

Red Alarm!

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Μάιος 10, 2007 6:24 pm

Προσοχή! Οσοι εχετε υπερφορτωμένους Humidors,πανω 24 θερμοκρασια,72% υγρασία και καποια ιχνη μουχλας μπορεί να κινδυνεύετε.Επισης αν δεν ειστε καθημερινοί καπνιστες και δεν ανοίγετε τακτικα τον Humidor,προσέξτε μην σας ερθει "ντοβρουτζάς" αντικρύζοντας τους "λευκούς περιπατητές" πανω στα αγαπημενα σας πούρα.Νόμιζα πως ημουν στο απυρόβλητο αλλά σημερα επεσα, η μαλλον "αυτά" επεσαν πανω μου!
jiorgos

Re: Red Alarm!

Δημοσίευσηαπό jiorgos » Σάβ Μάιος 12, 2007 6:50 pm

Φιλε μου,με προβληματιζει κι εμενα αυτο το θεμα,διατηρω μια υγρασια γυρω στο 65% αλλα 25 κελσιου.
Τι μελλει γενεσθαι?
Οποιος μπορει να παραθεσει εμπειρια-γνωμη-λυση, ας το κανει γιατι το καλοκαιρι ηδη ξεκινησε,θερμοκρασιακα τουλαχιστον και τα προβληματα μαλλον θα αρχισουν......
Άβαταρ μέλους
Artist_
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Artist_ » Κυρ Μάιος 13, 2007 10:27 am

Με φοβίσατε με τα λεγόμενα σας γιαυτό και μετακόμισα τον υγραντήρα στο υπόγειο. 18 βαθμούς θερμοκρασία και 70% υγρασία. Όλο το καλοκαίρι εκεί θα είναι τα αγαπημένα μου πούρα. Το ποιο δύσκολο είναι οι σκάλες που πρέπει να ανεβοκατεβαίνω για να βλέπω τα μωρά μου.
Αντώνης Γ.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τετ Μάιος 16, 2007 8:31 pm

Καποια στιγμη το περασμενο καλοκαιρι ειχε γραψει εδω ο Καρναμπακος για καποια πατεντα πανω στο θεμα της θερμοκρασιας που θα βοηθουσε πολυ κατα τους καλοκαιρινους μηνες. Απο τοτε εγω δεν διαβασα τιποτα αλλο σχετικο με αυτο. Τελικα ξερει κανεις να μας πει τι εγινε αυτη η "πατεντα"; :?
Άβαταρ μέλους
Manrev
Επικοινωνία:

-

Δημοσίευσηαπό Manrev » Πέμ Μάιος 17, 2007 12:16 am

Φίλε Artist μετακόμισα και εγώ τα πούρα μου κάτω από τη σκάλα της κυρίας εισόδου του σπιτιού. Εκεί είναι πάντα δροσιά. Στο σπίτι η θερμοκρασία είχε ανέβει στους 25 ενώ τώρα είναι στους 21. Εκτός του προβλήματος με τις σκάλες που ανέφερες, εγώ έφαγα και την πρώτη κουτουλιά στις σκάλες καθότι πρέπει να σκύψω για να δω τα μωρά μου. Ελπίζω μέχρι το τέλος του καλοκαιριού να μην γεμίσει καρούμπαλα το κεφάλι μου σε διαστάσεις robousto!!!

Μανόλης
«Fumez moins, mais mieux et plus
longtemps – faites de cette idee un
culte, une philosophie !» Zino Davidoff
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Re: Red Alarm!

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Πέμ Μάιος 17, 2007 9:38 am

Γιατί δεν τα καταψύχετε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο? Δοκιμάστε τη διαδικασία με φθηνά πούρα για πρώτη φορά και στη συνέχεια με τα υπόλοιπα. Η κατάψυξη θανατώνει τα εν ζωή ζωύφια, καθώς και τα υπό εκκόλαψη ωά.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Άβαταρ μέλους
Manrev
Επικοινωνία:

-

Δημοσίευσηαπό Manrev » Πέμ Μάιος 17, 2007 10:28 am

Δημήτρη, το "να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο" το λες για μένα που το στούκαρα στη σκάλα?? :lol: :lol:

El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Πέμ Μάιος 17, 2007 4:59 pm

Νομίζω πως και η Habanos τώρα τελευταία τα βάζει στην κατάψυξη πριν βγούνε στην αγορά οπότε το ρίσκο για καπνοσκάθαρα είναι λογικά μικρό... Και γω στο υπόγειο τα΄χω αλλά κυρίως γιατί εκεί είναι το smoking lounge.
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Πέμ Μάιος 17, 2007 11:08 pm

και τι εννοείς δημήτρη, με την κατάψυξη λύνονται τα προβλήματα? και τα πούρα σε τί κατάσταση είναι??? μήπως κι αυτά πεθαίνουν μαζί με τα ζωύφια? εδώ λέτε πως και το ψυγείο είναι απαγορευτικό για τη συντήρηση πούρων....εκτός και αν εννοείς καταψύξετε σε έναν χώρο αποκλειστικά για πούρα - χωρίς άλλες παρενοχλήσεις - μυρωδιές - ουσίες όπως π.χ. φαγητά!!!!! in any case, το καλοκαιράκι φαντάζει σαν μία απειλή στα αγαπημένα μας πούρα και τα υπόγεια τα πιο φιλικά καταφύγια!
ξ[quote][/quote]
too many cigars...too little time...
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Παρ Μάιος 18, 2007 12:40 am

Ξενια αυτο που λεμε οταν μιλαμε για καταψυξη πουρων ειναι να τα τοποθετησουμε σε μια σακουλα zip-lock να τα κλεισουμε λοιπον αεροστεγως και να τα βαλουμε 1 μερα στο ψυγειο, 3-4 στην καταψυξη και τελος αλλη 1 μερα στο ψυγειο. Τελος πριν τα βαλουμε παλι πισω στον υγραντηρα τα αφηνουμε οπως ειναι μεσα στην σακουλα για αλλη μια μερα σε θερμοκρασια περιβαλλοντος και επειτα ειναι ετοιμα να τα εισαγουμε στον υγραντηρα.

Απο πριν το Πασχα εχω αρχισει και γω να καταψυχω ο,τι προκειται να μπει στον υγραντηρα και μπορω να πω μετα απο 2+ μηνες οτι τα πουρα που καπνισα και περασαν απο καταψυξη δεν εχουν τιποτα λιγοτερο απο αυτα που δεν καταψυχθηκαν.

Αρα η καταψυξη των πουρων δεν αποτελει κινδυνο αρκει να γινει με σωστο τροπο.

Παντως ακομα δεν μου ειπε κανεις εδω μεσα τι εγινε με εκεινο που ελεγε ο Καρναμπακος :roll: Anyway

Σας χαιρετω!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μάιος 18, 2007 9:44 am

Πέμπτη 1.30 το μεσημέρι,ζέστη,τα πουρα στην «εντατική»,λέω δεν παίρνω κανένα για το ΠΣΚ απʼέξω?Πηγαίνω στο μαγαζί,μπαίνω στο walk in humidor πού διαθέτει,κι αρχίζω το «σκανάρισμα».Με τη μία βλεπω κάτι ωραία small club R.Allones με ελαιώδη επιφάνεια, σκέτη πρόκληση.Πλησιάζω τα κοιτάζω απο κοντα,και τι να δώ?Ηταν κιʼ «ΑΥΤΑ» εκεί!
Φωνάζω τον υπάλληλο,φωνάζει τον ιδιοκτήτη,πω-πω πάμε για κατάψυξη λεει αυτός,με λιγα λογια ο τρόμος του retailer,για νάʼχετε εικόνα.Φεύγοντας σκεπτόμουν εκείνα τα περίπου 200-300 κουτια που είδα πού θα τα κατέψυχε,και τι θα πούλαγε εν τω μεταξύ?
Άβαταρ μέλους
Manrev
Επικοινωνία:

-

Δημοσίευσηαπό Manrev » Παρ Μάιος 18, 2007 9:58 am

και τι θα πούλαγε εν τω μεταξύ?

ΠΑΓΩΤΑ!!! :P :P

Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Παρ Μάιος 18, 2007 10:46 am

:lol: :lol: :lol: :lol:
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Παρ Μάιος 18, 2007 2:25 pm

Γειά σας καί πάλι μετά από αρκετό καιρό.Απανωτά ταξίδια ηταν αιτία αποχής απο΄το forum.Θα ηθελα να τοποθετηθώ στο θέμα κατάψυξη ...σκουλίκια..κτλπ.Η γνώμη μου ειναι πώς η κατάψυξη ειναι μόνο γιά παγωτά !!!Σε σπάνιες περιπτώσεις θα βάλουμε πούρα μέσα σε αυτή.Κούτα πού δεν εχει πρόβλημα γιατί να τη βάλω στη καταψυξη?Καί αν εχει θα την επιστρέψω απο εκει που την αγόρασα.Ας εχει το πρόβλημα αυτός που μού τη πούλησε!!!Οχι εγώ.Τα πράγματα ειναι πολύ απλά.Στατιστικά δίνω ενα 2% νά συμβεί και οχι σε ολα τα πούρα.Απο το 1993 μέχρι σήμερα μόνο μια φορα μού <επεσε το λαχείο>.περισσότερα ελπίζω να πούμε αυριο στη συνάντηση.

Χρήστο οσο αφορά το σύστημα ελέγχου της θερμοκρασίας δέν θα το βγάλω προς το παρόν στη αγορά λόγο μεγάλου κόστους.

Σας χαιρετώ καί ελπίζω αν ο καιρός δεν κάνει τρέλες να τα πούμε αυριο.
El Fumador

Re: -

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Παρ Μάιος 18, 2007 5:44 pm

Manrev έγραψε:
και τι θα πούλαγε εν τω μεταξύ?

ΠΑΓΩΤΑ!!! :P :P

ΧΑ ΧΑ ΧΑ! Άπαιχος! :lol: :lol:

Επιστροφή σε “cigar beetle ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης