ΖΩΥΦΙΑ STO HUMIDOR

killkiss

ΖΩΥΦΙΑ STO HUMIDOR

Δημοσίευσηαπό killkiss » Παρ Φεβ 17, 2006 9:11 am

Το τελευταίο καιρό έχουν κάνει την εμφάνιση τους στα humidors μου κάποια μικροσκοπικά άσπρα ζωύφια άσπρου χρώματος. Απ' όσο ξέρω το tobacco beetle στα πρώτα στάδια της ζωής του είναι άσπρο ενώ μεγαλώνοντας γίνεται καφέ. Το συγκεκριμένο φαινόμενο το έχω παρατηρήσει εδώ και τέσσερις μήνες και λογικά τα tobacco beetles(εαν πρόκειται για τέτοια) θα έπρεπε να είχαν "ενηληκιωθεί" ,να είναι καφέ και αν πάλι ( λόγω συνάφειας του χρώματος τους με τα πούρα) δεν μπορώ να τα διακρίνω θα έπρεπε φαντάζομαι να έχω παρατηρήσει τρύπες στα πούρα(κάτι το οποίο δεν συμβαίνει). Δεδομένου ότι η όλη διαδικασία κατάψυξης και απόψυξης (εφόσον είναι tobacco beetle) μπορεί να έχει αποτέλεσμα αλλά θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα επίπονη και επικίνδυνη για τα πούρα και επειδή δεν μπορώ όντως να "διαγνώσω" αν πρόκειται για tobacco beetles θα ήθελα τη γνώμη σας
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Παρ Φεβ 17, 2006 10:22 am

Καταρχάς γράφεις ότι έχουν κάνει την εμφάνισή τους σε όλα ta humidors που έχεις...??? Αυτό σημαίνει ότι με κάποιο τρόπο μεταφέρθηκαν από τον έναν στον άλλον. Πως; Είτε μετέφερες πούρα από τον έναν στον άλλο είτε "έσπασες" κάποιο κουτί που είχες σε δύο υγραντήρες που σημαίνει ότι το πρόβλημα ήταν στο κουτί.

Πάντως νομίζω πως αφού δε βλέπεις τρύπες στα πούρα και με δεδομένο ότι ο κύκλος ζωής τους είναι 10-12 εβδομάδες νομίζω ότι πρόκειται για κάτι άλλο.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι πρέπει να κάνεις τη μέθοδο με τη κατάψυξη για να κοιμάσαι ήσυχος....τα πούρα απ'όσο ξέρω δεν παθαίνουν τόσο μεγάλη ζημιά. (η ζημιά που θα πάθεις αν αρχίσουν να τρώνε θα είναι πολλαπλάσια...)
ge0rge

Δημοσίευσηαπό ge0rge » Παρ Φεβ 17, 2006 10:59 am

Τα μικρα ασπρα αυτα ζωυφια λεγονται wood mites και ειναι ακινδυνα. Απλα σκουπισε τα πουρα σου απαλα να φυγουν και κανε το ιδιο και με τον υγραντηρα σου.
mixalis
Επικοινωνία:

Kalimera george

Δημοσίευσηαπό mixalis » Πέμ Ιουν 22, 2006 7:21 am

Kalimera george sxetika me ayto poy eipes gia ta wood mites , entopia kai ego kai stoys 2 ygrantires poy exo.Mporeis na me enimeroseis ,mia kai vlepo eisai arketa sxetikos me ta poyra, apo ti proilthan ayta kai pos mporo na ta antimetopiso. Episis eida oti se merika poura eixane kanei kai mikres tripoules(oxi se ola , alla se merika 3-4 trypoules). Ta poyra ayta me tis trypoules einai gia petama i mporo kanonika na ta kapniso? I ygrasia poy eixa itane panta 65-75% mia kai to prosexa sinexeia kai provlimatizomai mia kai einai i proti fora poy emfanizontai ta sygkekrimena zoyfia stoys ygrantores moy!(kano poyra erasitexnika apo to 1998 alla den to eixa paratirisei ayto to fainomeno jana). Episjs oi mikrorganismoi itane kafe mikra pragmatakia kai itane zontana(oxi nekra). Apo extes ta antopisa , ebgala ola ta poyra ejo kai katharisa toys ygrantires kai ta janaevala mesa. Simera pou piga na elejxo ta poyra eida oti yparxoun akoma aytoi oi mikrorganismoi (1 entopisa mono, pithanon na yparxoyn kai alloi). Eyxaristo file moy kai perimeno tis apantiseis soy enagonios ///

ge0rge έγραψε:Τα μικρα ασπρα αυτα ζωυφια λεγονται wood mites και ειναι ακινδυνα. Απλα σκουπισε τα πουρα σου απαλα να φυγουν και κανε το ιδιο και με τον υγραντηρα σου.
mixalis
Επικοινωνία:

Καλημέρα παιδιά

Δημοσίευσηαπό mixalis » Πέμ Ιουν 22, 2006 10:01 am

AΝ μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το συγκεκριμένο πρόβλημα που ε΄χω με τον υγραντήρα και τα πούρα.Πηρα μία γνώμη από κάποιον φίλο μου , γιατι είχα κάποια πούρα απο Κόυβα που είναι 8 χρόνων και απ'ότι μου είπε βγάζει ζουζουνάκια!!! Μου φαίνεται λίγο περίεργο !!!!!!!
Ι need help !!!!!!!!!!!

mixalis έγραψε:Kalimera george sxetika me ayto poy eipes gia ta wood mites , entopia kai ego kai stoys 2 ygrantires poy exo.Mporeis na me enimeroseis ,mia kai vlepo eisai arketa sxetikos me ta poyra, apo ti proilthan ayta kai pos mporo na ta antimetopiso. Episis eida oti se merika poura eixane kanei kai mikres tripoules(oxi se ola , alla se merika 3-4 trypoules). Ta poyra ayta me tis trypoules einai gia petama i mporo kanonika na ta kapniso? I ygrasia poy eixa itane panta 65-75% mia kai to prosexa sinexeia kai provlimatizomai mia kai einai i proti fora poy emfanizontai ta sygkekrimena zoyfia stoys ygrantores moy!(kano poyra erasitexnika apo to 1998 alla den to eixa paratirisei ayto to fainomeno jana). Episjs oi mikrorganismoi itane kafe mikra pragmatakia kai itane zontana(oxi nekra). Apo extes ta antopisa , ebgala ola ta poyra ejo kai katharisa toys ygrantires kai ta janaevala mesa. Simera pou piga na elejxo ta poyra eida oti yparxoun akoma aytoi oi mikrorganismoi (1 entopisa mono, pithanon na yparxoyn kai alloi). Eyxaristo file moy kai perimeno tis apantiseis soy enagonios ///

ge0rge έγραψε:Τα μικρα ασπρα αυτα ζωυφια λεγονται wood mites και ειναι ακινδυνα. Απλα σκουπισε τα πουρα σου απαλα να φυγουν και κανε το ιδιο και με τον υγραντηρα σου.
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Πέμ Ιουν 22, 2006 10:14 am

Κατ’ αρχήν να πούμε ότι το φαινόμενο ‘ζωύφια’ σε υγραντήρα σημαίνει ότι ο υγραντήρας είναι σε περιβάλλον με υψηλή θερμοκρασία. Πρέπει να ψάξουμε να βρούμε ένα περιβάλλον πιο ψυχρό και όσο το δυνατόν με θερμοκρασία όχι πάνω από 20 βαθμούς. Μετά δε τους 25 το καμπανάκι πρέπει να χτυπήσει συναγερμό …..
Επίσης ένα άλλο στοιχείο που βοηθάει στην εμφάνιση ζωυφίων είναι το θέμα υγρασία . Εχω γράψει πολλές φορές ότι << οχι πάνω από 70 % υγρασία >> με το καμπανάκι στο 72% . Μερικοί προτιμούν τα πούρα στο 75% , αλλά κατά την δική μου άποψη είναι λάθος , αφενός γιατί θα έχουμε ένα πολύ υγραμένο πούρο , που σημαίνει κακή καύση, εγκλωβισμό των αρωμάτων από το νερό , άρα πιο μικρή απόλαυση, αλλά και σε τελική φάση βοηθάμε στο να εμφανιστεί το φαινόμενο ‘ζωύφια’.
Το κάθε ζωύφιο έχει 4 στάδια. Αυγό , σκουλήκι, χρυσαλίδα και ενήλικο. Αυτό που κάνει την ζημιά είναι το σκουλήκι. Αν δούμε ζωύφια λοιπόν στον υγραντήρα , σημαίνει ότι πρέπει να σκοτώσουμε πρώτα τυχόν αυγά. ‘Αρα σημαίνει ο υγραντήρας στην κατάψυξη για 2 ημέρες για σιγουριά.
Αν τα πούρα έχουν τρύπες και αυτά στην κατάψυξη, μετά 1 μέρα στη συντήρηση , (τυλίξτε τα και με κάτι πλαστικό για να μην μυρίσουν από τα φαγητά του ψυγείου) , και μετά στο κανονικό περιβάλλον του πούρου.
Αν μπορούμε να τα καπνίσουμε ?? Αφαιρέστε τις τρύπες , κόβοντας το πούρο με έναν κόφτη πιο κάτω, , και αν θέλετε καπνίστε τα. Πάντως μετά από τις τρύπες το θέμα είναι ότι έχουμε χάσει το πούρο εν γένει, σίγουρα θα καπνίσουμε κάτι υποδυέστερο από αυτό που είχαμε αγοράσει.
Τώρα αν δείτε ζωύφια και τα πούρα δεν έχουν τρύπες, κάντε τα εξής : πρώτα ανάψτε μια λαμπάδα στον θεό του πούρου (αλήθεια ποιος είναι ??) , υγραντήρας σε κατάψυξη για σκότωμα των αυγών και αποφυγή ξαναεμφάνισης των ζωυφίων, και στενή παρακολούθηση των πούρων για το ενδεχόμενο του να υπάρχουν αυγά μέσα σε αυτά , με συνέπεια την δημιουργία σκουληκιών κτλ. Προσωπικά θα έβαζα και τα πούρα στην κατάψυξη για να σκοτωθούν ενδεχόμενα αυγά που είναι μέσα.

Και ξαναθυμίζω αυτά που έγραψα στην αρχή , προσέξτε τον συνδυασμό υγρασία – θερμοκρασία.. ειδικά τώρα το καλοκαίρι ...
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Πέμ Ιουν 22, 2006 10:17 am

Παιδιά μάλλον πάτε για κατάψυξη αλλιώς ξεχάστε τα αγαπημένα σας πούρα... :o

Εγώ θα είχα τρελάθεί αν είχα δει ζωήφια στο humidor!!! :?
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Πέμ Ιουν 22, 2006 11:59 am

ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΕΤΑΩ ΚΙ ΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΖΩΥΦΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΚΡΙΒΑ,ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ....
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ
LA PASTERIA -MALL ATHENS
2106198230
mixalis
Επικοινωνία:

Καλημέρα Author

Δημοσίευσηαπό mixalis » Πέμ Ιουν 22, 2006 1:08 pm

Μια-Δύο ερωτήσεις θέλω να σου κάνω . Θα βάλω και τους 2 υγραντήρες στην κατάψυξη για 2 ημέερς. Να βάλω μέσα σε αυτούς τα καλά πούρα επίσης ή να τα αφήσω απ' έξω ? Επίσης να βάλω και τα πούρα τα άρρωστα μέσα σε ένα ταπεράκι μήπως και σκοτώσω τα ‘ζωύφια’ και είναι κάπως σε κατάσταση να τα καπνίσω (κοβοντάς τα απο τισ τρύπες και κάτω) ???
Τα πούρα να τα βάλω μέσα στον υγραντήρα(στην κατάψυξη) ή να τα βάλω σε κάποιο ταπέρ ???

Ευχαριστώ για τις συμβουλές μια και είμαι εκνευρισμένος και ταυτόχρονα στεναχωρημένος με αυτό που έγινε !!!! Πρόσφατα άλλαξα περιβάλλον και τα πήγα ΄στο ΄καινούργιο σπίτι και πιθανόν η θερμκρασία να είναι παραπάνω απο 25 C (έχω βάλει τα πούρα σε μία βιβλιοθήκη η οποία έχω φτάξει μια τζαμαρία για τα πούρα).Επίσης πως μπορώ να μειώσω θερμοκρασία - Αν βάλω έναν μεγάλο humidor μέσα στην βιβλιοθήκη πιστεεύεις ότι θα επιλυθεί κάπως το πρόβλημα ???

Author έγραψε:Κατ’ αρχήν να πούμε ότι το φαινόμενο ‘ζωύφια’ σε υγραντήρα σημαίνει ότι ο υγραντήρας είναι σε περιβάλλον με υψηλή θερμοκρασία. Πρέπει να ψάξουμε να βρούμε ένα περιβάλλον πιο ψυχρό και όσο το δυνατόν με θερμοκρασία όχι πάνω από 20 βαθμούς. Μετά δε τους 25 το καμπανάκι πρέπει να χτυπήσει συναγερμό …..
Επίσης ένα άλλο στοιχείο που βοηθάει στην εμφάνιση ζωυφίων είναι το θέμα υγρασία . Εχω γράψει πολλές φορές ότι << οχι πάνω από 70 % υγρασία >> με το καμπανάκι στο 72% . Μερικοί προτιμούν τα πούρα στο 75% , αλλά κατά την δική μου άποψη είναι λάθος , αφενός γιατί θα έχουμε ένα πολύ υγραμένο πούρο , που σημαίνει κακή καύση, εγκλωβισμό των αρωμάτων από το νερό , άρα πιο μικρή απόλαυση, αλλά και σε τελική φάση βοηθάμε στο να εμφανιστεί το φαινόμενο ‘ζωύφια’.
Το κάθε ζωύφιο έχει 4 στάδια. Αυγό , σκουλήκι, χρυσαλίδα και ενήλικο. Αυτό που κάνει την ζημιά είναι το σκουλήκι. Αν δούμε ζωύφια λοιπόν στον υγραντήρα , σημαίνει ότι πρέπει να σκοτώσουμε πρώτα τυχόν αυγά. ‘Αρα σημαίνει ο υγραντήρας στην κατάψυξη για 2 ημέρες για σιγουριά.
Αν τα πούρα έχουν τρύπες και αυτά στην κατάψυξη, μετά 1 μέρα στη συντήρηση , (τυλίξτε τα και με κάτι πλαστικό για να μην μυρίσουν από τα φαγητά του ψυγείου) , και μετά στο κανονικό περιβάλλον του πούρου.
Αν μπορούμε να τα καπνίσουμε ?? Αφαιρέστε τις τρύπες , κόβοντας το πούρο με έναν κόφτη πιο κάτω, , και αν θέλετε καπνίστε τα. Πάντως μετά από τις τρύπες το θέμα είναι ότι έχουμε χάσει το πούρο εν γένει, σίγουρα θα καπνίσουμε κάτι υποδυέστερο από αυτό που είχαμε αγοράσει.
Τώρα αν δείτε ζωύφια και τα πούρα δεν έχουν τρύπες, κάντε τα εξής : πρώτα ανάψτε μια λαμπάδα στον θεό του πούρου (αλήθεια ποιος είναι ??) , υγραντήρας σε κατάψυξη για σκότωμα των αυγών και αποφυγή ξαναεμφάνισης των ζωυφίων, και στενή παρακολούθηση των πούρων για το ενδεχόμενο του να υπάρχουν αυγά μέσα σε αυτά , με συνέπεια την δημιουργία σκουληκιών κτλ. Προσωπικά θα έβαζα και τα πούρα στην κατάψυξη για να σκοτωθούν ενδεχόμενα αυγά που είναι μέσα.

Και ξαναθυμίζω αυτά που έγραψα στην αρχή , προσέξτε τον συνδυασμό υγρασία – θερμοκρασία.. ειδικά τώρα το καλοκαίρι ...
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Πέμ Ιουν 22, 2006 3:58 pm

Mixalh, prin baleis poura sthn katapsu3h na frontiseis na einai kleismena sxetika aerostegws, dhladh an einai se koutia h stous ugranthres, na baleis ta koutia/humidors se duo treis sakoules prin mpoune sthn katapsu3h, kai xuma poura balta se tupper pou kleinei kala kai kleista se sakoula meta. To kruo 9a skotwsei ta zwhfia kai oi sakoules 9a profula3oun ta poura apo thn 3hrasia. genika, oso pio aerosteghs h suskeuasia toso kalutera.

Nomizw, duo-treis meres 9eloun to polu.

Oso gia to kapnisma, exw kapnisei kata kairous diafora poura me zwhfia (afou ta skotwsa alla kai me zwntana an den ta eixa prose3ei!) kai mporw na pw oti h geush den ephreazetai toso; to "trabhgma" einai auto pou isws dhmiourghsei problhma kai katasthsei to pouro "gia petama".

An oi trupes einai mono sto katw meros, to kobeis kai hsuxazeis. An omws einai apo katw mexri thn korufh, tote isws na einai duskolo na to kapniseis - dokimase pantws, polles fores to trabhgma einai OK.

9a sumfwnhsw pantws me ton billbe oti poura (Koubanezika) den petaw. Gurw sta prwta xronia tou millenium pou oi Koubanoi eixan problhma me to Quality, eixa kapnisei poura me ta zwhfia mesa na skane san poppers otan kaigontai kai exw kleisei trupes pshla sthn korfh me tainia gia na ftia3ei to "trabhgma".

Exw kapou 3-4 xronia pantws na sunanthsw beetle bug se Cubans... kai h 9ermokrasia to kalokairi kai sto spiti mou (alla kai sthn kouba olo to xrono) ftanei kai panw apo 25C. Genika ta poura nomizw eite 9a exoun eite de 9a exoun skoulhkia. An exoun (kakes sun9hkes paragwghs/apo9hkeushs, kakos poiotikos elegxos, h akoma mporei na einai fakes), tote h hpshlh 9ermokrasia kai hpshlh ugrasia 9a dhmiourghsoun tis sun9hkes gia ta zwhfia na gennh9oun...

H habanos twra teleutaia (exw akousei) pernaei ta koutia apo psu3h prin diate9oun. Telos pantwn kalh epituxia kai kalo einai na apomonwseis opws eipes ta emfanws ephreasmena poura apo ta alla.
billbe
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Πέμ Ιουν 22, 2006 4:05 pm

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ EL FUMADOR,ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥΡΩΝ ΜΕ ΜΥΓΑΚΙΑ,ΕΒΑΖΑ ΤΑΙΝΙΑ ΑΠΟ ΣΕΛΟΤΕΙΠ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΠΑΛΙΤΣΕΣ(ΣΑΛΙΩΜΕΝΕΣ) ΑΠΟ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΗΛΑ ΕΠΛΑΘΑ-ΕΦΤΙΑΧΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΤΡΥΠΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ

LA PASTERIA -MALL ATHENS

2106198230
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Πέμ Ιουν 22, 2006 10:34 pm

billbe έγραψε:ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ EL FUMADOR,ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥΡΩΝ ΜΕ ΜΥΓΑΚΙΑ,ΕΒΑΖΑ ΤΑΙΝΙΑ ΑΠΟ ΣΕΛΟΤΕΙΠ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΠΑΛΙΤΣΕΣ(ΣΑΛΙΩΜΕΝΕΣ) ΑΠΟ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΗΛΑ ΕΠΛΑΘΑ-ΕΦΤΙΑΧΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΤΡΥΠΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

:shock: :shock: :shock: Ρε τι κάνει ο άνθρωπος όταν βρίσκεται στην απελπισία του :shock: :shock: :shock:

Βραβείο ευρηματικότητας (για τις μπαλίτσες) στον billbe... :lol: :lol: :lol:
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Παρ Ιουν 23, 2006 4:55 am

Billbe mhpws apo dw kai pera prepei na se fwnazoume ballbe? :D Tufla naxei o McGuiver!
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Παρ Ιουν 23, 2006 10:31 am

Μιχάλη ΔΕΝ θα βάλεις τους υγραντήρες στην κατάψυξη, τα πούρα θα βάλεις!!! :o :?

Θα τα βάλεις σε σακουλάκια ziplock (αυτά τα μπλε για τρόφιμα που κλείνουν από πάνω) και θα προσέξεις όσο το δυνατόν να βγάλεις τον αέρα. Αυτό γίνεται τυλίγοντας το σακουλάκι ανοιχτό γύρω από τα πούρα αφού τα βάλεις μέσα, μετά το κλείνεις.

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω τα βάζεις 2 μέρες στην κατάψυξη, 1 μέρα στην κανονική ψύξη και μετά 1 μέρα έξω και μετά ανοίγεις τα σακουλάκια και τα βάζεις στο humidor, το οποίο έχεις καθαρίσει!

Ψάξε στο ιντερνετ για περισσότερες πληροφορίες!
billbe
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Παρ Ιουν 23, 2006 4:26 pm

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΗ ΙΔΕΑ,ΔΕΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΟΛΥΤΙΜΑ (ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΑ)ΠΟΥΡΑ!
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ

LA PASTERIA -MALL ATHENS

2106198230

Επιστροφή σε “cigar beetle ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης