ΖΩΥΦΙΑ STO HUMIDOR

Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Παρ Ιουν 23, 2006 8:56 pm

silkman9 έγραψε:Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω τα βάζεις 2 μέρες στην κατάψυξη, 1 μέρα στην κανονική ψύξη και μετά 1 μέρα έξω και μετά ανοίγεις τα σακουλάκια και τα βάζεις στο humidor, το οποίο έχεις καθαρίσει!

Έπεσα θύμα των Lasioderma serricorne και εγώ πριν δύο εβδομάδες, 2 κουτιά "Super Partagas" τα οποία προορίζονται για δώρο παρουσίασαν τα "larvae" του προαναφερθέντος πεινασμένου "bug".
Κάνεις τα εξής:
(1)Bάζεις τα πούρα με το κουτί τους ή αν δεν έχουν, μόνα τους, μέσα σε ένα "ziplock bag" και το κλείνεις ερμητικά. (ο λόγος είναι η αποφυγή διείσδυσης οσμών μέσα στο σακουλάκι). Το τοποθετείς για 24 ώρες στη συντήρηση (για να αποφευχθεί το "thermal shock")

(2)Τα βάζεις αμέσως μετά στην κατάψυξη για 72 ώρες.

(3) Επανατοποθέτηση στη συντήρηση για 24 ώρες (για τον ίδιο λόγο όπως στο 1)

(4) Βγάζεις τα πούρα από το σακουλάκι και τα αφήνεις να αναπνεύσουν για λίγες ώρες. Συγχαρητήρια, εξολόθρευσες τα παράσιτα.

Γενικές πληροφορίες στον ακόλουθο σύνδεσμο:
http://creatures.ifas.ufl.edu/urban/sto ... beetle.htm
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
mixalis
Επικοινωνία:

Kalimera kaloi moy filoi !

Δημοσίευσηαπό mixalis » Σάβ Ιουν 24, 2006 7:36 am

Ευχαριστώ παρά πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας παιδιά. Τελικά επειδή χτές (Παρασκευή 23/6/2006) δεν μπορούσα να μπώ στο site για να πάρω τις πληροφορίες(έτρεχα παιδιά σε γιατι σε 20 ημρέρες παντρεύομαι) έκανα το λάθος και έβαλα τα πούρα στην κατάψυξη .Έβαλα και τους 2 υγραντήρες στην κατάψυξη, στιον ένα έβαλα τα άρρωστα πούρα και στον άλλο τα υγιή πούρα χωρίς όμως να τα βάλω σε σακουλάκια ή τάπερ. Οι υγραντήρες φυσικά ήτανε κλειστοί και απ' ότιο ειδα η υγρασία είχε ανέβει στο 70% . Τους έβγαλα σήμερα το πρωί από την κατάψυξη και τους έβαλα(τους υγραντήρες εννοώ) στην συντήρηση. Λέω αύριο να τα βγάλω απο το ψυγείο και να τα βάλω στην κανονική τους θέση αφου καθαριστούν καλά οι υγραντήρες. Θέλω να με ενημερώσετε αν έκανα καλά(μάλλον όχι μια και επρεπε να μπουν σε σακουλάκια τα πούρα) και επίσης αν τα καλά πούρα θα έχουνε εππηρεαστεί και έχει αλλοιιωθεί η γεύση τους .

Ευχαριστώ παιδιά !!!!!!!!!!!!!!

Δημήτρης Γουρλής έγραψε:
silkman9 έγραψε:Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω τα βάζεις 2 μέρες στην κατάψυξη, 1 μέρα στην κανονική ψύξη και μετά 1 μέρα έξω και μετά ανοίγεις τα σακουλάκια και τα βάζεις στο humidor, το οποίο έχεις καθαρίσει!

Έπεσα θύμα των Lasioderma serricorne και εγώ πριν δύο εβδομάδες, 2 κουτιά "Super Partagas" τα οποία προορίζονται για δώρο παρουσίασαν τα "larvae" του προαναφερθέντος πεινασμένου "bug".
Κάνεις τα εξής:
(1)Bάζεις τα πούρα με το κουτί τους ή αν δεν έχουν, μόνα τους, μέσα σε ένα "ziplock bag" και το κλείνεις ερμητικά. (ο λόγος είναι η αποφυγή διείσδυσης οσμών μέσα στο σακουλάκι). Το τοποθετείς για 24 ώρες στη συντήρηση (για να αποφευχθεί το "thermal shock")

(2)Τα βάζεις αμέσως μετά στην κατάψυξη για 72 ώρες.

(3) Επανατοποθέτηση στη συντήρηση για 24 ώρες (για τον ίδιο λόγο όπως στο 1)

(4) Βγάζεις τα πούρα από το σακουλάκι και τα αφήνεις να αναπνεύσουν για λίγες ώρες. Συγχαρητήρια, εξολόθρευσες τα παράσιτα.

Γενικές πληροφορίες στον ακόλουθο σύνδεσμο:
http://creatures.ifas.ufl.edu/urban/sto ... beetle.htm
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Κυρ Ιουν 25, 2006 12:15 am

mihali ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ Η ΩΡΑ Η ΚΑΛΗ!!ΑΝ ΜΑΣ ΚΑΛΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥΡΑ,...<ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ>ΛΟΙΠΟΝ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΤΑ HUMIDOR ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ !!!ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕΣ!!!!ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!ΤΑ HUMIDOR ΣΤΗ ΚΑΤΑΨΗΞΗ????ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΑΚΡΑΙΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ!!!!!!!!!ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΒΑΖΟΥΜΕ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΟΙ ΚΟΛΛΕΣ ΣΤΙΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΩΠΟΤΕ ΧΑΙΡΕΤΑ ΤΑ HUMIDOR ΣΟΥ!!ΤΑ HUMIDOR ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΝΟΙΚΤΑ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΚΕΡΙ ΣΤΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ <ΛΑΔΙΑ>ΟΠΩΣ Τ ΑΚΟΥΣ!!!
mixalis
Επικοινωνία:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΚΑΡΒΑΝΑΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό mixalis » Κυρ Ιουν 25, 2006 7:35 am

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου .
Θα το κάνω και ελπίζω να γλυτώσω και τα πούρα αλλά και τους υγραντήρες!!!!!!

KARNABAKOS έγραψε:mihali ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ Η ΩΡΑ Η ΚΑΛΗ!!ΑΝ ΜΑΣ ΚΑΛΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥΡΑ,...<ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ>ΛΟΙΠΟΝ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΤΑ HUMIDOR ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ !!!ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕΣ!!!!ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!ΤΑ HUMIDOR ΣΤΗ ΚΑΤΑΨΗΞΗ????ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΑΚΡΑΙΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ!!!!!!!!!ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΒΑΖΟΥΜΕ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΟΙ ΚΟΛΛΕΣ ΣΤΙΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΩΠΟΤΕ ΧΑΙΡΕΤΑ ΤΑ HUMIDOR ΣΟΥ!!ΤΑ HUMIDOR ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΝΟΙΚΤΑ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΚΕΡΙ ΣΤΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ <ΛΑΔΙΑ>ΟΠΩΣ Τ ΑΚΟΥΣ!!!
mixalis
Επικοινωνία:

καλημέρα παιδιά και πάλι

Δημοσίευσηαπό mixalis » Κυρ Ιουν 25, 2006 8:22 am

Μπορεί κάποιος να μου πεί με σιγουριά μια και έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι θα κάνω.

Βάζουμε τελικά τους υγραντήρες στην κατάψυξη για 2 μερες(σε περιπτωση που δούμε τα γνωστά ζωύφια) και μετά 1 μέρα στην συντήρηση και μετα τους βγάζουμε έξω και τους καθαρίσουμε ????

Επειδή ο "Author"- δεν ξέρω το όνόμά του μου είπε οτι βάζουμε και υγραντήρα αλλά και τα πούρα στην κατάψυξη!!!!
Ο φίλος "ΚΑΡΝΑΒΑΚΟΣ" με ενημεέρωσε ότι ποτέ δεν βάζουμε τους υγραντήρες στην κατάψυξη αλλά μόνο τα πούρα !!!!!

Επίσης σε περίπτωση που κάτι έκανα λάθος πως μπορώ να το διορθώσω ??
Σήμερα λέω να βγάλω τους υγραντήρες απο την συντήρηση και να δω πως είναι τα πούρα και οι υγραντήρες

Σας παρακαλώ θέλω να με ενημερώσετε περί του θέματος μια και δεν γνωρίζω (ειμαι new one sto sport) και απ'ότι βλέπω οι γνώμες διίστανται.

Ευχαριστώ παρά πολύ παιδιά για την σημαντική σας βοήθεια καθώς πιστεύω ότι το συγκεκριμένο site είναι χρήσιμο & δημιουργικό για εμάς τους νέους καπνιστές πούρων !!!!!!!!!!

mixalis έγραψε:Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου .
Θα το κάνω και ελπίζω να γλυτώσω και τα πούρα αλλά και τους υγραντήρες!!!!!!

KARNABAKOS έγραψε:mihali ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ Η ΩΡΑ Η ΚΑΛΗ!!ΑΝ ΜΑΣ ΚΑΛΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥΡΑ,...<ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ>ΛΟΙΠΟΝ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΤΑ HUMIDOR ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ !!!ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕΣ!!!!ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!ΤΑ HUMIDOR ΣΤΗ ΚΑΤΑΨΗΞΗ????ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΑΚΡΑΙΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ!!!!!!!!!ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΒΑΖΟΥΜΕ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΟΙ ΚΟΛΛΕΣ ΣΤΙΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΩΠΟΤΕ ΧΑΙΡΕΤΑ ΤΑ HUMIDOR ΣΟΥ!!ΤΑ HUMIDOR ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΝΟΙΚΤΑ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΚΕΡΙ ΣΤΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ <ΛΑΔΙΑ>ΟΠΩΣ Τ ΑΚΟΥΣ!!!
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Κυρ Ιουν 25, 2006 11:05 am

Φίλε Μιχάλη καλημέρα,
Προσωπικά εμμένω στην αποψή μου και για τα humidor. Νομίζω ότι είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για να σκοτώσεις οτιδήποτε αυγά έχουν μείνει , ή και σκουλήκια στον υγραντήρα.
Τώρα αν σπάσουν οι κόλλες δεν ξέρω .. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει αυτή τη μέθοδο στο παρελθόν και δεν έπαθαν τίποτε οι υγραντήρες οι οποίοι ήταν και σχετικά μέτριας ποιότητας . Φαντάζομαι ότι σε καλίτερους υγραντήρες , οι κόλλες θα είναι πιο ανθεκτικές και δεν θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα.
Και προσωπικά, πάλι, προτιμώ μειωμένη απόδοση σε έναν υγραντήρα , παρά το σόκ (στο μέλλον) των τρύπιων πούρων. Ό υγραντήρας στη χειρότερη περίπτωση θα παίρνει λίγο αέρα παραπάνω που τελικά μεταφράζεται σε περισσότερη υγρασία , την οποία μπορείς πλέον να πετύχεις εύκολα..
Αυτά...
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Κυρ Ιουν 25, 2006 2:18 pm

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ??ΕΝΑ HUMIDOR ΧΑΜΗΛΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ???ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΠΑΓΩΤΟ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΣΤΗ ΚΑΤΑΨΗΞΗ????????????ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ HUMIDOR ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΨΥΚΤΗ!!!!!!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ HUMIDOR ΜΕ ΜΑΣΙΦ ΙΣΠΑΝΙΚΟ ΚΕΔΡΟ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΑΝ ΟΧΙ ΠΟΤΕ!!ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΠΟΘΕΣΗ ΑΥΓΩΝ!!!!
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Κυρ Ιουν 25, 2006 2:21 pm

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΥΓΡΑΣΙΑ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΡΟΦΗΣΗ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΓΡΑΝΤΙΚΟ!!
mixalis
Επικοινωνία:

Καλησπέρα και πάλι φίλοι μου

Δημοσίευσηαπό mixalis » Κυρ Ιουν 25, 2006 2:36 pm

Ευχαριστώ για τις απόψεις αν και έχω μπερδευτεί θα έλεγα.
Λιοιπόν πάω τώρα να βγάλω τους υγραντήρες + πούρα από την συντήρηση και αφού τους καθαρίσω θα βάλω και το κατάλληλο υγρό στους υγραντήρες και θα τους παρατηρήσω για να δω πως θα πάνε τις επόμενες ημέρες (αν δηλ. είναι οκ οι υγραντήρες και τα πούρα).

Θα σας ενημεώρω τι θα γίνει και ευελπιστώ να σώσω τα πούρα αλλά και να μην δημιουργηθούν πρόβλημα στους υγραντήρες.

Τα λέμε και πάλι ευχαριστλω για τις άμεσες λύσεις ...
Υ.σ. Μην βαράς και ΚΑΡΝΑΒΑΚΟ μια κιαι είμαι νέος στο σπόρ και τώρα μαθαίνω φίλε μου !!!!!!!!

KARNABAKOS έγραψε:ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΥΓΡΑΣΙΑ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΡΟΦΗΣΗ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΓΡΑΝΤΙΚΟ!!
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Δευ Μαρ 12, 2007 7:28 pm

Ολα ειναι καλα στην θεωρια και στα βιβλια, αλλα αυτο που τελικα μενει σαν αποτελεσμα ή και διδαγμα ειναι το εξης:

Μετα απο ολα αυτα τα θερμοκρασιακα σκαμπανευασματα τα πουρα εχουν υποστει συμμαντικη ταλαιπωρια; Οι γευσεις τους χανονται/αλλιωνονται;

Θα μπορουσε καποιος που εχει πειρα να μας το ξεκαθαρισει αυτο; :roll:
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Μαρ 13, 2007 11:23 am

Επανερχομαι στο θεμα. Μετα απο μια συντομη αναζητηση στο διαδικτυο ανακαλυψα το παρακατω κειμενο που δινει αρκετες πληροφοριες γυρω απο το θεμα. Ισως καποιοι να τις γνωριζουν ηδη και καποιοι οχι. Οπως και να εχει σας το παραθετω οπως το βρηκα στα αγγλικα.

"Cigar Beetle eggs can be killed by exposure to temperatures easily οbtainable by home refrigerators/freezers. An industrial deep freeze is not required, as rumor has indicated.

There is a direct correlation between the time it takes to kill and temperature. The colder the temp, the shorter it takes to kill eggs.

The figures below are time to kill 95% (abbreviated LT95) of eggs exposed to the environment. Keep this in mind when applying these figures to cigars because 1) we want to kill 100% of eggs and 2) any eggs inside our cigars have a thick layer of insulating tobacco that must be cooled before the eggs will reach that temperature.

5c (41f) requires ~12 days (275 hours)
0c (32f) requires ~9 days (220 hours)
-5c (23f) requires ~4 days (100 hours)
-10c (14f) requires less than 24 hours
-15c (5f) requires less than 24 hours
-20c (-4f) requires less than 24 hours

The length of time you should freeze your cigars depends on the temperature your freezer is at. I highly recommend that everyone using their freezer to treat cigars keeps a fridge/freezer thermometer in there so they know roughly what temp range their freezer runs at. These are available at most grocery stores, usually with baking supplies. From experience I have seen home freezers that run anywhere from 1 degree below freezing to as low as -25c.

Right now I am trying to get data on how long it takes a cigar to go from room temp to 5c, and from 5c to -20c. Based on data from other consumables I estimate it would take a cigar at least 24 hours to reach the same temperature as the freezer (equilibrium) when it is moved into the freezer from the refrigerator. Based on this alone one should add 24 hours to amount of time cigars are kept in the freezer.

The times given above are to kill 95% of eggs. I have not found times required to kill 99.9% of eggs but doubling the LT95 for that temperature should be more than sufficient.

IN SUMMARY

Double bag your cigars and let them spend 24 hours in the refrigerator. I think everyone agrees that this gives the cigars a safe transition from room temp to near freezing. Move the cigars into the freezer. How long they should stay there depends on your freezer temp. If it is below -10c 72 hours in the freezer should be sufficient. That's 24 hours to get the cigars to -10c, 24 hours to kill 95% of eggs, and an extra 24 hours for good measure. When coming out of the freezer it is a good idea to let the cigars spend 24 hours in the fridge, and another 24 hours at room temp STILL SEALED IN THE BAGS. This protects the cigars from rapid
changes in temp/humidity.

I know there are some out there who prefer to avoid freezing because of potential damage to cigars and the rest period required afterwards. The time required will vary greatly based upon the temp of your fridge. Keep in mind the temp will also fluctuate based on door opening/closing etc. (Although this occurs in the freezer, it is less of an issue due to the comparatively short time required) With an LT95 of 12 days at 5c I would personally keep cigars in there for at least 3 weeks.

This information should be applied to uninfested cigars for prevention of a beetle outbreak. If you have cigars that are infested or you know have been exposed to beetles they should be subjected to more lengthy treatment because they will presumably have far more eggs present than any uninfested cigars that picked up some eggs during manufacture."

Χαιρετω!
jimpas

Δημοσίευσηαπό jimpas » Τρί Ιουν 12, 2007 8:13 pm

Γειά σας και από εμένα. Αν και νέος στο forum το παρακολουθώ αρκετό καιρό.

Αντιμετωπίζω και εγώ το πρόβλημα των ζωυφίων στους υγραντήρες μου.
Αρχικά είδα κάποια μικρά ζωύφια άσπρου ή μπεζ χρώμματος να περπατούν πάνω στο ψηφιακό υγρασιόμετρο. Έβγαλα όλα τα πούρα από μέσα, καθάρησα τον υγραντήρα και τον αφησα άδειο για 3 μέρες. Στη διάρκεια αυτών των ημερών βρήκα και μερικά ακόμα ζωύφια μέσα στον υγραντήρα, τα οποία και σκότωσα.
Κατόπιν έλεγχοντας τα πούρα βρήκα μικρά άσπρα ζωύφια σε 15 περίπου από τα πούρα να κανουν βόλτες πάνω στο wrapper και τα απομάκρυνα. Να τονίσω ότι ελέγχοντας όλα τα πούρα δε βρήκα καμμία τρύπα σε αυτά ούτε και "ρινίσματα" πούρου. Τα ζουζούνια αυτά έχουν μέγεθος περίπου 1/5mm πού μικρότερο απ' 'οτι διάβασα σε κάποια sites και η παρατήρηση τους με δυσκόλεψε αρκετά. Είναι ορατά μόνο όταν κουνιούνται και σε πολύ φως και αναρωτιέμαι μήπως είναι ακίνδυνα.
Παρακαλώ δώστε μου τη συμβουλή σας με το τι πρέπει να κάνω , δεδομένου ότι φοβάμαι ότι θα καταστρέψω τα πούρα αν τα βάλω στην κατάψυξη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Ιουν 12, 2007 8:52 pm

jimpas δεν μπορω με σιγουρια να μαντεψω αν οντως προκειται για πουρο-ζιζανια ή οχι, αλλα σιγουρα αν βαλεις τα πουρα καλου κακου στην καταψηξη συμφωνα με τις οδηγιες που έχουν δο8ει στο φορουμ τοτε θα ξενιασεις. η κατάψηξη ΔΕΝ καταστρεφει τα πουρα - ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΣΩΣΤΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ!

Το θεμα εχει εξαντληθει οσο αφορα την αντιμετωπιση τους και πιστευω οτι μπορρεις εδω μεσα να βρεις πληρεις πληροφοριες. Εγω στην θεση σου δεν θα τα θεωρουσα ακινδυνα παντως και θα εκανα το καθετι για να απαλαγω απο την παρουσια των πουρο-ζιζανιων! [καταψηξη, εσωτερικο καθαρισμο του υγραντηρα κλπ κλπ].

Σου ευχομαι να το λυσεις συντομα και μην φοβασαι να καταψηξεις τα πουρα σου (συμφωνα ξαναλεω με τις οδηγιες που θα βρεισ στο φορουμ).

Χαιρετω!
jimpas

Δημοσίευσηαπό jimpas » Τετ Ιουν 13, 2007 9:29 am

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα zip bags που αναφέρονται νωρίτερα που μπορώ να τα προμηθευτώ?
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Ιουν 13, 2007 9:56 am

jimpas έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα zip bags που αναφέρονται νωρίτερα που μπορώ να τα προμηθευτώ?

Από super market Βασιλόπουλος, μάρκας Sanitas, σε διάφορα μεγέθη και πάμφθηνα.

Επιστροφή σε “cigar beetle ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης