ΖΩΥΦΙΑ STO HUMIDOR

Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Ιουν 13, 2007 7:09 pm

jimpas η μεθοδος που ακολούθησα ηταν αυτη που περιγράφω στο
http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.ph ... ight=#5324 με την διαφορά αντι για 1-2-1 το σωστό ειναι 1-3-1,(1 συντήρηση-3 καταψυξη-1 συντηρηση).Μεχρι τωρα δεν εχω ξαναδεί κατι.
Σημειωτέον πως αυτό τον τρόπο τον διαβασα σε ενα post του Author και μου φανηκε πολύ πρακτικός.
jiorgos

Δημοσίευσηαπό jiorgos » Δευ Ιουν 18, 2007 8:31 am

Καλημερα,λοιπον,ενω ελεγχω σχεδον καθημερινα τους 3 υγραντηρες που εχω,δεν ειχα προβλημα,βεβαια την τελευταια εβδομαδα με θερμοκρασιες στους 27 β. και υγρασια 68-70 αρχισα να ανησυχω.....
Χτες, ελεγχω και ο καλος μου υγραντηρας με οτι κουβα εχω μεσα γυρω στα 100 κομματια,ειχε σε 1 η 2 πουρα 2-3 πολυ πολυ μικρα κινουμενα ασπρα πραγματακια.
ΚΑΝΕΝΑ πουρο δεν ειχε αλλοιωθει με οποιασδηποτε μορφης τρυπα η αλλο.
Λοιπον παιρνω την αποφαση και τοποθετω πουρα σε κουτια τους, σε polubag και μετα σε αλλη σακουλα και το γνωστο 1-3-1.
Ελεγχω τον αλλο 100αρη υγραντηρα και ευτυχως,τιποτα,σημειωτεον,αυτος διατηρει μια υγρασια στο 66-67.
Ανοιγω και ενα ακομα που εχω ειδικα για παλαιωση των πανατελας εξτρα και βλεπω οτι σε 2 μονο πουρα ειχα απο καμια 10 συγκεντρωμενα τετοα ζωυφια.
Και αυτο κλεισιμο και ψυξη.....
ΚΑΙ ΡΩΤΩ: τι ηταν αυτα?
1) Εκανα καλα η μηπως ηταν κατι ακινδυνο?(Αν και θα συμεριστω την αποψη οτι απο τη στιγμη που κατι δραστηριοποιειται στον υγραντηρα δε νομιζω να ειναι ακινδυνο..)

2) Με τον-τους υγραντηρες τι μελει γενεσθαι?Πρεπει και πως να τον καθαρισω? Η πρεπει να μπει και αυτος καταψυξη, που ομως λογω χωρου νομιζω ειναι απιθανο?

Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα τη γνωμη σας...
Άβαταρ μέλους
BAGGELHS

Δημοσίευσηαπό BAGGELHS » Τετ Ιουν 20, 2007 1:23 pm

Καλησπέρα

Όσο αφορά το άσπρα «πραγματάκια», αφού ήταν ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ άρα ΖΩΝΤΑΝΑ,
καλός έκανες και τα έβαλες ψυγείο, κατάψυξη κτλ.

Τα μονά που πρέπει να είναι ΖΩΝΤΑΝΑ στον υγραντήρα σου πρέπει να είναι
μόνο τα πούρα. :wink:

Για τους υγραντήρες θα σου πρότεινα να τους αφήσεις ανοικτούς να αεριστούν για καμιά μέρα.

Αν τα άσπρα πραγματάκια δεν κινούνταν και δεν ήταν ζωύφια, μπορεί να ήταν άσπρα σημαδάκια από τυχόν κατάλοιπα του νεαρού που υπάρχει στο υγραντικό σώμα.
jiorgos

Δημοσίευσηαπό jiorgos » Πέμ Ιουν 21, 2007 12:21 pm

Ευχαριστω,κι εγω ετσι σκεφτηκα.Του υγραντ τον εχω 2 μερες ανοιχτο τον ανεμιστηρα και θα τον καθαρισω με πανι και νερο.
Ελπιζω να ναι οκ.
Άβαταρ μέλους
BAGGELHS

Δημοσίευσηαπό BAGGELHS » Πέμ Ιουν 21, 2007 4:03 pm

Όταν λέμε νερό, νοούμε αποσταγμένο οκ
Όχι από την βρύση :evil:
fiorstel

Δημοσίευσηαπό fiorstel » Σάβ Ιουν 30, 2007 10:45 pm

να κανω κ εγω σαν νεος μια ερωτηση;αν κανουμε το 1-3-1 μετα απο ποσο καιρο στον υγραντηρα τα πουρα θα ειναι ετοιμα για καπνισμα,εχοντας την προ του 1-3-1 αποδοση;

και τωρα που σφιξαν οι ζεστες τι μπορουμε να κανουμε με τους υγραντηρες οσοι δεν εχουμε κελαρι,υπογειο κτλ,για να διατηρησουμε μια αξιοπρεπη θερμοκρασια;
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Κυρ Ιούλ 01, 2007 7:50 am

fiorstel, θα σου έλεγα να τα αφήσεις 1-2 βδομάδες να συνέρθουν.

Όσο για το πρόβλημα της θερμοκρασίας, βρες ένα μέρος που να έχει γενικά πιο χαμηλή θερμοκρασία μακριά από παράθυρα και ήλιο (πχ. εγω τα βάζω κάτω από την βρύση της κουζίνας όταν έρχομαι Ελλάδα)...
fiorstel

Δημοσίευσηαπό fiorstel » Δευ Ιούλ 02, 2007 7:24 am

fiorstel, θα σου έλεγα να τα αφήσεις 1-2 βδομάδες να συνέρθουν.

Όσο για το πρόβλημα της θερμοκρασίας, βρες ένα μέρος που να έχει γενικά πιο χαμηλή θερμοκρασία μακριά από παράθυρα και ήλιο (πχ. εγω τα βάζω κάτω από την βρύση της κουζίνας όταν έρχομαι Ελλάδα)...

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Εκανα 1(hoyo) λιγες μερες μετα απο την διαδικασια κ ηταν σαν αχυρο.Θα περιμενω.
salor

Δημοσίευσηαπό salor » Πέμ Μαρ 13, 2008 6:34 pm

Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό είχα παρατηρήσει κάποια άσπρα ζωήφια να κινούνται μέσα σε κάποια από τα κουτιά του υγραντήρα μου. Τις τελευταίες ημέρες εξέτασα τα πούρα ένα προς ένα και είδα ότι σε όλα τα κουτιά μου ζουν οι άσπροι μικροί μου φίλοι αλλά και σε πούρα που έχω στο συρτάρι του υγραντήρα χωρίς κουτιά. Με συνοπτικές διαδικασίες όλο το περιεχόμενο του υγραντήρα μετεφέρθει στην κατάψυξη για ...εξαγνισμό.

Η απορία μου είναι πως θα καθαρισω τον υγραντήρα, διάβασα το παρόν θέμα και όλα τα σχετικά αλλά δεν βρήκα κάποια διαφωτιστική απάντηση. Φυσικά δεν μπορώ να βάλω τον υγραντήρα στην κατάψυξη γιατί είναι μεγάλος, κάποιος φίλος έγραψε για καθαρισμό με αλκοολ (δηλαδή οινόπνευμα?) Δεν πιστεύω ότι με το να τον αφήσω απλώς ανοιχτό για δυο τρεις μέρες θα φύγουν όλα τα ζουζούνια από μέσα.

Σας ευχαριστώ όλους εκ τον προτέρω
salor

Δημοσίευσηαπό salor » Πέμ Μαρ 20, 2008 5:28 pm

Κανείς δεν ξέρει? :cry:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Μαρ 20, 2008 8:19 pm

Όταν έτυχε περίπου το ίδιο σε μένα πριν μερικά χρόνια έκανα το εξής: όσο κράτησε ο ''εξαγνισμός'' στην κατάψυξη, δηλ. 3 μέρες, ο υγραντήρας έμεινε ανοιχτός (σε κλειστό χώρο) αφού πρώτα τον καθάρισα πολύ καλά με ένα καινούγιο και στεγνό, φυσικά, πινέλο. Μέχρι σήμερα δεν είχα ποτέ ξανά πρόβλημα.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω να σου πώ τι ''ράτσα'' ζουζούνι ήταν αυτό που είδα τότε (ένα και μοναδικό είχα δει και πανικοβλήθηκα) και αν στη δική σου περίπτωση το ίδιο τρικ θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα, αλλά δε χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις.

Πρόσεξε καλά και τα κουτιά των πούρων γιατί και εκεί πιθανότατα θα φωλιάζουν.
salor

Δημοσίευσηαπό salor » Παρ Μαρ 21, 2008 4:42 pm

Αντρέα σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Τα κουτιά μπήκαν κι αυτά στην κατάψυξη μαζί με τα πούρα τους :wink:

Σήμερα επανήλθαν τα πούρα στο σπίτι τους αφού πρώτα πέρασαν το "σχολείο" 1-3-1 στη συντήρηση και την κατάψυξη αντιστοίχως :)

Ο υγραντήρας έμεινε ανοικτός για τρεις μέρες αφού πρώτα καθαρίστηκε με πίεση αέρα (αυτή τη συσκευασία που χρησιμοποιούμε για τα πληκτρολόγια) Κατόπιν με αναρρόφηση (ηλεκτρική σκούπα) και τέλος πριν τον κλείσω με ένα καινούριο καθαρό πανί (από αυτά που δεν αφήνουν χνούδι).

Μετά αντικατέστησα και τα σφουγγαράκια των υγραντικών στοιχείων και τον άφησα να ξαναπιάσει την επιθυμητή υγρασία.

Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα τους επόμενους μήνες 8)

ΥΓ Το εντυπωσιακό είναι το εξής: Όταν έκλεισα τον υγραντήρα έβαλα μέσα μόνο τα 2 υγρόμετρα για να δω τι θα δείξουν. Το ένα έδειξε 68 και το άλλο 67 % υγρασία!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μαρ 21, 2008 5:44 pm

Salor πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον με τα συγκεκριμένα πούρα.
Καλή συνέχεια. :wink:
salor

Δημοσίευσηαπό salor » Τετ Μαρ 26, 2008 3:10 pm

Μακάρι, το μέλλον θα δειξει. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Νικος Δ.

Δημοσίευσηαπό Νικος Δ. » Παρ Μάιος 08, 2009 5:15 pm

Έπιασαν οι ζέστες λοιπόν και καλωσορίζουμε για ακόμα μια φορά τους μικρούς άσπρους φίλους και συγκατοίκους των πούρων μας. Πανικόβλητα έτρεχαν εδώ και εκεί να κρυφτούν σήμερα το πρωί μετά από μια ξαφνική επίσκεψη μου στο σπίτι τους, πανικόβλητος και εγώ έτρεχα στο PC για συμβουλές….
Ξεκίνησα λοιπόν την κούρα των 1 – 3 – 1 ημερών και ελπίζω να αποφύγω τα χειρότερα. Κάτι που μου έκανε εντύπωση δε είναι ότι η θερμοκρασία και υγρασία που διατηρώ τα συγκεκριμένα πούρα (18ο – 22ο C και 67%-70%) δεν δικαιολογεί απόλυτα το φαινόμενο.
Νομίζω τελικά πως η κούρα σε χαμηλές θερμοκρασίες είναι επιτακτική τουλάχιστον για τα Cubans από αγορά singles (διαδικτύου) προτού μπουν στον υγραντήρα μας. Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά αυτό που είδα σήμερα δεν θα ήθελα να το ξαναδώ!!!
Τέλος θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση. Γνωρίζουμε ότι με την χαμηλή θερμοκρασία της κατάψυξης εξολοθρεύουμε τα αβγουλάκια που βρίσκονται μέσα στα πούρα, τι γίνετε όμως με τα λεύκα ζωύφια ?
Δεν σας κρύβω πως είναι λίγο ενοχλητική η σκέψη πως καπνίζοντας ένα από αυτά τα πούρα σιγοψήνεις και καμία 10ρια, 20ρια ζουζούνια που κρύβονται (νεκρά ελπίζω) κάπου εκεί μέσα… :?

Επιστροφή σε “cigar beetle ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης