Σωστές συνθήκες διατήρησης

Άβαταρ μέλους
Nickos H

Re: Σωστές συνθήκες διατήρησης

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Απρ 05, 2017 3:47 pm

Αυτός ο λεβέντης...απ το περιοδικό ονοματάκι δεν έχει; και εγώ ξέρω μάστορα να γράφω ανυπόγραφα άρθρα. Απλά αν το έκανα θα ήταν και ανυπόληπτα.
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Απρ 05, 2017 4:19 pm

Με πληροφόρησε ο Τάκης για το όνομα του συντάκτη. Πρόκειται για σπάνιο είδος
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Απρ 05, 2017 4:31 pm

Γιάννη δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε ένα επιστημονικό στοιχείο.

Επί του θέματος, η ανταλλαγή αέρα είναι κάτι που συζητείται πολύ στο θέμα των συνθηκών. Προσωπικά βρίσκω την συζήτηση εντελώς χωρίς νόημα για τον πολύ απλό λόγο ότι είναι μια συνθήκη που δεν ελέγχεται. Πχ το άρθρο αναφέρει

An intelligently constructed humidor with a precise humidification system requires no additional airing (it is aired in any case whenever the humidor is opened).

αυτό τα λέει όλα νομίζω. Αν πραγματικά ενδιαφέρει κάποιον το θέμα της ανταλλαγής αέρα δεν πρέπει να ανοίξει τα πούρα του ποτέ. Η ανταλλαγή αέρα με το άνοιγμα είναι τόσο βίαιο σαν φαινόμενο (απ ολες τις απόψεις) που οποιαδήποτε συζήτηση για την αξία ανταλλαγής αέρα πάει περίπατο. Προφανώς θα κρατήσουμε τα πούρα μας στα κουτιά τους και προφανώς δεν θα αερίζουμε τους υγραντήρες μας αλλά μέχρι εκεί.

Ο μόνος τρόπος που μπορεί κάποιος πραγματικά να δει την επίδραση του φαινομένου στα πούρα είναι χρησιμοποιώντας (συνθετικές) ημιπερατές μεμβράνες, αν είναι δυνατόν με διαβάθμιση διαπερατότητας. Εννοείται χωρίς να ανοίξει τα πούρα ποτέ πριν τα καπνίσει. Βρίσκω επίσης την συζήτηση οτι το ξύλο σαν υλικό μπορεί να ελέγξει την ανταλλαγή αέρα αστεία. Προσοχή, να ελέγξει, οχι να περιορίσει.

Γενικά θεωρώ ότι η ανταλλαγή αέρα δεν είναι κάτι που θα πρέπει να πας πολυσκοτίζει.

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης