κρύα αρώματα

Άβαταρ μέλους
Τάκης

κρύα αρώματα

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Νοέμ 23, 2017 8:30 am

Εικόνα

ελάτε να κάνουμε μια κουβέντα
για τα αρώματα που αποπνέει ένα πούρο από το σώμα ή το πόδι
αλλά και γι’ αυτά που βγάζει στο κρύο ρούφηγμα μετά το τρύπημα ή το κόψιμο

γεννώνται διάφορα ερωτήματα λοιπόν:

- ένα πούρο με ισχυρά κρύα αρώματα, προδικάζει ότι θα ακολουθήσει και «γλέντι» γεύσεων?
- αντίθετα, ένα «αδύναμο» κρύο άρωμα σημαίνει και πιο «αδύνατες γεύσεις μετά το πυρ?

υπάρχει κάποιος κανόνας? και πού βρίσκεται η αλήθεια??

Εικόνα

για να ιντριγκάρω την κουβέντα θα πω και τούτο:

όλοι σίγουρα θα έχετε πέσει σε πούρα με «γεμάτο» pre που αποδείχτηκαν τζούφια
και σε πούρα που με αδιάφορο ή ανύπαρκτο pre βγήκαν πούρακλοι

ή από την άλλη σίγουρα θα έχετε παρατηρήσει
ότι πούρα σε tubos ή ζελατίνες βγάζουν πιο έντονα αρώματα από τα «γυμνά»
όπως κι ότι με παραπάνω υγρασία «μυρίζουν» πιο πολύ από πούρα σε χαμηλότερες τιμές
αυτό όμως θα μου πείτε αφορά μάλλον τη μύτη
αφού ο εσώτερος κόσμος τους, το «σώμα» τους δηλαδή, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο
κι ακόμα και κούτες που σαν τις αποσφραγίσεις ευωδιάζει ο τόπος
δεν είναι βέβαιο πως καπνιστικά θα έχουν την ίδια αρωματική ένταση

Εικόνα

χμ… όλα μοιάζουν και ακούγονται κάπως αντιφατικά
τζίφος δηλαδή η όλη ιστορία…??

τι άραγε τελικά να ισχύει…
υπάρχει μήπως περίπτωση η παρουσία ή μη κρύων αρωμάτων
να είναι αντίστοιχα καλός ή κακός δείκτης της ποιότητας των καπνών?
ή μήπως άλλο το «κρύο» κι άλλο το «ζεστό»..??

πείτε μας τη γνώμη σας, απλά και εμπειρικά
αν θέλουν οι γνωστοί «επιστήμονες», μπορούν να προσθέσουν και κατιτίς παραπάνω…

Εικόνα
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
capobomba

Re: κρύα αρώματα

Δημοσίευσηαπό capobomba » Πέμ Νοέμ 23, 2017 10:17 am

Τάκη και φίλοι καλημέρα,
Με τη μικρή μου εμπειρία, το μόνο που μπορώ να πώ είναι,
Συμφωνώ ότι όπως και αν μυρίζει το πούρο, αυτό δεν σχετίζεται απαραίτητα με το τι θα σου βγάλει στο κάπνισμα.
Ωστόσο, το κρύο τράβηγμα ή τα αρώματα συντελούν στη συνολική εμπειρία βάζοντας έναν ακόμα παράγοντα στο παιχνίδι.
Προσωπικά για εμένα το κρύο τράβηγμα περισσότερο λέει αν η κατασκευή είναι τέτοια που να μου επιτρέψει ένα ελεύθερο κάπνισμα ή μια πάλη σε στενά και καλντερίμια λόγω στούμπας... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Πέμ Νοέμ 23, 2017 11:03 am

Να καταθέσω κι εγώ τα 2 ευρωλεπτά μου. Συνήθως οι κρύες γεύσεις δεν έχουν καμία σχέση με τον ζεστό καπνό. Αν αυτές οι σοκολάτες και τα μπαχαρια που έχουν πάρα πολλά νον τα έβρισκα και κατά την καύση θα αγόραζα αποκλειστικά από την Αμερική. Αλλά δεν... Επίσης δεν ξέρω αν το κάνετε αλλά εγώ πάντα παίρνω και μια μυρωδιά από το κεφάλι ενώ είναι αναμμένο το πούρο και συνήθως δεν συνάδει με τις γεύσεις του πούρου, που είναι ακόμα ένα παράδοξο για μένα.
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Νοέμ 23, 2017 4:45 pm

μιλας με γριφους γεροντα
λεει ενα ρητο ...

καπως ετσι ειναι και τα πρε αλλα και τα μετα αρωματα

εχει τυχει να καπνισω πουρακλες διαστημοπλοια με σχεδον ανυπαρκτο πρε
αλλα οταν τα φουντωσα ειδα τον βαμβακουλα ντυμενο νυφη

οπως και εχει τυχει να καπνισω πουρο με απιστευτα γεματο πρε
και οταν το αναψα εφαγα φολες σε βαθμο να το πεταξω

ειναι ομως αληθεια οτι παντα μα παντα οταν βγαλω ενα πουρο απο την φαρετρα
θα το ζουλιξω, θα το χαιδεψω, θα το μυρισω απο πανω μεχρι κατω
και μετα αφου το κοψω ξανα θα το μυρισω κεφαλι-ποδι
αφου ειναι ενα κομματι απο την απολαυση και αυτη η διαδικασια

εχει παρατηρησει ποτε κανεις σας οτι αλλα αρωματα βγαζει το κεφαλι απο το ποδι :?:

να απαντησω λοιπον και στα ερωτηματα του ηγουμενου
Τάκης έγραψε:
γεννώνται διάφορα ερωτήματα λοιπόν:

- ένα πούρο με ισχυρά κρύα αρώματα, προδικάζει ότι θα ακολουθήσει και «γλέντι» γεύσεων?
- αντίθετα, ένα «αδύναμο» κρύο άρωμα σημαίνει και πιο «αδύνατες γεύσεις μετά το πυρ?

υπάρχει κάποιος κανόνας? και πού βρίσκεται η αλήθεια??

ενα πουρο με δυνατα και γεματα κρυα αρωματα με ιντριγκαρει για την συνεχεια και μου φτιαχνει την διαθεση απο πριν ακομα αναψω το πουρο
ενα αδυναμο πρε ή θα με κανει να χαμογελασω γιατι το πουρο μπορει να εχει πολλα χρονια στην πλατη του
ή θα πω χμμμ πολυ χαλαρο το πρε για να δουμε τι θα μας πει η συνεχεια
βεβαια οσοι εχετε καψει πουρα με χρονια στην πλατη τους θα μπορειτε να καταλαβετε τα διαφορετικα αδυνατα πρε αναμεσα σε παλιο και φρεσκο

δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος κανονες με τους κουβανους αλλα η αληθεια βρισκεται στους sex pistols

Εικόνα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:06 pm

ευχαριστούμε πολύ τους Μάρκο, Στέλιο και Αλέξανδρο 8) για τις πρώτες καταθέσεις στο θέμα
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Παρ Νοέμ 24, 2017 3:44 pm

Καλησπέρα σας Κύριοι
Για πολλά χρόνια πρώτα άναβα και μετά έκοβα το πούρο.Το είχα διαβάσει από κάτι ελβετούς συλέκτες (κάφρι)αφισιονάδους
και για να πω και την μάυρη μου αλήθεια δεν είμαι και πολύ του pre.
Mπαλαμούτι,χάδι και όσφρηση ναι με τα μπούνια
Μ'αρέσει πολύ να μυρίζω ένα πούρο,όπως και τώρα τελευταία με τα malt,αλλά μέχρι εκεί.Δηλαδή δεν περιμένω τα του καίσαρος τω καίσαρι μεταξύ όσφρησης και καπνίσματος
αλλά πρέ συνήθως κάνω όταν θα δοκιμάσω πρώτη φορά ένα πούρο η οταν εχω να το καπνίσω πολύ καιρό
Αυτό που λέει ο Αλεξ ότι τα πούρα με χρόνια στην πλάτη δεν έχουν καθόλου η λίγα κρύα αρώματα το έχω προσέξει και έγω.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Παρ Νοέμ 24, 2017 8:32 pm

Μιλώντας προσωπικά και εντελώς υποκειμενικά, η μυρωδιά του πούρου πριν ανάψει δεν παίζει κανένα ρόλο. Άλλο μπορεί να μυρίζει σοκολάτα και να έχει μόνο ξύλο πιπέρι κι άλλο να μη μυρίζει τίποτα και να είναι πούρακλος.
Αφού ανάψει βέβαια έχω παρατηρήσει να μοσχομυρίζουν πούρα, τα οποία μου άρεσαν και γευστικά.
Τώρα, φυσικά κι εγώ έχω κάνει πούρα με ανύπαρκτο πρε που βγήκαν συγκλονιστικά. Το ανάποδο δε θυμάμαι να μου έχει συμβεί. Πάντως, για μένα το πούρο έχει σημασία τι θα βγάλει όταν το ανάψω. Τα προηγούμενα έτσι κι αλλιώς τα ξεχνάμε όταν το καπνίζουμε.
Η πεμπτουσία του πούρου είναι κατά το κάψιμο του, όσο κι αν μας αρέσει η όλη ιεροτελεστία
Με ζώσανε οι κουλέμπρες
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Νοέμ 24, 2017 11:34 pm

Είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει αρκετά στο παρελθόν και μάλιστα στο γενικότερο του πλαίσιο, δηλαδή τι σχέση έχει η πρώτη επαφή με μια κούτα με την καπνιστική της εμπειρία.

Η αλήθεια είναι ότι χωρίς να είμαι σίγουρος για τον λόγο συνειδητά το πρώτο πράγμα που κάνω όταν ανοίγω μια κούτα για πρώτη φορά είναι να χώσω μέσα την μουσούδα μου και να πάρω μια δυνατή εισπνοή. Ναι, έχω παρατηρήσει ότι μια δυνατή κρύα οσμή είναι συνήθως προάγγελος καλών πραγμάτων σε μεγάλο ποσοστό. Προφανώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που μάλιστα δεν είναι σε αμελητέο ποσοστό, αλλά η τάση δεν ανατρέπεται. Αφήστε δε ότι μου αρέσει και πάρα πολύ απλά να τα μυρίζω.

Το pre αντιθέτως σπανίως έχω βρει να είναι ενδεικτικό οποιαδήποτε παραμέτρου.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Νοέμ 25, 2017 7:52 am

ευχαριστούμε και τους Θωμά, Γιάννη & Θωμά
οι απόψεις όλων φαίνεται να συγκλίνουν ως τώρα στη βασική παραδοχή πως άλλο τα "κρύα" κι άλλο τα "ζεστά"
περιμένουμε με ενδιαφέρον κι άλλες εμπειρικές καταθέσεις για το θέμα, δεκτές και οι επιστημονικές 8)
ξέχασα το πριόνι μου...
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Κυρ Νοέμ 26, 2017 12:42 pm

Δεν εχω προσέξει κάτι για να μπορέσω να το πω με σιγουριά. Ίσως επειδή δεν είμαι και τόσο πολύ του πρε.
Νομίζω όμως, πως πολλές φορές που εχω εντοπίσει στο πρε την γεύση του παλιού καπνού στα όρια της ποδαρίλας, την εχω βρει μετά και στο πούρο. Ίσως επειδή είναι πολύ χαρακτηριστική
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Άβαταρ μέλους
C&R

Δημοσίευσηαπό C&R » Κυρ Νοέμ 26, 2017 1:07 pm

Ούτε και γω δίνω τόση σημασία στα αρώματα του pre. Το κάνω σαν ρουτίνα πριν το ανάψω, άλλα πιο πολύ για να δω αν είναι όλα οκ με το τράβηγμα του πούρου παρά να διακρίνω κάποια γεύση . Προτιμώ πάντως να ''γλείψω'' λίγο με τα χείλια και να γευτώ το πούρο πριν το ανάψω.
εὐλόγησον
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Κυρ Νοέμ 26, 2017 2:27 pm

Χωρίς να κρατάω στατιστικά, μία ωραία μυρωδιά στο κρύο τράβηγμα ή στη μυρωδιά του πούρου πριν ανάψει είναι αγγελιοφόρος καλών μαντάτων.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Δεκ 01, 2017 9:53 am

αγαπητοί φίλοι
νομίζω πως δε χρειάζεται να προστεθεί κάτι σε αυτά πού έχουν ήδη ειπωθεί
συνοψίζοντας, τα συμπεράσματα που εξάγονται από την ενδιαφέρουσα αυτή συζήτηση είναι τα ακόλουθα:

1. τα κρύα αρώματα ενός πούρου πριν το άναμμα είναι διαφορετικά από τα μετά
σε έναν κανόνα που στατιστικά κινείται πολύ πέραν του "συνήθως", αγγίζοντας το "σχεδόν πάντα"
με την ύπαρξη ή μη των πρώτων, να μην προδικάζει αντίστοιχη κατάσταση και για τα δεύτερα
και την παρατήρηση πως τα νεότερα πούρα έχουν ισχυρότερη κρύα αρωματική ένταση από τα vintage

2. τα κρύα αρώματα χωρίζονται σε τρεις διαφορετικές κατηγορίες ανάλογα με την "εστία" και το "αισθητήριο"
α) στα αρώματα από το πόδι β) τα αρώματα από το κεφάλι (όσφρηση), και γ) τα αρώματα από το pre (γεύση)
με τα α' και β' να διαφέρουν συχνάκις σημαντικά ως προς την αρωματική τους ταυτότητα
και το γ' να είναι ο πιο επισφαλής δείκτης για τη μετά το πυρ γευστική παλέτα

3. όσο κι αν η πεμπτουσία ενός πούρου είναι τελικά το κάπνισμα του
αναμφισβήτητα το "κρύο" προκαταρκτικό παιχνίδι είναι σημαντικό μέρος της απόλαυσης του
μην ξεχνάμε άλλωστε πως σ' αυτό συμμετέχουν όλα τα αισθητήρια που παίρνουν μέρος και μετά το άναμμα
σε μια τελετουργική διαδικασία όπου η πρώτη πράξη της είναι τη στιγμή που αποσφραγίζεται μία κούτα
και η τελευταία, τη στιγμή που ένα πούρο επιλέγεται από τον υγραντήρα για να καπνιστεί

σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή!
εννοείται πως όποιος θέλει, μπορεί να προσθέσει οτιδήποτε κατά την κρίση του εποικοδομητικό

Εικόνα
ξέχασα το πριόνι μου...

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης