Humidor full - Αποθηκευση σε ταπερ!

Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Humidor full - Αποθηκευση σε ταπερ!

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Σάβ Φεβ 10, 2018 12:23 pm

Καλημερα και καλο σκ σε ολους τους αδερφους!
Εφτασα στο σημειο που ο 100ρης υγραντηρας εχει 60% πληροτητα (χωρητικοτητα ανεκτη ωστε να αναπνεουν) και τα στικ συνεχιζουν να αυξανονται! Αγορασα λοιπον ενα ταπερ που χωραει καμια 30αρια κομμματια...Εχω ενα κουτι Partagas SD4 των 10τμχ αδειο απο καπνοπωλη και σκεφτομαι να βαλω μεσα η την βαση του κουτιου η το καπακι του, με ενα Boveda και να ριξω μεσα τα sticks...Τα ερωτηματα που θα ηθελα την αποψη σας ειναι τα εξης:
1) Το κουτι του Partagas ειναι ολο κεδρινο ωστε να το βαλω στο ταπερ να αποροφησει η υγρασια και να δωσει αρωμα κεδρου? Θα ηταν καλο να το περασω και ενα σφουγγαρι με απιονισμενο νερο πριν το τοποθετησω στο ταπερ?
2) Λογω του οτι θελω να κανω ενα διαχωρισμο των στικ, ωστε να ξερω ανα πασα στιγμη τι εχω και που, ελεγα να βαλω στο ταπερ ολα τα φτηνο-καθημερινα πουρα πχ Quinteros, JLP Cazadores & Cremas και RGPE...Στον υγραντηρα θα παραμεινουν τα φτηνα Partagas, τα μεσαια των υπολοιπων μαρκων και καμια 25αρια μεταξυ αυτων Boli Bf, Diplo 2, PSD4, Hoyo Epi 1 & 2, Hupmann 46, VR Famosos....
Η μηπως θα μου προτεινατε να βαλω στο ταπερ ισως και για παλαιωση τα τελευταια που ανεφερα? Οσοι εχετε desktop humidors σε συνδυασμο με jars η ταπερ, πως διαχωριζετε την αποθηκευση μεμονωμενων κομματιων?
spasias

Re: Humidor full - Αποθηκευση σε ταπερ!

Δημοσίευσηαπό spasias » Σάβ Φεβ 10, 2018 12:51 pm

Καλημέρα Μιχάλη,

Εγώ προσωπικά αποθηκεύω στον υγραντήρα στο γραφείο μου κομμάτια για άμεση κατανάλωση.
Τα υπόλοιπά μου κουτιά και γενικά όλα τα στίκ που δεν τα έχω για άμεση κατανάλωση ή κομμάτια που παλαιώνω (άσχετα τιμής) τα έχω όλα σε τάπερ, jar και coolidor. Τέλος έχω και μερικά jar με singles σε διαφορετικές υγρασίες για δοκιμές.
Μετά από ένα ατύχημα που είχα με χαμηλές υγρασίες σε ξεχασμένο υγραντήρα με αποτέλεσμα να χάσω πολλά ακριβά στικ δεν πρόκειται να ξαναφήσω για παλαίωση κομμάτια σε υγραντήρα.
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Σάβ Φεβ 10, 2018 12:55 pm

spasias έγραψε:Καλημέρα Μιχάλη,

Εγώ προσωπικά αποθηκεύω στον υγραντήρα στο γραφείο μου κομμάτια για άμεση κατανάλωση.
Τα υπόλοιπά μου κουτιά και γενικά όλα τα στίκ που δεν τα έχω για άμεση κατανάλωση ή κομμάτια που παλαιώνω (άσχετα τιμής) τα έχω όλα σε τάπερ, jar και coolidor. Τέλος έχω και μερικά jar με singles σε διαφορετικές υγρασίες για δοκιμές.
Μετά από ένα ατύχημα που είχα με χαμηλές υγρασίες σε ξεχασμένο υγραντήρα με αποτέλεσμα να χάσω πολλά ακριβά στικ δεν πρόκειται να ξαναφήσω για παλαίωση κομμάτια σε υγραντήρα.

Ναι ως γνωστον αν δεν κανω λαθος σε επιτραπεζιο υγραντηρα που ανοιγοκλεινει καθημερινα παλαιωση δεν παιζει....
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Φεβ 10, 2018 2:26 pm

Πλέον χρησιμοποιώ μόνο τάπερ η σακούλες αλλά δεν είναι μόνο για την σταθερότητα της υγρασίας. Τα περισσότερα μου πούρα βρίσκονται στα κανονικά τους κουτιά αλλά έχω ένα τάπερ που είναι μόνο για singles. Σε αυτό το τάπερ έχω μόνο τα πούρα γυμνά, μερικά φύλλα κέδρου (που δεν θεωρώ απαραίτητα) και μερικά boveda.

Tο τι παίζει στην παλαίωση γενικά, είναι μεγάλο κεφάλαιο με πολλές προσωπικές γνώμες που δεν βασίζονται πραγματικά πουθενά πέρα από ανέκδοτες προσωπικές εμπειρίες. Το βασικότερο όμως εδώ είναι ότι αυτό δεν σε αφορά σ αυτή την φάση. Το βασικότερο σε ένα τέτοιο σενάριο είναι τα πούρα να μένουν στα κουτιά τους αλλά εδώ μιλάμε για χρόνια.

Οπότε μην το κάνεις πολύπλοκο. Πάρε ένα τάπερ που κλείνει καλά, βάλε μέσα μερικά Boveda (μόνο), λίγο κέδρο αν θες και άσε τα πούρα σου μέσα. Σε κάποιο μεγάλο διάστημα αποφάσισε τι σε βολεύει/αρέσει καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Φεβ 10, 2018 2:50 pm

γυαλινα βαζα λεμε ολοι τοσο καιρο ...
δεν εχεις διαβασει τιποτα απο τα παλια θεματα?

τι παλαιωση θελεις να κανεις δλδ στο ταπερ ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

οπως σου εχουμε πει πολλες φορες μην το κανεις πολυπλοκο ...
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Σάβ Φεβ 10, 2018 3:30 pm

Εχω χρησιμοποιησει ταπερ για καμια 10ρια στικ πεταγμενα χυμα με λιγο κεδρο και boveda.εχω χρησιμοποιησει μεγαλο πλαστικο κουτι αποθηκευσης με ροδακια και ειχα πεταξει μεσα υγραντικα xikar και boveda.Στο κουτι αυτο ειχα βαλει μονο κουτια πουρων γεματα,οπως τα ειχα αγορασει δλδ.Συνολικα καμια 20ρια κουτια χωρουσε.Αυτα σε συνδιασμο με τους 2 υγραντηρες μου,εναν 150ρι και εναν 80ρι...θεωρητικως τουλαχιστον.
Σημερα,εχω αφησει στην ακρη ολα τα πλαστικα κουτια και ταπερ και χρησιμοποιω αποκλειστικα υγραντηρες για την αποθηκευση των πουρων.Οκ,εχω φθασει να εχω 8 υγραντηρες αλλα για μενα,η αισθητικη του θεματος,το αρωμα και η γευση που αποκτουν τα πουρα απο τα ξυλα,ειναι προτεραιοτητα.
Αν χρησιμποιησεις κλειστα κοντεινερ προσεξε πολυ την υγρασια.Κλεινουν αεροστεγως και ο αερας δεν κινειται ουτε τα πουρα αναπνεουν.Μεγαλος κινδυνος σε μουχλες και μαμουνια ξυλου και πουρων.Εμπειρικα παραθετω οσα εχω δει και στα αναφερω.Δεν λεω,φθηνη λυση αποθηκευσης με μεγαλες χωρητικοτητες τα κοντεινερς αλλα αν δεν προσεχεις και δεν τσεκαρεις και δεν αεριζεις,κοιμασαι το βραδυ με 68% υγρασια στα κοντεινερς και ξυπνας με 85%.
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Σάβ Φεβ 10, 2018 3:39 pm

alex46 έγραψε:γυαλινα βαζα λεμε ολοι τοσο καιρο ...

+1 και απο εμένα! Βαζάκι + Boveda 8) Δουλεύει η μέθοδος 100%

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Σάβ Φεβ 10, 2018 4:55 pm

Παιδες ευχαριστω για την ανταποκριση σας!
Προτιμω ταπερ αεροστεγες λογω μεγαλυτερης χωρητικοτητας..πχ 1 ταπερ μεγαλο= 3 βαζα ας πουμε...Σκοπος ειναι να διαχωρισω λιγο τα πουρα που βρισκονται στον σταθερο humi, οποτε αυτα που θα μπουν σε 1 η 2 ταπερ τα "καλα" πουρα ας πουμε που ειναι φρεσκα και αγορασμενα απο κουτες του 16' και του 17 να παρουν καιρο πανω τους...1 Boveda, λιγο κεδρο και αφεση στην ησυχια τους! Τπτ περιπλοκο...
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Σάβ Φεβ 10, 2018 4:58 pm

Tournesol έγραψε:
alex46 έγραψε:γυαλινα βαζα λεμε ολοι τοσο καιρο ...

+1 και απο εμένα! Βαζάκι + Boveda 8) Δουλεύει η μέθοδος 100%

Εικόνα

Ωραιος και νοικοκυρης!!! +1

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες