Παραδοσιακός Υγραντήρας ή Coolidor?

Dimitris 3Α's

Παραδοσιακός Υγραντήρας ή Coolidor?

Δημοσίευσηαπό Dimitris 3Α's » Τετ Απρ 30, 2014 8:58 pm

Μια που φαίνεται να με τραβάει ακόμα περισσότερο το σπορ και οι 5άδες και τα singles δεν φτάνουν ούτε για δείγμα, είπα και εγώ να αρχίσω να παίρνω πούρα για μελλοντική χρήση και όχι για κατανάλωση μέσα στο επόμενο δεκαήμερο. Παρουσιάζεται λοιπόν η ανάγκη για αποθήκευση και το εξής ερώτημα: να πάρω έναν μικρό υγραντήρα (για 50 πούρα περίπου αφού μιλάμε για μπάτζετ κάτω των 100 €) ή να φτιάξω εγώ ένα coolidor που στα ίδια λεφτά θα χωράει 200-300 sticks?

Το τελευταίο ακούγεται πολύ ελκυστικό και ψάχνοντας στο ίντερνετ πολύς κόσμος το υπερασπίζεται, αλλά ήθελα να ρωτήσω και εσάς. Το έχει κάνει κάποιος? Του βγήκε? Για τι έξοδα μιλάμε? Τι πρέπει να προσέξω? Χρειάζεται να το επενδύσω με κέδρο ή να έχω 24-5 κέδρινα συρταράκια ξέμπαρκα? Α ναι που μπορεί κανείς να τα βρει?

Φυσικά ότι γνωρίζει κανείς από τα παραπάνω ή και αν ξέχασα εγώ κάτι και νιώθει κάποιος οτι πρέπει να το επισημάνει θα του είμαι ευγνώμων.
When in doubt, flat out.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Παραδοσιακός Υγραντήρας ή Coolidor?

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Απρ 30, 2014 9:36 pm

Δημήτρη καλησπέρα

το coolidor είναι εξαίρετη λύση χαμηλού budget, για αποθήκευση κυρίως κουτιών
(μερικά φύλλα κέδρου και ένα υγραντικό μέσα είναι σούπερ αρκετά, αν κλείνει αεροστεγώς)
τα singles όμως που θα καπνίζεις στην πορεία, (για να μην το ανοίγεις και συνέχεια)
είναι καλύτερα να βρίσκονται σε "άλλο" περιβάλλον, έστω και με καπλαμά κέδρου για συντροφιά

αν και φαίνεται δελεαστική (οικονομικά και "ποσοτικά") η πρόταση για coolidor
εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από έναν, έστω και μικρό επιτραπέζιο
κι αυτό, με βάση κυρίως την "ανάγκη για αποθήκευση" που λες
που συνήθως, αν "μπεις" για τα καλά στο άθλημα, θα γίνεται όλο και μεγαλύτερη

κατά τη γνώμη μου, η "σωστή" σειρά είναι να ξεκινήσεις με τον επιτραπέζιο
κι αν δεις πως "πορώνεσαι", μετά συνδυαστικά προχωράς και σε ένα coolidor
για περαιτέρω φύλαξη σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου

μετά, αν "κολλήσεις", το επόμενο βήμα σου αναγκαστικά θα είναι ένα cabinet 8)
Τελευταία επεξεργασία από Τάκης σε Τετ Απρ 30, 2014 9:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Απρ 30, 2014 9:36 pm

ειχε κανει ενα μικρο κουλιντορ ο θωμας ( δεν μπαινει - γραφει πια) αμα το ψαξεις θα βρεις το θεμα του .
γνωμη μου ειναι να δωσεις τα 150ε που ζηταει ο λεωνιδας στο καταστημα του για τον habana
http://www.cigarworld.gr/catalog/produc ... cts_id=225
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Απρ 30, 2014 9:39 pm

εδω ειναι το θεμα του θωμα ...
viewtopic.php?t=2502

Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Μάιος 01, 2014 12:50 am

Για σχετικά φτηνή λύση έχω δοκιμάσει 2 πράγματα ως τώρα που δείχνουν να πηγαίνουν αρκετά καλά.
1) Το γυάλινο βάζο με το καπάκι που κλείνει με μεταλικό έλασμα και λάστιχο στο χείλος. Δεν παίρνει πολλά μέσα, αλλά είναι ιδανικό για τα πούρα που πάνε για άμεση καύση. Ένα μαξιλαράκι είναι υπεραρκετό για να παρέχει υγρασία.
2) Μεγάλο τάπερ που κλείνει αεροστεγώς. Έχω ένα των 5 λίτρων που χωράει μέσα άνετα μία 30αριά τεμάχια. Σε αυτό ένα βαζάκι για υγραντικό κάνει καλή δουλειά. Η υγρασία μένει στο 68-69%
3) Και ο Habana που έχει ο νοικοκύρης στο μαγαζί έχει πάρει τα πάνω του πλέον. Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι έβγαλα τελείως τα υγραντικά που είχε μέσα και παίζω με 3 βαζάκια. Υγρασία στο 69% σταθερά.
Dimitris 3Α's

Δημοσίευσηαπό Dimitris 3Α's » Παρ Μάιος 02, 2014 12:02 am

Σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε και εκτιμώ τις απόψεις σας, αλλά βρίσκομαι στη φάση που δεν γίνεται ο υγραντήρας να είναι ακριβότερος από τα πούρα μου (όχι οτι δεν είναι λογικό και αυτό, εγώ δεν μπορώ οικονομικά να το στηρίξω). Επομένως λέω να δοκιμάσω κάποια πατέντα απ'αυτές που κυκλοφορούν και βλέπουμε. Έτσι και αλλιώς ο σκοπός είναι πάντα να έχεις πιο πολλά πούρα απ'ότι είχες, οπότε αν δε μου βγει πάω σε υγραντήρα και χωρίς να έχω κάνει κανένα μεγάλο έξοδο για να το λυπηθώ.
When in doubt, flat out.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Μάιος 02, 2014 4:36 pm

Dimitris 3Α's έγραψε:Σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε και εκτιμώ τις απόψεις σας, αλλά βρίσκομαι στη φάση που δεν γίνεται ο υγραντήρας να είναι ακριβότερος από τα πούρα μου (όχι οτι δεν είναι λογικό και αυτό, εγώ δεν μπορώ οικονομικά να το στηρίξω). Επομένως λέω να δοκιμάσω κάποια πατέντα απ'αυτές που κυκλοφορούν και βλέπουμε. Έτσι και αλλιώς ο σκοπός είναι πάντα να έχεις πιο πολλά πούρα απ'ότι είχες, οπότε αν δε μου βγει πάω σε υγραντήρα και χωρίς να έχω κάνει κανένα μεγάλο έξοδο για να το λυπηθώ.

τοτε φιλε μου παιζεις μπαλα με το τάπερ ή μια γυάλα(καλύτερα) . αυτες του 1.5 λίτρου έχουν κόστος αγοράς περίπου 3-4€ και χωρέσαν αρκετά πούρα (τουλάχιστον 20 η δικιάμου ) βάζεις γύρο γύρο 2 φύλλα κέρδο και είσαι έτοιμος
μια καλουτσικη καιοικονομική λύση ειναι ο μικρός υγραντήρας του λεωνίδα με κόστος 22ε . βολέυει αρκετά ακόμα και για ταξίδι . το πάσχα χώρεσα σε αυτον 25 (ίσως και 27 δεν θυαμαι) πούρα απο μικρά έως μεγάλα
http://www.cigarworld.gr/catalog/produc ... ucts_id=46

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες