Υγρόμετρο

Dimitris 3Α's

Υγρόμετρο

Δημοσίευσηαπό Dimitris 3Α's » Πέμ Μάιος 08, 2014 1:06 pm

Φτιάχνοντας τελικά έναν αυτοσχέδιο υγραντήρα συνάντησα το εξής διλημμα: τι υγρόμετρο να πάρω? Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε ένα απλό ψηφιακό υγρόμετρο που βρίσκει κανείς στο οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρικών-ηλεκτρονικών και σε αυτά που πουλάνε τα καπνοπωλεία? Το δικό μου άπειρο μάτι δε μπόρεσε να εντοπίσει διαφορές παρά μόνο στην τιμή (τα απλά ξεκινάνε απο 5-6 ευρω και στα καπνοπωλεία απο 20) και στο σχήμα, που τα περισσότερα καπνοπωλείων είναι στρογγυλά ενώ τα απλά βγαίνουν σε πολλά σχήματα και μεγέθη. Αν εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει το σχήμα-μέγεθος, τι άλλο θα έπρεπε να σκεφτώ εκτός από την τιμή?
When in doubt, flat out.
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Υγρόμετρο

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Μάιος 08, 2014 5:36 pm

τα δικα μου που ειναι απο το καταστημα του λεωνιδα(ο κυριος που μας φιλοξενει) δειχνουν και θερ/σια εκτος απο υγρασια .
επισης εχεις την δυνατοτητα να το γυρισεις σε φαρεναιτ ή κελσιου
κρατανε στην μνημη χαμηλοτερη και υψηλοτερη τιμη ...
μιας και ειναι κατασκευασμενα για να περασουν ολη τους την ζωη σε ενα περιβαλλον με περιπου 70% υγρασια
ξερεις οτι θα αντεξουν ενω τα άλλα που λες δεν γνωριζω εαν θα αντεξουν .
σχημα εκτος απο στρογγυλο υπαρχει και μακροστενο .
η μπαταρια εχει αντεξει πανω απο 15 μηνες που το εχω
εχει και απο τα 2 ο λεωνιδας στο καταστημα του ... δεν τα εχει στο εσοπ του ομως ... παρτον τηλ
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Dimitris 3Α's

Δημοσίευσηαπό Dimitris 3Α's » Πέμ Μάιος 08, 2014 8:17 pm

Μα να μη σε βρω προχτές, χτες ήμουν Περιστέρι και ξέχασα να ρωτήσω αν υπάρχουν άλλα υγρόμετρα εκτός από αυτά που είναι στο σάιτ. Οπότε λες η αξιοπιστία θα είναι ένα ζήτημα με τα απλά ε? Θα πάρω τηλέφωνο όπως είπες και θα το ψάξω. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!
When in doubt, flat out.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Μάιος 09, 2014 9:05 am

Dimitris 3Α's έγραψε:Οπότε λες η αξιοπιστία θα είναι ένα ζήτημα με τα απλά ε?

οχι δεν λέω οτι δεν θα αντέξουν . εγώ λέω οτι δέν γνωρίζω εαν θα αντέξουν . :wink: 8)

Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Μάιος 09, 2014 11:57 am

Δυστυχώς όλα πλέον είναι κατασκευασμένα στη ΛΔτΚίνας. Οπότε κατά τη γνώμη μου τις ίδιες πιθανότητες έχουν να χαλάσουν τα μεν και τα δε. Έχω πάρει και επώνυμο από το μαγαζί του οικοδεσπότη, αλλά και ανώνυμο από το media markt. Έχουν τις ίδιες δυνατότητες, θερμοκρασία και υγρασία, και μέχρι τώρα δεν έχουν παρουσιάσει ευτυχώς κανένα πρόβλημα. Η διαφορά ήταν στην τιμή με το δεύτερο να είναι στο 1/4 του πρώτου.
Dimitris 3Α's

Δημοσίευσηαπό Dimitris 3Α's » Παρ Μάιος 09, 2014 4:05 pm

trendy έγραψε:Δυστυχώς όλα πλέον είναι κατασκευασμένα στη ΛΔτΚίνας. Οπότε κατά τη γνώμη μου τις ίδιες πιθανότητες έχουν να χαλάσουν τα μεν και τα δε. Έχω πάρει και επώνυμο από το μαγαζί του οικοδεσπότη, αλλά και ανώνυμο από το media markt. Έχουν τις ίδιες δυνατότητες, θερμοκρασία και υγρασία, και μέχρι τώρα δεν έχουν παρουσιάσει ευτυχώς κανένα πρόβλημα. Η διαφορά ήταν στην τιμή με το δεύτερο να είναι στο 1/4 του πρώτου.

trendy, ακριβώς την ίδια σκέψη κάνω και εγώ. Στείλε μου αν θες σε pm ποιο ανώνυμο έχεις για να ξέρω περίπου τι εννοείς, να κινηθώ σε αντίστοιχο μήκος κύματος.
When in doubt, flat out.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Μάιος 10, 2014 12:57 pm

ρε παιδια απο μια ματιά που έριξα στην media markt τα πιο φθηνά που μετράνε υγρασία κοστίζουν 15€
και είναι και τεράστια συγκριτικά με αυτά του λεωνίδα ...

Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Σάβ Μάιος 10, 2014 2:07 pm

Διευκρίνηση: Το πήρα από Γερμανικό media markt επειδή ήταν σε ξεφτίλα τιμή και μικρούλικο. Είναι αυτό
Dimitris 3Α's

Δημοσίευσηαπό Dimitris 3Α's » Σάβ Μάιος 10, 2014 2:32 pm

Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι σε ψηφιακό όμως. Κάτι φτηνό και βολικό δηλαδή. Απλά από τη στιγμή που η ύγρανση θα γίνεται με βαζάκι της Xikar που είναι φιξ στο 70%, το υγρόμετρο το θέλω απλά για να ξέρω πόσα άδεια κουτιά και κέδρινα διαχωριστικά να ρίξω μέσα, οπότε πιστεύω πως δεν μου είναι απαραίτητο το υπερ-ακριβές και high end.
When in doubt, flat out.

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης