ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ-ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ

Άβαταρ μέλους
GregV

ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ-ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ

Δημοσίευσηαπό GregV » Παρ Ιαν 09, 2015 2:39 am

Η παρέα μου αποτελείται από άτομα που όταν ήμασταν μικροί οι γονείς μας, μας έλεγαν να αποφεύγουμε :lol:

Έτσι ο ένας παρασύρει τον άλλο ανάλογα με τα βιώματα, τις εμπειρίες και τη τρέλα της στιγμής.
Έτσι και εγώ έχω παρασύρει τη παρέα μου στο κόσμο των πούρων, αλλά τους τσιγκλάω αφήνοντάς τους πούρα πριν φύγω, συζητάω μαζί τους για τις εμπειρίες τους, τους δίνω να δοκιμάσουν κάθε φορά κάτι διαφορετικό και γενικότερα προσπαθώ και εγώ με τη σειρά μου να τους κάνω τη ζωή δύσκολη :lol: :lol:

Πλέον με ρωτάνε πώς μπορούν να κρατήσουν τα 4-5 πούρα που τους έχω αφήσει ώστε να τα καπνίσουν κάποια στιγμή αργότερα. Τους πρότεινα να τα βάλουν σε ένα τάπερ με ένα σφηνοπότηρο με βρεγμένο βαμβάκι (κουβέντα με alex64 στο άσχετο) ή αλλιώς βαζάκι που κλείνει αεροστεγώς.

Το μόνο που τους τόνισα είναι να το έχουν σε ένα σκιερό μέρος που δεν επηρεάζεται εύκολα από τη θερμοκρασία όπως πχ ένα συρτάρι ή μια ντουλάπα, αλλά σε καμία περίπτωση στο ψυγείο.

Επειδή όμως η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή, αν και έχω διαβάσει αρκετά για τρόπους αποθήκευσης, δεν έχω σκεφτεί κάτι πιό "έξυπνο" και φτηνό να τους προτείνω.

Εσείς ποιό "μπακαλίστικο" τρόπο θα προτείνατε σε κάποιον που δεν το βλέπει ( ακόμη :lol: :twisted: ) σοβαρά το θέμα της αποθήκευσης - διατήρησης των πούρων? Ακόμη και αν δεν αφορούσε τους φίλους μου αλλά σας ρωτούσε κάποιος που ήθελε απλά να διατηρήσει 4-5 πούρα για ένα διάστημα το πολύ ενός μήνα, ποιόν τρόπο θα του προτείνατε?

Γνωρίζω ότι είναι κάτι "κλισέ" αλλά ειλικρινά θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας.

π.χ.
Σε κάτι αντίστοιχο, όσον αφορά την μεταφορά πούρων από το σπίτι σε κάποια έξοδο, ο alex με εξέπληξε με τη απλούστατη λύση της θήκης γυαλιών! Ειλικρινά το θεωρώ μια οικονομικότατη λύση που ο καθένας θα θεωρούσε πρακτική.
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ-ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιαν 10, 2015 11:31 am

μία zip lock bag (κόστος αστείο, με 1,5 € περίπου, παίρνεις 100)

Εικόνα

ένα Water Pillow (κόστος κάπου ένα €)

Εικόνα

http://www.cigarworld.gr/catalog/produc ... cts_id=374

+ ένα κομμάτι κέδρου (δωρεάν), αν δεν έχεις, ζήτησε από κάποιο καπνοπωλείο

...και είσαι σένιος 8)

Υ.Γ.
για ένα μήνα, μπορεί να μη χρειαστείς ούτε το μαξιλαράκι
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Σάβ Ιαν 10, 2015 5:59 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση, να πω την αλήθεια δε περίμενα να απαντήσει κάποιος.

Zip lock τους έχω δώσει μιας και έχω αρκετά, φύλλα κέδρου όμως όχι, μιας και δε κουβαλούσα μαζί μου. Την επόμενη φορά που θα επισκεφτώ τα μέρη μου θα πάρω μαζί μου να τους δώσω.

Οπότε φαντάζομαι θα είναι υπέρ-καλυμμένοι με αυτές τις λύσεις.

Για υγραντικό, αν χρειαστεί, σκέφτομαι να πάρω κανένα από τα tubos που έχω να του κάνω μερικές τρύπες και να βάλω μέσα μπιλάκια ή κυβάκια σαν αυτά που έχουν κάποια υγραντικά. Τα έχω βρεί και σε γνωστή αλυσίδα παιχνιδιών που το πουλάνε για τα λουλούδια. Αυτό το σκεφτόμουνα και σαν υγραντικό για κανένα ταξίδι αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη. Φαντάζομαι ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα.

Αλλά και τα μαξιλαράκια πρέπει να είναι πολύ καλά. Δεν τα έχω δεί βέβαια από κοντά αλλά φαίνονται αξιόπιστα από όσο τα είχα ψάξει. Το μόνο που έχω δεί είναι της boveda τα αντίστοιχα χάρτινα σακουλάκια που πρέπει να είναι κάτι αντίστοιχο.
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Σάβ Ιαν 10, 2015 7:28 pm

Greg ολα γίνονται τα παραπάνω και αν είναι για ένα μήνα όλα θα είναι επαρκή.

Ετσι και αλλιώς αν τους αφήσεις και τίποτα πολύ σπάνιο θα το προσέξουν ιδιαίτερα ή θα το καπνίσουν με την πρώτη ευκαιρία.

Εγώ έχω πούρα σε πολλά κουτάκια και σακουλάκια...λοιπόν έχουμε και λέμε

Σε τάπερ γυάλινο με φύλλα κέδρου μέσα (Χ2) . Σε σακουλάκια της habanοs, σε 2 non κουτάκια rocky patel που κλείνουν σχετικά καλά και ειναι φουλ κέδρο σαν μικρός υγραντήρας. (έχω μέσα μαξιλαράκι). Μέσα στους υγραντήρες αφήνω και tubos ανοικτά να τραβάνε υγρασία και τα χρησιμοποιώ για θήκη όταν είμαι στο δρόμο. Ειδικά τα eagle της μοντε είναι ιδανικό μέγεθος tubo.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Σάβ Ιαν 10, 2015 10:56 pm

Δεν αφήνω κάτι σπάνιο γιατί δεν έχω κάτι σπάνιο, τους άφησα μερικά RGPE γιατί τους άρεσαν περισσότερο σε σχέση με τα JLP που τους είχα πάει τη προηγούμενη φορά για να δω αντιδράσεις ( σαν πρώτο πούρο και για να μην τους τρομάξω με τις τιμές )

Η όλη μου λογική είναι να τους παρέχω λύσεις με πράγματα που λίγο πολύ ήδη θα έχουν ή δεν θα είναι δύσκολο να προμηθευτούνε μιας και στα Τρίκαλα δεν έχει "σοβαρά" καπνοπωλεία ( τουλάχιστον που να γνωρίζω εγώ ή οι ίδιοι οι φίλοι μου )

Πάντως απ'ότι βλέπω μέχρι τώρα το αεροστεγές σακουλάκι με φύλα κέδρου που μπορώ άνετα να βρω και να τους τα πάω την επόμενη φορά είναι η επικρατέστερη λύση.

Όσον αφορά τα tubos τα χρησιμοποιώ και εγώ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο Πάνο, είναι πολύ καλά για τη μεταφορά ενός πούρου και με τον κέδρο μέσα δεν έχεις και θέμα αν θα σου στεγνώσει κτλ

Σε ευχαριστώ και εσένα για τος προτάσεις σου :D

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης