Ερώτηση/Η μεγάλη αρχή

Teojazz

Re: Ερώτηση/Η μεγάλη αρχή

Δημοσίευσηαπό Teojazz » Κυρ Φεβ 05, 2017 12:33 pm

καλησπερα και απο μενα για υγραντιρα εχω κανει το εξεις... πειρα ενα σηντιριτη κρασιον (για 10 φιαλες) εχω βαλει στην πλατι του εσωτερικα ενα φελιζολ παχους 5 εκ. οστε να μην ψυχη υπερβολικα το χωρο και τραβα την υγρασια, εβαλα στο πανο ραφι ενα ταπερ στης διαστασης του ραφιου το γεμισα με απιονισμενο νερο και ετοιμο....
εχω υγρασια 72% με 78% και θερμοκρασια τωρα 16-20 το καλοκαιρι ανεβενη λιγο εως 24, και χωραει 200 πουρα, :wink: κοστος αγωρας σηντυριτη 80 ευρω απο το the mart. πιστευω ειναι το οικονομικοτερο θα βαλω φοτο (πως προσθετουμε φωτο?) να δειτε (συγγνωμη για τα ορφογραφικα)
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Κυρ Φεβ 05, 2017 2:56 pm

καλησπέρα φίλε μου καλώς ήρθες για φωτογραφίες δες εδώ!!
http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=3419&hilit=%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%82

Για τα υπόλοιπα θα τοποθετηθούν οι εμπειρότεροι αφού ανεβάσεις φωτογραφίες εκτιμώ!!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Κυρ Φεβ 05, 2017 3:17 pm

Teojazz έγραψε:καλησπερα και απο μενα για υγραντιρα εχω κανει το εξεις... πειρα ενα σηντιριτη κρασιον (για 10 φιαλες) εχω βαλει στην πλατι του εσωτερικα ενα φελιζολ παχους 5 εκ. οστε να μην ψυχη υπερβολικα το χωρο και τραβα την υγρασια, εβαλα στο πανο ραφι ενα ταπερ στης διαστασης του ραφιου το γεμισα με απιονισμενο νερο και ετοιμο....
εχω υγρασια 72% με 78% και θερμοκρασια τωρα 16-20 το καλοκαιρι ανεβενη λιγο εως 24, και χωραει 200 πουρα, :wink: κοστος αγωρας σηντυριτη 80 ευρω απο το the mart. πιστευω ειναι το οικονομικοτερο θα βαλω φοτο (πως προσθετουμε φωτο?) να δειτε (συγγνωμη για τα ορφογραφικα)

Snensk εσύ; :lol: :D :lol:
Θα έλεγα ότι ο συντηρητής έχει την τάση να υπέρ-υγραίνει τα πούρα. Αυτή την ανατροφοδότηση τουλάχιστον παίρνω από το εξωτερικό. 78% νομίζω είναι πολύ. Πρόσεχε να δεις αν σου δημιουργήσει μούχλα σε τακτά διαστήματα.
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Teojazz

Δημοσίευσηαπό Teojazz » Κυρ Φεβ 05, 2017 8:17 pm

Όχι πότε δεν εμφανίστηκε μούχλα κ όταν φτάνει 78+ απλός χαμηλωνω την θερμοκρασία κ πέφτει στο 72 αν και μ αρέσουν πιο υγρά τα πούρα διότι τα καπνίζω σιγά σιγα
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Κυρ Φεβ 05, 2017 9:02 pm

Αν καπνίζεις αργά και με τέτοια υγρασία, δεν σβήνει συχνα; Επειδή τυγχάνει και είμαι κι εγώ αργός καπνιστής έχω την υγρασία στο 65% ακριβώς για να μην μου σβήνει το πούρο.
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Teojazz

Δημοσίευσηαπό Teojazz » Δευ Φεβ 06, 2017 7:43 pm

οχι συχνα αναλογα την μαρκα κιολας, ωραια θα δοκιμασω χαμιλοτερη υγρασια, θα εχουν παθει σοκ αν χαμιλοσω την υγρασια? η να το κανω σταδιακα?

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες