Πουρα απο διαφορετικες χωρες στο ιδιο humidor

liakos

Πουρα απο διαφορετικες χωρες στο ιδιο humidor

Δημοσίευσηαπό liakos » Τετ Ιουν 27, 2007 1:20 pm

Καλημερα παιδια,

Σαν νεος στον μαγευτικο κοσμο του πουρου και απειρος ακομη,θα ηθελα να απευθυνω μια απορια μου στα μελη του forum.

Εχω καποια πουρα απο κουβα τα οποια ωριμαζουν μεσα στο humidor μου.
Σημερα παρελαβα μια παραγγελια που ειχα κανει απο το online καταστημα του cigars.gr,καποια πουρα που ειναι φτιαγμενα στην Νικαραγουα και προσεξα οτι η μυρωδια τους(χωρις να τα αναψω) ειναι διαφορετικη απο αυτη που εχουν τα αντιστοιχα κουβανεζικα ξαδερφακια τους(δεν εννοω ασχημη φυσικα,απλα διαφορετικη).Γιαυτο θα ηθελα να ρωτησω,να τα βαλω στο humidor μου μαζι με τα αλλα η κινδυνευει το blending να χαλασει αυτα που εχω απο κουβα που ειναι και αρκετα πιο ακριβα?

Ηλιας
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Ιουν 27, 2007 1:56 pm

Κατ' αρχήν Ηλία καλώς ήρθες! Μέσα στην αναμπουμπούλα του thread "DonGabriel" ξέχασα να σου τα πω τα "καλώς όρισες"....

Δεύτερον στείλε μου επειγόντως pm να μου πεις που μένεις στα Κ. Πατήσια βρε γείτονα! Κι εγώ Κατωπατησιώτης!

Τρίτον, επί του θέματος: "Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..."! Τι τούτεστίν;? Εστίν ότι αν έχεις γενικά εμπειρία γεύσεων και απλά θες να κάνεις ένα πειραματισμό βάλε τα πούρα στο κοκταίηλ!

ΟΜΩΣ αν δε θες ανακάτεμα γεύσεων και αρωμάτων και νιώθεις έντονα τα αρώματα των μεν ή των δε πούρων που σημαίνει κίνδυνος να επηρεαστουν αμφίδρομα οι ιδιαίτερες γεύσεις-αρώματα του κάθε είδους πούρου καλύτερα να το αποφύγεις!..

ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΕΝΟΣ ΑΠΕΙΡΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΗ ΔΕΣΕΙΣ ΚΟΜΠΟ! ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΛΟΙΠΗΣ ΠΑΡΕΑΣ, ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΗΣ, ΠΙΟ ΨΑΓΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΟ ΕΜΠΙΣΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΠΡΟΣ ΣΤΙΓΜΗΝ ΓΝΩΣΗ...

Keep puffing!..
liakos

Δημοσίευσηαπό liakos » Τετ Ιουν 27, 2007 2:04 pm

Φιλε hernesto ευχαριστω για την απαντηση.

Η εμπειρια μου στις γευσεις δεν ειναι και τεραστια μιας και δεν ασχολουμαι πολυ καιρο με το υπεροχο αυτο "σπορ".Παντως οπως με συμβουλευεις και εσυ θα περιμενω και τις απαντησεις των πιο εμπειρων φιλων απο το forum!
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τετ Ιουν 27, 2007 2:09 pm

Ηλια θα ελεγα οτι αφου στους υγραντηρες των καταστηματων ειναι μαζι τα κουβανεζικα και τα υπολοιπα πουρα απο αλλες χωρες δεν βλεπω τον κινδυνο αν βρεθουν γειτονες και στον δικο σου υγραντηρα.

Αν θελεις ριξε μια ματια στο παρακατω thread λιγο παλιο βεβαια αλλα μπορει να δου δωσει και περισσοτερες απαντησεις:

http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?p= ... ight=#1224

Βεβαια το ιδανικο θα ηταν να ειχες εναν ξεχωριστο υγραντηρα για πουρα Αβανας και εναν ξεχωριστο για πουρα Νικαραγουας, αλλον για Ονδουρας κοκ. Αλλα απο οτι καταλαβαινω εισαι στο ξεκινημα προς το παρον οποτε τα πουρα σου δεν προοριζονται για καποια σχετικη οριμανση μεσα στον υγραντηρα σου, αλλα μαλλον για αμεση καταναλωση. Αρα δεν βλεπω το προβλημα της συγκατοικησης.

Σε χαιρετω!
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Τετ Ιουν 27, 2007 2:28 pm

Πρωτα καλως ηρθες και μετα στην ερωτηση σου:
Εαρταται απο το ποσα κουβανεζικα και ποσα αλλα εχεις. Εαν εχεις πολλα και ακριβα κουβανεζικα και λιγα αλλα, ανακατεψε τα καλα και αφησε τα λιγο καιρο. Θα δεσου/παντρευτουν οι γευσεις τους και με αυτο τον τροπο θα αναβαθμισεις τα φτηνα αλλα χανοντας μονο λιγη αξια απο τα ακριβα κουβανεζικα.
Απο την αλλη αν εχεις, πολλα φτηνα αλλα και τα βαλεις μαζι με λιγα ακριβα κουβανεζικα, κινδυνευεις να δηλητηριασεις τα καλα και να ριξεις την ποιοτητα τους, αν τα βαλεις ολα μαζι.
Με αλλα λογια, τα Cohiba σου θα πεσουν σε επιπεδο, ας πουμε Quintero ενω τα φτηνα θα κερδισουν μονο λιγο. Και αν αποφασισουν μετα το γαμο να κανουν και παιδακια, αστα να πανε!!!

Φυσικα αστειευομαι οπως θα καταλαβες αν διαβασες μεχρι το τελος :lol: :lol: :lol:

Για μενα υπαρχουν μονο δυο λογοι να εχεις χωριστους υγραντηρες:
1) Τα κουβανεζικα χρειαζονται υγρασια γζρω στο 65% ενω τα αλλα πολυ παραπανω (πολυ απλοποιημενη εξηγηση)
2) Τα "αλλα" ειναι αρωματισμενα (οχι απλως μυριζουν αλλιωτικα). οποτε και θα επηρεασουν με σιγουρια τα κουβανεζικα/καλα πουρα σου.
To be is to do (I. Kant)
To do is to be (A. Sartre)
Do-be-do-be-do (F. Sinatra)
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Τετ Ιουν 27, 2007 3:26 pm

statos πιστευω πως το 65% ειναι λάθος.Επειδή δέν υπάρχει κανένα οργανο αξιόπιστο στήν υγρασία ...μήπως ενοεις απόλυτη υγρασία 65%!!!?Σίγουρα θά ξέρεις οτι ενα cohiba με 65% ειναι καλό ενώ ενα D4 οχι.πχΠαρα πολλά πούρα συμπεριφέρονται διαφορετικά σέ καθε επίπεδο υγρασιας ...οπότε.Εγώ σάν πωλητής πούρων εχω διαφορετική υγρασία στο walk- in -humidor... σάν καπνιστής αλλη...και σαν κατασκευαστής humidor τα δίνω με αλλη!Πιστευω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ.Υπάρχουν πάρα πολλοί πελάτες μου πού καπνίζουν τά πούρα τους σε διαφορετικά επίπεδα υγρασίας...και ολοι δηλώνουν ευχαριστημένοι!Οπότε εκεί τι λέμε?Απόλυτος θα ημουνα οταν πρόκειται να παλαιώσουμε πούρα οπότε εκεί θά πρέπει να εχουμε 18c και 72% !

Σας χαιρετώ

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης