Υγρασία VS θερμοκραία

Republica

Υγρασία VS θερμοκραία

Δημοσίευσηαπό Republica » Πέμ Αύγ 28, 2008 3:36 pm

Καλησπέρα σας.
Ονομάζομαι Γιάννης από Θεσσαλονίκη.
Ασχολούμαι με τα πούρα ως αντικείμενο αρκετή περίοδο.
Έχω εμπειρία στον τομέα υγρασία-θερμοκρασία και θα ήθελα να σας μεταδόσω τις γνώσεις μου στο θέμα.
Υγρασία και θερμοκρασία δεν μπορούν να συνυπάρξουν... Ωστόσο το φαινόμενο αυτό (υγρασία-θερμοκρασία) μπορουμε να το πετύχουμε σε κάποιο στάδιο της ημέρας για πολύ λίγο.
π.χ. υγρασία= υγραντήρας
θερμοκρασία= συντήριση κρασιών
Δεν υπάρχει κάτι που να συνδιάζει και τα 2 δυστυχώς.
Αν έχουμε ατμοσφαιρική θερμοκρασία 30 βαθμούς και υγρασία στο 70% τότε εμφανίζονται κάποιοι δυσάρεστοι επισκέπτες, τα σκουλίκια.
Δηλαδή στις υψηλές θερμοκρασίες απαγορεύονται μεγάλα στάδια υγράσίας.
Προς το παρόν το μόνο που έχω καταφέρει να βρω είναι τον υγραντήρα στα γαζιά μαζί με το air-condition. Έτσι αναγκάζομαι να πληρώνω μια πολυτελή 'διαμονή' για τα πούρα μου.
Αυτά ως τώρα. Οποιαδήποτε συμβουλή ή καποια επιπλέον πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ.
ΑΡΕ ΟΜΠΑΜΑ
Δωσε στον λαο σου cohiba!!
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Αύγ 28, 2008 5:36 pm

Φίλε και συμπάσχοντα Γιάννη,

Κατ' αρχήν καλώς όρισες μιας και αυτό είναι το πρώτο σου post όπως βλέπω. Σχετικά με το θέμα που θίγεις, σε ευχαριστούμε όλοι θερμά για τις πληροφορίες που μας προσφέρεις αλλά έτσι κι αλλιώς αυτή ήταν ήδη μια προσκτηθείσα γνώση για τους περισσότερους από εμάς εδώ και αρκετό καιρό...

Συγκεκριμένα μπορείς να δεις το thread αυτό: http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=868 στο οποίο πολλά και ενδιαφέροντα έχουν αναλυθεί σε βαθμό έως και εξουθενωτικό μπορώ να πω... Πρόσφατα μάλιστα υπήρξε μια εκτενής ανταλλαγή απόψεων σχετικά με το αν και υπό ποιες συνθήκες μπορούμε να ανεχόμαστε διακυμάνσεις της υγρασίας ως αποτέλεσμα της αλλαγής της θερμοκρασίας κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Τα αποτελέσματα τα κρίνω ιδιαιτέρως ενδιαφέροντα και ως ένα βαθμό διδακτικά με την εις βάθος σκοπιά που έχει χρησιμοποιηθεί ένθεν κακείθεν...

Νομίζω πως ακόμα κι εσύ θα μπορέσεις ίσως ακόμα και να απαντήσεις ή να ερμηνεύσεις ιδέες και παρατηρήσεις σου διαβάζοντάς το...

Καλώς όρισες και πάλι!

Keep puffing boys and girls!..
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Republica

What?

Δημοσίευσηαπό Republica » Κυρ Αύγ 31, 2008 2:17 pm

Να Ρωτησω το εξης!!!
Το "humidor" Κανονικα δεν πρεπει να ειναι αεροστεγος
Καλα κλεισμενο??
Εχω εναν Υγραντιρα για 200 τεμ. που ειναι αεροστεγος
Και αγορασα εναν Υγραντιρα για 1000 πουρα ο οποιος με φενεται
να μπαζει απο παντου...
Τελικα πρεπει να ειναι αεροστεγες ι μη αεροστεγες??
Ευχαριστω για τιν απαντηση προκαταβοληκα.
ΑΡΕ ΟΜΠΑΜΑ

hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Αύγ 31, 2008 3:37 pm

Όχι δεν πρέπει να είναι αεροστεγής ένας humidor. Πρέπει να επιτρέπει την κυκλοφορία αέρα. Αν ψάξεις σε κάποια παλαιότερα θέματα θα δεις το ερώτημα αυτό να απαντάται πολύ πιο διεξοδικά...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
Republica

nai

Δημοσίευσηαπό Republica » Δευ Σεπ 01, 2008 3:33 pm

Εν γένει ένας καλός υγραντήρας βασικά πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο αεροστεγής ώστε να μην περνάει μέσα αέρας και ξηραίνει τα πούρα. Όσον αφορά το είδος του ξύλου αυτό το αφήνουμε σε σας. οι πιο καλοί υγραντήρες.

http://cigar.gr/faq.php?subaction=showf ... =&ucat=10&
ΑΡΕ ΟΜΠΑΜΑ

Republica

aporia kompos.. kanenan na ton lysi??

Δημοσίευσηαπό Republica » Τρί Σεπ 02, 2008 2:02 pm

Kapoios na mou leisei tin aporia?
Eipes Hernesto kai eyxaristw alla o host alla leei..
Mipws kapou mperdeyomai egw??
ΑΡΕ ΟΜΠΑΜΑ

Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τρί Σεπ 02, 2008 2:44 pm

hernesto έγραψε:Όχι δεν πρέπει να είναι αεροστεγής ένας humidor. Πρέπει να επιτρέπει την κυκλοφορία αέρα. Αν ψάξεις σε κάποια παλαιότερα θέματα θα δεις το ερώτημα αυτό να απαντάται πολύ πιο διεξοδικά...

Τείνω να συμφωνήσω με τον hernesto, αλλά αν θέλουμε να το ψάξουμε λίγο παραπάνω εννοούμε ότι ο υγραντήρας δεν είναι "σφραγισμένος". Επιτρέπει μια κάποια κυκλοφορία αέρα αλλά μπορεί να συγκρατήσει την υγρασία του κανονικά.
Αν αυτό δεν μπορεί να γίνει, και χρησιμοποιούμε παθητικά πράσινα σφουγγαράκια, τότε ποτέ δεν θα έχουμε υγρασία 70%.
Αν χρησιμοποιούμε προϊόντα silica (beads, pearls ή άλλα) τότε αυτά θα θέλουν συμπλήρωμα νερού ταχύτερα.
Τέλος ένα σύστημα ενεργητικού ελέγχου π.χ. cigar oasis θα δουλεύει υπερωρίες για να κρατήσει το 70%.
Ο Host δεν εννοεί τίποτε διαφορετικό από τα παραπάνω.
Αν ο υγραντήρας είναι sealed, πρέπει να ανοίγεται συχνά για να ανανεώνεται και να κυκλοφορεί ο αέρας προς αποφυγή μούχλας και ζουζουνιών.
Αν δε χρησιμοποιούμε παθητικά πράσινα σφουγγαράκια, τότε οπωσδήποτε πρέπει να ανοίγουμε π.χ. μια φορά τη βδομάδα τον υγραντήρα αλλιώς θα πλημμυρήσει υγρασία.
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Republica

Ame

Δημοσίευσηαπό Republica » Τρί Σεπ 02, 2008 3:06 pm

Παναγώτης Ψιακής Eyxaristw.
Twra den exw cigar oasis alla lewse 15 meres na exw..
O ygrantiras den einai mikros einai agrasmenos apo t site tou host
o big. tn pita metaxirismeno ...
To thema einai oti i prota exei ligo keno kai pernae eras.
episeis ta 2 tsamia tou den exoun silikoni gyrw gyrw...
Dildi Παναγώτης Ψιακής tin porta na tin ftoia3w na kleine kala
alla to tsamia oxi.. Epen8imizw oti twra exw 12 sfoukgarakia se ligo wmws kai osis cigars..
Ti na kanw ??
(to ypoliturgw twra k einai tin mesi to adorini ygrometro kai leei kolimena 60)(xwris reset-format)
\
\\Url: http://shop.cigar.gr/catalog/product_in ... cts_id=185
ΑΡΕ ΟΜΠΑΜΑ

Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Re: Ame

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τρί Σεπ 02, 2008 3:29 pm

Republica έγραψε:Παναγώτης Ψιακής Eyxaristw.
Twra den exw cigar oasis alla lewse 15 meres na exw..
O ygrantiras den einai mikros einai agrasmenos apo t site tou host
o big. tn pita metaxirismeno ...
To thema einai oti i prota exei ligo keno kai pernae eras.
episeis ta 2 tsamia tou den exoun silikoni gyrw gyrw...
Dildi Παναγώτης Ψιακής tin porta na tin ftoia3w na kleine kala
alla to tsamia oxi.. Epen8imizw oti twra exw 12 sfoukgarakia se ligo wmws kai osis cigars..
Ti na kanw ??
(to ypoliturgw twra k einai tin mesi to adorini ygrometro kai leei kolimena 60)(xwris reset-format)
\
\\Url: http://shop.cigar.gr/catalog/product_in ... cts_id=185

Έχουμε τον ίδιο υγραντήρα!!!!!
Δες το Post που δημοσίευσα.
[url] http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=934
Καταρχήν πες μου αν έκανες seasoning στον υγραντήρα πριν τον γεμίσεις::::::[/url]
Republica

Brika ton an8rwpw m

Δημοσίευσηαπό Republica » Τρί Σεπ 02, 2008 3:40 pm

Den mou les . An enwei an ebre3a ton kedro k me sfogkaraki gyrw gyrw apo mesa ton ygrantira oxi den to ekana gt ton ypoliourgo k perimenw to oasi.
alla exw 10 sfugkarkia 4 meres kai einai sto 6 mono me solousion sta2..
kati den paei kala ?? mipws mpazei?? Kai esy metaxirismeno ton pires apo ton hoost i new ??
An mpwreseis na me kali3is se texnekes apories me to ygrantira tha sou eimai ipoxrews..
ΑΡΕ ΟΜΠΑΜΑ

Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τρί Σεπ 02, 2008 4:19 pm

Λοιπόν,
Ο υγραντήρας θέλει προετοιμασία έτσι κι'αλλιώς.
Θα πάρεις ένα καλό σφουγγαράκι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ θα το βρέχεις με απιονισμένο νερό και θα σκουπίσεις ΟΛΕΣ τις επιφάνειες του υγραντήρα.
Θα σκουπίσεις και τα συρτάρια και τις θήκες, ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΥΡΑ ΜΕΣΑ!!!!!!!!
Τα Adorini θα σου δείξουν 80-90%
Περίμενε μια μέρα, αν η υγρασία πέσει πάλι κάτω από 50-60% επανέλαβε.
Ο στόχος σου είναι να απορροφήσει το ξύλο όση υγρασία του χρειάζεται και μετά να αντιδρά ουδέτερα στην περίσσια ή την έλλειψη.
Αυτό σημαίνει ότι κάποια στιγμή η υγρασία δεν θα πέφτει κάτω από 80%.
Ένα σημαντικό στοιχέιο είναι το τι υγραντικό μέσο χρησιμοποιείς.
Τα σφουγγαράκια για τέτοιο μέγεθος υγραντήρα, είναι τελείως άχρηστα. Θέλεις ή beads ή cigar oasis. Εγώ χρησιμοποιώ beads όπως βλέπεις και στη φωτό:
Εικόνα
Άνοιξε την πόρτα και περίμενε να κατέβει η υγρασία 70-71% αν έχεις το oasis βάλτο χαμηλά και περίμενε, θα κάνει τη δουλεία του.
Αν η θερμοκρασία μείνει κοντά στο 70% τουλάχιστον μια ολόκληρη μέρα βάλε μέσα τα πούρα αν όχι περίμενε κι'άλλο.
Αν χρησιμοποιείς beads τότε βάζε κουπάκια σε όλα τα ράφια μέχρι να πετύχεις το 70%.
Εγώ ξεκίνησα με 20 κουπάκια σκόρπια και τώρα έχω μόνο τα μαύρα υγραντικά στοιχεία που έιχε ο υγραντήρας και κάνα δυό τρία κουπάκια μόνο.
Ξέχασα να σου πώ ότι τα σφουγγαράκια τα πέταξα και γέμισα τα μαύρα υγραντικά στοιχεία με silica που έχει την ιδιότητα να απορροφά ή να δεσμεύει υγρασία κοντά στο 70%.
Τον παρακολουθείς συνέχεια και προσθέτεις νερό ή αφαιρείς κουπάκια όπου χρειάζεται.
Τέλος έχω τοποθετήσει ένα custom-made σύστημα με ανεμιστηράκια που ανακατεύουν εσωτερικά τον αέρα με προκαθορισμένο τρόπο.
Έτσι έχω παντού 69-71% σταθερά.
Εσύ αν βάλεις cigar oasis δεν το έχεις ανάγκη.
Αυτά, ότι άλλο θέλεις στη διάθεσή σου.

ΥΓ:
Αν μπορείς γράφε Ελληνικά γιατί μου βγαίνουν τα μάτια! :?
Republica

Mαλιστα!!

Δημοσίευσηαπό Republica » Τετ Σεπ 03, 2008 9:38 pm

Καλησπέρα,
Είναι καλύτερα για σένα να μην σου λέω απορίες γιατί ουσιαστικά έχω άπειρες :P
Τώρα τον υγραντήρα δεν τον κάνω τίποτα απλά τον αφήνω έτσι.
Οταν Θα παρω το cigars oasis να βρέξω όλο τον υγραντήρα στο εσωτερικό με απιονισμένο νερό?
Και να βαλω πεντε σφουγκαρια μεσα και ειμαι οκ νομιζω?
Τι άλλο να προσέξω?
Προσωχη!! ακουλουθη χαζή ερωτηση!! το cigars oasis να το βαλω οσο ποιο πανω γινεται?? (στην μέση καλά είναι??)
Ευχαριστω Παναγιωτη για ολες τις απαντησής.
Ασχετ. οταν τον πηρα τον υγραντιρα έβγαλα τα ραφια και τα εβαλα κατω απο την βρυση. ! Βλακία μου ?? χαλάει τίποτα ετσί ? (Τα συτάρια Κέδρο)

Υ.Σ εγραξα ελληνικά αυτην την φορα.(οταν βιάζομαι γραφω greekslese)
ΑΡΕ ΟΜΠΑΜΑ

Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Re: Mαλιστα!!

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Πέμ Σεπ 04, 2008 1:11 pm

Republica έγραψε:Καλησπέρα,
Είναι καλύτερα για σένα να μην σου λέω απορίες γιατί ουσιαστικά έχω άπειρες :P
Τώρα τον υγραντήρα δεν τον κάνω τίποτα απλά τον αφήνω έτσι.
Οταν Θα παρω το cigars oasis να βρέξω όλο τον υγραντήρα στο εσωτερικό με απιονισμένο νερό?
Και να βαλω πεντε σφουγκαρια μεσα και ειμαι οκ νομιζω?
Τι άλλο να προσέξω?
Προσωχη!! ακουλουθη χαζή ερωτηση!! το cigars oasis να το βαλω οσο ποιο πανω γινεται?? (στην μέση καλά είναι??)
Ευχαριστω Παναγιωτη για ολες τις απαντησής.
Ασχετ. οταν τον πηρα τον υγραντιρα έβγαλα τα ραφια και τα εβαλα κατω απο την βρυση. ! Βλακία μου ?? χαλάει τίποτα ετσί ? (Τα συτάρια Κέδρο)

Υ.Σ εγραξα ελληνικά αυτην την φορα.(οταν βιάζομαι γραφω greekslese)

Πρώτα δεν θα βρέξεις τον υγραντήρα αλλά θα τον "περάσεις" με ένα σφουγγάρι βρεγμένο με απιονισμένο νερό.
Το πόσα υγραντικά θα βάλεις μέσα εξαρτάται από το αν θα πετύχεις το 70% μπορεί να χρειαστείς 5 10 ή και κανένα.
Να προσέχεις να μην έχεις μέσα πούρα για μεγάλο χρονικό διάστημα με υγρασία πολύ χαμηλή. Αν το cigars oasis αργήσει να έρθει, ξεκίνα το "πέρασμα του υγραντήρα"
Το cigars oasis έχει ανεμιστήρα πράγμα που σημαίνει ότι διανέμει την υγρασία παντού.
Η υγρασία από μόνη της ανεβαίνει, δηλ. συγκεντρώνεται ψηλά.
Άρα μάλλον καλύτερα χαμηλά ή στη μέση.
εδώ έχει πληροφορίες:
http://www.cigaroasis.com/customer-supp ... s%20XL.pdf
Τώρα τα άσχημα νέα είναι ότι ο υγραντήρας μας είναι χωρισμένος σε δύο ουσιαστικά τμήματα.
Φοβάμαι ότι αν τον βάλεις κάτω δεν θα φτάνει αρκετή υγρασία πάνω άρα θα χρειαστείς και δεύτερο cigars oasis, ή τούμπαλιν.
Θα δοκιμάσεις και θα δεις ίσως για αρχή χρειαστεί βοήθεια και από τα σφουγγάρια.
Τα συρτάρια δεν έιναι αποκλειστικά από κέδρο, αλλά ντυμένα με κέδρο.
Ο κέδρος είναι πολύ υγροσκοπικός, σαν σφουγγάρι, το ξύλο των συρταριών όχι. Πιθανότατα δεν θα συμβεί τίποτα, αλλά άστα να στεγνώσουν πριν τα βάλεις μέσα.
Χρησιμοποιούμε απιονισμένο νερό και διαλύματα γλυκόλης, για να αποφύγουμε όσο είναι δυνατόν μούχλα, μυρωδίες από χλώριο κ.α. και ανάπτυξη βακτηριδίων από τη χρήση νερού που δεν είναι αγνό.
Το νερό βρύσης κάνει μόνο για πότισμα.....
Republica

Αμε

Δημοσίευσηαπό Republica » Σάβ Σεπ 06, 2008 11:53 am

Καλημερα σας.
Παναγιωτη ευχαριστω για τις πληροφοριες σου εστηλα και ενα pm.
Τωρα μια ερωτηση την οποια εψαξα μηπως την ειχατε απαντηση παλιοτερα αλλα δεν βρηκα κατι...
Σε ενα humidor με σφουγκαρια για υγρασια απο πουξεκιναει ι υγρασια ??
Απο κατω προς τα πανω σαν τοιχωμα?? απο πανω προς τα κατω σαν τοιχωμα ?? ι καπως αλλιως. οποιος γνωριζει ας πει τιν αποψη του..
ΑΡΕ ΟΜΠΑΜΑ

Republica

ame

Δημοσίευσηαπό Republica » Κυρ Σεπ 14, 2008 10:27 pm

Τελικα δεν μπηκε καποιος στον κοπο να μου απαντηση για το πως η υγρασια εξαπλωνεται...
Χωρις το οασις μετα απο 7 μερες ειναι κολημενο το adorini στους 73%.
http://img390.imageshack.us/my.php?imag ... 200fx9.jpg
ΑΡΕ ΟΜΠΑΜΑ

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης